نحوه تشخیص خرابی کویل اوپراتور کولر گازی – چگونه بفهمیم کویل اوپراتور خراب است؟

نحوه تشخیص خرابی کویل اوپراتور کولر گازی – چگونه بفهمیم کویل اوپراتور خراب است؟

کولرهای گازی جایگزین مناسبی برای گرما، رطوبت و شرایط جوی نامطلوب بیرون از خانه هستند. این سیستم هم مانند سایر سیستم­ ها از اجزا و قطعاتی تشکیل شده است که هر یک از آن ­ها ممکن است دچار مشکل شوند. نحوه تشخیص خرابی کویل اوپراتور کولر گازی را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

کویل اواپراتور هم یکی از همین قطعات است. دانستن اهمیت و نقش کویل اواپراتور به همراه علائمی که نشان می­دهند کویل دچار مشکل شده است می­تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید کولرگازی شما به تعمیر یا تعویض قطعه نیاز دارد یا خیر.

کویل اواپراتور در قسمت داخلی کولر گازی قرار دارد. این کویل به همراه ترموستات در خنک کردن هوا نقش دارد.

نحوه تشخیص خرابی کویل اوپراتور کولر گازی

در داخل کویل اواپراتور مایعی به نام مبرد وجود دارد. زمانی که مبرد شیمیایی در سرتاسر کویل حرکت می­کند فشار آن کاهش پیدا می­کند. در این جا مبرد شیمیایی تبدیل به یک گاز کم فشار می­شود که دمای آن بالاتر از نقطه­ ی انجماد است.

این گاز می­تواند گرمای هوایی که در داخل کویل جریان دارد را جذب کند. در عین حال هنگامی که هوا خنک می­شود رطوبت آن نیز گرفته می ­شود.

این رطوبت در داخل مخزن تخلیه­ ی کندانس جمع می­شود و از طریق لوله­ی کندانس به بیرون راه پیدا می­کند. هوای خنک هم از طریق مجاری به داخل خانه دمیده می­شود.

نشانه های خرابی کویل اوپراتور کولر گازی

با وجود این که بیشتر کولرهای گازی تا ده سال پس از نصب شدنشان تقربیاً بدون مشکل کار می­کنند اما گاهی اوقات هم ممکن است عملکرد اواپراتور آن ­ها دچار مشکل بشود.

چکه کردن آب از کویل می­تواند موجب زنگ زدن آن بشود و همین امر کارایی کویل را کاهش دهد. برخی از علائمی که نشان دهنده­ ی خرابی اواپراتور هستند عبارتند از:

 • از دریچه­ های کولر هوای گرم دمیده می­شود.
 • کولر گازی بدون این که هوای خانه را خنک کند به طور مکرر خاموش و روشن می­شود.
 • صداهای ناآشنایی از کولر شنیده می­شود.
 • قسمت داخلی کولر گازی چکه می­کند.
 • کولرگازی روشن نمی­شود.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کولر گازی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های تخصصی آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می گردد.

عیب یابی

مرحله­ ی 1

حتی اگر سیستم تهویه مطبوع را روی هوای خنک تنظیم کرده اید بررسی کنید که هوای خروجی از دریچه ­ها گرم نباشد. خراب بودن کویل اواپراتور دلیل اصلی کار نکردن ناگهانی کولر گازی است.

 

مرحله­ ی 2

کویل اواپراتور در داخل قسمت داخلی کولر گازی قرار دارد. اطراف کویل را بررسی کنید و ببینید که آیا نشانی از نشتی آب در آن جا وجود دارد؟

 اگر ماده­ی مبرد نشتی کند به کویل اواپراتور آسیب وارد می­شود زیرا باعث یخ زدن این قطعه می­شود، سپس یخ آن باز می­شود و دوباره یخ می­زند و این وضعیت به همین شکل ادامه دارد. در نهایت فشاری که روی کویل اواپراتور وجود دارد باعث می­شود که به طور کامل از کار بیفتد.

مرحله­ ی 3

به صورت چشمی لوله ­های مسی که به طرف قسمت بیرونی کولر گازی هدایت می­شوند را بررسی کنید تا از سالم بودن آن­ ها مطمئن شوید. زمانی که کویل اواپراتور خراب می­شود احتمال یخ زدن این لوله ­ها وجود دارد.

چه عواملی باعث خراب شدن اواپراتور می­شوند؟

کویل اواپراتور در اثر عوامل مختلفی ممکن است آسیب ببیند. اگر یکی از علامت ­های نشان دهنده­ی خرابی اواپراتور را مشاهده کردید احتمالاً یکی از عوامل زیر مقصر این مسئله بوده است :

 1. کثیف بودن فیلتر هوا
 2. کثیف بودن کویل اواپراتور
 3. نشتی آب یا مبرد از کویل اواپراتور
 4. یخ زدن کویل اواپراتور

سرویس کردن سیستم به صورت سالانه­ ی و تمیز کردن کویل اواپراتور و فیلتر هوا می­ تواند در سالم ماندن اواپراتور تأثیر گذار باشد و از به وجود آمدن مشکلات مربوط به عملکرد سیستم جلوگیری کند.

به علاوه فیلتر هوا باید هر چند وقت یک بار عوض شود تا هوا به اندازه­ ی کافی در داخل کویل اواپراتور به گردش درآید و اواپراتور به خوبی کار کند. مشکلاتی مانند یخ زدن کویل یا وجود نشتی در آن نیازمند تعمیر تخصصی هستند.

چه زمانی لازم است کویل اواپراتور تعویض شود؟

معمولاً افرادی که از کولر گازی استفاده می­کنند و متوجه می­شوند که کویل اواپراتور در اثر وجود نشتی خراب شده است نمی دانند که باید کویل را تعویض کنند یا تعمیر.

در حالی که بعضی از مشکلات سیستم خنک کننده به راحتی قابل تعمیر هستند، نشتی داشتن کویل اواپراتور مشکلی نیست که به سادگی حل شود.

هر چه زمان می ­گذرد، مسیر داخلی کویل دچار فرسایش می­شود و این فرسایش فلز کویل را ضعیف تر می­کند. در بعضی موارد بیرون کویل نیز دچار فرسایش می­شود و این به کویل آسیب می­رساند.

این مسائل باعث می­شوند که  احتمال نشتی مبرد از کویل اواپراتور بیشتر شود. پس از نشت کردن مبرد به داخل کویل اواپراتور تعویض کردن کویل به تعمیر کردن آن ترجیح داده می­شود.

معمولاً وقتی مقصر خرابی نشتی مبرد است، تعویض کردن کویل اواپراتور نسبت به تعمیر کردن هزینه­ ی کمتری در بر دارد زیرا در هنگام تعمیر علاوه بر هزینه ­ی تعمیر کویل باید هزینه­ ی شارژ کردن مجدد مبرد را نیز بپردازید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پشتیبانی در واتساپ
  تماس با آموزشگاه
  تماس با آموزشگاه