نحوه شارژ گاز کولر گازی

نحوه شارژ گاز کولر گازی

همان طور که مي‌دانيد شارژ گاز کولرگازی یک کار بسیار تخصصی است و فردي که تخصص کافي و لازم را در اين زمينه نداشته باشد نمي‌تواند اين کار را به درستي انجام دهد. لذا براي شارژ گاز کولر گازي به تجریه و تخصص نیاز است.

اکثر کولرهاي گازي برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R22-R410A-R407A استفاده می‌کنند که در ادامه بيشتر به آن مي‌پردازيم.

شارژ گاز کولر گازی، چه زمانی لازم است؟

یکی از راهکارهایی که تمام افراد در فصل تابستان برای خنک کردن هوا به کار مي‌گيرند، استفاده از اسپیلت است. هنگامي که اسپیلت به میزان کافی هوا را خنک نکند يعني زمان آن رسيده است که گاز آن شارژ شود.

اغلب دستگاه‌های تهویه هوا، از جمله کولرهای گازی، از گازهای فریونی، برای انجام عمل تهویه و خنک کردن هوا استفاده می‌کنند. وجود اين گازها براي دستگاه‌هاي تهويه هوا بسيار حياتي مي‌باشد؛ زيرا اگر اين گازها در سیستم اسپیلت وجود نداشته باشند عملا، تمامی مراحل سرمایش مختل شده و سيستم با مشکلات اساسي مواجه می‌شود.

شارژ گاز و یا حتي شارژ مجدد گاز در کولرهاي گازي، زماني اتفاق مي‌افتد که در مدار برودتی ما مثلا نشت گاز صورت گرفته باشد. که این نشت گاز می‌تواند به دلایل زیادی به وقوع بپيوندد. بايد توجه داشت قبل از هرگونه شارژ مجدد گاز ابتدا محل نشتی گاز را بررسي کرده و آن را برطرف نماييم، در غير اين صورت مجددا گاز نشت خواهد کرد. به همين منظور لازم است تا ابتدا علت نشت گاز را بيابيم. در نظر داشته باشيد، که اگر کولرگازی نو، تازه نصب ‌شده باشد، به شارژ اوليه گاز احتياج دارد.

در کولرهاي گازي اين امکان وجود دارد که با فشار دادن شیر سرویس، کمبود گاز را تشخيص داد. در صورتي که گاز بیرون زد یعنی دستگاه دارای گاز به ميزان مورد نياز است، در غير اين صورت دستگاهدچار کم گازي شده است و باید شارژ شود.

در چه مواقعي شارژ گاز کولر گازی انجام شود؟

 • اسپیلت هاي تازه نصب شده
 • اسپیلت هايي که فاقد گاز هستند

اسپیلت هاي تازه نصب شده

در کولرهاي گازي تازه خريداري شده غالبا مقداري گاز در داخل سیستم کندانسور موجود مي‌باشد. هنگامي که اسپیلت نصب شد، سیستم را وکیوم مي‌کنيم. سپس شیر سرویس را باز کرده تا گاز به کل سیستم منتقل شود، بايد مطمئن شويم هوا و رطوبت در داخل سیستم وجود ندارد. چنانچه از لوله کشی اضافی برای نصب اسپیلت استفاده شود، باید مقدار گاز را هم به همان نسبت افزايش داد.

اسپیلت هايي که فاقد گاز هستند

با فشار دادن شیر سرویس مي‌توان وجود و یا عدم وجود گاز در اسپیلت را تشخيص داد. با اين کار، اگر در دستگاه، گاز وجود داشته باشد مشخص مي‌شود در غير اين صورت اگر گازي بيرون زده نشد يعني بايد شارژ گاز انجام شود. در اين مرحله سیستم را به طور کامل وکیوم مي‌کنيم و تمام رطوبت و هوای موجود در سيستم را از بين مي‌بريم. سپس علت نشت گاز اسپیلت را پيدا کرده و آن را برطرف مي‌کنيم.

