نحوه کارکرد دوربین مدار بسته چگونه است؟

در صورتی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی داشته باشید حتماً می دانید که در هنگام نصب دوربین مدار بسته، بخش زمانبر اینکار در واقع کشیدن کابل از ضبط کننده ویدئو به دوربین است.فناوری های امروزی باعث شده است افراد به طور 24 ساعته و هفت روز هفته بتوانند به طور مجازی همه چیز را بررسی کنند و ببینند. به کمک دوربین های حفاظتی و امنیتی می توان مکان مدنظر را از کارهای خرابگرانه، دزدی ها و سایر موارد محافظت کرد و عملکرد کارمندان را هم بهبود بخشید.

در اینجا 6 مورد را برای آشنایی هر چه بیشتر با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته مورد بررسی قرار می دهیم:

مورد اول: انتخاب سیستم

 

1.در اولین قدم برای آشنایی با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته باید بدانید که DVR چیزی است که دوربین های ویدئویی ضبط می کنند:

 

فایل های ویدئویی در هارد دیسک DVR ها ذخیره سازی می شوند. فشرده سازی H.264 در DVR ها استاندارد فشرده سازی جدیدی است. این فشرده سازی ویدئوهایی با مدت زمان سه برابری در خود ذخیره می کنند و عملکرد بهتری نسبت بهDVR های MPEG وMPEG4 دارند.

این ها فناوری های قدیمی هستند که فضای ذخیره سازی اندکی دارند. DVRهای 264 معمولا باعث می شوند ویدئوهای زنده و ویدئوهای پخش شده از اینترنت کیفیت بالایی داشته باشند.

 

2. به دنبالDVRهایی بگردید که امکان بررسی و مشاهده فایل های ویدئویی از طریق اینترنت پر سرعت از هر جایی از جهان را در اختیار شما قرار می دهند و اجازه دیدن ویدئوها رابر روی شبکه های موبایلی همچونشبکه 4G ارائه می کند.

 

 

3. افرادی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی دارند به خوبی می دانند که در هنگام خرید دوربین مدار بسته باید توجه کنند که سیستمی که خریداری می کنند با شبکه های Symbian و WinCE به خوبی کار می کند یا خیر:

 

مشاهده از راه دور باید به صورت رایگان باشد و با آی پی آدرس های داینامیک کار کند. این همان چیزی است که برای دسترسی به دوربین ها بدان نیاز دارید. برای دیدن فایل های ویدئویی از راه دور، شما آدرس آی پی خود را وارد می کنید ، نام کاربری و پسورد را می زنید و در نهایت می توانید دوربین را مشاهده کنید. آی پی آدرس های داینامیک رایگان هستند و هزینه اضافی برای شما نخواهند داشت. تنها چیزی که بدان نیاز دارید اینترنت پرسرعت است. ببینید در یک زمان واحد افراد متعددی می توانند دوربین را به صورت ریموت مدیریت کنند و یا خیر.

 

4. به دنبال ضبط کننده ویدئوهای دیجیتالی باشید که تشخیص حرکت پیشرفته با تکنیک object masking دارد و می تواند کار شناسایی رویدادهای مهم در هر دوربین را ساده تر و راحت تر کند:

 

اگر دوست داشتید می توانید 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته را به ثبت فیلم های ویدئویی اختصاص دهید. می توانید ضبط فایل های ویدئویی را زمانبندی کنید. همه کانال های ویدئویی آدرسی دارند که شما به آن ها اختصاص می دهید و دارای بازه زمانی و تاریخی هستند . اینکار مانع از تداخل آن ها با هم می شود.

