نرم افزارهای کاربردی در PLC

نرم افزارهای کاربردی در PLC

PLC در اواخر دهه 1960 در صنعت خودرو در ایالات متحده ایجاد شد و برای جایگزینی سیستم های منطقی رله طراحی شد. پیش از این، عمدتا از رله، تایمر، سکانسور و کنترل کننده های حلقه بسته استفاده می شد.

فرایند اتوماسیون بسیار دقیق است اگر حتی یک سیم در جای خودش نباشد یا یک رله ایراد پیدا کند، کل سیستم خراب می شود. اغلب تکنسین ها ساعت ها با بررسی طرح ها و مقایسه آنها با سیم کشی های موجود ، عیب یابی می کنند. وقتی رایانه های چند منظوره در دسترس قرار گرفتند، برای کنترل منطق در فرایندهای صنعتی استفاده شدند. این رایانه های اولیه غیرقابل اعتماد بودند و نیازمند برنامه نویسان متخصص و کنترل دقیق شرایط کاری مانند دما ، تمیزی و کیفیت برق بود.

آموزش plc

PLC چندین مزیت نسبت به سیستم های اتوماسیون قبلی دارد. محیط صنعتی را بهتر از رایانه تحمل می کند و قابل اطمینان تر، جمع و جورتر و نسبت به سیستم های رله نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد. با ماژول های ورودی/خروجی اضافی به راحتی قابل توسعه است، در حالی که سیستم های رله در صورت پیکربندی مجدد نیاز به تغییرات سخت افزاری پیچیده ای داشتند. این امر باعث سهولت بیشتر در طراحی فرآیند تولید می شود.

با زبان برنامه نویسی ساده متمرکز بر منطق و عملیات تعویض ، کاربرپسندتر از رایانه هایی بود که از زبانهای برنامه نویسی عمومی استفاده می کردند PLC های اولیه در منطق نردبان برنامه ریزی شده بودند، که بسیار شبیه به یک نمودار کلی از منطق رله بود. این نماد برنامه برای کاهش تقاضای آموزشی برای تکنسین های موجود انتخاب شده است. PLC های دیگر از فرم برنامه نویسی لیست دستورالعمل ها، بر اساس حل کننده منطق مبتنی بر پشته استفاده می کردند.

امروزه اکثر فرآیندهای الکتروشیمیایی با استفاده از کنترل کننده منطقی برنامه ریزی (PLC) انجام می‌شوند. نرم افزار PLC پرکاربردترین فناوری اتوماسیون تولیدی در جهان است. این نرم افزار به دلیل مقیاس پذیری، انعطاف پذیری، سازگاری، مناسب بودن و قابلیت اطمینان در همه زمینه‌های برنامه نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PLCها را می‌توان به راحتی در فرآیندهای مختلف صنعتی که از عملکرد ماشین تا یک مجموعه کامل را پوشش می‌دهند استفاده کرد مثل کنترل خودکار ماشین آلات نصب شده روی چراغ‌ها، وسایل تفریحی، خط مونتاژ کارخانه و بسیاری کاربردهای دیگر.

PLC برای تحمل خروجی‌ها و فعالیت‌های ورودی مختلف، طیف وسیعی از تغییرات دما، محافظت در برابر ارتعاش و سر و صدای الکتریکی و کنترل آتها طراحی شده است. PLC همچنین سیستمی با قابلیت اجرا در زمان واقعی است. این امر به دلیل خروجی‌ها و ورودی‌های مختلفی است که توسط رایانه دریافت می‌شود. همچنین مهم است که خروجی‌ها در زمان خاصی تولید شوند در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوب شما ایجاد نشود و منجر به نقص عملکرد دستگاه شود.

PLC (PLG) یک سیستم کنترل کامپیوتری صنعتی است که به طور مداوم وضعیت دستگاه‌های ورودی را کنترل می‌کند و بر اساس برنامه سفارشی برای کنترل وضعیت دستگاه‌های خروجی تصمیم گیری می‌کند.
سخت افزار PLC نیمی از معادله است و نیم دیگر معادله را نرم افزار PLC تشکیل می‌دهد. در واقع نرم افزار PLC ابزارهایی را جهت برنامه ریزی و پیکربندی سخت افزار برای نیازهای خاص شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید نرم افزار PLC را به صورت رایگان بارگیری کرده یا بر روی CD خریداری کنید، استفاده از این نرم افزارها آسان است و به سرعت راه اندازی می‌شود.

آموزشگاه پایتخت فناوری دوره های آموزش plc و آموزش تابلو برق صنعتی را بصورت تخصصی و کاملا تضمینی و عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. انجام ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره 02166577378 امکانپذیر است.

