عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ – قسمت اول

ما اخیرا یک منبع تغذیه سوئیچینگ دریافت کردیم که در میدان دچار مشکل شده بود ؛ از این رو تصمیم گرفتیم نسبت به عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ اقدام نماییم . مانند یک عیب‌یاب خوب (و بر اساس نمودار عیب‌یابی PCB) ما منبع تغذیه را مورد بررسی چشمی خوب قرار دادیم. این اتفاق در قسمت پایین PCB رخ داده است.
بدیهی است، این دیود کوچک ضعیف در معرض ولتاژ بیش از حد قرار گرفته است، اما آیا این تنها مشکل بُرد است؟

عکس یک دیود نصب شده در سطح که در معرض ولتاژ بیش از حد قرار گرفته است

عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ با بررسی دقیق مشخصه ها

در حین عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ ، بررسی چشمی بیشتر نشان داد که مشکل اضافی وجود ندارد، بنابراین وقت آن است که برخی آزمون‌های در حالت مدار خاموش را انجام دهیم. افرادی که دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک را گذرانده اند به خوبی می دانند که ساده‌ترین راه ایجاد تست سریع آنالیز سیگنال آنالوگ با استفاده از Huntron Tracker است. در پاور کامپیوتر نیز که در واقع پاور سوئیچینگ می باشد شیوه کار به همین گونه است . از آنجا که ما الگوی این منبع تغذیه را نداریم، ایجاد یک آزمون به این معناست که ما مشخصه بدست آمده از پین‌های اجزاء را مستقیما نشان دهیم. وقتی متوجه شدیم کدام اجزاء باید بررسی شوند، ما معمولا آزمایش را برای اکثر یا تمام نیمه‌هادی‌ها و اتصالات در بُرد مدار خاتمه می‌دهیم. دلیل این کار این است که این اجزاء به اکثر “شبکه‌ها” در PCB متصل می‌شوند و بنابراین تعداد نقاط مورد بررسی به ازای هر جزء کاهش می‌یابد. بنابراین با به خاطر داشتن این روش در ذهنتان، ما یک آزمون ردیابی که شامل تمام دیودها، ترانزیستورها و ICها است ایجاد کردیم. همچنین اتصالات را برای بررسی مسائل احتمالی ناشی از موج‌های بلند و تیز وارد شده از بیرون به برد ، مورد توجه قرار دادیم. با استفاده از یک منبع تغذیه خوب ، ما آزمایش ردیابی را برای گرفتن و ذخیره مشخصه‌ها برای استفاده از آنها برای مقایسه انجام دادیم. بعد از تکمیل آزمایش ، ما همان آزمایش را برای منبع تغذیه بد انجام دادیم و نتایج را مشاهده کردیم. البته ما منتظر خرابی دیود CR12 آسیب دیده بودیم اما چندین جزء دیگر، مشخصه‌های متفاوت مهمی را نشان می‌دادند. در ابتدا مهمترین خرابی‌ها مربوط به U1، یک اصلاح کننده فاکتور توان ML4800IS و کنترل کننده PWM از Fairchild بود. همه به غیر از 7 پین ، تفاوت‌های ولتاژ و مقاومت را نشان می‌دادند که مشخص شد U1 قطعا آسیب دیده است. مهمترین مشخصه‌ها در شکل زیر نشان داده شده است.

تخریب مشخصه‌ها در U1

در این مرحله از روند عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ ، تصمیم گرفتیم U1 و CR12 را تعویض کنیم و منبع تغذیه بد را مجددا بررسی کنیم. ما پیش‌بینی می‌کردیم که مشکلات بیشتری را ببینیم اما بررسی مجدد به ما این امکان را ‌داد که U1 و CR12 را حذف کرده و بر قطعات متصل تمرکز کنیم. در این مرحله یک کار اشتباه انجام آزمایش در موقع روشن بودن دستگاه است که در این صورت ممکن است باعث بوجود آمدن مشکلات بیشتر شویم ( از قبیل انفجار اجزایی که تعویض کردیم) ؛ دراینجا نتایج بررسی مجدد آورده شده است.

نتایج انجام آزمایش دوم بر منبع تغذیه بد با مشخصات تخریبی در U4

همانطور که می‌بینید و ما نیز سوپرایز شدیم، فقط یک جزء ( U4، پین‌های 1 و3 ) خراب است و سیگنال های نادرست آنالوگ ، مسئله مهمی را نشان نمی‌دهد. این بدان معناست که CR12 و U1 باعث ایجاد مشخصه‌های مخرب در PCB شده‌اند. گام بعدی چیست؟ چه چیزی باعث خرابی شده است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها به مقاله «عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ – قسمت دوم» مراجعه کنید.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه بردهای الکترونیک بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ – قسمت اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