 

5. DVR مناسبی برای خود انتخاب کنید:

 

در صورتی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی داشته باشید حتماً باید توجه کنید زمانی که می خواهید DVR ای برای خود خریداری کنید مطمئن شوید که فشرده سازیH.264 را انتخاب می کنید. همچنین باید بدانید فضای ذخیره سازی ویدئو در دوربین شما چقدر است. به عنوان مثال 250 گیگابایت هارد دیسک، 500گیگا بایت هارد دیسک یا 1 ترابایت هارد دیسک. به خاطر داشته باشید که هر چقدر فضای ذخیره سازی بیشتر باشد بهتر است. در ضبط کننده هایی که فشرده سازی H.264 را دارند، می توانید هارد دیسک بزرگی برای زمان ذخیره سازی بیشتر در اختیار داشته باشید. این فشرده سازی در صنعت نظارت و دوربین های امنیتی بسیار مهم است. نگران نباشید، بعد از اینکه هارد دیسک پر شد، می توانیداز ابتدا کار را آغاز کنید.

 

6. خاصیت Burn را مدنظر داشته باشید:

 

زمانی که صحبت از Burn کردن فایل های ویدئویی به میان می آید، باید مطمئن شوید که DVR شما حداقل یک فلش مموری دارد. همچنین مطمئن شوید که DVR ها با رایانه شما درمنزل یا محیط کار سازگاری دارند. این موضوع بدین معنی است که می توانید دوربین های امنیتی خود را به راحتی در منزل هم بررسی کنید.

 

7. مطمئن شوید که DVR شما در مکان امن یا ناحیه قفل شده ای است. شما هم همانند سایر افراد دوست ندارید DVR تان به سرقت برود.

 

مورد دوم: اتصال و کانکت سیستم

 

1. از کابل های از پیش برش خورده 152.4یا 30.5متر استفاده کنید.

 

همه دوربین های امنیتی CCTV نیازمند برق و ویدئو هستند . بنابراین شما می توانید یک کابل را از DVR به هر کدام از دوربین ها بکشید. می توانید هر کابل دوربینتا 213.4 متر بدون از دست دادن ویدئوهای خود سیم کشی کنید. کافیست به سادگی کابل ویدئو را به DVR وصل کنید و منبع برق را به کابل وصل نمایید. این نوع کابلی است که در بیشتر نصبیات دوربین مدار بسته دیده می شود. این کابل در برگیرنده یک کابل ویدئویی و یک کابل برق است .

 

2. جایی را برای قرار دادن DVR و مانیتور پیدا کنید و مطمئن شوید سیم کافی برای اتصال DVR به دوربین دارید:

 

موقعیتی را برای قرار دادن DVR و مانیتور خود در نظر بگیرید.

 

3. اگر از کابل های RG59 از پیش ساخته شده به همراه اتصالات BNC استفاده می کنید که در حال حاضر به خط وصل شده است در این مرحله باید آن را به DVR وصل کنید:

 

اگر رول زیادی از کابل های RG59 را خریداری کرده اید از شرکت بپرسید که می توان به صورت خودکار و رایگان از BNC استفاده کرد یا خیر.

مورد سوم: تجهیز کردن دوربین به برق

1. به خاطر داشته باشید که شما دو جایگزین دارید:

  • می توانید هر خط برقی را به طور جداگانه وارد پریز و آداپتور AC کنید.
  • زمانی که از دوربین های متعددی استفاده می کنید ممکن است جعبه منبع تغذیه مرکزی چندگانه را دریافت کنید. به سادگی قسمت های منفی و مثبت سیم نازک 18/2 را در منبع برق قرار دهید و آن را با پیچ محکم کنید. اینکار باعث تمیزی می شود زیرا منبع برق تنها یک خط برق دارد که به طور مستقیم بهپریز برق می رود.قبل از روشن کردن برق، دوربین را کاملا نصب کنید.

 

2. آن را به برق بزنید:

 

حالا زمان آن فرا رسیده است که دوربین خود را راه اندازی کنید. خط ویدئو و برق همگی وصل شده اند و تنها کاری که باید انجام دهید وصل کردن DVR و وصل کردن مانیتور به DVR پس از نصب و کانکت دوربین به سیستم هاست.

