مزایا و معایب کولر گازی های پرتابل

کولر گازی های پرتابل

امروزه کولرهای آبی جای خود را به انواع مختلفی از کولرهای گازی و اینورترها داده اند. کولرهای گازی رطوبت را کاهش داده و سرمای بیشتری تولید می کنند. در این مطلب مزایا و معایب کولر گازی های پرتابل را بررسی می‌کنیم.

کولرگازی پرتابل نوعی از کولر گازی است که می توان آن را به راحتی جابه جا و حمل کرد. برخی از مدل های کولر گازی پرتابل دارای چرخ هایی نیز هستند که عمل جا به جا کردن کولر را برای کاربران آسان تر می کنند.

این نوع کولر گازی برای افرادی که صاحب خانه نیستند و هر چند وقت یک بار خانه خود را عوض می کنند بسیار مناسب است زیرا به راحتی می توانند کولر را همراه خود ببرند و از امکانات آن بهره مند شوند.

مقایسه کولر گازی اسپلیت و کولر گازی پرتابل

یکی از تفاوت های میان کولر گازی پرتابل و اسپلیت این است که اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی است اما کولر گازی پرتابل تمامی قطعات از جمله کمپرسور را در داخل خود جای داده است.

کولر گازی اسپلیت و کولر گازی پرتابل

به همین دلیل است که نصب کولرهای پرتابل بسیار ساده تر کولر های اسپلیت است. با توجه به این که نصب کولر گازی های پرتابل آسان است هزینه نصب آن نیز مبلغ قابل توجهی نیست حتی اگر فردی در انجام کارهای فنی کمی تجربه داشته باشد خودش می تواند این نوع کولر گازی را نصب کند.

همه کولرها یک وظیفه اصلی دارند یعنی خنک کردن هوای محیط در نتیجه وظیفه کلی کولرهای پرتابل و اسپلیت مشابه همدیگر است. قطعات اصلی کولر گازی پرتابل به قطعات کولر گازی اسپلیت شباهت زیادی دارد و هر دو آن ها از ماده مبرد برای انجام فرآیند سرما سازی استفاده می کنند.

کندانسور، کمپرسور و اواپراتور سه جزء اصلی هر دو نوع کولر گازی هستند. تفاوتی که در عملکرد و ساختار این دو نوع کولر گازی وجود دارد این است که کولر گازی پرتابل به رطوبت گیر مجهز است و رطوبت هوا را از بین می برد. در نتیجه برای منطقی که دارای هوای شرجی هستند مناسب تر است.

کولر گازی های پرتابل به دو شکل تک لوله و دو لوله ساخته می شوند. کولر گازی های پرتابل دو لوله هوای تازه بیرون را به داخل خانه انتقال می دهند اما کولر های تک لوله فقط گرمای داخل را به بیرون انتقال می دهند و از این رو به مرور زمان باعث کاهش فشار هوا می شوند.

اگر درب اتاق باز باشد این افت فشار باعث ورود سایر اتاق ها به اتاقی که کولر در آن قرار گرفته است می شود و از خنکی هوای اتاق کاسته می شود.

برای این که کولر تک لوله به صورت کارآمد تری کار کند باید درب اتاق را ببندید تا کولر به حجم زیادی از هوای گرم دسترسی نداشته باشد. کولر گازی های تک لوله ارزان تر هستند اما قابلیت جایگزین کردن هوا را ندارند و مصرف انرژی آن ها بیشتر از کولر گازی های پرتابل دو لوله است.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل به چه صورت است؟

کولر گازی پرتابل به کمک چرخه تبرید سرما سازی می کند. کولر گازی پرتابل دارای یک فن است که هوای گرم محیط را به داخل دستگاه می کشاند. این هوا در حین عبور از کویل های کندانسور گرمای خود را از دست می دهد و آن را به ماده مبرد داخل کویل ها انتقال می دهد.

از طرف دیگر رطوبت موجود در هوا متراکم می شود و به شکل قطره های آب در می آید. زمانی که هوا به اواپراتور می رسد اختلاف فشار و گرما باعث تبخیر شدن مایع مبرد می شود و آن را به گاز تبدیل می کند.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

اکنون هوا کاملاً گرمای خود را از دست داده است و خنک شده است. این هوای خنک توسط فن به محیط اتاق دمیده می شود. در نهایت قطره های آب هم جمع می شوند و به بیرون از اتاق هدایت می شوند. گاز مبرد از اواپراتور وارد کمپرسور می شود و چرخه تبرید مجدداً تکرار می گردد.

مزایای کولر گازی های پرتابل

 • مهمترین مزیتی که کولر گازی های پرتابل دارند این است که علاوه بر خنک کردن محیط رطوبت هوا را نیز از بین می برند. استفاده از این کولرها در تمامی مناطقی که دارای هوای شرجی هستند توصیه می شود.

 

 • کولر گازی پرتابل دارای یونیت خارجی نیست و به فضای کمتری برای نصب احتیاج دارد. یافتن محلی که در معرض تابش مستقیم خورشید نباشد و فضای خالی کافی در اطراف آن وجود داشته باشد یکی از معضلات کولر گازی های اسپلیت است اما کولر گازی های پرتابل به فضای خارجی احتیاج ندارند و از طرفی هوای آلوده بیرون را به داخل خانه راه نمی دهند.
 • مزایای کولر گازی های پرتابل

 

 • کولر گازی های پرتابل به سیم کشی برق و لوله کشی احتیاجی ندارند.

 

 • همان طور که قبلاً گفته شد نصب کولر گازی های پرتابل بسیار ساده است. برای نصب کولر گازی پرتابل فقط باید آن را از کارتن بیرون آورید، شلنگ تهویه آن را وصل کنید و به طرف بیرون هدایت کنید، دوشاخه دستگاه را به برق وصل کنید و از سرمای آن لذت ببرید. با وجود این اگر تصور می کنید که نمی توانید به درستی کولر گازی را نصب کنید از نصاب های ماهر برای انجام این کار کمک بخواهید.

 

 • کمپرسور کولر گازی پرتابل در داخل آن تعبیه شده است و فضای اشغال شده توسط دستگاه را کاهش می دهد. در داخل کولرهای پرتا‌بل جدید محفظه ای برای ذخیره قطرات آب نیز تعبیه شده است و این موجب می شود که آن ها به لوله تخلیه احتیاج نداشته باشند. با پر شدن محفظه آب کولر به شما پیغام می دهد و شما محفظه را تخلیه می کنید.

 

 • از مزایای مهم کولرهای پرتا‌بل می توان به قابل جابه جایی بودن آن ها اشاره کرد. اگر نوع چرخ دار آن ها را انتخاب کنید حمل کردن آن ها آسان تر نیز خواهد شد. قابل حمل بودن کولرهای پرتابل برای افرادی که خانه و مغازه خود را هر چند وقت یک بار تعویض می کنند بسیار سودمند است.

 

 • کولر‌گازی‌های پرتابل کم مصرف هستند و به این ترتیب هم موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند و هم پول برق کمتری بابت مصرف کولر گازی خواهید پرداخت. کولر گازی های پرتابل نسبت به کولر گازی های دیگر ارزان تر نیز هستند و برای نصبشان هم نیاز به پرداخت دستمزد زیادی نخواهید بود.

 

معایب کولر گازی های پرتابل

 • به دلیل این که تمام قطعات کولر گازی های پرتابل در داخل آن ها قرار داده شده است این کولرها بسیار سنگین هستند و اگر چرخ نداشته باشند جا به جایی آن ها کار آسانی نخواهد بود.

 

 • به دلیل این که کمپرسور در داخل اتاق است سر و صدای کولر گازی پرتابل می تواند کمی آزار دهنده باشد. البته تولید کنندگان به تازگی با عایق بندی کردن بدنه کولر گازی های پرتابل مقداری از صدای آن را کاهش داده اند اما باز هم نسبت به کولر های اسپلیت که کمپرسورشان در بیرون قرار دارد سر و صدای بیشتری دارند.

 

 • کولر گازی های پرتابل فضای کوچکتری را خنک می کنند و این یکی از معایب آن ها به حساب می آید. برای فضاهای بزرگ و ادارات معمولاً از کولر گازی پرتابل بزرگ استفاده می شود که وزن بسیار زیادی دارد و  جا به جا کردن آن ها بسیار دشوار است.معایب کولر گازی های پرتابل

 

 • کولر‌های گازی پر‌تابل روی دیوار نصب نمی شود و روی زمین باید جایی مناسب برای قرار گرفتن آن ها پیدا کرد. جای کولر باید به گونه ای انتخاب شود که باد مستقیماً به افرادی که در اتاق نشسته اند برخورد نکند و باعث مریض شدن یا گرفتگی عضلاتشان شود. از طرف دیگر اگر محیط خانه کوچک باشد ممکن است پیدا کردن محل مناسب برای قرار دادن کولر گازی سخت باشد زیرا کولر باید نزدیک پنجره باشد تا هوای گرم را دریافت کند و آن را به باد خنک تبدیل کند. شلنگ تخلیه آن هم باید به بیرون از خانه هدایت شود.

 

 • کولر گازی های پرتابل قدرت پرتاب اندکی دارند و برای آپارتمان های کوچک مناسب هستند. در اتاق هایی که متراژ بالای 30 متر دارند کولر گازی پرتابل کارآیی لازم را ندارد.

اگر علاقه مند به دوره آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی هستید، پیشنهاد می‌شود دوره‌های آموزشی پایتخت فناوری را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