اتوماسیون چیست ؟ کاربرد اتوماسیون در صنعت

اتوماسیون، در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. همواره تغییراتی در میزان تاثیرگذاری آن به صورت گسترده در حال انجام است که به کنترل خودکار مربوط می باشد. اتوماسیون در کارخانه ها، خودرو، کاغذ، صنعت بسته بندی و غیره استفاده می شود. فرآیندهای بسیاری وجود دارد که از تکنولوژی اتوماسیون در آنها استفاده می شود و حتی ممکن است انواع مختلفی از اتوماسیون در آن بکار رفته باشد. اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

برخی از مزایای آنها عبارتند از:

 • افزایش بازده یا بهره وری: اتوماسیون به افزایش تولید کمک می کند و امکان افزایش میزان کار در زمان کمتر را فراهم می سازد.
 • بهبود کارایی فرآیندها یا محصولات: در کار ثبات وجود دارد. نیازی به نگرانی درباره ی توقف فرآیند کار یا تبدیل محصول به چیزی دیگر یا به شکل عجیب ،وجود ندارد.
 • کاهش هزینه های نیروی انسانی و مخارج: همانطور که همه چیز در این زمینه تکنولوژیکی ماشینی می شود، هزینه های نیروی کار و مخارج کاهش می یابد. اگر چه نیروی انسانی کمتری وجود دارد اما خروجی بیشتر است.

انواع اتوماسیون های موجود در دنیای اتوماسیون:

 1. اتوماسیون صنعتی
 2. ماشین آلات کنترل شده به صورت عددی
 3. ربات های صنعتی
 4. سیستم های تولید انعطاف پذیر
 5. تولید به کمک رایانه
اتوماسیون چیست
اتوماسیون چیست
 1. اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی، از سیستم های کنترلی مانند کامپیوترها، ربات ها و فناوری اطلاعات (IT) برای مدیریت فرآیندهای متنوع و ماشین آلات در صنایع به منظور جایگزینی نیروی انسانی استفاده می کند.

نمونه های کنترل کننده مورد نظر در فرایندهای صنعتی عبارتند از: کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی، مدول های I / O مستقل و رایانه ها.

برخی از مزایای این اتوماسیون عبارتست از ایمنی بالا، بهره وری، انعطاف پذیری، کیفیت و دقت.

 1. ماشین آلات کنترل شده به صورت عددی

ماشین آلات کنترل شده به صورت عددی دستگاه هایی هستند که توسط مجموعه ای از دستورالعمل ها که برنامه نامیده می شود ، تعریف می شوند.

این فرآیند به طور گسترده در انواع فرایندهای ماشینی مواد مانند چرخاندن، حفاری، آسیاب کردن، شکل دادن و غیره استفاده می شود. در این نوع، اشکال عددی، دستورالعمل های برنامه اصلی برای انواع مختلف مشاغل هستند.

مزایای استفاده از ماشین آلات کنترل شده عبارتست از ایمنی بیشتر اپراتور، هزینه های ابزار پایین تر، احتمال خطای کمتر نسبت به نیروی انسانی و غیره.

 1. نقش اتوماسیون در ربات های صنعتی:

ربات های صنعتی در حال تغییر زمینه های صنعتی تولید هستند. آنها اغلب برای انجام وظایفی بکار می روند که برای کارگران انسان انجام آن خطرناک یا نامناسب است.

این ربات ها برای شرایطی که نیاز به خروجی بالا و بدون خطا دارند، مناسب هستند. ربات ها قابل برنامه ریزی هستند و می تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

بعضی از آنها شامل بسته بندی، پالت پر کردن، جوشکاری، بررسی مواد، برنامه های مونتاژ و غیره هستند و براساس تعداد محورها، نوع ساختار، اندازه پوش، قابلیت بارگیری و سرعت،  دسته بندی می شوند.

برخی از مزایای این نوع اتو‌ماسیون عبارتند از: کاهش ضایعات، کاهش هزینه تولید، افزایش ایمنی، جذب مشتریان بیشتر و غیره.

 1. کاربرد اتوماسیون در سیستم های تولید انعطاف پذیر

سیستم تولید انعطاف پذیر که به طورمختصر FMS نامیده می شود ، روشی برای تولید محصولات است که در آن به راحتی با تغییرات در محصول تولید شده سازگار می شود. در کنار این که این ماشین آلات قادر به تولید قطعات هستند ، توانایی  مدیریت سطوح مختلف تولید را دارا می باشند.

برخی از مزایای FMS ، کاهش هزینه های تولید، کاهش هزینه برای هر محصول تولید شده، بهره وری بیشتر از کار ، کارایی بیشتر ماشین، کیفیت بهتر و غیره ، می باشد که با اتوماسیون به راحتی امکان پذیر است.

 1.  تولید به کمک رایانه

تولید رایانه ای که به طور مختصر،  CAM نامیده می شود، نوعی اتوماسیون است که از نرم افزار ها برای کنترل ماشین آلات و موارد مرتبط در تولید قطعات استفاده می کند.

برخی از مزایای آن عبارتند از : کار صرفا بر روی کامپیوتر انجام می شود (بنابراین کار دستی لازم است)، سریع تر و کارآمدتر است.

اتوماسیون چیست
اتوماسیون چیست

دوره های مربوط به آموزش اتوماسیون در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