بررسی دلایلی که می توانند باعث از کار افتادن ساعت مچی شما شوند

بررسی دلایلی که می توانند باعث از کار افتادن ساعت مچی شما شوند

بررسی دلایلی که می توانند باعث از کار افتادن ساعت مچی شما شوند

ساعت مچی

تصور کنید که یک روز ساعت مچی مورد علاقه ­ی خود را خریداری می­کنید و یک روز که از خواب بیدار می­شوید متوجه می­شوید که ساعت کار نمی­کند.

ابتدا شروع می کنید به چرخاندن دسته­ ی کوک، ضربه زدن به صفحه­ی ساعت و به دنبال این هستید که بفهمید چه مشکلی پیش آمده است.

مانند اشیاء بسیار دیگری که با باتری کار می­کنند ساعت­ مچی ها هم ممکن است بدون هیچ گونه هشدار قبلی از کار بیفتند. اکنون به بررسی عواملی که می­توانند منجر به متوقف شدن فعالیت ساعت شوند می­پردازیم.

 

باتری نیاز به تعویض دارد

رایج ترین عاملی که سبب می­شود ساعت کار نکند یا به سرویس شدن نیاز داشته باشد باتری است. یک روش خوب برای حل کردن مشکل باتری این است که هر دو سال یک بار آن را تعویض کنید.

این درحالی است که باتری ساعت­ مچی های کوارتز برای مدت سه سال یا بیشتر هم می­توانند مورد استفاده قرار گیرند.

تعویض باتری باید توسط متخصص این کار صورت گیرد چرا که ممکن است خودتان با انجام این کار به صورت تصادفی به ریزه­ کاری­های داخل ساعت صدمه وارد کنید.

 

صدمات ناشی از آب

اگر ساعت شما ضدآب نیست و با آن وارد استخر شده اید، زیر دوش رفته ­اید، و یا حتی دست­ های خود را شسته­ اید احتمال دارد که آب به ساعت آسیب رسانده باشد.

از طریق صفحه ­ی شیشه ای روی ساعت، قاب پشت ساعت، و یا دکمه ­های فشاری کنار ساعت آب می­تواند به داخل ساعت نفوذ کند.

حتی یک باران ساده هم می­توند منجر به از کار افتادن یا عملکرد نادرست ساعت شود.

بهترین کاری که باید انجام دهید این است که ساعت را نزد یک متخصص ببرید تا آن را برایتان خشک کند.

 

وجود اشکال در تولید ساعت

فقط احتمال دارد که یک ساعت مچی بد (دارای نقص) خریداری کرده باشید.اگر داخل ساعت را دیده باشید می­دانید که در داخل آن میلیون­ها چرخ دنده­­ ی ریز و قطعات ظریف وجود دارد که همه با هم کار می­کنند تا ساعت کار کند.

اگر فقط یک قطعه درست جاگذاری نشده باشد ساعت مچی مدت زیادی کار نخواهد کرد. در این مواقع باید با شرکت تولید کننده تماس بگیرید تا در اسرع وقت ساعت را برایتان تعویض یا تعمیر کنند.

 

آسیب فیزیکی

یکی از آشکارترین دلایلی که سبب از کار افتادن ساعت مچی می­شود آسیب فیزیکی است. اگر دفعات زیادی ساعت را زمین انداخته ­اید احتمال دارد که قطعه ­ای در داخل ساعت مچی شل شده باشد.

در این شرایط باید ساعت مچی خود را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید یا اگر میزان آسیب بسیار زیاد است آن را برای تعمیر به سازنده ارسال کنید.

 

پیچی در داخل ساعت مچی شل شده و مکانیسم داخلی را مختل کرده است

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما این یکی از مشکلات رایج است چرا که حرکات دست می­توانند سبب شل شدن بعضی از پیچ­ها شوند.

ما با افرادی برخورد داشته ایم که برای سفت کردن پیچ­های ساعت خود هر دو یا سه ماه یک بار به مرکز تعمیرات مراجعه می­کنند چرا که ساعت خود را در کوهنوردی، دوچرخه سواری و کارهایی از این قبیل همراه خود دارند.

 

گرد و غبار و جرم مکانیسم داخلی ساعت را مسدود کرده است

گرد و خاک و کثیفی زمانی در مکانیسم داخلی اختلال ایجاد می­کند که ساعت برای مدت طولانی سرویس نشده باشد.

بنابراین اگر مشکل پیش آمد حتما باید ساعت مچی را سرویس کنید. این سرویس شدن شامل باز کردن قطعات اصلی ساعت و تمیز و روغن کاری کردن آن­ها است.

 

فنر اصلی شکسته است

همه­ ی فنرها یا به خاطر گذر زمان و یا به خاطر فشاری که در داخل ساعت متحمل می­شوند پس از مدتی فرسوده می­شوند.

در ساعت­ های اتوماتیک مکانیسم خاصی وجود دارد که اطمینان ­می­یابد از حرکات بیش از اندازه­ی روتور (چرخانه) جلوگیری می­شود تا به فنر اصلی فشار وارد نشود.

زمانی که ساعت قدیمی است، حتی همین فشار حداکثری که برای ساعت طراحی شده است هم می­تواند برای شکستن فنر اصلی کافی باشد. برای تعمیر ساعت باید فنر آن تعویض گردد.

دوره آموزش تعمیرات ساعت به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری زیر نظر اساتید مجرب برگزار می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه