معرفی شغل کلید سازی ( بازار کار، درآمد)

معرفی شغل کلید سازی ( بازار کار، درآمد)

کلید سازی در ایران جز شغل هایی است که بازار کار خوب و درآمد بالایی دارد. این رشته از استقبال زیادی توسط کاراموزان صورت گرفته که دلیل این استقبال این است که با سرمایه کم و پایین به راحتی می توانید یک کسب و کار درست و حسابی راه اندازی کنید. از طرفی دیگر چون ساخت و ساز در ایران در این روزها بسیار رونق پیدا کرده است مشتریان کلید سازی و قفل سازی به همین اندازه زیاد هستند.

جزئیات بیشتر در خصوص تکنیک های ساخت کلید و فوت و فن های آن، در دوره آموزش کلید سازی و قفل سازی در آموزشگاه پایتخت فناوری، به کارآموزان محترم آموزش داده می شود. شماره تلفن 02191009543 راه ارتباطی آموزشگاه با شماست.

 

معرفی شغل کلید سازی

فرد کلید ساز  در زمینه ساخت و تعمیر کلید و قفل خدمت رسانی می کند. از آنجا که نیاز مشتری برای برخی از کلید سازان مهم است، خود را با تغییرات جامعه و همچنین تکنولوژی وفق می دهند. اما برخی دیگر همچنان به ساخت کلیدهای سنتی مشغول هستند و با تکنولوژی پیش نرفته اند و گمان می کنند که همچنان جامعه در سالهای پیش رو از این کلیدها استفاده می کنند.

معرفی شغل کلید سازی

باید به این موضوع توجه داشت که تکنولوژی علاوه بر اینکه در تمام صنایع پیشرفت کرده، همچنین در تمام بخش های زندگی انسان نیز نفوذ کرده و شاهد تحولات عظیمی در آن هستیم. به همین خاطر شغل کلید سازی جزو مشاغلی به حساب می رود که در آن فرد کلیدساز باید خود را با نیاز جامعه هماهنگ کند و به خوبی به این نیازها مسلط باشد تا بتواند شغل پر رونق و پر درآمدی داشته باشد.

اهمیت شغل کلید سازی

به احتمال زیاد برای خود و دیگران رخ داده است که زمانی در تاریکی شب از منزل خارج می شوید متوجه میشوید که دسته کلید را در منزل جا گذاشته اید، حال در نظر بگیرید کسی در منزل نباشد و یا افراد منزل خواب باشند. در چنین مواقعی به دنبال کلید ساز می رویم تا در را برای ما باز کند و یا کلید یدک برای ما بسازد.

هستند افرادی که در اطراف ما قرار دارند و با کلنجار رفتن و یا ور رفتن قفل در، سعی بر باز کردن آن می کنند اما این نکته را در نظر بگیرید که کلید سازی یک شغل کاملا تخصصی است و یک شخص کلید ساز در دوره های آموزشی شرکت کرده است، دستگاه های تخصصی خریداری کرده که می تواند به راحتی قفل درب را باز کند.  اگر شخصی که تخصص ندارد سعی بر باز کرن قفل درب و… کند بجز آسیب رساندن به قفل کار دیگری انجام نخواهد داد.

اهمیت شغل کلید سازی

در واقع، کلید ساز به فردی گفته می شود که پس از سال ها آموزش ، تجربه و مهارت به انواع قفل و کلید و ساختار آن ها تسلط دارد و توانایی ساخت و تعمیر آن ها را فرا گرفته است. در سال های گذشته این عقیده وجود داشت که تنها وظیفه کلید ساز ساختن انواع کلید و یدک آن هاست. اما ساخت، تعمیر و شناخت انواع قفل هم از مهارت های او به شمار می رود. زیرا به منظور رفع مشکلات قفل ها نیازمند شناخت ساختار دقیق آن هاست.

مهارت های لازم برای کلید سازی

کلیدساز باید به مهارت هایی از قبیل: برش کاری با اره کمانی ، استفاده از سنگ زنی ، توانایی ساخت کلید برای انواع ساختار قفلی ، قابلیت کار با ماشین های کد زن ، توانایی پلیسه گیری و ….. مسلط باشد.

مهم ترین خدمات شغل کلید سازی

توانایی ساخت کلید یدکی

فرد کلید ساز باید تخصص در ساخت کلید یدک را داشته باشد. خیلی از افراد هستند که سفارش چندین کلید یدک را به فرد کلید ساز می دهند.

توانایی ساخت کلید یدکی

باز کردن درب های بسته

برای افراد حداقل یکبار گم کردن کلید، ماندن کلید پشت در، جا گذاشتن کلید در محل کار، شکستن کلید را تجربه کرده اند و پشت درب بسته مانده اند که فرد کلید ساز بدون آسیب رساندن به مغزی در و … در را به آسانی باز می کند.

مهارت ساخت کلید های دیجیتالی و رمزدار

بدلیل امنیت بالای کلیدهای دیجیتالی و رمزدار، افراد زیادی برای سفارش این نوع کلیدها برای درب های رمزدار و ضدد سرقت خود اقدام می کنند که یک کلید ساز ماهر و حرفه ای باید توانایی ساخت کلید رمزدار را داشته باشد تا از دزدی جلوگیری شود.

