اصول و نکات سرویس اسپیلت

اصول و نکات سرویس اسپیلت

امروزه اسپیلت یکی از وسایل سرمایشی و تهویه مطبوع پر طرفدار در خانه، ساختمان، اداره ها، دانشگاه ها و غیره می باشد.سرویس و نگهداری اسپیلت یکی از اقدامات مهم برای سالم ماندن و کارکرد صحیح دستگاه می باشد. سرویس اسپیلت باعث افزایش طول عمر قطعات و دستگاه، بالا رفتن بازده کولر گازی و هم چنین کاهش مصرف برق می شود. سرویس کولر گازی باید توسط سرویس کار متخصص و با تجربه با استفاده از تجهیزات تخصصی این زمینه به صورت دوره ای انجام شود. رعایت اصول و نکات سرویس کولر گازی ضروری می باشد.

آموزش تعمیرات کولر گازی

اصول و نکات سرویس اسپیلت عبارتند از:

  1. زمان مناسب سرویس اسپیلت
  2. شستشوی اسپیلت
  3. تمیز کردن و تعویض فیلتر های اسپیلت
  4. تمیز کردن کویل و کندانسور
  5. بررسی لوله و اتصالات اسپیلت
  6. کنترل گاز اسپیلت و شارژ گاز اسپیلت
  7. بررسی برق ورودی اسپیلت

زمان مناسب سرویس اسپیلت

یکی از مهم ترین اصول نگهداری اسپیلت، سرویس اسپیلت در زمان مناسب می باشد. سرویس به موقع و منظم اسپیلت مانع از خراب شدن اسپیلت و اختلال در عملکرد آن می شود. هم چنین از معیوب شدن قطعات داخلی و صرف هزینه برای تعویض آن ها جلوگیری می کند. زمان مناسب سرویس اسپیلت به میزان استفاده فرد از اسپیلت دارد. کولر های گازی به صورت دوره ای سرویس می شوند.

زمان مناسب سرویس کولر گازی

در صورت استفاده از سرمایش اسپیلت در تابستان و گرمایش در فصل زمستان باید هر 6 ماه به سرویس اسپیلت بپردازید. در صورتی که فقط از سرمایش کولر گازی استفاده می کنید، لازم است قبل از شروع فصل گرما در فصل بهار به سرویس کولر گازی بپردازید.

به دلیل تخصصی بودن سرویس اسپیلت لازم است توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود و هم چنین به منظور عدم اختلال در عملکرد صحیح کولر گازی و معیوب شدن قطعات از ابزار مناسب این حوزه برای نگهداری و سرویس اسپیلت استفاده شود.

نحوه شارژ گاز کولر گازی
ادامه مطلب

شستشوی اسپیلت

از مهم ترین اصول سرویس اسپیلت شستشوی اسپیلت می باشد. به دلیل قرار گرفتن اسپیلت در معرض آلودگی و گرد و غبار لازم است نظافت اسپیلت به طور کامل انجام شود. شستشوی اسپیلت شامل تمیز کردن واحد خارجی کولر گازی از گرد و غبار، تمیز کردن فن و لوله خروجی هوا می باشد.

شستشوی کولر گازی

شستشوی صحیح اسپیلت در فواصل منظم زمانی باعث بالا رفتن بازده دستگاه و هم چنین کاهش مصرف برق می شود.

تمیز کردن و تعویض فیلتر های اسپیلت

فیلتر ها در اسپیلت قبل از بخش ورودی هوا قرار گرفته و نقش مهمی در عملکرد صحیح اسپیلت و مصرف انرژی دارند. پس از خنک شدن هوا در بخش داخلی کولر گازی از فیلتر رد شده و به اتاق وارد می شود. فیلتر ها در معرض گرد و غبار قرار گرفته و از ورود گرد و غبار به داخل اتاق جلوگیری می کنند. به همین دلیل فیلتر ها زود کثیف شده و نیاز به شستشو در بازه زمانی کوتاه دارند.

عدم شستشوی فیلتر هوا اسپیلت موجب مسدود شدن ورود هوا، اختلال در کارکرد صحیح دستگاه، دریافت هوای بی کیفیت و آسیب به ریه افراد و ایجاد حساسیت می شود. فیلتر های اسپیلت معمولا در مسیر برگشت هوا به داخل اتاق و در قسمت جلویی قرار دارد. برای تمیز کردن فیلتر های اسپیلت کافی است پنل جلویی کولر گازی را باز کرده و فیلتر ها را بیرون بیاورید. سپس با آب و مواد شوینده مخصوص شسته و اجازه دهید کاملا خشک شود. در آخر فیلتر های تمیز را در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن و تعویض فیلتر های کولر گازی

در صورتی که با شسته شدن و تمیز کردن فیلتر ها تغییری در کارکرد اسپیلت ایجاد نشود یا فیلتر ها دارای پارگی باشند باید اقدام به تعویض فیلتر ها با یک نمونه با کیفیت کرد.

