آینده شغل کابینت سازی ( بازار کار و درآمد )

آینده شغل کابینت سازی ( بازار کار و درآمد )

استفاده روزافزون از کابینت‌ها و کمدهای دیواری در طراحی داخلی منازل، به منظور افزایش زیبایی و بهره‌وری فضا، باعث شده تا حرفه نجاری کابینت مورد توجه گسترده قرار گیرد. علی‌رغم مشکلات و چالش‌های خاص این شغل، تقاضا برای نجاران ماهر در ساخت کابینت‌های ام دی اف و دیگر مصنوعات چوبی در بازار خدمات رو به افزایش است.

در این مقاله، ما به بررسی جنبه‌های مختلف این شغل از جمله ابزارهای لازم، سرمایه اولیه برای شروع کسب و کار، فرصت‌های شغلی موجود و درآمد احتمالی نجاران کابینت خواهیم پرداخت.

معرفی شغل ساخت کابینت

اگر علاقه مند به این شغل هستید و می خواهید به صورت حرفه ای کار را یاد بگیرید، در آموزش کابینت سازی در آموزشگاه پایتخت فناوری شرکت کنید. در این مجموعه به صورت تخصصی و کاملا عملی این حرفه را یاد می گیرید و پس از قبولی در آزمون مدرک فنی حرفه ای دریافت می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191009543 تماس بگیرید.

معرفی شغل کابینت ساز

حرفه کابینت سازی، که هم هنر است و هم ریاضی، در زمینه‌های طراحی، ساخت و نصب انواع کابینت آشپزخانه، کمد دیواری و دیگر وسایل چوبی فعالیت می‌کند. در دوران گذشته، نجاران بر اساس طرح‌های استاندارد و مشخص، سفارشات را به اندازه‌های درخواستی مشتریان تولید می‌کردند. اما اکنون، با پیشرفت‌های فناوری، نجاران کابینت با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی، سفارشات را مطابق با سلیقه و نیازهای خاص دکوراسیون داخلی مشتریان طراحی می‌کنند و پس از دریافت تأییدیه، به ساخت آن‌ها می‌پردازند.

معرفی شغل کابینت سازی

روند کار شغل ساخت کابینت

فرآیند کار در حرفه ساخت کابینت به این شکل است که ابتدا با ورود مشتری به کارگاه و انجام اندازه‌گیری‌های لازم، مراحل طراحی و ساخت آغاز می‌شود. سپس بر اساس ابعاد تعیین شده، قیمت تقریبی محاسبه و به اطلاع مشتری رسانده می‌شود. با تأیید قیمت از سوی مشتری، طراحی سفارش آغاز می‌گردد و پس از پایان طراحی، طرح برای تأیید نهایی به مشتری ارائه می‌شود. در صورت نیاز به تغییرات بر اساس نظر مشتری، طرح ویرایش شده و پس از تأیید نهایی، قراردادی بین مشتری و سازنده کابینت MDF منعقد می‌گردد.

همچنین بخوانید: بهترین ورق ام دی اف برای کابینت سازی

در قراردادهای نجاری کابینت، معمولاً شرایط پرداخت به این صورت تعریف می‌شود که مشتری باید پیش از آغاز کار، 50% از هزینه کل را پرداخت کند. سپس، در میانه کار، 25% دیگر از هزینه تسویه می‌گردد. با اتمام کار، مبلغ باقی‌مانده به نجار پرداخت شده و تسویه حساب کامل صورت می‌پذیرد. مدت زمان تقریبی برای ساخت و تحویل کابینت به مشتری یک هفته است، که روز اول به آماده‌سازی و خرید مواد اولیه اختصاص دارد. بسته به حجم سفارش، 2 تا 3 روز برای برش چوب‌ها و ساخت طرح صرف می‌شود و در نهایت، روز آخر برای نصب کابینت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

روند کار شغل ساخت کابینت

ساعت کاری این شغل منعطف بوده و به شخص و حجم سفارشات وی بستگی دارد. معمولا فرد از ساعت 9 صبح تا 7 عصر به فعالیت پرداخته، چه بسا که ممکن است در صورت بالا بودن سفارشات، بیشتر شده و در ایام تعطیل هم کار کند.

دوره پیشنهادی: آموزش نجاری 

آینده شغل کابینت سازی

در دنیای امروز، زیبایی و به‌روز بودن فضای داخلی منزل، به‌ویژه آشپزخانه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و افراد، به‌خصوص بانوان، به دنبال بهینه‌سازی و استفاده حداکثری از فضاهای موجود هستند. با توجه به پیشرفت‌های صنعت چوب و تنوع در محصولات MDF، نیاز به نجاران ماهر در ساخت کابینت افزایش یافته است. در کشور ما، با گسترش صنعت ساخت‌وساز، بازار کار نجاری کابینت شاهد رشد قابل توجهی بوده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین، کسب مهارت در این حرفه و ورود به این عرصه می‌تواند آینده شغلی مطمئنی را برای علاقمندان تضمین کند.

