نحوه سیم کشی برق کولر گازی

نحوه سیم کشی برق کولر گازی

سیم کشی برق کولر گازی : یکی از بهترین اختراعات بشر کولرها هستند. در فصول گرم سال مانند تابستان دما و حرارت محیط بالا می رود در نتیجه برای ایجاد تعادل دما از انواع کولرها استفاده می کنند. امروزه کولر های گازی جای کولرهای آبی را گرفته اند و محبوبیت زیادی بین متقاضیان پیدا کرده اند. چرا که نسبت به کولرهای آبی بسیار قوی تر هستند و طی مدت زمان کوتاهی هوای محیط را متعادل می کند.

همچنین سیستم فیلترینگ هوای کولر گازی باعث تصفیه هوای آلوده ی محیط می شود.به طور ساده کولر گازی دستگاهی است که هوای گرم داخل اتاق را جذب می کند و به محیط بیرون منتقل می کند. از این رو هوای خنک درون محیط باقی می ماند.در این مطلب قصد داریم به صفر تا صد سیم کشی کولر گازی و مراحل سیم کشی و نصب برق کولر گازی بپردازیم.

آموزش نصب کولر گازی

انواع کولر گازی

کار انواع کولرگازی یکسان است ولی از نظر ظاهری و ساختاری با هم تفاوت دارند. به طور کلی سه نوع کولر گازی در بازار موجود است . کولر گازی یک تکه پنجره‌ای یا پرتابل، کولر گازی دو تکه یا اسپلیت و کولرگازی چند تکه

کولر گازی پنجره‌ای در داخل اتاق یا محل کار نصب می‌شود. کولرهای گازی پرتابل، در مکان های کوچک مثل اتاقک ها مورد استفاده قرار می گیرند و قابلیت جا به جایی دارد و لازم نیس در جای ثابت نصب شود. این نوع کولر گازی ها دارای کمپرسور با امکانات قدیمی هستند از این رو کولر گازی یک تکه نسبت به سایر کولرهای گازی مصرف برق بیشتری دارد.

کولر گازی دو تکه یا اسپلیت دارای دو پنل داخلی و خارجی هستند. پنل داخلی یا اپراتور داخل ساختمان نصب می شود و پنل خارجی یا کندانسور معمولا در فضای بیرون مثل بالکن یا پشت بام نصب می شوند چرا که صدای زیادی تولید می کنند. کولر گازی های اسپلیت انواع مختلفی دارند مانند : اسپلیت دیواری، اسپلیت کانالی، اسپلیت ایستاده، اسپلیت سقفی زمینی، اسپلیت کاستی و اسپلیت سقفی دیواری

کولرگازی چند تکه مانند اسپلیت ها هستند ولی در ابعاد بزرگتر و قدرت بیشتر کار می کنند. یک پنل خارجی به تعدادی پنل داخلی متصل می شود، که این پنل های داخلی می تواند هر کدام از انواع اسپلیت ها باشد. اما با خاموش شدن هر یک از پنل های داخلی باقی پنل ها هم خاموش می شوند.

طریقه نصب و محل نصب پنل داخلی کولر گازی
ادامه مطلب

یکی از مهم ترین مراحل نصب راه اندازی هر دستگاهی سیم کشی ان است. کولرهای گازی هم از این مسئله مستثنا نیستند. ” سیم کشی برق کولر گازی ” و اتصال صحیح کابل‌ها بسیار اهمیت دارد زیرا هر گونه سهل انگاری خسارات زیادی را به همراه دارد و ممکن است منجر به اتش سوزی شود.

وسایل مورد نیاز برای سیم کشی برق کولر گازی

 • نوار چسب مخصوص
 • سر سیم زن
 • سیم لخت کن
 • وایرشو
 • وارنیش

کابل های مورد نیاز برای سیم کشی کولر گازی

برای سیم کشی برق کولر گازی، ابتدا باید مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی کولر گازی را در نظر گرفت و با توجه به آن کابل مورد نیاز را انتخاب و تهیه کرد. مقدار ظرفیت کولر گازی بر روی پلاک کولر گازی ها با وات نوشته شده است این مقدار را بر 3.5 تقسیم و بر عدد 12 ضرب می کنند و به عدد بدست آمده BTU یا British Therminul Unit گفته می‌شود.

ممکن است مقدار BUT را روی بدنه کولر گازی نوشته باشند. حال عدد BTU را باید بر 2000 تقسیم کرد. عدد بدست امده مقدار جریان مصرفی کولر گازی است که بر حسب امپر حساب شده است. روی بدنه برخی کولر ها مقدار جریان مصرفی هم درج شده است. حال با استفاده از این اعداد و ارقام میتوان تشخیص داد سیم ‌های شماره 2.5 مناسب هستند یا شماره 4.

