معرفی ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت ربات ها

معرفی ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت ربات ها

ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت ربات ها متعدد و متنوع بوده و شامل موارد مختلفی می شوند. همانطور که می دانید ربات نوعی ماشین هوشمند است که براساس حرکات و برنامه های از پیش تعیین شده عمل می کند. ربات ها انواع مختلفی مانند رباط های ساده، پیشرفته، سخنگو، آتش نشان، خدماتی و … دارند که نحوه طراحی، ساخت و برنامه ریزی آنها متفاوت است.

اگر شما هم علاقمند به ساخت ربات حتی از مدل های ساده هستید، باید یکسری وسایل و لوازم را در اختیار داشته باشید. بدون کمک این ابزارها نمی توانید ربات مورد نظر خود را بسازید. از این رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا بیشتر با وسایل و ابزارهای مورد نیاز ساخت ربات آشنا شوید.

لیست مهمترین ابزارهای لازم ساخت ربات

ساخت ربات در سطح های مختلفی انجام می شود و برای افراد مبتدی تا پیشرفته کارگاه های رباتیک متفاوتی وجود دارد. فرقی ندارد که برای اولین بار می خواهید یک ربات ساده بسازید یا به صورت نیمه حرفه ای و حرفه ای در حوزه رباتیک مشغول به فعالیت و ساخت ربات های پیچیده تر و هوشمند هستید؛ در هر صورت شما نیاز به وسایل و ابزارهایی دارید که در دسته بندی های ابزارهای مکانیکی، الکترونیکی، نرم افزاری و متفرقه تقسیم بندی می شوند.

از مهمترین ابزار و وسایل لازم برای ساخت ربات ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پیچ گوشتی

شما در ابتدا نیاز به مجموعه ای پیچ گوشتی ها دارید که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. پیچ گوشتی های کوچک با ابعاد و اندازه ریز برای زمانی که با قطعات الکترونیکی یا پیچ های بسیار کوچک سروکار دارید به کارتان می آیند.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی های بزرگ برای کار با قطعات بزرگتر و بخش های مکانیکی ربات که نیاز به پیچ و اتصالات سایز بزرگتر دارند مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، نوع سری پیچگوشتی ها نیز با توجه به نوع پیچی که در ساخت ربات استفاده می کنید، متفاوت است. شما می توانید از پیچ گوشتی های دو سو یا چهارسو استفاده کنید.

2- دم باریک

برای گرفتن و جابجا کردن قطعات ریز مانند کابل ها، صفحات و … دم باریک یکی از بهترین ابزارها محسوب می شود. جابجا کردن این قطعات با انگشتان دست کمی سخت بوده و ممکن است باعث طولانی شدن روند کار و همچنین امکان بروز خطا گردد. از این رو از دیگر ابزارهای مورد نیاز می توان دم باریک را نام برد.

3- سیم چین

در ساخت ربات ها سیم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برش این سیم ها به قطعات مورد نیاز باید با نهایت دقت صورت بگیرد. همچنین، شاید شما نیاز به لخت کردن یا همان برداشتن روکش سیم داشته باشید. در این صورت بهترین ابزار سیم چین است که این امور را آسان می کند.

سیم چین

4- دریل

دریل یکی از کاربردی ترین ابزارها در امور فنی محسوب می شود. شما می توانید از دریل برای سوراخ کردن، برش دادن، مته زدن، سمباده زدن و … استفاده کنید.

هنگام استفاده از دریل با توجه به نوع نیاز خود باید مته ای مناسب به کار بگیرید. مته های مختلفی برای دریل مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها ظریف و باریک بوده و برخی دیگر از قطر بیشتری برخوردارند. همچنین، مقدار مقاومت و نوع سوراخ ایجاد شده در مته ها نیز متفاوت است.

5- گیره رومیزی

گاهی اوقات در زمان ساخت ربات نیاز به قرار دادن وسایل به صورت محکم در یک جای ثابت دارید. در این صورت باید از گیره رومیزی استفاده کنید. مزیت استفاده از گیره رومیزی این است که هر دو دست شما آزاد است و می توانید بهتر کار کنید. اگر از این وسیله استفاده نکنید، مجبور می شوید با یکی از دستان خود وسیله مورد نظر را گرفته و ثابت کنید و در این حالت کار کندتر و سخت تر انجام می شود.

گیره رومیزی

6- اره

گاهی اوقات نیاز به برش اجسام مختلف مانند صفحات چوبی، فلزی و … دارید. در این صورت باید از اره استفاده کنید. اره در اندازه های گوناگون طراحی و تولید می شود که از ویژگی های متفاوتی برخوردارند. اره های بزرگتر با دندانه ها یا همان آج قوی تر برای برش اجسام سخت با قطر و ابعاد بالا استفاده می شوند. اما اره هایی نیز وجود دارند که به خاطر ظریف بودن می توان از آنها برای برشش های کوچکتر استفاده کرد.