کسانی که در کارگاه‌های ساخت کابینت فعالیت می‌کنند، شاید فرصت حضور در نمایشگاه‌ها را نداشته باشند، اما کیفیت و دقت کار آن‌ها از طریق سفارشات و پروژه‌های انجام شده قابل مشاهده است. به این ترتیب، بازدیدکنندگان از منازلی که از کارهای نجاری شما بهره‌مند هستند، با مهارت‌های شما آشنا شده و این امر می‌تواند به جذب مشتریان جدید و توسعه کسب‌وکار شما منجر شود. به همین دلیل است که آینده شغل کابینت سازی بسیار روشن است.

میزان درآمد شغل ساخت کابینت

میزان درآمد این شغل مانند تمام شغل های فنی درآمد ثابتی نداشته و به عوامل زیادی مانند مواد اولیه مورد استفاده، مهارت و سابقه شخص کابینت ساز، خوش قول بودن فرد، استفاده از متد روز و تبلیغات بستگی دارد. یکی از عوامل موثر در میزان درآمد این حرفه مواد اولیه مورد استفاده است. به طوری که در بازار سه نوع کیفیت ایرانی، ترکی و اتریشی وجود دارد. اگر مشتری درخواست استفاده از تجهیزات ترکی یا تریشی داشته باشد، آماده کردن این تجهیزات به مراتب از نمونه ایرانی مشکل تر بوده و به دلیل وارداتی بودن و استفاده کمتر افراد از این تجهیزات خارجی سود کمتری دارد.

میزان درآمد شغل ساخت کابینت

مهارت و سابقه شخص کابینت ساز در تحویل نمونه نهایی کار تاثیر گذار بوده به طوری که هر چه فرد مهارت و تجربه بیشتری داشته باشد می تواند سفارش مشتری را با سرعت بیشتر و با کیفیت بالا تحویل دهد و به درآمد بیشتری برسد. داشتن روابط عمومی بالا و خوش قول بودن اعتبار فرد را نزد مشتری بالا برده و مشتری را به مشتری دائم تبدیل می کند. از این جهت می تواند در میزان درآمد تاثیر بالایی داشته باشد. علاوه بر این ها، کابینت ساز با استفاده از متد روز و تبلیغات به صورت پخش تراکت یا ثبت نام در سایت هایی مانند دیوار و آچاره یا از طریق شبکه های اجتماعی به معرفی خود پرداخته و میزان درآمد خود را بالا ببرد.

افراد مناسب برای کار ساخت کابینت و نصب آن

افرادی مناسب این شغل هستند که از دقت و حساسیت بالایی برخوردار باشند. داشتن ظرافت و حساسیت در حین کار باعث تحویل سفارش با کیفیت تر و بدون وجود ایراد به مشتری، باعث پیشرفت شغلی فرد می شود. در صورتی که فرد به جزئیات دقت نکند و در ساخت جزئیات حساسیت به خرج ندهد، اشکالات و ایراداتی در پروژه به وجود می آید.

همچنین بخوانید: انواع برش چوب

افراد مناسب برای کار ساخت کابینت و نصب آن

هم چنین افراد فعال در حوزه ساخت کابینت ام دی اف باید از ابتکار بالایی برخوردار بوده به نحوی که بتوانند از فضای موجود بهترین استفاده را کنند. سلیقه خوب و آشنا به مد روز در این زمینه می تواند به مشاوره دادن به مشتری در زمینه طرح، رنگ، مدل و جنس چوب ام دی اف کمک کرده و از ویژگی های فرد مناسب می باشد. هم چنین افراد خوش قول و دارای روابط عمومی بالا می توانند در این شغل موفق بوده و با تحویل سفارش مشتری به بهترین وجه و به موقع، رضایت مشتری را جلب کرده و او را به مشتری دائم تبدیل کند.

افرادی که اهل تحرک و جنب و جوش بوده و هم چنین توانایی حمل ابزار مخصوص را داشته باشند نیز مناسب این حرفه هستند. به همین دلیل، افراد علاقه مند به این حرفه معمولا از سن کم وارد این حوزه می شوند.

مهارت های لازم

به منظور موفقیت در این شغل لازم است فرد با طراحی کابینت در آشپزخانه، کمد دیواری و کمد لباس در منازل آشنا بوده و مطابق با سلیقه مشتری عمل کند. هم چنین به منظور ارائه کار با کیفیت بالا لازم است با دستگاه های پیشرفته و جدید آشنا بوده و برای اندازه گیری دقیق و ظرافت کار خود از ابزار برای ساخت کابینت استفاده کند.