کابل های مورد نیاز برای سیم کشی کولر گازی

دقت کنید که برخی از انواع کولرهای گازی مجهز به سیستم ارت هستند که جایگاه اتصال ارت روی ان ها مشخص است و باید وصل کنید.

پیشنهاد می شود سیم های تکه تکه و چسب خورده را به کار نبرید. چرا که سیم ها به دلیل حرارت ممکن است از محل اتصال دچار جرقه و اتش سوزی شوند. در نتیجه سیم ها باید یک تکه از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شوند. حتما سیم و کابل ها را از مراکز معتبر تهیه کنید چرا که نوع فیک ان ها در بازار موجود هستند و در صورت استفاده مشکلاتی را به همراه دارند.

صفر تا صد سیم کشی کولر گازی

برای سیم کشی کولر گازی ابتدا لازم است عایق اولیه تمامی کابل های برق روی دستگاه را توسط سیم لخت کن جدا کنید. جهت برقراری اتصال ایمن و تمیز بهتر است طول سیم ها را غیر یکسان قطع کنید. به این صورت که در قسمت کابل اصلی اولین و بلندترین سیم به طول ۱۰۰ میلی متر اندازه گیری شود و سیم های بعدی به اندازه ۲۰ میلی متر کوتاه تر از سیم بالایی در نظر گرفته شوند یعنی به ترتیب 80، 60، 40 میلی متر باشند.

نحوه صحیح شارژ گاز دستگاه تهویه هوا
ادامه مطلب

در کابل دوم، برخلاف کابل اول سیم اول به عنوان کوتاه ترین سیم به طول ۴۰ میلی متر در نظر گرفته شود و مابقی سیم‌ ها به ترتیب 60، 80 و 100 میلی متر اندازه گیری شود.

جدا کردن تنها 20 میلی متر از روکش سیم توسط سیم لخت کن برای اتصال کافی است. همچنین مراقب باشید در حین جداسازی روکش، به سیم اصلی اسیب نرسد.

در این مرحله یعنی قبل از سیم پیچی کابل ها وایرشو و وارنیش را وارد سیم می کنیم.

حال سیم‌ های لخت شده هر کابل را به اندازه 15 میلی متر در یکدیگر می پیچیم و محکم می کنیم.

در این مرحله وایرشو را روی قسمت های سیم پیچی شده می کشیم به طوری که روی سیم لخت را کاملا بپوشاند. سپس انتهای وایرشو را به وسیله سر سیم زن یا انبردست فشار می دهیم تا محکم شود. از وایرشو برای عایق بندی سیم ها استفاده می شود.

حال نوبت به وارنیش می ‌رسد. وارنیش را بر روی وایرشو می کشیم و پس از تنظیم دقیق ان روی وایرشو، به کمک شعله ای مانند فندک آن را حرارت می دهیم تا محکم شود.

برای ایمن سازی، نوار چسب برق را روی وارنیش بصورت مجزا می پیچیم. دقت کنید نوار پیچی باید محکم انجام شود تا شل نشود.

در مرحله اخر نوار چسب را به دور تمامی سیم ها می پیچیم. همه ی این مراحل برای ایمنی کار است تا احتمال شوک الکتریکی و خسارات ناشی از آن را به حداقل برساند.

همان طور که گفتیم کولر های گازی یا یک تکه هستند یا دو تکه.

اگر قصد سیم کش برای کولر گازی یک تکه را دارید باید ابتدا شیار بزنید لوله خرطومی رد کنید و دو رشته سیم شماره 4 را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب بکشید.

اما در کولرهای گازی دو تکه بستگی به مدل ان دارد. به این صورت که در برخی مدل ها سیم برق باید تا پنل خارجی که معمولا در بالکن یا پشت بام قرار دارد کشیده شود و در برخی مدل های دیگر سیم برق باید تا محل پنل داخلی کشیده شود.

1- نصب و سیم کشی پنل داخلی

ابتدا محل نصب را مشخص کنید که دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد و یک متر با انتن و خطوط تلویزیون و رادیو فاصله داشته باشد چرا که نویز این تجهیزات عملکرد کولر را با مشکل مواجه می کند. محل یونیت داخلی باید در ارتفاع 2 متری قرار گیرد و از طرفین 15 سانتی متر خالی باشد.

نصب و سیم کشی پنل داخلی

صفحه فلزی کولر را به صورت تراز روی دیوار قرار دهید و جای پیچ ها را سوراخ کنید و به کمک رول پلاک پیچ های صفحه فلزی کولر را روی دیوار محکم کنید.

اصول و نکات سرویس کولر گازی
ادامه مطلب

به اندازه لوله کولر گازی سوراخی در دیوار ایجاد کنید. دقت کنید برای تخلیه درست، لوله باید به طرف بیرون شیب داشته باشد.

قاب جلویی دستگاه را باز کنید و از اتصالات کابل ها و سیم ها مطمئن شوید.

لوله‌های مسی، کابل برق و لوله تخلیه را به پنل داخلی متصل و با کمک اچار محکم کنید و ازطریق سوراخ دیوار به بیرون هدایت کنید.

حال پنل داخلی کولر گازی را روی صفحه فلزی نصب قرار دهید.

2- نصب و سیم کشی پنل خارجی

در محیط بیرون مکان مناسب را برای نصب کولرگازی مشخص کنید که پر از گرد و خاک و گرم نباشد و در طرفین پنل خارجی حدود سی سانتی متر خالی باشد. پنل خارجی باید حدود 3 متر از آنتن رادیو و تلویزیون فاصله داشته باشد.

کاور پنل را بردارید و سیم های برق را بر اساس نمودار سیم کشی که توسط تولید کننده ارائه می شود متصل کنید و کاور را سر جای خودش قرار دهید.

لوله ها را در جای مشخص شده وصل کنید. اتصالات را با نوار جدا کننده عایق بندی کنید و به دیوار متصل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه کنید.

3- اتصال سیم کشی کولر گازی به برق

ابتدا درب تابلو باید باز شود و در پوش سیم کشی برداشته شود.

سیم آبی رنگ که اتصال قدرت است همچنین سیم قهوه ای، سیم قرمز و سیم زرد و یا سبز که اتصال زمین است را به ترتیب به ترمینال 1، ترمینال 2 و ترمینال 3 و منبع تغذیه وصل کنید.

در مرحله اخر در پوش را سر جای خود بگذارید. سیم های برق را بر اساس نقشه برق و صفحه ترمینال پنل داخلی متصل کنید. توجه کنید سیم ها به درستی و محکم در سوکت های خود قرار گرفته باشند تا اتصال کوتاه بین آن ها رخ ندهد.

نتیجه گیری

در این مقاله نحوه سیم کشی کولر گازی را برای شما به صورت مرحله به مرحله توضیح دادیم. این کار را با دقت بالا انجام دهید که مشکل برقی به وجود نیاید. در صورت داشتن سوال در انتهای همین صفحه از کارشناسان ما بپرسید تا پاسخ دهند.

4/5 - (3 امتیاز)


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ناشناس گفت :

  سلام همسایه ما اقدام به نصب. اسپیلت در پاسیو کرده وباعث سر صدای خیلی زیادی در پاسیو شده وسیم کشی از آسانسور انجام داده و آسانسور هر ماه خرابه آیا میشه باعث خرابی آسانسور بشه چون سیم کشی برای اسپیلت از آسانسور رد کرده

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. بله اگه سیم کشی درست انجام نشده باشد احتمال خراب شدن آسانسور وجود دارد. حتما از یک برقکار برای بررسی کمک بگیرید.

 • صحت گفت :

  سلام
  کولر گازی ما از نوع اجنرال است تو سیم کسی داخل کولر ۱۰ رشته سیم وجود دارد ، اما در سیم کشی داخل ساختمان فقط ۸ رشته سیم تعبیه شده الان برای نصب مشکل داریم ؟ اگر میشه راهنمایی کنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. بله نیاز است که دو رشته سیم به سیم کشی موجود اضافه شود که حتما باید از یک نصاب کولر گازی کمک بگیرید چرا که سیم کشی اشتباه امکان دارد به کولر گازی آسیب برساند.

 • محسن رنجکش گفت :

  سلام و درود
  وقت شما بخیر و خوشی
  کابل کولر برای اتصال به برق منزل، سه رشته به رنگهای آبی، سبز و قهوه ای است. کدام رنگها باید به فاز و نول برق منزل وصل شود؟
  ممنون

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر شما باید با دوستان پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن

   • محمد گفت :

    سيم ابي و قهو هاي برق فاز ونول وسبز هم ارت هستش

  • ایمان گفت :

   رنگ آبی هرجا دیدی ب نول

 • کارگر گفت :

  عالیه دمتون گرم خداخیرتون بده

 • 02166477628
  02166477628