معرفی ابزار مورد نیاز تعمیر برد الکترونیکی

معرفی ابزار مورد نیاز تعمیر برد الکترونیکی

در این مقاله ضروری ترین ابزار های تعمیر برد الکترونیکی را به شما معرفی می کنیم. در ضمن علاقه مندان به این رشته می توانند با شرکت در دوره آموزش تعمیرات برد به صورت کامل لوازم مورد نیاز برای تعمیر pcb را شناخته و کار با آن ها را فرا بگیرند. در صورتی که زمان خواندن مقاله را ندارید، می توانید ویدیو زیر را ببینید:

تعمیر برد مدار چاپی همیشه وجود خواهد داشت زیرا فرآیند تولید و مونتاژ PCB یک کار بدون نقص نیست. در اینجا در مورد تمام ابزارها، تجهیزات، مواد مصرفی لحیم کاری و فرآیند لحیم کاری برای تعمیر هر PCB از جمله تلفن همراه، تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ، مادربرد کامپیوتر، تلویزیون یا هر PCB دیگری در جهان صحبت خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که اصول الکترونیک و تمام اجزای الکترونیکی کم و بیش یکسان هستند. این فقط طراحی PCB و قرار دادن قطعات الکترونیکی است که در انواع مختلف PCB متفاوت است.

معرفی ابزار مورد نیاز تعمیر برد الکترونیکی

ابزار تعمیرات الکترونیک برای انجام لحیم کاری و تعمیر PCB به تجهیزات زیر نیاز دارید:

ایستگاه لحیم کاری یا هویه

شما به یک لحیم کاری با کیفیت خوب یا ایستگاه لحیم کاری با دمای کنترل شده نیاز دارید

قلع کش و سیم لحیم کاری (قلع)

یک سیم لحیم کاری برای ذوب لحیم از لیدهای قطعه معیوب استفاده می شود و این لحیم مذاب با استفاده از یک قلع کش مکیده می شود. سیم یا فتیله لحیم کن برای حذف لحیم اضافی باقیمانده روی برد استفاده می شود.

نگهدارنده PCB و لامپ بزرگ نما

نگهدارنده PCB برای نگه داشتن برد PCB به منظور لحیم کاری استفاده می شود. همچنین برای مشاهده بزرگ شدن اجزای کوچک از یک لامپ ذره بین استفاده می شود. داشتن ذره بین اختیاری است، اما واقعا مفید است. ذره بین یک عدسی محدب است که برای تولید یک تصویر بزرگ نمایی شده از یک جسم استفاده می شود. آنها هنگام تلاش برای دیدن برچسب روی قطعات یا تلاش برای یافتن اتصالات لحیم شکسته مفید هستند. بنابراین معمولاً در آزمایشگاه های الکترونیک و برق وجود دارند.

پیشنهاد دوره: آموزش طراحی برد

مولتی متر

یک مولتی متر برای بررسی اجزای معیوب مورد نیاز است. مولتی متر یک ابزار اندازه گیری الکترونیکی است که دارای چندین عملکرد است. از این رو به آن مولتی تستر نیز می گویند. به طور معمول، این قابلیت ها شامل توانایی اندازه گیری ولتاژ، جریان و مقاومت است. این ابزار اندازه گیری به دلیل ظرفیت اندازه گیری با درجه دقت بالا برای عیب یابی ضروری است.

این دستگاه با نشانگر مثبت و منفی ابزار مفیدی است که از تست های ساده، تشخیص عیب تا عیب یابی پیچیده به کاربران کمک می کند. برق، مهندسان و حتی دانشجویان داشتن یک مولتی متر را ضروری می دانند. مولتی مترها در دو نسخه آنالوگ و دیجیتال عرضه می شوند. اینها در طیف گسترده ای از ویژگی ها و قیمت ها در دسترس هستند. برای یادگیری کار با این ابزار، مقاله طریقه استفاده از مولتی متر را بخوانید.

