ابزار‌ نصب و تعمیر کولر گازی

ابزار‌ نصب و تعمیر کولر گازی

از جمله انواع کولر گازی می‌توان به مدل‌های یونیت یا مدل پنجره‌ای ، مدل اسپیلت یا دو تکه ، مدل پرتال ، مدل داکت ، مدل مولتی اسپیلت ، مدل سقفی ، مدل زمینی و کولر گازی مرکزی اشاره کرد . در این مقاله به بررسی ابزار نصب و تعمیر کولر گازی می پردازیم.

پیش از معرفی لوازم مورد نیاز در نصب و تعمیر کولر گازی لازم است بدانید آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی کاربردی در زمینه آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی با اساتید مجرب می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02166477628 تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

کولر‌های گازی امروزه در بسیاری از اماکن از جمله هتل‎ها‌ ، سالن‎های ورزشی ، استادیوم‌ها ، مساجد ، مجتمع‌های تجاری ، ادارات ، دانشگاه‌ها ، بیمارستان‌ها فرودگاه‌ها و …. کاربرد دارند. در واقع کولر گازی یک دستگاه تهویه‌ی مطبوع می‌باشد که قابلیت سرد و گرم کردن محیط را در همه‌ی فصول دارد، همه‌ی ما می ‌دانیم که دستگاه‌های تهویه در جهت کمک به چرخه‌ی تبرید تراکمی و کنترل دمای محیطی طراحی می‌شوند در بعضی از کولر‌های گازی سیستم ضد عفونی و کنترل رطوبیت نیز وجود دارد.

یک کولر گازی متشکل از اجزای کمپرسور ، شیر انبساط ، کندانسور ، لوله‌ی مویین و اواپراتور می‌باشد . وظیفه‌ی اصلی کولر گازی این است که هوای گرم داخل محیط را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر تبدیل به هوای خنک کند . کولر‌های گازی را به طور کلی می‌توانیم در دو گروه دسته بندی کنیم که گروه اول کولر‌های یک تکه و گروه دوم کولر‌های دو تکه می‌باشند.

کولر‌های گازی نسبت به کولر‌های آبی از مزایای زیادی برخوردارند از جمله مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی می‌توان به کمتر آلودگی ایجاد کردن توسط کولر های گازی ، داشتن فیلتر ضد حساسیت ، ظرفیت بالا در حالت سرمایشی و گرمایشی ، نصب به صورت مستقل در مکان‌های مختلف ، قابلیت ترموستات دمایی ، تنظیم خودکار دمای محیط ، نداشتن آلودگی صوتی و بی سر و صدا بودن دارا بودن بهترین سیستم تهویه مطبوع و توانایی ضد عفونی کردن محیط اشاره کرد ، در کنار همه‌ی این مزایا یک سری معایب کوچک نیز دارند مثلا از لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند و معمولا بسیار گران می‌باشند و همچنین مصرف انرژی بالایی نیز دارند.

بازار کار نصاب کولر گازی - آینده شغلی و سرمایه مورد نیاز
ادامه مطلب

ابزار نصب و تعمیر کولر گازی – تخصصی و عمومی

با توجه به ساختار پیچیده‌ای که کولر‌های گازی دارند، برای نصب و تعمیر آن‌ها لوازم و ابزار آلات مخصوصی وجود دارد که باید استفاده شوند. در صورت استفاده از ابزار نامناسب ممکن است عملیات نصب و تعمیر کولر با مشکل مواجه گردد.

ابزار های مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی را می‌توان به دو گروه ابزار‌های تخصصی و ابزار‌های عمومی تقسیم کرد. ابزار عمومی به آن دسته از ابزاری گفته می‌شود که برای اکثر کار‌های تعمیر یا نصب برای دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند این ابزارها شامل آچار فرانسه ، سیم چین ، پیچ گوشتی ، انبردست ، انبر قفلی ، سیم لخت کن ، دم باریک ، کیف ابزار ، متر ، چکش ، خط کش ، سوهان و غیره می‌باشد.

ابزار تخصصی نیز لوازمی هستند که در شعل تعمیرات و نصب کولر گازی کاربردهای حیاتی دارند که در ادامه معرفی می شوند و توضیحات لازم درباره هر یک بیان می گردد.

لوازم نصب و تعمیر کولر گازی

لوله بر مسی

یکی از ابزار مخصوص مورد استفاده در کولر‌های گازی به ویژه کولر های گازی اسپیلت لوله بر مسی است. لوله‌های مسی در واقع یک رابط بین واحد داخلی و خارجی کولر‌های گازی اسپیلت هستند. برای نصب کولر‌ این لوله ها باید به اندازه‌ی مناسب بریده شوند و وسیله‌ای که برای این کار استفاده می‌شود لوله بر مسی است.

بعضی از نصابان و استادکاران محترم به جای لوله مسی از اره آهن بُر استفاده می‌کنند که این کار بسیار اشتباه است و باعث می‌شود لوله بشکند یا قاچ بخورد و به راحتی پرچ نشده و نشتی داشته باشد . لوله بُر‌ های مسی انواع و طرح های مختلفی دارند و بسته به نوع کار اندازه‌های متفاوتی نیز دارند یک نصاب کولر گازی حتما باید یک لوله بر مسی کوچک همراه خود داشته باشد تا هنگام برش لوله مسی در نصب یا تعمیر کولر گازی و یا برش لوله مسی برای تعویض از آن استفاده کند.

