مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی

مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی

در فصل تابستان و گرما نیاز به انواع وسایل سرمایشی در ساختمان های مختلف احساس می شود. کولرهای آبی، کولرهای گازی، چیلر، اسپیلت و داکت اسپیلت انواعی از سیستم های سرمایشی بوده که می توان با توجه به بودجه و فضای مورد استفاده به انتخاب هر یک از آنها پرداخت. در این میسان کولرهای آبی و گازی طرفداران بیشتری داشته و معمولا افراد یکی از این دو گزینه را به عنوان سیستم سرمایشی خود مورد استفاده قرار می دهند. کولرهای آبی به وسیله آب کار کرده و کولرهای گازی نیز همانطور که از نامشان پیداست با استفاده از گاز کار می کنند. در سال های اخیر استفاده از کولرهای گازی به ویژه اسپیلت ها رونق بسیاری یافته است که این را می توان به مزایایی که این نوع کولرها نسبت به کولرهای آبی دارند نسبت داد. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی کولرهای آبی و گازی و مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی بپردازیم.

معرفی کولرهای آبی و نحوه کارکرد آنها

کولر آبی را جزء سیستم های سرمایشی تبخیری طبقه بندی می کنند که با استفاده از تبخیر آب به خنک کردن محیط اطراف خود می پردازند. کولرهای آبی دارای بدنه بزرگی می باشند که در داخل آن اجزای مختلفی مانند پوشال ها، دریچه ها، اجزای آب رسانی، موتور و پروانه و تسمه قرار گرفته اند.

زمانی که کلید پمپ کولر آبی فشار داده می شود جریان برق پمپ و موتور دستگاه وصل می گردد. راه افتادن پمپ آب باعث پاشیده شدن آب به پوشال ها شده و باعث خیس شدن آنها می شود.معرفی کولرهای آبی و نحوه کارکرد

هوای بیرون توسط پروانه کولر به داخل کشیده شده و با عبور از پوشال ها هوای گرم به هوای سرد تبدیل شده و به وسیله کانال هایی که به داخل ساختمان کشیده شده اند این هوای خنک وارد ساختمان می گردد.

برای محافظت از پمپ در اطراف آن از یک توری استفاده می کنند که تشکیل یک محفظه داده و پمپ داخل این محفظه قرار می گیرد و از آسیب های مختلف در امان می ماند. کولرهای آبی را در انواع مختلف ثابت و پرتابل تولید می کنند که بسته به فضای مورد نظر امکان استفاده از هر یک وجود خواهد داشت.

ظرفیت هوادهی کولرهای آبی به مقدار هوایی گفته می شود که فن در هر دقیقه مکش وارد کانال خارجی می نماید. این میزان توسط واحد فوت مکعب در دقیقه بیان شده و در کولرهای مختلف، متفاوت می باشد.

آشنایی با کولر گازی و عملکرد آن

کولرهای گازی که انواع پرطرفدار سیستم های سرمایشی می باشند بر اساس سیستم تبریدی کار کرده و هوای گرم داخل ساختمان را دریافت کرده و طی عملیاتی آن را به هوای سرد تبدیل می کنند.

کمپرسور، شیر انبساط، اواپراتور، کندانسور و لوله مویین از اجزای انواع کولرهای گازی می باشند که هر یک دارای وظیفه ای جهت خنک نمودن فضا می باشند. مکانیسم عملکرد کولر گازی به این صورت است که گاز خنک کننده ای که درون کمپرسور وجود دارد فشرده و متراکم  شده و پس از وارد شدن به کندانسور در اثر فشاری که کندانسور به آن وارد می کند، گرمای خود را از دست می دهد.

این گاز در اثر سرد شدن تبدیل به مایع گشته و با عبور از شیر انبساط به لوله های اواپراتور وارد می شود. در این لوله مایع مجددا به گاز تبدیل شده و هوای اطراف خود را خنک می نماید.

از کولرهای گازی در مکان های مختلف مانند منازل مسکونی، تجاری، ادارات مختلف، دانشگاه ها، هتل ها، رستوران ها، سالن های ورزشی، بیمارستان ها و … استفاده می شود.

معرفی انواع مختلف کولرهای گازی

به طور کلی کولرهای گازی در انواع مختلف یک تکه، دو تکه و سه تکه وجود دارند که از لحاظ ساختاری با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به کولرهای گازی یک تکه کولرهای پنجره ای نیز گفته می شود و از این نوع کولرها در منازل و محل کار استفاده می کنند.معرفی انواع مختلف کولرهای گازی

کولرهای گازی دو تکه شامل اسپیلت ها می باشد که دارای ظاهری زیبا و عملکردی با کیفیت می باشند و مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته اند. اسپیلت ها از دو قسمت پنل داخلی و خارجی تشکیل شده اند که پنل داخلی را در داخل ساختمان و پنل خارجی را در بیرون از ساختمان نصب می کنند.