کیت ابزار تعمیر الکترونیکی:

یک تکنسین می تواند به جای خرید همه ابزارها به صورت جداگانه، کیت ابزاری را خریداری کند که تمام اقلام لازم برای تعمیر PCB را دارد.

انبردست برش مورب (سیم چین):

برای کوتاه کردن سرب ها پس از لحیم کاری مفید است.

موچین یا پنس:

موچین برای دستکاری قطعات الکترونیکی کوچک بسیار مفید است.

مواد مصرفی لحیم کاری یکی از ابزار تعمیر بردهای الکترونیکی

برای لحیم کاری شما به مواد مصرفی لحیم کاری زیر نیاز دارید. در صورتی که می خواهید با ابزارهای این کار آشنا شوید، مقاله وسایل لحیم کاری را بخوانید.

  • سیم لحیم کاری: برای لحیم کاری دستی، به سیم لحیم کاری خوب نیاز دارید. این می تواند سیم لحیم کاری سرب یا سیم لحیم کاری بدون سرب باشد.
  • قلم یا خمیر لحیم کاری: برای لحیم کاری غوطه ور به یک دیگ لحیم کاری و قلم لحیم کاری نیاز دارید. اگر در حال تعمیر قطعات SMD هستید، به خمیر لحیم کاری و یک ایستگاه بازسازی SMD با هوای داغ نیاز دارید.
  • Flux : برای حذف اکسید و سایر ناخالصی ها از مسیر مسی برد مدار و لیدهای اجزا لازم است. یک Flux با کیفیت خوب الزام آور است.
  • اسفنج تمیز کننده: برای تمیز کردن نوک هویه هنگام لحیم کاری استفاده می شود.
  • تینر: برای تمیز کردن نوک هویه استفاده می شود.

چرا بردهای مدار چاپی خراب می شوند؟

مانند هر چیزی که در طول زمان و استفاده طولانی مدت خراب می شود، بردهای مدار چاپی نیز می توانند با مشکلات مختلفی مواجه شوند. از آسیب ردیابی که بر رسانایی برد و مدار تأثیر می گذارد تا خرابی قطعات که منجر به مرگ خازن ها یا دیودها می شود، ممکن است مشکلات زیادی در یک برد مدار وجود داشته باشد.

چرا بردهای مدار چاپی خراب می شوند؟

آسیب فیزیکی مدار چاپی

در واقع، شایع ترین علل خرابی PCB همگی از آسیب فیزیکی به دستگاه یا قطعات داخلی آن ناشی می شود. این می تواند تقریباً هر چیزی مربوط به فشار فیزیکی یا شوک باشد. دستگاه مورد نظر ممکن است از فاصله دور افتاده باشد. شاید توسط جسم دیگری کوبیده شده یا به زور مورد اصابت قرار گرفته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که دستگاه به هر دلیلی از هم جدا شده باشد و آسیب مستقیم به برد وارد شده باشد.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت آسیب فیزیکی مدار چاپی

تا زمانی که شکست کامل سناریو نباشد – تخته روی زمین افتاده و شکسته یا کاملاً شکسته – آسیب فیزیکی را می توان از طریق فرآیند ساخت مجدد جبران کرد. به طور کلی، این امر شامل ذوب کردن بخش های آسیب دیده برد یا تعمیر از طریق جداسازی و مونتاژ مجدد است.

به دلیل ماهیت بیشتر آسیب های فیزیکی، بعید است که این کار به عنوان یک پروژه DIY توسط افرادی که تجربه تعمیر برد مدار چاپی را ندارند انجام شود. تعمیر آسیب فیزیکی فقط باید توسط یک متخصص آموزش دیده و با تجربه انجام شود. در بیشتر موارد، نیاز به بازسازی برد، لحیم کاری مجدد قطعات، و توپی شدن مجدد آثار رسانا دارد.

خرابی قطعه

جدا از آسیب فیزیکی، قطعات معیوب شایع ترین علت خرابی برد مدار چاپی هستند. در واقع، اگر و زمانی که هیچ آسیب فیزیکی وجود نداشته باشد اما دستگاهی کار نکرده یا روشن نشده باشد، تقریباً می توانید تضمین کنید که مربوط به یکی از اجزای متصل به برد است.