برترین مارک‌های نرم افزاری PLC

امروزه در صنعت اتوماسیون، نرم افزارهای مشهوری وجود دارند مانند Siemens PLC ، Allen-Bradley PLC (AB PLC) ، ABB PLC ، Mitsubishi PLC ، Schneider Electric ، Omron و Hitachi PLC و غیره. اگر به منابع آنلاین اعتماد داشته باشید، تقریباً 80 درصد کنترل کننده‌ها توسط 7 شرکت برتر جهان فروخته می‌شوند . مشارکت هر شرکت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زیمنس با 30.7 درصد بیشترین سهم را در بازار جهانی دارد
 • دومین سهم برتر متعلق به Rockwell Automation است که 21.6 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد
 • میتسوبیشی در رتبه سوم قرار دارد که 13.9 درصد از کل امتیاز را به خود اختصاص داده است
 • 8.9 درصد سهام متعلق به شرکت اشنایدر الکتریک است
 • رتبه پنجم به Omron تعلق دارد که 6.6 درصد کنترل کننده‌های موجود در بازار را در اختیار دارد
 1. PLC زیمنس

زیمنس هنگامی که صحبت از اتوماسیون می‌شود، رتبه اول جهان است و 30.7 درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. این شرکت برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که به SIMATIC معروف هستند، یک نوع از زیمنس اتوماتیک، که دارای مجموعه ای از ویژگی‌های عالی مانند اتصال TCP/IP اترنت، Profinet و profibus است. زیمنس از طریق نرم افزار SIMATIC حداکثر کارایی را در کل فرآیند/سیستم یا اتوماسیون ارائه می‌دهد.

نرم افزار plc زیمنس

در حال حاضر، زیمنس PLC به پتروشیمی‌ها، کارخانه‌های دریایی و سیستم‌های مدیریت ساختمان خدمات ارائه می‌دهد. نرم افزار PLC با اثبات مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و توانایی خود، فناوری ارائه می‌دهد که مناسب‌ترین زمینه برای تولید، پردازش، مهندسی، تشخیص و ارتباطات است.
مهم‌تر از همه، سهولت استفاده از آن باعث محبوبیت نرم افزار در بین مصرف کنندگان مختلف می‌شود. به طور خلاصه، ترکیب مکانیسم‌های برنامه نویسی پیچیده و ساده آن را به یک رهبر جهانی در اتوماسیون تبدیل می‌کند.

 1. PLC آلن بردلی

PLC آلن بردلی، اتوماسیون راکول و خط کنترل آن، یکی از معتبرترین تولید کنندگان PLC در بازار اتوماسیون ایالات متحده است. خط کنترلرهای آلن-بردلی برای پروژه‌هایی با هر اندازه در دسترس هستند و در مجموع به عنوان کنترل کننده‌های اتوماسیون قابل برنامه ریزی (PAC) شناخته می‌شوند.
شبکه‌های آن می‌تواند یک کارخانه کامل را با برنامه و طراحی مناسب مدیریت کند.

نرم افزار plc الن بردلی

مجموعه نرم افزاری آنها دارای کنترلرها و نرم افزار ControlLogix ، نرم افزار GuardPLC و SoftLogix است. این شرکت کنترل کننده‌هایی را برای برنامه‌های کوچک مانند سیستم‌های MicorLogix ، SLC500 و CompactLogix ارائه می‌دهد. llen-Bradley همچنان به دلیل قابلیت اطمینان و قابلیت نگهداری بالا انتخاب می شود. آنها دارای سازگاری فوق العاده و پشتیبانی قدیمی هستند ، به این معنی که آنها هرگز مدل جدیدی را بدون ارائه مسیر مهاجرت از نسل های قبلی PLC منتشر نمی کنند.

 1. PLC میتسوبیشی

این نوع با سهم 13.9 درصد در بازار در رتبه سوم جهانی قرار دارد. بیشتر در ژاپن و آسیا مستقر است و حضور کمی در اروپا و آمریکا دارد. این نرم افزار، برنامه نویسی PLC GX Developer را ارائه می‌دهد که به دلیل قابلیت اطمینان و قابلیت عیب یابی، بسیار محبوب است و معمولاً در برنامه‌های خانگی مانند کولر گازی، یخچال‌ها، فن ها، اتوماسیون خانگی، نمایشگرهای تلویزیون، ونتیلاتورها و حتی در کنترل ترافیک کاربرد دارد.

 1. PLC اشنایدر الکتریک

اشنایدر الکتریک دارای طیف گسترده ای از نرم افزارهای PLC است که می‌تواند در مناطق مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برخی از PLCهای کلیدی Schneider Electric عبارتند از:

 • TwidoSuite
 • کارشناس ماشین EcoStruxure
 • نرم افزار زلیو
 • ProWORX 32
 • کارشناس کنترل اکستروکسور
 • نرم افزار برنامه نویسی Modicon M168

نرم افزار plc اشنایدر

علاوه بر موارد فوق، SE در سال 2014 Triconex را خرید، که اولین سیستم الکترونیکی قابل برنامه ریزی (PES) بود و برای استفاده در برنامه‌های خاموش کننده‌های اضطراری (ESD) دارای گواهینامه TÜV بود ه و برای کار در برنامه‌های هسته ای دارای مجوز است و اولین سیستم تأیید شده تجاری Off The Shelf (COTS) می‌باشد.

