چرا باتری گوشی زود خالی میشود: بررسی دلایل و راه های برطرف کردن آن

چرا باتری گوشی زود خالی میشود: بررسی دلایل و راه های برطرف کردن آن

سریع خالی شدن شارژ باتری گوشی اتفاق ناخوشایندی است، مخصوصا زمانیکه بیرون از منزل هستید و به گوشی هوشمند خود نیاز دارید. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که باتری گوشی را به طور کامل شارژ کرده اید اما بعد از مدت کوتاهی شارژ باتری تمام می شود.

آموزش تعمیرات موبایل

چرا باتری گوشی زود خالی میشود؟

 • روشنایی صفحه نمایش
 • فعال بودن Auto Brightness
 • استفاده از Live Wallpaper
 • برنامه های پس زمینه
 • همگام سازی داده ها
 • قابلیت تصویر در تصویر (Picture in Picture)
 • اتصال 24 ساعته به Wi-Fi
 • باتری قدیمی
 • فعال بودن برنامه های ردیابی
 • نوتیفیکیشن های بیش از حد

1- روشنایی صفحه نمایش

روشنایی صفحه نمایش یکی از واضح ترین دلایل تخلیه سریع شارژ باتری گوشی است. استفاده از حداکثر روشنایی نمایشگر تلفن هوشمند مخصوصا هنگامیکه در فضای باز هستید، تاثیر خوبی در بهتر دیده شدن جزئیات صفحه نمایش دارد. اما در عوض میزان مصرف باتری گوشی را افزایش می دهد. سعی کنید میزان روشنایی صفحه نمایش تلفن همراه خود را همیشه روی سطح کم یا متوسط قرار دهید.

استفاده از حالت دارک “Dark Mode” یکی از روش های کم کردن سطح روشنایی نمایشگر موبایل است. با فعال کردن این قابلیت، تم گوشی به حالت تیره تغییر می کند و قسمت هایی که قبلا سفید بوده تیره می شوند. اما صفحه نمایش مشکی همیشه مناسب نیست، مخصوصا اگر بینایی شما ضعیف است. بنابراین، بهتر است حالت دارک را برای برنامه های جداگانه انتخاب کنید و برای صفحه نمایش از تصویر پس زمینه تیره استفاده کنید.

برای قرار دادن دستگاه بر روی حالت تاریک یا دارک مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از قسمت تنظیمات، بر روی گزینه Display کلیک کنید.

کلیک بر روی گزینه Display

 • تم تاریک “Dark” را انتخاب نمایید.

انتخاب تم تاریک "Dark"

2- فعال بودن Auto Brightness

قرار دادن دستگاه بر روی حالت روشنایی خودکار یا همان “Auto Brightness” عمر باتری گوشی را تحت تاثیر قرار می دهد. روشنایی خودکار (تطبیقی) یکی از فناوری های پیشرفته نسل جدید تلفن های هوشمند است. زمانیکه گوشی موبایل شما بر روی حالت روشنایی خودکار قرار دارد، روشنایی صفحه به صورت اتوماتیک بر اساس نور محیط تنظیم می شود. به عنوان مثال به هنگام روز و زمانیکه زیر نور مستقیم خورشید هستید، روشنایی صفحه نمایش به طور خودکار تا اندازه ای بالا می رود که جزئیات روی صفحه نمایش به وضوح قابل مشاهده باشند. این قابلیت اگر چه بسیار کاربردی است اما باعث مصرف بیشتر شارژ باتری موبایل می شود.

برای فعال کردن ویژگی روشنایی خودکار اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات گوشی خود بروید.
 • بخش Display را انتخاب کنید.

کلیک بر روی گزینه Display

 • در صفحه باز شده گزینه auto brightness یا adaptive brightness را انتخاب کنید.

گزینه auto brightness یا adaptive brightness

3- استفاده از Live Wallpaper

Live wallpaper ها تصاویر متحرک زیبایی هستند که ظاهر جذابی به پس زمینه گوشی می دهند. اما این تصاویر متحرک علی رغم زیبایی شان، مصرف باتری را به میزان زیادی افزایش می دهند. بنابراین، بهتر است برای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ باتری بیخیال Live Wallpaper شوید.

به این منظور، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات گوشی بروید.
 • بخش wall paper and style را انتخاب کنید.

انتخاب انتخاب wall paper and style

 • در صفحه باز شده می توانید والپیپر را برداشته و از گالری خود تصویر انتخاب کنید.

مدیریت والپیپرها

4- برنامه های پس زمینه

برنامه هایی که بر روی پس زمینه گوشی قرار دارند، حتی زمانیکه مستقیما از آنها استفاده نمی کنید نیز فعال هستند و کار می کنند. به عنوان مثال نرم افزارهایی مانند vpn، آنتی ویروس، تقویم و اپلیکیشن سلامت. این برنامه ها، جنبه های خاصی از گوشی شما را بدون دخالت شما نظارت یا کنترل می کنند. با این حال، قسمت زیادی از شارژ باتری را مصرف می کنند. بنابراین، نرم افزارهای پس زمینه تلفن هوشمند خود را بررسی کنید. آن دسته از برنامه هایی که به آنها نیاز ندارید را غیر فعال نمایید.