خود جزء می تواند هر چیزی از خازن گرفته تا دیود یا ریزپردازنده باشد. اگر قطعه مشکل دارد و از بین رفته است یا کار نمی کند، ممکن است نیاز به تعویض کامل داشته باشد. با این حال، همیشه مولفه واقعی مشکل نیست. گاهی اوقات به دلیل افزایش سن، گرمای بیش از حد و کاهش ولتاژ، مدار ردیابی ممکن است به حدی خراب شده باشد که دیگر رسانا نباشد. همچنین ممکن است یک جزء – یا چند – به طور کامل از برد جدا شده باشد و نیاز به جابجایی مجدد داشته باشد.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت خرابی قطعه

ممکن است بپرسید، وقتی یک قطعه از کار می افتد، چگونه یک برد مدار چاپی را تعمیر کنیم؟ باز هم، فرآیند تعمیر و ساخت مجدد قطعات معیوب بهتر است به متخصصان واگذار شود. ابزارهای ولتاژ و دستگاه های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای آزمایش رسانایی مدار برد استفاده کرد.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت خرابی قطعه

همچنین می توان از آن ها برای تشخیص جریان الکتریسیته به یک جزء استفاده کرد یا اینکه آیا یک عنصر از برد کاملاً از کار افتاده است. در بسیاری از مواقع، تنها با باز کردن دستگاه می توانید اجزای خراب را مشاهده کنید. ممکن است پوسته بیرونی آنها سوخته، ترک خورده یا شکسته به نظر برسد، یا اینکه قطعه کاملاً از برد جدا شده و شل شده باشد.

ردیابی آسیب

ردپای روی یک برد مدار مسیرهای رسانایی است که از نقره یا مس تشکیل شده است. به طور کلی، شما می توانید با استفاده از چشم غیرمسلح مشکل را در ردیابی مشاهده کنید، اما نه همیشه. اگر ردی آسیب ببیند، چه از طریق استفاده منظم یا آسیب فیزیکی، ممکن است مشکلات قابل توجهی در هدایت برد مدار چاپی، قطعات و دستگاه مورد نظر ایجاد کند. برخی از شایع ترین دلایل آسیب ردیابی عبارتند از اصابت صاعقه، افزایش شدید برق یا شورت، آلودگی گرد و غبار فلزی، گرمای بیش از حد و سایش عادی. برای تعمیر مسیرهای ردیابی معیوب یا آسیب دیده، فقط باید برد را با مواد لازم دوباره لحیم یا توپی کنید. این مدار شکسته را دوباره وصل می کند و اجازه می دهد الکتریسیته آزادانه در سراسر برد جریان یابد.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت ردیابی مسیر

به شرطی که رد بسیار نازک نباشد و دیدن آن دشوار نباشد، معمولاً می توانید آسیب را به سادگی با اسکن مسیر تشخیص دهید. مس و نقره ذاتاً درخشان و براق هستند که تشخیص خرابی یا آسیب را آسان تر می کند. به خاطر داشته باشید که همیشه اینطور نیست، اما یک شرط مطمئن است.

طراحی ضعیف

به همان اندازه که ما دوست داریم تک تک مهندسان یا توسعه دهندگان محصول موجود را ستایش کنیم، این کار عملی نیست. گاهی اوقات، به هر دلیلی، یک تیم ممکن است هنگام طراحی یک برد یا ساخت اجزای لازم، گوشه ها را کاهش دهند. این می تواند منجر به طراحی و ساخت ضعیف یک تخته شود که بعداً باعث ایجاد مشکلاتی می شود. متأسفانه، طراحی ضعیف برای برد مدار چاپی می تواند به چندین مورد منجر شود، بسیاری از خرابی هایی که اتفاق می افتد قبلاً در اینجا مورد بحث قرار گرفته است.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت طراحی ضعیف

به محض اینکه برد مدار معیوب یا ضعیفی داشتید متوجه خواهید شد زیرا دستگاه شما بارها و بارها حتی پس از یک جلسه تعمیر یا سرویس خراب می شود. بهترین راه حل برای یک برد مدار نامرغوب، تعویض کامل آن با مراجعه به مرکز تعمیرات رسمی یا دارای مجوز است. ساده ترین راه برای شناسایی یک برد با طراحی ضعیف، تعداد خرابی ها یا مشکلات پس از استفاده طولانی مدت است.