لوله بر های مسی خیلی از نظر ظاهری شبیه لوله‌های آهن بر هستند ولی از نظر اندازه بسیار کوچک تر می‌باشند . توجه داشته باشید هنگام برش لوله‌های مسی نباید به هیچ عنوان با عجله کار کنید بلکه به آرامی الماس لوله بُر بَر سطح لوله حرکت کند و به مرور دسته محکم شود تا لوله بدون له شدن بریده شود .

پرچ کن

برای اتصال بین دو قطعه اصولا یا از روش‌های جوشکاری و یا از روش‌های مفصلی ( پیچ و مهره ) استفاده می‌شود ولی گاهی اوقات ممکن است که امکان استفاده از هیچ کدام از این روش ها وجود نداشته باشد در چنین مواقعی از پرچ کردن قطعات روی یکدیگر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از ابزار تخصصی مورد نیاز برای نصب و یا تعمیر کولر های گازی پرچ کن یا لاله کن است که کاربرد آن برای بعد از آن است که لوله‌ها به اندازه‌ی مورد نیاز بریده شدند که در این مرحله باید توسط پرچ کن پرچ شوند . از انواع مدل های پرچ کن ها می‌توان به مدل های ساده ، مدل های دو دسته و مدل های آکاردئونی اشاره کرد .

چگونه تعمیرکار و نصاب حرفه ای کولر گازی شویم؟
ادامه مطلب

منیفولد سرویس ( گیج فشار ) 

منیفولد یکی از ابزار های ضروری برای تنظیم و شارژ کولر های گازی می‌باشد. این دستگاه به دو صورت آنالوگ و دیجیتال در بازار عرضه می‌شود گیج فشار یک دستگاه مخصوص برای اندازه گیری فشار می‌باشد که در برای اندازه گیری فشار در سیستم های لوله کشی یا در یک مخزن کاربرد دارد. در حقیقت این ابزار شبیه یک فشار سنج عمل می‌کند که تغییر فشار را در یک محیط به صورت حرکت عقربه در صفحه نمایش یا به صورت داده های دیجیتال در یک نمایشگر به اپراتور نشان می‌دهد.

با وجود اینکه امروزه سیستم‌ های گوناگونی برای محاسبه‌ی فشار تعریف شده که در گیج فشار هم از آن‌ها استفاده می‌شود. پس طبیعی است که با مدل‌های مختلفی از این دستگاه‌ها مواجه باشیم که هر کدام از آنها شیوه عملکرد خاص خود را دارند اما در نهایت نتیجه برای همه‌ آن ها یکسان است و نتیجه گزارش شده برای فشار تغییرات جزئی و اندکی دارد.

ابزارالات تعمیرات پکیج

مولتی متر

یکی دیگر از وسیله‌های لازم برای نصب و یا تعمیر کولر های گازی مولتی متر می‌باشد مولتی متر دستگاهی برای اندازه گرفتن کمیت‌هایی مثل ولتاژ ، جریان ، مقاومت الکتریکی ، ظرفیت خازنی و … است که به کمک آن می‌توان سلامت و مشخضات قطعات الکتریکی یا الکترونیکی را بررسی کرد.

پمپ وکیوم

از این دستگاه جهت زدودن لوله های تبرید از رطوبت و هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که وجود مقدار قابل توجهی رطوبت و هوا در چرخه‌ی تبرید باعث خرابی کولرگازی می‌شوند. بعضی از تعمیرکاران گاهی اوقات از کمپرسور یخچال به جای پمپ وکیوم جهت این کار استفاده می‌کنند که کار اشتباهی است. زیرا کمپرسور هوا را می‌تواند خارج کند ولی قادر به تخلیه‌ی رطوبت نیست و ممکن است استفاده نادرست از کمپرسور به جای پمپ وکیوم موجب سوختن کمپرسور کولر گازی شود.

بازار کار تعمیرات کولر گازی - درآمد شغل تعمیرات کولر گازی در ایران
ادامه مطلب

ترمومتر

یکی از پارامتر هایی که اندازه گیری آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است دمای سیستم می‌باشد برای اندازه گیری دما از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات دماسنج یا ترمومتر است. ترمومتر ها انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به کاربرد های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترموتر پکیج دیواری

مانومتر

مانومتر دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع مانومتر فشار سنجی است که فشار گاز محبوس در یک سیستم بسته را اندازه گیری می‌کند از انواع مانومتر‌ها می‌توان به مانومتر های روغنی ، دیجیتالی ، دیافراگمی و … اشاره کرد. در کولر گازی ها هم مانومتر برای اندازه گیری فشار استفاده می‌شود، اگر فشار کمپرسور در کولر گازی تنظیم نباشد باعث خرابی کل سیستم می‌شود که این امر نشان دهنده‌ی اهمیت تنظیم فشار می‌باشد. به همین دلیل یکی از وسایل ضروری برای نصب یا تعمیر کولر گازی یک مانومتر برای سنجیدن میزان فشار و تنظیم درست آن لازم است.

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی
ادامه مطلب

دستگاه فنر خم کن لوله مسی

در هنگام نصب یا تعمیر کولر گازی در بعضی موارد باید لوله‌های مسی را خم کنید تا بتوانید لوله ها را انتقال دهید برای این امر می‌توان از دستگاه فنر خم کن استفاده کنید تا از آسیب و شکستن لوله ها جلوگیری شود.

آموزشگاه پایتخت فناوری مجری برگزاری دوره های  رشته تعمیرات مانند آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، رشته کنترل ابزار دقیق مانند دوره آموزش PLC  و سایر دوره ها مانند آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … در رشته های الکترونیک و مکانیک، می باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق تر، با شماره تلفن 02166477628 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628