زمان شستشوی فیلتر هوا در اسپیلت به عوامل متعددی مانند آب و هوای منطقه بستگی دارد. در صورت داشتن حیوانات خانگی و زندگی در مناطق پر گرد و غبار بهتر است شستشوی فیلتر هوا را ماهانه و حتی دو هفته یک بار انجام دهید.

بهترین محل برای نصب انواع کولر گازی کجاست؟
ادامه مطلب

تمیز کردن کویل و کندانسور

با توجه به قرار گیری یونیت خارجی در فضای باز، کندانسور در معرض گرد و غبار و برگ ریزی قرار داشته و باعث سرد نشدن اسپیلت و عدم گردش هوا می شود. در این صورت مصرف گاز کولر گازی افزایش داشته و طول عمر کمپرسور کاهش می یابد.

تمیز کردن کویل و کندانسور

یکی از اقدامات مهم در سرویس اسپیلت تمیز کردن کویل و کندانسور می باشد. برای تمیز کردن کویل و کندانسور کافی است پس از قطع برق دستگاه کویل اواپراتور را جدا کرده و با آب شستشو داد و پس از خشک شدن کامل آن، درون دستگاه قرار داده شود. از وارد شدن آب به قطعات داخلی و برد الکترونیکی دستگاه جلوگیری کنید. هم چنین کندانسور را نیز به طور کامل غبار رویی کرده و تمیز کنید. به دلیل قرار گرفتن کندانسور در محیط خارجی بهتر است به طور مرتب تمیز و شسته شود تا گردش هوا و روند سرمایش به خوبی انجام شود.

بررسی لوله و اتصالات اسپیلت

لوله ها و اتصالات اسپیلت مسیر بین اجزای داخلی و خارجی دستگاه بوده که نقش مهمی در عملکرد مناسب دستگاه دارند. لوله و اتصالات اسپیلت در معرض ضربه قرار داشته و ممکن است به دلیل جابه جایی یا برخورد اشیا به آن ها دچار مشکل شده و شاهد نشتی گاز و روغن ریزی مخصوصا در قسمت شیر سرویس و دستگاه باشیم.

بررسی لوله و اتصالات کولر گازی

لوله های اسپیلت معمولا از جنس مس ساخته شده که بر اثر گذر زمان ممکن است دچار ترک یا سوراخ شود و در نتیجه موجب نشت گاز و مایعات از دستگاه و در نتیجه ایجاد اختلال در روند کار اسپیلت شود.

لازم است در هر دوره از سرویس اسپیلت تمام اتصالات دستگاه بین یونیت داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود نشتی و فرسودگی لوله ها به تعویض آن ها پرداخت.

کنترل گاز اسپیلت و شارژ اسپیلت

از اصول و نکات مهم در روند سرویس اسپیلت بررسی گاز و شارژ اسپیلت می باشد. یکی از دلایل خنک نشدن هوای محیط توسط سیستم سرمایشی کولر گازی کمبود گاز می باشد. هم چنین کمبود گاز اسپیلت موجب اختلال در عملکرد سنسور ها و قطعات داخلی می شود. از علایم کمبود گاز می توان به ایجاد سر و صدا های ناهنجار و یخ زدن لوله های ورودی به سیم پیچ اواپراتور اشاره کرد. به طور کلی افت میزان گاز در اسپیلت به دلیل وجود نشتی در کولر گازی رخ می دهد.

کنترل گاز کولر گازی و شارژ کولر گازی

در صورت مشاهده علائم بالا لازم است فرد تعمیرکار در زمان سرویس اسپیلت با کنترل میزان گاز در دستگاه، محل نشت گاز را پیدا کرده و اقدام به رفع نشتی کند. میزان گاز در اسپیلت با دستگاه گیج فشار اندازه گیری شده و در صورت کم بودن گاز راندمان دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و از ورود هوای خنک به داخل محیط جلوگیری می کند. به همین منظور باید شارژ اسپیلت توسط افراد ماهر و استفاده از گاز مناسب دستگاه در روند سرویس کولر گازی انجام شود.

بررسی برق ورودی اسپیلت

یکی از نکات مهم در سرویس اسپیلت بررسی برق ورودی به دستگاه می باشد. در صورت نوسان زیاد برق ممکن است قطعات داخلی دستگاه با مشکل روبرو شده و به صورت نیم سوز به کار خود ادامه دهند.  نوسان برق ممکن است موجب سوختن موتور اسپیلت شده که در این صورت لازم به صرف هزینه و وقت زیاد برای تعمیر اسپیلت خواهید شد. بنابراین لازم است در هنگام سرویس کولر گازی میزان آمپر قطعات داخلی و برق دستگاه توسط سرویس کار ماهر با استفاده از تجهیزات تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی برق ورودی کولر گازی

4.5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378