تجهیزات مورد نیاز برای شروع حرفه کابینت سازی

به منظور ورود به این شغل و شروع کار به تجهیزات و لوازمی نیاز داشته که با صرف هزینه برای خرید تجهیزات با کیفیت، تا پایان کار نیازی به خرید مجدد نمی باشد. تجهیزات مورد نیاز شغل ساخت کابینت عبارتند از:

  • دستگاه برش اتوماتیک
  • دستگاه حکاکی CNC
  • دستگاه وکیوم چوب
  • دستگاه دمنده
  • کمپرسور هوا
  • دستگاه دور کن
  • گیره نگهدارنده
  • دریل با مته های سایز مختلف
  • تراز

1- دستگاه برش اتوماتیک

از دستگاه برش اتوماتیک برای برش زدن ورقه های ام در اف به صورت اتوماتیک استفاده می شود که باعث بالا رفتن دقت و سرعت انجام کار می شود.

دستگاه برش اتوماتیک

2- دستگاه حکاکی CNC

به منظور ایجاد هر گونه طرح دلخواه روی ورقه های MDF از دستگاه حکاکی CNC استفاده می شود.

3- دستگاه وکیوم چوب

دستگاه وکیوم چوب برای چسباندن ورقه پلاستیکی روی چوب بر روی سطح چوب کاربرد داشته و مورد استفاده کابینت سازان مخصوصا برای تولید سرویس خواب قرار می گیرد.

دستگاه وکیوم چوب

4- دستگاه دمنده

دمنده هوا از وسایل مورد نیاز برای شغل ساخت کابینت بوده که وظیفه دمش هوا با فشار بالا به منظور پاک کردن گرد و غبار را بر عهده دارد.

5- کمپرسور هوا

کمپرسور هوا در انواع مختلف به منظور تامین فشار هوا برای ابزار آلات بادی ساخت کابینت کاربرد دارد.

کمپرسور هوا

6- دستگاه دور کن

دستگاه دور کن در ساخت کابینت در جهت افزایش سرعت و دقت در تولید به کار رفته و با استفاده از این دستگاه می توان ورقه های چوب را در سایز ها و اندازه های مختلف و حتی به صورت زاویه دار برش داد.

7- گیره نگهدارنده

گیره نگهدارنده طبقات در شکل و ابعاد مختلف برای نگه داشتن طبقات درون کابینت ها و قفسه ها کاربرد دارد.

گیره نجاری

8- دریل با مته های سایز مختلف

به منظور ایجاد سوراخ در دیوار از دریل و مته های سایز مختلف استفاده می شود. مته ها در انواع و سایز های مختلف از نظر قطر و طول در بازار می باشد.

9- تراز

تراز یکی از ابزار مورد نیاز برای اندازه گیری، عمود کردن سطوح مختلف و اندازه گیری شیب مورد استفاده ساخت کابینت قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: یراق آلات کابینت

سرمایه اولیه لازم برای ورود به شغل ساخت کابینت

به منظور آغاز فعالیت در این حرفه و شروع کار به سرمایه اولیه نیاز دارید. سرمایه اولیه لازم برای شروع کار متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در صورتی که مایل به همکاری در کارگاه های تولیدی به عنوان کابینت ساز دارید، کافی است ابزارآلات و تجهیزات ضروری را تهیه کنید. هزینه خرید تجهیزات با توجه به مدل ها و کیفیت های متنوع موجود در بازار متغیر بوده و حدودا به یک سرمایه 5 میلیون تومانی نیاز دارید. در این حالت نیازی به صرف هزینه برای اجاره یا خرید کارگاه و دستگاه های برش و CNC نبوده و با صرف هزینه کمتر برای خرید تجهیزات می توانید کار خود را آغاز کنید و به درآمد بالا برسید.

سرمایه لازم برای شغل نجاری

در صورتی که مایل به دایر کردن کارگاه یا مغازه کوچک بوده تا مشتریان امکان رفت و آمد به محل را داشته باشند، علاوه بر خرید تجهیزات اولیه باید هزینه ای را برای خرید یا اجاره کارگاه در نظر گرفت که نسبت به حالت قبل، سرمایه مورد نیاز بیشتر می باشد. هزینه اجاره و خرید کارگاه در مناطق مختلف تفاوت داشته و به متراژ مکان هم بستگی دارد.

در حالت بعد اگر قصد راه اندازی کارگاه مجزا و مجهز به تمامی تجهیزات و دستگاه های برش، CNC و غیره می باشید، به سرمایه ای در حدود یک میلیارد تومان نیاز دارید. با دایر کردن کارگاه مجزا می توانید در نمایشگاه های مربوطه شرکت کرده و با معرفی خود به مشتری به درآمد بالاتری نسبت به حالت های قبل برسید.

 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543