مهارت ریموت کردن انواع درب

برخی از افراد ترجیح می دهند که به دلیل سادگی در باز و بسته کردن درب، بجای استفاده از کلید، از ریموت و کنترل استفاده کنند. یک کلیدساز ماهر و حرفه ای باید قادر به ریموت کردن انواع درب باشد. کد دهی و کپی کردن ریموت هم از دیگر مهارت های مورد نیاز یک کلید ساز است که باید به آن مسلط باشد.

نصب قفل

قفل ها در بازار  انواع مختلفی دارند که نصب کردن هر یک از آنها  نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. چنانچه کلید ساز بر اساس تجربه تبدیل به یک فرد ماهر شده باشد بدون شک می تواند به نصب انواع قفل بپردازد.

نکات موثر بر قیمت کلید سازی

ساختار قفل

هر چه ساختار و فناوری قفل پیچیده تر باشد و هک کردن آن سخت تر باشد بی شک از قیمت بالاتری برخوردار است. برای مثال، افراد معمولی توانایی باز کردن قفل دیجیتالی که برای مکان های مختلف مانند منازل و فروشگاه ها استفاده می شود، را ندارند و باز کردن آن ها مهارت و دانش تخصصی می طلبد. در نتیجه، هزینه ساخت و تعمیر آن ها نیز از قفل های سنتی بیشتر است.

متریال

متریال به معنی آلیاژ و موادی است که قفل به وسیله آن ساخته می شود. قطعا هر چه متریال از کیفیت، دوام و مقاومت بالاتری برخوردار باشد تراشکاری و همچنین ساخت آن نیز مشکل تر خواهد بود. از میان تمامی متریالی که به منظور ساخت قفل و کلید استفاده می شود، چدن دارای سختی بالاتری است به همین خاطر قیمت آن هم بیشتر خواهد بود.

کلید سازی سیار یا ثابت

باید توجه داشت که زمان مراجعه به کلید ساز در تعیین هزینه بسیار مهم است. به عنوان مثال چنانچه در نصف شب نیاز به تعمیرکار و کلید ساز پیدا کنید، قطع به یقین باید هزینه بیشتری نسبت به طول روز متحمل شوید.

بازار کار شغل کلید سازی

همانطور که پیش تر به این نکته اشاره کردیم بدلیل ساخت و ساز بالای ساختمان ها این شغل در ایران رونق زیادی پیدا کرده است علاوه بر این اگر فرد کلید ساز در ایپلیکیشن های گوناگون مانند دیوارر، آچاره کسب ئو کار خود را معرفی کند از این طریق مشتریان زیادی به فرد کلید ساز اضافه می شود و یا حتی در گوگل مپ بتواند کسب و کار را ثبت کند خیلی در بازار کار این حرفه تاثیر می گذارد

بازار کار شغل کلید سازی

سرمایه لازم برای شروع این کار

برای شروع این شغل به حدود 50 تا 60 میلیون سرمایه نیاز است. توجه داشته باشید که برای کار در سطح پیشرفته این شغل به سرمایه بیشتری نیاز است اما چنانچه فعالیت در این حوزه به ساخت کلیدهای معمولی و تعمیرات محدود شود، این میزان سرمایه کفایت می کند. به این نکته توجه داشته باشید که همانطور که پیش تر گفته شد این شغل توانایی این را دارد که در دسته شغل های پر در آمد در حوزه خدمات جای بگیرد و این امر با متخصص شدن در این حرفه امکان پذیر است.

مدت یاد گیری شغل کلید سازی چقدر است؟

مدت یادگیری این حرفه بستگی به خود شخص دارد. اگر فرد برای مدتی در مغازه کلید سازی شاگردی کند مدت یادگیری این حرفه زیاد است و ممکن است 1 یا 2 سال زمان ببرد دلیل این مدت طولانی این است که ممکن است استاد شاگرد کلید ساز را در آینده رقیب خود بداند و آرام آرام شروع به آموزش کند و حتی شاید فوت و فن این رشته را نگوید اما اگر شخص در دوره های کلید سازی شرکت کند در عرض چند ماه در این شغل حرفه ای شده و خیلی زود و راحت وارد بازار کار می شود.

معرفی دستگاه کلید سازی

 • دستگاه های کلید سازی دستی
 • دستگاه های اتوماتیک
 • دستگاه ساخت کلید لیزری
 • دستگاه های کلید سازی لوله ای
 • دستگاه های دوگانه
امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • محمد سعید گفت :

  من میخوام یادبگیرم. میشه لطف کنید بگید آیا آینده شغلی کلید سازی دوام خواهد داشت یا نه

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر. بدلیل اینکه ساخت درب با قفل امنیتی و همچنین بازار ساخت و ساز خوب هست آینده شغلی کلید سازی نیز روشن هست. اما من بهتون پیشنهاد میکنم که این مقاله رو که کارشناسان مجموعه آماه کردند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدن را مطالعه کنید: https://paytakhtfanavari.com/introduction-of-key-making-job/

02191009543
02191009543