همان طور که مي‌دانيد پلاکی بر روی تمامی اسپیلتها حکاکی شده است که مقدار گاز موجود در اسپیلت به ازای هر 5 متر لوله به کار رفته حين نصب روي آن نوشته شده است، مقدار مندرج شده را بررسی کرده و مقدار گاز را با استفاده از ترازو، وزن کنید.

چگونه از کمبود شارژ گاز کولر گازي مطلع شويم؟

از طريق مشاهده مواردي چون سنجش فشار گاز اسپیلت، سرما دهی نا مناسب و کم در محیطي که از کولر گازي استفاده مي‌شود، یخ زدن یا برفک زدن فین‌های اواپراتور در حالت سرمایش کولر و یخ زدن لوله رفت کندانسور مي‌توان به کمبود گاز کولر گازي پي برد در اين مواقع امکان کم بودن گاز اسپیلت وجود دارد که باعث مي‌شود هواساز دچار يخ زدگي شود. اين علائم کمک مي‌کند تا هنگام تعميرات آگاهانه تر عمل کنيم.

ابتدا بايد علت کمبود گاز اسپیلت را پيدا کنيم و سپس تلاش کنيم تا آن را برطرف کنيم، استفاده از ترازوی وزنی زماني که از ميزان گاز موجود در سيستم بي اطلاع هستيم، کاملا بي کاربرد است. اگر گاز موجود در سیستم را کاملا خالي کنيم و دستگاه را مجددا از گاز شارژ نماييم روش درستي را انتخاب نکرده‌ايم. زيرا، گازي که از دستگاه خارج مي‌شود برای محیط زیست مضر است. به همين منظور تاکنون اين روش چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

يکي ديگر از راه‌هاي تشخيص کمبود گاز کولر گازي، بروز بوهای نامطبوع در اسپیلت است که به دليل رطوبت گيري نادرست فریون به وجود مي‌آيد که بسيار آزار دهنده است.

نشتی گاز کولر گازی

آموزش جمع کردن گاز اسپیلت (پمپ داون کردن)
ادامه مطلب

بررسی نشتی گاز اسپیلت

گاز شارژ شده در سیستم مانند خون براي کل دستگاه، حیاتي است. حتی نشتی ناچیز گاز می تواند عملکرد سیستم را مختل کرده و کارکرد درست کولرگازي را دچار مشکل کند. نشت گاز نه تنها منجر به خرابی سیستم تهویه مي‌شود، بلکه تعمیر آن نيز بسيار هزينه بر است. از این رو بسیار مهم است که در هنگام نصب کولر گازي به درستي بررسی شود، که هیچ نشتی از گازي وجود ندارد.

نشتی باید بیشتر در اتصالات لوله مبرد بررسی شود. چهار اتصال در اسپیلت ها موجود است : دو اتصال در واحد داخلی و دو اتصال در واحد خارجی وجود دارد که لوله مبرد و واحدهای داخلی و خارجی را به هم متصل می کند.

برای بررسی نشتی از محلول آب و صابون استفاده مي‌شود، اگر نشتی وجود داشته باشد، نشت گاز به صورت حباب مشاهده خواهد شد و در صورت عدم نشت، محلول آب و صابون بدون حباب باقي خواهد می ماند.

به طور خلاصه نشتي گاز کولرگازي با استفاده از روش هايي چون، استفاده از محلول کف صابون، نشت یابی کولرگازی با مشعل هالید، نشت یابی الکترونیکی و نشت یابی کولرگازی با اشعه ماوراء بنفش تست مي‌شود.

انواع روش های شارژ گاز کولر گازی

شارژ گاز کولرگازي از طريق چند روش انجام مي‌پذيرد که در ادامه به آن مي‌پردازيم.

 • شارژ گاز آمپري

تعيين کننده مقدار شارژ گاز اسپیلت در روش شارژگاز آمپري، ميزان آمپری است که با اتصال آمپرمتر به کولر بدست می‌آید. در نتيجه مي‌توان گفت میزان گاز موجود در سیستم با اندازه گیری آمپر مصرفی کولر، تنظیم می‌شود.