خود اسپیلت ها نیز شامل داکت اسپیلت، اسپیلت ایستاده، اسپیلت سقفی زمینی، اسپیلت کاستی و اسپیلت سقفی دیواری می شوند که هر یک را با توجه به نوع کاربرد در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می دهند.

کولرهای گازی چند تکه نیز دارای قدرت بسیار زیادی بوده و ابعاد بزرگ تری نیز دارند. در این نوع از کولر ها از یک یونیت خارجی و چندین یونیت داخلی استفاده شده است.

مقایسه کولرهای آبی با کولر گازی

  • از نظر هزینه کولرهای آبی و گازی تفاوت بسیاری داشته و ممکن است برای خرید کولرهای گازی نیاز به هزینه ای چندین برابر کولرهای آبی باشید.

 

  • از نظر اقلیمی نیز کولرهای گازی و آبی متفاوت می باشند. در مناطقی که گرم و خشک می باشند استفاده از کولرهای آبی به علت رطوبتی که تولید می کنند مناسب تر بوده و باعث می شود تا خشکی هوا کمتر احساس شود. اما در مناطق مرطوب مانند شمال و جنوب کشورمان که آب و هوایی مرطوب دارند استفاده از کولرهای آبی باعث ایجاد رطوبت بیشتر شده و در نتیجه کولرهای گای گزینه مناسب تری می باشند.کولرهای آبی با کولر گازی

 

  • تفاوت کولرهای گازی و آبی در مصرف انرژی نیز مشهود می باشد. طبیعی است که کولرهای آبی دارای مصرف آب بیشتری بوده و کولرهای گازی منجر به مصرف برق بیشتری می گردند. در هنگام خرید هر یک از این کولرها باید به برچسب انرژی موجود در آنها توجه نمود تا بتوان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

 

کولر گازی نسبت به کولر آبی چه مزایایی دارد؟

کولرهای گازی دارای مزایای بسیاری نسبت به کولرهای آبی می باشند که باعث شده است تا با وجود هزینه بالاتری که این نوع کولرها دارند باز هم استقبال زیادی از آنها گردد.

  • شاید بتوان مهم ترین مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی را وارد نکردن هوای آلوده به درون ساختمان دانست. در کولرهای آبی امکان ورود ذرات گرد و غبار و آلودگی های مختلف از طریق کانال های کولر به درون ساختمان وجود دارد در صورتی که در کولرهای گازی از فیلترهای مخصوص تصفیه هوا استفاده شده و به هیچ عنوان هیچ گونه ذره ای از خارج از ساختمان به فضای داخلی نفوذ پیدا نخواهد کرد. به همین دلیل امکان به وجود آمدن بیماری های تنفسی و حساسیت های فصلی با روشن کردن کولرهای گازی وجود نخواهد داشت.

 

  • در کولرهای گازی امکان کنترل کردن خنک کنندگی در محیط های مختلف ساختمان وجود دارد. به این معنا که می توان با انجام تنظیمات دستی تنها نقاط خاصی از ساختمان خنک شوند که این کار می تواند سبب صرفه جویی بسیاری در مصرف انرژی و برق گردد.

 

مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی

  • عدم استفاده از آب در کولرهای گازی باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب به ویژه در دورانی که بحران کمبود آب مواجه می باشیم می گردد. علاوه بر آن ممکن است با استفاده از کولرهای آبی فشار آب مصرفی در لوله های ساختمان کم شود که این به علت قرار گیری این کولرها در پشت بام منازل می باشد. اما با استفاده از کولرهای گازی خبری از کم شدن فشار آب نخواهد بود.

 

  • خنک کردن در زمان کوتاه از دیگر مزیت های کولر گازی نسبت به کولر آبی می باشد. بلافاصله پس از روشن کردن کولرهای گازی فضای اطراف خنک می گردد در صورتی که در کولرهای آبی این فرایند مقداری زمان بر می باشد.

 

  • در کولرهای گازی به علت این که موتور دستگاه از اسپیلت جدا بوده و هیچ گونه کانال کشی نیز وجود ندارد، هیچ گونه سر و صدایی در حین روشن بودن دستگاه ایجاد نمی شود.

معایب کولرهای گازی

در کنار مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی، معایبی نیز برای آن وجود دارد که از آن جمله می توان به قیمت بالای آن و مصرف زیاد برق اشاره کرد. علاوه بر آن در کولرهای گازی از گازهایی استفاده می شود که ممکن است برای محیط زیست و لایه اوزون مضر باشند.

در شهرهای صنعتی مانند تهران، مشهد، اصفهان و تبریز که ممکن است آلاینده های مختلف از طریق کانال های کولر وارد ساختمان شده و ایجاد بیماری نمایند بهتر است ار کولرهای گازی جهت خنک سازی فضا استفاده نمود.

در این مقاله مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی را با هم بررسی کردیم، اگر علاقه مند به آموزش تعمیرات کولر گازی هستید پیشنهاد می‌شود دوره آموزشی پایتخت فناوری را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