بدون آسیب فیزیکی یا الکتریکی قابل توجه به دستگاه، اگر برد را برای تعمیر یا تجزیه و تحلیل به جایی ببرید و مشکلات انگشت شماری وجود دارد، احتمالاً در نحوه ساخت برد مشکلی وجود دارد. در برخی موارد، این به این معنی است که سازنده اصلی از قطعات ارزان یا غیرقابل اعتماد استفاده کرده است، اما خود برد خوب است.

قطع برق

در بیشتر موارد، قطع برق به طور قابل توجهی شبیه به خرابی قطعات است، حتی ممکن است یکی از آن ها باشد. مشکل نهایی از این واقعیت سرچشمه می گیرد که برق کل یا بخشی از برد قطع شده است. یکی از قطعات ممکن است در معرض ولتاژهای بالاتر از حد معمول قرار گرفته و باعث گرم شدن بیش از حد و انفجار آن شود. یا شاید یک نقص ردیابی باعث کوتاهی در جایی شده است. در هر صورت، می توان از یک قدرت سنج برای آزمایش تک تک اجزا و رسانایی کلی برد استفاده کرد.

نحوه تشخیص و تعمیر به علت قطع برق

تمامی تیم های تعمیرات حرفه ای دارای یک کنتور برق یا ولتاژ هستند که می توان از آن برای شناسایی مشکلات الکتریکی برد و اجزای آن استفاده کرد. این واقعاً تنها راه برای تشخیص مشکل خارج از آسیب قابل مشاهده به یک جزء است. در مورد تعمیر، بهتر است این فرآیند به متخصصان واگذار شود، اما به طور کلی شامل جابجایی مجدد یا جایگزینی قطعات است.

فرآیند تعمیر برد مدار چاپی با استفاده از ابزار تعمیرات الکترونیک

مرحله 1- با استفاده از مولتی متر، قطعه معیوب را شناسایی کنید. همانطور که قبلاً گفته شد، برای درک نحوه عملکرد مدار و قطعات الکترونیکی به تجربه و تمرین کمی نیاز دارید. با آموزش و تمرین کم، هر کسی می تواند به راحتی این کار را انجام دهد.

مرحله 2- با استفاده از هویه، قطعه سوراخ معیوب را بردارید. برای قطعات SMD، از یک دمنده هوای گرم برای حذف آن استفاده کنید.

مرحله 3- مدار را با استفاده از قلع کش و سیم لحیم کاری به خوبی تمیز کنید.

مرحله 4- برای جایگزینی یک قطعه از طریق سوراخ معیوب، قطعه را در سوراخ ها قرار دهید. اگر از سیم لحیم کاری Flux Cored استفاده می کنید، نیازی به استفاده از فلاکس نیست. اکنون با استفاده از سیم لحیم کاری و هویه، لحیم کاری دستی را انجام دهید. در صورت نیاز طول اضافی قطعه را برش دهید.

مرحله 5- برای جایگزینی یک قطعه SMD معیوب، Flux را روی مدار و سپس خمیر لحیم کاری را اعمال کنید. قطعه را با استفاده از موچین در جای خود نگه دارید و با استفاده از یک ایستگاه بازسازی SMD هوای داغ، گرما را اعمال کنید. خمیر لحیم ذوب می شود و اتصال لحیم ایجاد می کند. نگران نباشید، هیچ پل لحیم کاری وجود نخواهد داشت.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543