 • شارژ گاز توسط بررسي جدول دما

دمای هوای اطراف پنل داخلی (اواپراتور) و هم چنين دمای هوای اطراف پنل خارجی (کندانسور)، به منظور شارژ گاز اسپیلت، را محاسبه کرده تا مقدار فشار گاز اسپیلت برای دو دماي ذکر شده بدست آيد. اين مقدار از طريق جدولی به دست مي‌آيد که توسط تولید کنندگان گاز کولر تهیه شده است. شارژ گاز اسپیلت تا رسیدن به فشار موردنظر از طريق اتصال گیج مانوفیلد که به منظور سنجش فشار به کار می‌رود، انجام مي‌شود.

 • شارژ گاز وزنی با ترازو

در اين روش با استفاده از ترازوهای مخصوص، مقدار گازی که باید درون سیستم شارژ شود، وزن مي شود و پس از آن مراحل شارژ گاز انجام می‌شود.

در ميان سه روش ذکر شده بهترين روش شارژ گاز وزني با ترازو مي‌باشد زيرا بسيار اصولي بوده و درصد خطاي آن از دو روش ديگر کمتر است.

شارژ کولر گازی

نحوه سیم کشی برق اسپیلت
ادامه مطلب

مراحل شارژ گاز اسپیلت

بررسي مخزن و لوله‌ها به صورت کامل، جهت اطلاع از وجود نشتي و يا عدم وجود نشتي نخستين گام شارژکولر گازي محسوب مي‌شود.در گام دوم، جهت تنظيم درست گاز ورودي به دستگاه لازم است تا آمپر آن‌ را به صورت کامل بررسی کنید. در گام بعدي باید مطابق با دفترچه راهنما شلنگ‌ها را آورده و یک سر آن‌ها را به کپسول و سر دیگر به ورودی گاز به کندانسور وصل کنید. در نهايت جهت به حداقل رساندن گاز وارد شده، کپسول را به آرامی‌ باز و بسته کنید تا به صورت یکجا وارد اسپیلت نشود که مجبور شويم آن را خالی کنیم.

طریقه شارژ کردن گاز اسپیلت

به اين صورت انجام مي شود که شلنگ ها براساس رنگشان به محل مورد نظر متصل مي شوند، به طوري که شلنگ زرد بین شلنگ آبی (کم فشار) و شلنگ قرمز (پرفشار) قرار مي‌گيرد.

جهت اطمینان از مسدود نبودن، ورودی را باز کنید و شلنگ آبی را به آن وصل کنید حال به دریچه مکش سر دیگری شلنگ زرد را متصل کنید. سر دیگر شلنگ زرد رنگ را به دریچه مکش یک پمپ تخلیه وصل کنيد. سپس شیر قرمز گیج را بسته و شیر آبی را باز کنید.

پمپ تخلیه اسپیلت را روشن کرده و بعد با نگاه کردن به صفحه آبی بالای شیر آبی، بررسي کنيد که عقربه آن به عدد 30 رسیده است يا خير، اگر به اين عدد رسيده بود يعني تمام هوای سیستم تخلیه شده است حال می توانید شیر آبی را ببندید. پمپ تخلیه را خاموش کرده و شلنگ زرد رنگ را از پمپ اسپیلت جدا کنید.

نکات حائز اهميت که بايد به آن‌ها توجه شود :

بیش از حد کولر گازي را شارژ نکنید زیرا این کار باعث آسیب زدن به کمپرسور می‌شود.

برای گرم کردن سیلندرهای گاز هرگز از شعله استفاده نکنید. به جای آن از آب گرم استفاده کنید.

اگر سیستم بیش از حد شارژ شده است، گاز اضافی را در سیلندر بازیابی کنید.

وجود حباب به معنای عدم شارژ کافی است.

هنگام انجام تمام مراحل، سعي کنيد درست و بدون اشتباه کار را انجام دهید تا در آینده دچار مشکلات جبران ناپذير نشويد.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


بهترین دوره های دپارتمان تاسیسات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • غیرت گفت :

  عالییییییی بسیار مفید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. ممنون از نظر مثبت تون

02166577378
02166577378