برای غیرفعال کردن برنامه های غیر ضروری در پس زمینه گوشی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به قسمت تنظیمات بروید
 • روی گزینه Device care (در گوشی های اندروید) یا Battery (در گوشی های آیفون) کلیک کنید.

انتخاب گزینه Device care

 • در صفحه ظاهر شده، گزینه بهینه سازی باتری را فعال کنید.

انتخاب گزینه بهینه سازی باتری

 • با چند کلیک ساده توانستید برنامه های غیرضروری پس زمینه گوشی خود را ببندید و با این کار باعث افزایش شارژدهی باتری گوشی شوید.

5- همگام سازی داده ها

بسیاری از برنامه ها و حتی حساب های کاربری که در گوشی شما فعال هستند، در حالت پیش فرض تمام اطلاعات خود را بین پلتفرم های گوناگون سینک (همگام) می کنند. به عنوان مثال، چنانچه اکانت گوگل شما در یک لپ تاپ و تلفن هوشمند روشن باشد، اطلاعات بین این اکانت در دو دستگاه همگام سازی می شود. این امر همزمان و به طور دائم انجام می شود. قابلیت همگام سازی خودکار باعث می شود اطلاعات اکانت ها و نرم افزارها همسان شوند، با این حال بخش قابل توجهی از شارژ باتری دائما در حال مصرف است.

غیر فعال کردن قابلیت همگام سازی خودکار اکانت های فعال در گوشی می تواند از خالی شدن سریع باتری جلوگیری کند. برای غیرفعال کردن قابلیت همگام سازی مراحل زیر را انجام دهید:

 • از قسمت تنظیمات بر روی گزینه Accounts کلیک کنید.

انتخاب گزینه Accounts

 • گزینه Automatically Sync Accounts را غیر فعال کنید.

انتخاب گزینه Automatically Sync Accounts

برای فعال کردن مجدد قابلیت همگام سازی کافی است از همین منو، گزینه مربوط به سرویس مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی sync Now کلیک کنید.

6- قابلیت تصویر در تصویر (Picture in Picture)

اگر از برنامه یوتیوب یا برنامه های مشابه استفاده می کنید، امکان دارد که حالت تصویر در تصویر را فعال کرده باشید. قابلیت تصویر در تصویر امکان استفاده همزمان از دو برنامه در صفحه نمایش را برای شما فراهم می آورد. به عنوان مثال شما می توانید به صورت همزمان یک ویدئو را از طریق یک پنجره دیگر در همان صفحه نمایش مشاهده کنید. این قابلیت بسیارکاربردی و مفید است. اما استفاده همزمان از چند برنامه می تواند شارژ باتری را خیلی زود مصرف کند.

برای غیر فعال کردن حالت تصویر در تصویر در برنامه های انتخابی، مراحل زیر را انجام دهید:

 • به قسمت تنظیمات بروید.
 • به قسمت Apps (در گوشی های اندروید) یا General (در گوشی های آیفون) بروید.

انتخاب گزینه apps در تنظیمات

 • بر روی برنامه مورد نظر از لیست کلیک کنید.

انتخاب برنامه مورد نظر

 • گزینه Picture in Picture را انتخاب و آن را غیر فعال کنید.

انتخاب گزینه Picture in Picture

7- اتصال 24 ساعته به Wi-Fi

اتصال 24 ساعته به اینترنت شارژ باتری گوشی را به میزان زیادی مصرف کند. زیرا شما دائما اعلان ها، به روز رسانی ها و موارد دیگر را حتی در زمانهایی که به آنها نیاز ندارید، دریافت می کنید. زمان هایی که در حال استراحت هستید، وای فای خود را خاموش کنید. شما می توانید گوشی خود را بر روی حالت پرواز قرار دهید. اما اگر نگران از دست دادن تماس هاس خود هستید، فقط دسترسی به Wi-Fi را غیر فعال نمایید. توجه داشته باشد که قرار دادن گوشی بر روی حالت “Not Disturb”، وای فای شما را خاموش نمی کند.

همچنین بخوانید: بازکردن رمز گوشی با تماس اضطراری

8- باتری قدیمی

گاهی اوقات زود خالی شدن باتری گوشی مربوط به اپلیکیشن ها یا تنظیمات گوشی نیست، بلکه خود باتری علت اصلی این معضل است. تلفن های همراه نیز مانند هر وسیله الکتریکی بعد از گذشت چندین سال قدیمی می شوند و باتری آنها نیز کارایی قبل خود را ندارند. بسته به نوع و مدل گوشی، باتری موبایل بعد از چندین سال دیگر قادر نیست به حداکثر ظرفیت اولیه خود برسد. این مسئله یکی از دلایل تخلیه سریع شارژ باتری موبایل است.

در برخی از تلفن های همراه، زمانیکه کیفیت باتری پایین می آید به کاربر اطلاع داده می شود. زمانیکه عمر باتری شما کم می شود، نشانه دهنده این است که باتری گوشی خراب شده است و باید تعویض شود.

