تابلو برق فشار ضعیف و تجهیزات و اجزای آن

تابلو برق فشار ضعیف و تجهیزات و اجزای آن

تابلو برق ها از نظر ولتاژ به سه دسته تابلو برق فشار ضعیف LV، تابلو برق فشار متوسط MV و تابلو برق فشار قوی HV تقسیم می شوند. به طور کلی تابلو برق ها محفظه های فلزی یا غیر فلزی هستند که تجهیزات مختلفی را در خود جای داده اند و از تجهیزات الکترونیکی محافظت می کنند. در این مطلب قصد داریم تجهیزات تابلو برق فشار ضعیف را به همراه مشخصات فنی آن ها بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در رابطه با موضوع این مقاله دوره های آموزش تابلو برق صنعتی و آموزش پی ال سی در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برگزاری دوره ها با شماره تلفن های آموزشگاه تماس بگیرید.

آموزش تابلو برق صنعتی

از تابلو برق ها در ایستگاه های مبدل، ایستگاه های برق، پالایشگاه ها، ساختمان های تجاری، کارخانه ها و غیره استفاده می شود. تجهیزات تابلو برق هایی که ولتاژ متفاوتی دارند با یکدیگر متفاوت است.

یعنی تجهیزات یک تابلو برق فشار ضعیف با تجهیزات یک تابلو برق فشار قوی یا متوسط یکسان نیست. از طرف دیگر فعالیت تمام اجزای یک تابلو برق به همدیگر وابسته است یعنی اگر یک جزء به درستی کار نکند کل کار تابلو برق دچار مشکل می شود. تابلو برق هایی با ولتاژ حداکثر یک کیلو ولت در دسته تابلو برق های فشار ضعیف قرار می گیرند.

وظیفه تابلو برق های فشار ضعیف

مهم ترین وظیفه تابلو برق ها محافظت از تجهیزات الکتریکی، مدارها و اتصالات است. این تابلو برق ها از تجهیزات الکتریکی در برابر افزایش جریان و اتصالی برق است.

تابلو برق ها می توانند برای محافظت از سیستم های بزرگ مدار قسمتی که دچار مشکل شده است را قطع کنند. زمانی که در یک از قسمت های سیستم برق خطایی رخ می دهد ( مانند اتصالی )، یک جریان پر قدرت و سنگین در سرتاسر تجهیزات جریان می یابد که سلامت تجهیزات را تهدید می کند و می تواند منجر به قطع سرویس دهی شود. با این حال، تابلو برق خطا را شناسایی می کند و قسمتی را که دچار مشکل شده است از سیستم جدا می کند.

تفاوت تابلو های برق فشار قوی و فشار ضعیف
ادامه مطلب

تجهیزات تابلو برق فشار ضعیف

تجهیزاتی که برای ساخت تابلو برق های فشار ضعیف به کار می روند عبارتند از کنتاکتورها، ترانس ها، بی متال تک فاز و سه فاز، کلید اتوماتیک MCB و MCCB، کلیدهای نشتی جریان، کلید MPCB، انواع فیوزها، انواع کلید گردان، ریل، میکرو سوئیچ، شینه یا باسبار و غیره. هر کدام از این تجهیزات وظایف خاص خود را دارند و دارای ویژگی های خاصی هستند. در ادامه به معرفی بیشتر اجزای تشکیل دهنده تابلو برق های فشار ضعیف می پردازیم.

تجهیزات تابلو برق فشار ضعیف

انواع فیوزها :

یکی از قطعات بسیار مهم در تابلو برق های فشار ضعیف فیوزها هستند. فیوزها وظیفه دارند زمانی که جریان برق بیش از اندازه افزایش یافت آن را قطع کنند. فیوزها رشته سیم هایی هستند که در اثر افزایش بار ذوب می شوند و وجودشان در تمام تابلو برق ها ضروری است.

کنتاکتورها :

کنتاکتور همان گونه که از نامش پیدا است مسئول قطع و وصل کردن مدار فرمان از راه دور است. با وجود کنتاکتورها امکان قطع و وصل کردن مصرف کننده ها از چندین محل به وجود می آید و می توان با کمک آن ها فیدرها را به صورت خودکار راه اندازی کرد. عمر مفید کنتاکتورها نسبتاً بیشتر از سایر اجزای تابلو برق است.

کلید اتوماتیک MCB :

این کلید هم مانند فیوز وقتی با افزایش بار مواجه می شود جریان را قطع می کند تا به تجهیزات الکتریکی آسیبی وارد نشود. البته این کلیدها نسبت به فیوزها حساس تر هستند و افزایش بار را بهتر تشخیص می دهند. کلیدهای MBC از فیوزها قابل اعتمادتر هستند و عملکردی حرارتی یا مغناطیسی- حرارتی دارند.

بی متال های تک فاز و سه فاز :

بی متال های استفاده شده در تابلو برق های فشار ضعیف از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. نقش بی متال ها در تابلو برق این است که از انواع دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی در برابر خطرات و خطاهای احتمالی محافظت می کند.

بی متال ها از موتورهای سه فاز در برابر افزایش باری که ولتاژ کمی دارد محافظت می کنند. بی متال یا رله حرارتی از دو فلز ناهمجنس که دارای ضریب انبساط متفاوتی هستند و از یک طرف به همدیگر جوش خورده اند تشکیل شده است.