 1. PLC Omron

Omron طیف وسیعی از نرم افزارهای PLC را ارائه می‌دهد که عملکردها و کنترل‌های متعددی از تجهیزات مقیاس کوچک تا کل خطوط تولید در اختیار کاربران قرار می‌دهد. Omron تنها ارائه دهنده نرم افزار اتوماسیون است که از سیستم AutoUpdate آنلاین استفاده می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد به راحتی به روزرسانی‌ها را به بارگیری و نصب کنند.

 1. PLC ABB

این شرکت یک تولید کننده PLC درجه یک است. این مجموعه AC500 معروف را ارائه می‌دهد که اتوماسیون را برای برنامه‌های کاربردی در هر اندازه ای ممکن می‌سازد. یکی از مزایای این نرم افزار PLC که آن را از بقیه متمایز می‌کند، استفاده از”هر ماژول در هر CPU” است. طبق این ویژگی صرف نظر از نوع CPU مورد استفاده برای PLC AC500 ، می‌توان از ماژول ABB AC500 استفاده کرد. مانند دو PLC دیگر که در بالا مورد بحث قرار گرفت، ABB دارای گزینه ای برای دستگاه‌های ماژولار است. می‌توانید از چندین کارت یا کارت خروجی یا حتی ترکیب آنها را برای برنامه‌هایتان استفاده کنید.

 1. PLC هیتاچی

هیتاچی سابقه طولانی در ساخت PLC دارد. ویژگی‌های متداول مانند قابلیت اطمینان، سازگاری، قالب جمع و جور و عملکرد خوب، آن را به یکی از تولید کنندگان PLC محبوب در سطح جهانی تبدیل کرده است. همه مجموعه‌های انعطاف پذیر بوده و دارای مجموعه گسترده ای از دستورالعمل‌ها و قابلیت‌های مختلف ارتباطی می‌باشد.

سایر نرم افزارهای قابل توجه PLC

برخی از شرکت‌ها دارای برنامه کاربردی برای صنایع مختلف هستند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند:

 • زیمنس AG در حال ارائه PLC به صنایع پتروشیمی، شیمیایی، BMS ، FPSO و دریایی است. از آنجایی که ورودی‌های فرآیند PLC زمان پاسخگویی سریع تری دارد، تشخیص آن آسان‌تر است. ولی اگر یکی از اجزا به درستی عمل نکند، ممکن است سیستم در دسترس نباشد زیرا دستگاه عملکرد خود را متوقف کرده ومنجر به مسائل دیگر می‌شود.
 • Moore Process Automation شرکتی است که به صنایع شیمیایی و صنایع دریایی می‌پردازد. PLC آنها به عنوان یک نرم افزار کاملاً ساختار یافته همراه با امکاناتی در نظر گرفته می‌شود که به صورت دستی خروجی را انتخاب کرده و نیاز به خاموش شدن دارد. اما برای مدارهای بحرانی فرآیند ایمنی که می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد، مطلوب نیست.
 • HIMA شرکتی است که در مشاغل پتروشیمی، شیمیایی، BMS و دریایی دارای بازارکار هست. هدف HIMA کمک به مشتریان برای حل مشکلات خود با پاسخ سریع است. با این کار، آنها مشتریان زیادی را در سراسر جهان جذب کرده اند. مزیت دیگر یا کار در HIMA این است که مشتریان گزینه‌هایی برای پیکربندی PLC پیدا می‌کنند زیرا تقاضا در مقایسه با دیگران ارزان‌تر است. نکته ای که باعث عقب ماندگی شرکت می‌شود وابستگی آن به سایر شرکت‌های قدرتمند و بزرگ‌تر برای تخفیف و تأمین مالی برای انجام پروژه‌های بزرگ است.

نرم افزار های برنامه نویسی PLC هنوز به عنوان پرکاربردترین فناوری اتوماسیون جهان در تولید شناخته می‌شود. PLCها را می‌توان در اتوماسیون فرآیندهای مختلف صنعتی که از عملکرد دستگاه تا یک مجموعه کامل را پوشش می‌دهند به راحتی استفاده کرد.

اکثر مارک‌های PLC نسخه‌های آزمایشی با قابلیت‌های محدود برای یادگیری فردی و کاربردهای سبک ارائه می‌دهند. برای بسته‌های کامل و برنامه‌های کاربردی سنگین، مصرف کنندگان ملزم به پرداخت هزینه خدمات خود هستند.

اموزشگاه پایتخت فناوری علاوه بر دوره های پی ال سی و تابلو برق صنعتی سایر دوره های تخصصی الکترونیک و تعمیرات از جمله آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و بیش از هستاد دوره دیگر را بصورت تضمینی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02166577378 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه