آموزش و راهنمای تصویری استفاده از ریموت کنترل کولر گازی

ریموت کنترل کولر گازی

همان طور که می دانید همراه هر کولر گازی یک ریموت کنترل وجود دارد که کاربران می توانند با استفاده از آن از راه دور فرمان های دلخواه را به کولر گازی بدهند. برای خاموش یا روشن کردن، تغییر خالت کولر گازی از سرمایش به گرمایش، بالا بردن دمای کولر گازی، کمتر کردن دمای کولر گازی و غیره از دکمه های ریموت کنترل استفاده می شود.  ممکن است زمانی که کولر گازی جدیدی خریداری می کنید ندانید که دکمه های مختلف روی ریموت برای چه منظوری هستند و به کمک نیاز داشته باشید. در این مواقع معمولاً با جستجو در اینترنت یا مراجعه به دفترچه راهنمای کولر گازی می توانید نحوه کار کردن با ریموت کنترل را یاد بگیرید اما در این مقاله هم ما به طور کامل در رابطه با نحوه استفاده از ریموت کنترل کولر گازی صحبت خواهیم کرد.

کارکرد دکمه های مختلف ریموت کنترل کولر گازی

با وجود این که برندهای مختلفی در بازار موجود هستند و کولر گازی های متنوعی وجود دارند اما معمولاً نحوه عملکرد ریموت کنترل آن ها مشابه هم است و فقط تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. در ادامه توضیح می دهیم که هر دکمه روی ریموت کنترل چه معنایی دارد و چه کاری انجام می دهد. تصاویر ریموت کنترل تعدادی از برندها نظیر سامسونگ، گری، کریر و جنرال هم آورده شده است تا بهتر بتوانید آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

دکمه On / Off

این دکمه ها با علامت پاور روی کنترل نشان داده شده اند و رنگ آن ها در بعضی از ریموت کنترل ها قرمز است. این دکمه برای خاموش یا روشن کردن کولر گازی استفاده می شود و ممکن است در بعضی ریموت ها با کلمات Start / Stop نشان داده شود.دکمه On / Off ریموت کنترل کولر گازی

دکمه Mode

این دکمه اصلی ترین دکمه روی ریموت است و با استفاده از آن می توان حالت کولر گازی را تغییر داد. معمولاً کولر گازی ها دارای 5 حالت مختلف هستند که با هر بار فشردن دکمه mode وضعیت کولر گازی به حالت دیگری تغییر می کند. این پنج حالت با کلمات auto، cool، dry، fan و heat نشان داده می شوند و روی ریموت کنترل با علامت های خاصی نشان داده می شوند.دکمه mode ریموت کنترل کولر گازی

حالت auto مخفف کلمه اتوماتیک است. زمانی که این گزینه را فعال می کنید کولر گازی دمای محیط را تشخیص می دهد و سپس به صورت خودکار دمای محیط را روی دمایی که تنظیم شده است نگه می دارد. یعنی با بالا و پایین بردن دما در زمان های مختلف هوای اتاق را در دمای دلخواه نگه می دارد. از این حالت معمولاً زمانی که کسی خانه نیست استفاده می شود.

در حالت Fan موتور یا کندانسور کولر گازی خاموش می شود، فرآیند سرما سازی متوقف می گردد و فن کولر گازی شروع به کار می کند. یعنی کولر گازی شبیه یک پنکه عمل می کند و فقط هوای محیط را به گردش در می آورد. از این حالت برای زمانی که هوا زیاد گرم نیست و استفاده از فن کفایت می کند استفاده می شود.

حالت cool که معمولاً با شکل یک دانه برف نشان داده می شود در فصول گرم سال استفاده می شود و زمانی که کولر روی این حالت است فرآیند سرما سازی را آغاز می کند.

حالت Heat هم معمولاً با شکل خورشید نشانه گذاری می شود و به معنای حالت گرمایش است. اگر کولر گازی شما علاوه بر سیستم سرمایش مجهز به سیستم گرمایش نیز هست با قرار دادن آن روی حالت گرما می توانید از تولید گرمای آن لذت ببرید.

آخرین حالت کولر گازی حالت Dry است که معمولاً با قطرات آب نشان داده می شود. زمانی که این حالت کولر گازی را فعال می کنید رطوبت گیر سیستم فعال می شود. در این حالت فن کندانسور با سرعت بسیار کم کار می کند و کولر بیشتر از حد معمول رطوبت هوا را جذب می کند. در این حالت امکان تنظیم دمای کولر گازی وجود ندارد.

دکمه Temp

این عبارت مخفف کلمه دما است و این دکمه مخصوص کم و زیاد کردن دما است. توصیه می شود که دمای کولر گازی را روی 22 الی 25 درجه سانتی گراد تنظیم کنید زیرا این بازه مربوط به دمای تعادل است و در این دما بدن شما عرق نمی کند یا سرد نمی شود. اگر ریموت کنترل برای تنظیم دما دکمه های دیگری داشته باشد که با + و – علامت گذاری شده اند، دکمه Temp فقط دمای کنونی کولر گازی را نشان خواهد داد. زمانی که این دکمه فشرده می شود ممکن است شکل یک خانه ظاهر شود که این به معنای دمای تنظیم شده کولر گازی است، ممکن است شکل یک خانه به همراه دماسنج نشان داده شود که به معنای دمای محیط خانه است و ممکن است شکل دماسنج و بیرون خانه نشان داده شود که به معنای دمای بیرون خانه است. فقط برخی از مدل ها حالت آخر را دارا هستند.دکمه temp ریموت کنترل کولر گازی

دکمه Fan speed

همان گونه که از نام این دکمه معلوم است برای تنظیم کردن سرعت فن کولر گازی تعبیه شده است . سرعت فن را می توانید روی حالت خودکار قرار دهید تا به شکل اتوماتیک سرعت را زیاد و کم کند.دکمه fan speed ریموت کنترل کولر گازی

دکمه جت کول یا Turbo

این دکمه برای فعال کردن حالت جت کول یا توربو است و زمانی که فشرده شود کولر گازی با حداکثر توان خود محیط خانه را سرد خواهد کرد. در این حالت سرعت فن روی حالت ماکسیمم و دما روی حالت مینیمم تنظیم می شود. این قابلیت در بعضی ریموت ها با نام strong نشان داده شده است.دکمه turbo ریموت کنترل کولر گازی

دکمه Swing

این دکمه جهت قرار گرفتن دمپرها یا پره های تعیین کننده جهت باد را تنظیم می کند. شما با این دکمه می توانید جهت قرار گرفتن دمپرها را تنظیم کنید، حرکت آن ها را فعال یا غیر فعال کنید. بعضی از کولر گازی ها قابلیت حرکت دادن دمپرها در جهات چپ و راست را نیز دارا هستند.

دکمه Timer on / off

با استفاده از این دکمه می توان بازه زمانی خاصی را برای فعالیت کولر گازی تعیین کرد. زمانی که زمان تعیین شده تمام شود کولر گازی به صورت خودکار خاموش می شود. از دکمه Set هم برای خاموش یا روشن کردن تایمر استفاده می شود. ممکن است این دکمه ها به شکل Sleep و Time up روی کنترل شما قرار گرفته باشند. از این دکمه ها هم برای تنظیم کردن یا خاموش کردن تایمر کولر گازی استفاده می شود.دکمه timer ریموت کنترل کولر گازی

این دکمه تنظیمات انجام شده را لغو می کند و کولر گازی را به حالت اولیه باز می گرداند. قبل از تنظیم کردن ساعت کولر گازی یا بعد از تعویض کردن باتری های ریموت می توانید از این گزینه استفاده کنید و سپس تنظیمات دلخواه را مجدداً انجام دهید.

دکمه Clock

همان طور که از نام این دکمه پیداست برای تنظیم ساعت کولر گازی به کار برده می شود.

دکمه Room temperature checking

این دکمه برای فهمیدن دمای هوای اتاق تعبیه شده است و با فشردن آن می توانید از دمای اتاقی که کولر گازی در آن نصب شده است با خبر شوید.

دکمه پلاسما

این دکمه در ریموت کنترل کولر گازی هایی که دارای فیلتر تصفیه کننده هوای Plasma هستند وجود دارد. با فشردن این دکمه فیلترهای پلاسما فعالیت خود را شروع می کنند و هوا را از ویروس ها و باکتری ها پاک می کنند.

دکمه Econo

در مدل های اینورتر دار از دکمه اکو برای فعال کردن حالت صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می شود. این دکمه در ریموت کنترل کولر گازی های ال جی با نام E/ saving و در ریموت کولر گازی های سامسونگ با عبارتSmart saver نشان داده شده است.

دکمه Dimmer

با فشردن این دکمه تمام نمایشگرهای پنل داخلی خاموش می شوند و با فشردن هر دکمه دیگری این نمایشگرها مجدداً روشن می شوند.

دکمه Health

این دکمه در همه ریموت ها وجود ندارد و در ریموت کولر گازی هایی که مجهز به حالت سلامت هستند به کار برده شده است. در حقیقت این قابلیت نوعی سیستم ضدعفونی کردن هوا است. با فشردن دکمه health mode که معمولاً با شکل برگ نشانه گذاری شده است این قابلیت فعال می شود. با این تکنولوژی مولکول های اکسیژن یونیزه می شوند و به داخل اتاق پمپاژ می گردند. به این ترتیب هوا ضدعفونی و تمیز می شود. فعال سازی این حالت روی سرما و گرمای کولر تأثیری ندارد و فقط مقدار کمی مصرف برق دستگاه را افزایش می دهد. زمانی که دمای یونیت خارجی کمتر از 4 درجه باشد حتی با فشردن دکمه هم این قابلیت فعال نمی شود.

دکمه ifeel

از این دکمه برای تنظیم دمای خودکار محیط خانه استفاده می شود. با فعال کردن این حالت سنسورها دمای اتاق را تشخیص می دهند و با کم و زیاد کردن دمای کولر اتاق را در دمای مطلوب نگه می دارند.

دکمه Clean

این دکمه در ریموت کنترل برخی برندها نظیر کریر، سامسونگ، گری و غیره وجود دارد. زمانی که این دکمه فشرده شود از رشد باکتری ها در پنل داخلی کولر جلوگیری می شود. زمانی که این قابلیت فعال می شود رطوبت موجود در پنل داخلی گرفته می شود و بوی نامطبوع از بین می رود. از این دکمه فقط در حالت cool یا dry باید استفاده کرد و در حالت های دیگر فعال نمی شود. این تکنولوژی با کلمات دیگری نظیر auto clean, self-clean یا coil dry نیز نشان داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