7- خم کننده و فرم دهنده فلز

در برخی مواقع برای ساخت قطعات مختلف ربات نیاز به فلزهای خمیده با طرح های خاص هستید. از این رو خم کننده و فرم دهنده فلزات می تواند بسیار کاربردی باشد. این وسیله با ایجاد فشار لازم، انواع فلزات را به صورت دقیق طبق اندازه تعیین شده شکل و فرم می دهد.

7- دستگاه cnc

اگر بخواهید ربات های پیشرفته بسازید، قطعا یک دستگاه cnc نیاز دارید. این دستگاه برش های سخت، پیچیده و حرفه ای تر را انجام می دهد. شما می توانید با استفاده از cnc انواع چوب، فلز، پلاستیک و … را با طرح های خاص و سه بعدی برش دهید.

دستگاه cnc

9- دستگاه جوشکاری

اگر بیشتر قطعات ربات شما فلزی باشد، دستگاه جوشکاری یکی از بهترین ابزاها برای متصل کردن این قطعات محسوب می شود. معمولا از دستگاه جوشکاری در زمان ساخت ربات های بزرگ و پیچیده استفاده می شود. در این نوع ربات ها اندازه قطعات و تعداد آنها بیشتر بوده و همین امر موجب می شود اتصال آنها به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. بنابراین، دستگاه جوشکاری را می توان جزو مهمترین وسایل مورد نیاز ساخت ربات به ویژه ربات های بزرگ و حرفه ای در نظر گرفت.

10- لاجیک آنالایز

از این وسیله برای مشاهده داده های تولید شده استفاده می شود. هنگام کار با سیگنال های دیجیتالی مانند یک چشم دیجیتالی شما نیاز به لاجیک آنالیزور دارید تا بتوانید داده های دریافتی از ربات را به خوبی بررسی کنید.

11- منبع تغذیه

از آنجایی که از قطعات الکترونیکی در ساخت ربات استفاده می شود، نیاز به یک منبع تغذیه است. انواع مختلفی از منبع تغذیه وجود دارد و شما می توانید از باتری های مختلفی برای راه اندازی بخش های الکترونیکی و سیستم برقی ربات خود استفاده کنید.

منبع تغذیه

12- مولتی متر

برای اندازه گیری ولتاژ، جریان، مقاومت و به طور کلی بررسی وضعیت اتصالات بخش های الکترونیکی در ربات نیاز به یک دستگاه مولتی متر است. اگر می خواهید ربات تان به درستی و با دقت بالا کار کند، پیشنهاد می کنیم بهترین مولتی متر را خریداری کنید که از دقت و کیفیت بالایی برخوردار باشد.

13- دستگاه تهویه

برای جلوگیری از افزایش دمای ربات باید از یک دستگاه تهویه یا خنک کننده استفاده کنید. مدل های مختلفی از فن خنک کننده و کاهش دهنده دمای ربات موجود است که باید با توجه به نوع، اندازه و سطح ربات مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید.

14- برد الکترونیکی

یکی از مهمترین وسایل و ابزارها برای ساخت ربات برد الکترونیکی است. این برد وظیفه پردازش اطلاعات، دریافت و ارسال دستورات را با توجه به نوع نرم افزار و برنامه ریزی برعهده دارد.

سوالات متداول

1- ابزارهای موردنیاز ساخت ربات چند دسته هستند؟

این ابزارها به چند دسته تقسیم می شوند. ابزارهای الکترونیکی، مکانیکی، نرم افزاری و … مهمترین این دسته بندی ها محسوب می شوند. هر کدام از این دسته بندی ها شامل ابزارها و موارد مختلفی می شوند که کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

2- اهمیت آشنایی با وسایل لازم ساخت ربات در چیست؟

با شناخت بیشتر نسبت به این وسایل، می توانید کیفیت کار خود را بالاتر ببرید. آشنایی با این تجهیزات به بالا رفتن سرعت عمل و دقت کار شما کمک بزرگی می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله با ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت ربات ها آشنا شدید. علم ساخت ربات روز به روز در حال پیشرفت است و ممکن است در آینده ابزارهای مختلف دیگری نیز در حوزه رباتیک به کار گرفته شوند. اگر از علاقمندان حوزه رباتیک هستید، امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند.

4/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رها گفت :

  چقدر سخته چقدر وسایل میخواد یا خدا

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. بله برای ساخت ربات ها شما نیاز به یک سری وسایل دارید که باید هزینه کنید. می تونید باتوجه به نیازتون با یک تکنسین مشورت کنید و ابزارهای ضروری را خریداری کنید.

 • محمدامین نامداری گفت :

  سلام این وسایل برای هر سنی هستن

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر بله. فقط قبل از خرید حتما با یک مشاور و کارشناس در حوزه رباتیک مشورت کنید.

02191009543
02191009543