بی متال سه فاز معمولاً دارای سه پل قدرت و دو کنتاکت فرمان است. یک کنتاکت باز برای اتصال به سیستم هشدار دهنده و یک کنتاکت بسته برای قرار گرفتن در مسیر تغذیه کنتاکتور.

نحوه عملکرد بی متال به این شکل است که جریان عبوری گرمایی ایجاد می کند که باعث خم شدن دو فلز می شود. از آن جا که ضریب انبساط دو فلز متفاوت است یکی از آن ها بیشتر خم می شود. این خمیدگی موجب قطع شدن جریان برق می شود.

کلید های MPCB :

این کلیدها قطعات الکتریکی ویژه ای هستند که برای محافظت در برابر خطا و محافظت در برابر افزایش جریان به کار می روند. این کلید از موتور در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می کند و از قطعاتی همچون رله کنترل بار قابل اطمینان تر هستند.

شستی دوبل :

از شستی ها برای راه اندازی و قطع کردن جریان برق موتور استفاده می شود. شستی دوبل وظیفه دارد که هم عمل اتصال برق و هم عمل قطع برق را انجام دهد.

لیمیت سوئیچ :

لیمیت سوئیچ ها نوعی قفل ایمنی هستند که برای کنترل سیستم انواع دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

میکرو سوئیچ :

میکرو سوئیچ ها کلید هایی هستند که برای قطع و وصل کردن جریان برق در مدار های الکتریکی از آن ها استفاده می شود.

تایمرها :

تایمرها وظیفه دارند که مدارها را کنترل کنند. در تابلو برق های صنعتی برای زمان سنجی یک عمل خاص یا تنظیم زمان بین عملکردهای مدارهای فرمان از تایمرها استفاده می شود.

محافظ ولتاژ :

زمانی که ولتاژ برق افزایش می یابد محافظ ولتاژ برق اضافی را منحرف می کنند و توسط سیم اتصال به زمین آن را به زمین منتقل می کنند.

فلوتر الکترونیکی :

وظیفه فلوترهای الکترونیکی در تابلو برق های فشار ضعیف آن است که اجازه ندهند موتور خشک کار کند و همواره سطح مایع داخل موتورها را کنترل می کنند.

انواع سنسورها :

انواع مختلفی از سنسورها در تابلو برق های فشار ضعیف به کار می روند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. تعدادی از این سنسورها عبارتند از سنسورهای حرارت، رطوبت، فشار و غیره. این سنسورها انواع مختلفی هم دارند مانند سنسورهای القایی، سنسورهای خازنی، سنسورهای نوری و غیره.

تجهیزات تابلو برق صنعتی
ادامه مطلب

معرفی انواع تابلو برق های فشار ضعیف

تابلو برق های فشار ضعیف از نظر نوع استفاده به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به صورت مجزا در رابطه با هر یک از آن ها صحبت کرده ایم.

معرفی انواع تابلو برق های فشار ضعیف

تابلو برق های اصلی یا Main

تابلو برق های اصلی معمولاً از مدارهای کنترلی و حفاظتی زیادی تشکیل شده اند تا بتوانند میزان خطا را به حداقل برسانند. فیدرهای این نوع تابلو برق بیشتر از نوع کلید هوایی است.

تابلو برق Main sub

تابلو برق های زیر دستی از فیدرهای تابلو برق های اصلی تغذیه می کنند و وظیفه آن ها انتقال انرژی به قسمت های مختلف است. در این تابلو برق ها ورودی ها و خروجی ها با استفاده از کلید ها کمپکت می باشد. این تابلو ها به منطق یا مدار فرمان خاصی احتیاج ندارند.

تابلو برق های DB

این تابلو برق ها معمولا به صورت دیواری ساخته می شوند و در دفاتر اداری به کار برده می شوند زیرا جای بسیار کمی را اشغال می کنند. ورودی و خروجی این تابلو برق های فشار ضعیف با کلیدهای مینیاتوری یا MCB می باشد.

تابلو برق های کنترلی

این تابلو برق ها برای ایجاد ارتباط با تابلو برق های اصلی و کنترل تابلو های اصلی، زیر دستی و MCC استفاده می شوند و می توانند به صورت تمام خودکار، نیمه خودکار یا دستی طراحی شوند.

در سیستم هایی که دارای حساسیت بالایی هستند مانند کارخانه های شیشه سازی یا صنایع فولاد از این تابلو برق ها استفاده می شود زیرا سیستم دائماً باید تحت نظارت و کنترل باشد. این تابلو برق ها با نظارت دائمی میزان خطا را به کمترین حد می رسانند. از طرف دیگر این تابلو برق ها می توانند تعمیر، عیب یابی و نگه داری از سیستم را آسان تر می کنند.

تابلو برق های کنترلی

تابلو برق MCC

نام این تابلو برق ها مخفف Motor control center است. این تابلو برق ها در تمام صنایع و کارخانجات و در بعضی از دفاتر وجود دارند. تابلو برق های MCC معمولاً از تابلو برق های اصلی تغذیه می شوند و بسته به نوع خود کنترل ها و محافظت های مختلفی را انجام می دهند. گاهی اوقات این تابلو برق ها دارای باکس کنترل منطقی یا PLC هستند.

تابلو برق های کشویی

تابلو برق های کشویی اهمیت زیادی دارند زیرا جای بسیار کمی اشغال می کنند و با استفاده از آن ها می توان از فضا حداکثر استفاده را کرد. در این تابلو برق ها می توان مدارهای کنترلی حجیم و فیدرهای زیادی را جای داد.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها
02166477628
02166477628