تعویض باتری ارزانترین و سریع ترین روش برای حل مشکل خالی شدن سریع باتری گوشی است. اگر گوشی شما قدیمی است توصیه می کنیم خود دستگاه را تعویض کنید. در این شرایط تنها باتری گوشی نیست که دچار مشکل شده است. بنابراین، عوض کردن تلفن همراه یک گزینه راحت تر و از نظر مالی عاقلانه تر است. در حال حاضر؛ تعمیرات تلفن همراه بسیار پرهزینه است. بنابراین اگر تعدادی از قطعات داخلی دستگاه معیوب شده اند و گوشی شما سالهاست که روشن است، احتمالا زمان ارتقاء آن فرا رسیده است.

9- فعال بودن برنامه های ردیابی

برنامه های زیادی هستند که می توانند موقعیت مکانی شما را دریابی کنند. گوگل مپ، اسنپ، نشان و … نمونه ای از این اپلیکیشن ها می باشند. این برنامه ها تنها زمانیکه مستقیما از آنها استفاده می کنید موقعیت مکانی شما را ردیابی نمی کنند، بلکه نظارت آنها بر موقعیت مکانی شما دائمی است. ردیابی موقعیت شما نیاز به انرژی دارد و فعال بودن این برنامه ها می تواند عمر باتری شما را کاهش دهد.

ساده ترین روش برای غیرفعال کردن ردیابی موقعیت مکانی این است که جی پی اس تلفن همراه خود را به طور کامل خاموش کنید. برای انجام این کار از منوی کشویی گوشی خود، گزینه جی پی اس را غیرفعال کنید. همچنین، می توانید دست خود را برای چند ثانیه بر روی آیکون جی پی اس نگه دارید تا به تنظیمات کامل آن دسترسی داشته باشید.

غیرفعال کردن ردیابی موقعیت مکانی

با این حال، چنانچه بخواهید برنامه های خاصی مانند اسنپ موقعیت مکانی شما را ردیابی کنند، می توانید این قابلیت را به طور جداگانه و از طریق بخش مجوزها (Permissions) در تنظیمات هر برنامه غیرفعال کنید. انجام این کار ممکن است مدتی طول بکشد. اما به شما این امکان را می دهد که کنترل کاملی بر روی اینکه کدام برنامه ها به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند و کدام برنامه ها نداشته باشند، داشته باشید.

10- نوتیفیکیشن های بیش از حد

زمانیکه، یک نرم افزار جدید را بر روی گوشی خود نصب می کنید، تنظیمات اعلان ها به صورت پیش فرض فعال می شوند. اما برخی اوقات نیاز نیست نوتیفیکیشن های هر اپلیکیشنی را دریافت کنید. دریافت تمامی اعلان تاثیر مخربی بر سلامت باتری گوشی دارد. بنابراین، توصیه می کنیم اعلان ها را تنها برای برخی از برنامه های گوشی فعال کنید.

همچنین بخوانید: شماره مجازی برای اپل ایدی رایگان

برای غیر فعال کردن اعلان ها اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات گوشی خود بروید.
 • بر روی Notifications کلیک کنید.

انتخاب Notifications در بخش تنظیمات گوشی

 • در صفحه باز شده، تنظیمات مربوط به اعلان ها را برای همه برنامه های نصب شده روی گوشی خود مشاهده می کنید. اکنون می توانید تنظیمات نوتیفیکیشن برنامه مورد نظر خود را فعال یا غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن نوتیفیکیشن برنامه مورد نظر

ترفندهای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی

علاوه بر راه حل هایی که در بالا مطرح شد، چند ترفند وجود دارد که تاثیر مثبتی بر عمر باتری گوشی خواهد گذاشت.

1- از شارژر اصلی استفاده کنید:

استفاده از شارژ اصلی علاوه بر اینکه به شارژ سریع تر باتری کمک می کند، باعث می شود باتری به ظرفیت بهینه خود برسد.

2- برنامه های پرمصرف را محدود کنید:

برخی از برنامه ها مصرف باتری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. این در حالی است که شما به ندرت از این برنامه ها استفاده می کنید. شناسایی این برنامه ها و حذف آنها تاثیر مثبتی بر روی مصرف بهینه باتری دارد. برای اینکه بفهمید هر برنامه چه میزان از باتری گوشی شما را مصرف می کند، کافی است مسیر Settings > battery > Menu > Battery Usage را طی کنید. فهرستی از برنامه های نصب شده نمایان می شود و در کنار آنها مقدار مصرف شارژ باتری نمایش داده شده است. اگر برنامه ای مصرف انرژی بالایی دارد و شما خیلی از آن استفاده نمی کنید، حتما آن را حذف کنید.

مجتمع پایتخت فناوری تمامی دوره های در حال برگزاری را با 30 درصد تخفیف ثبت نام می کند. این دوره ها شامل آموزش کلید سازی، آموزش کابینت سازی، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و… است.

امتیاز دهید


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543