مورد چهارم: استفاده از دوربین ها

1. کابل کواکسیکال برق/ ویدئو را به دوربین متصل کنید:

در صورتی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی داشته باشید می دانید که هر دوربین به کابل برق و ویدئونیاز دارد. کافیست هر دو طرف کابل را به دوربین وصل کنید. شما باید بتوانید هر دوربینی را برای برنامه مدنظر خود سازگار نمایید و با آن ترکیب کنید. اگر دوربین شمااز Sony Super HAD CCD استفاده می کند باید کیفیت ویدئوی عالی را فراهم آورد. ببینید دوربین با رزولوشون بالای شما در برگیرنده موارد زیر است:

  • قابلیت مادون قرمز روز / شب ( رنگی در طول روز، سیاه و سفید و دید مادون قرمز در تاریکی مطلق)
  • دوربین های امنیتی دام( برای کاربردهای داخل محیط)
  • دوربین های امنیتی گلوله ا ی( اندازه انگشت )
  • دوربین های امنیتی باکس( این دوربین ها بیشتر در بانک ها دیده می شود )
  • دوربین های امنیتی PTZ ( دوربین های امنیتی Pan Tilt Zoom قابل کنترل که بیشتر در فرودگاه ها دیده می شود). این دوربین ها بسیار گران قیمت تر از سایر دوربین ها هستند.
  • دوربین های مخفی( شناساگر دود، حسگر حرکتی و ساعت)
  • برخی از دوربین ها را می توان در داخل یا خارج از محیط نیز به کار برد. این ها بر روی محصول مشخص می شوند. در صورتی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی داشته باشید می دانید که هرگز نباید دوربین های مخصوص داخل را برای فضای بیرون مورد استفاده قرار داد. در این شرایط مشکلات متعددی در ضبط ویدئو خواهید داشت و برای نصب آن یا باید دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته را گذرانده باشید یا از فرد متخصصی که در این زمینه آگاهی و تجربه دارد کمک بگیرید.

مورد پنجم: استفاده از مانیتور

 

1. ببینید به چه تعداد نیاز دارید:

 

شما می توانید تا دو مانیتور برای همه DVR هامورد استفاده قرار دهید. یکی از این مانیتورها ، مانیتورهای تلویزیون و دیگری مانیتور RCA استاندارد است( BNC و RCA با اتصالات ما سازگار هستند. همه DVR ها باید سازگاری VGA را داشته باشند. این موضوع بدین معنی است که اگر دوست داشتید می توانید از مانیتور ال سی دی رایانه هم استفاده کنید ) همچنین هر مانیتور می تواند کانال های ویدئویی یکسان یا متفاوتی را نشان دهد. به عنوان مثال می توانید همه دوربین ها را در یک بازه زمانی معین ببینید اما به کارمندان و مشتریان اجازه دهید دوربین های خاصی را ببینند. اگر دوست ندارید مانیتور را به DVR وصل کنید مشکلی نیست. باز هم کار ضبط انجام خواهد شد . شما می توانید دوربین را به صورت ریموت ببینید، می توانید آن را بر روی شبکه رایانه ای خود تماشا کنید.

مورد ششم: استفاده از اتصالات اینترنت پر سرعت

 

1. دوربین های خود را در اینترنت تماشا کنید:

 

در صورتی که با نحوه کارکرد دوربین مدار بسته آشنایی داشته باشید می دانید اگر بخواهید دوربین های خود را بر روی اینترنت هم تماشا کنید به اینترنت پرسرعت در موقعیت DVR نیاز خواهید داشت. کافیست DVR را به رایانه ای که مودم یا روتر دارد وصل کنید. شما از آی پی آدرس داینامیک برای دیدن دوربین های خود به صورت ریموت نیاز خواهید داشت.

 

2. آدرس وب خود را تایپ کنید ( راهنمای موجود باید این آدرس را در اختیار شما قرار دهد )

 

3. نام کاربری و پسورد را وارد نمایید:

خوب حالا می توانید دوربین های خود را از سرتاسر جهان مشاهده کنید. می توانید دوربین ها را به صورت زنده تماشا کنید، فایل های ویدئویی قدیمی را بررسی کنید و سایر کارها را بر اساس نیاز خود انجام دهید.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آموزش خدمات دوربین مدار بسته بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات نصب دوربین مدار بسته

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب و نگهداری دوربین مدار بسته را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب دوربین مدار بسته نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع : سایت wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