لیست کامل لوازم کرکره برقی و وظیفه هرکدام

لیست کامل لوازم کرکره برقی و وظیفه هرکدام

امروزه در ساختمان های مختلفی از کرکره برقی به عنوان یکی از انواع درب اتومات استفاده می شود. آشنایی با لوازم کرکره برقی و نحوه عملکردشان به افرادی که علاقمند به فعالیت در این بازار کار هستند، کمک بزرگی می کند. کرکره برقی علاوه بر موتور و تیغه که اجزای اصلی تشکیل دهنده آن محسوب می شوند، دارای قطعات دیگری نیز می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی تمامی قطعات درب کرکره برقی به همراه نحوه عملکرد آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

لوازم کرکره برقی

 • موتور کرکره برقی
 • تیغه کرکره برقی
 • شفت کرکره برقی
 • ریل کرکره برقی
 • صفحه پلیت کرکره برقی
 • اندکپ کرکره برقی
 • رسیور کرکره برقی
 • جاقفلی کرکره برقی
 • کپس کرکره برقی
 • قوطی کرکره برقی

 موتور کرکره برقی

اساسی ترین بخش کرکره برقی، موتور است که نقش اصلی بالا و پایین کردن تیغه ها را برعهده دارد. موتور نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند و دارای انواع مختلفی است.

موتور کرکره برقی

 • موتور سانترال

برای کرکره برقی با وزن و ابعاد متوسط از موتور سانترال استفاده می شود. افرادی که می خواهند درب کرکره قدیمی خود را که به شکل دستی باز و بسته می شود، به درب اتومات برقی تبدیل کنند می توانند به سراغ استفاده از موتور سانترال بروند. واحد قدرت این نوع موتور بر حسب کیلوگرم بوده و نصب آن راحت است.

پیشنهاد دوره: آموزش نصب آسانسور

 • موتور توبلار

از پرکاربردترین انواع موتور کرکره برقی می توان موتور توبلار را نام برد. معمولا از این موتور برای مکان هایی که دارای درب ورودی یا خروجی کوچک و کم رفت و آمد است، استفاده می شود. نصب این نوع موتور نیاز به تخصص و دانش و تجربه بیشتری است زیرا از حساسیت بالایی برخوردار می باشد. طراحی موتور توبلار به صورت استوانه ای بوده و واحد قدرت آن نیوتون است.

 • موتور ساید

برای کرکره برقی با وزن و ابعاد بزرگ نیاز به موتور قوی تری است که موتور ساید بهترین گزینه محسوب می شود. این موتور قابلیت تحمل وزن بالایی دارد و از نیروی بسیار زیادی برخوردار است. از آنجایی که توان این موتور کرکره برقی بالا است، هنگام باز و بسته شدن تیغه ها فشاری به آن وارد نمی شود؛ همین امر موجب شده طول عمر موتور ساید در مقایسه با سایر مدل های موتور کرکره برقی بالاتر باشد.

تیغه کرکره برقی

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین قطعات کرکره برقی، تیغه است. تیغه درواقع همان بدنه اصلی درب کرکره برقی است که در جنس های مختلفی ساخته می شود. تیغه های آلومینیومی، گالوانیزه، آهنی و … هر کدام دارای ویژگی هایی هستند و از لحاظ وزن، ابعاد، زیبایی ظاهری، مقاومت، قیمت و … با یکدیگر متفاوت می باشند. شما می توانید انواع تیغه مانند تک جداره، دو جداره معمولی، دو جداره فوم دار، دو جداره پل دار، پانچ دار، کپس و … را برای درب اتومات خود انتخاب کنید.

تیغه کرکره برقی

 شفت کرکره برقی

برای قرار گرفتن تیغه ها هنگام رول شدن نیاز به محفظه ای مخصوص به نام شفت است. اندازه و ابعاد شفت با توجه به موتور و نوع و اندازه تیغه کرکره برقی می تواند متفاوت باشد. معمولا اگر موتور توبلار استفاده شود باید از شفت سایز 8 و اگر موتور ساید باشد باید از شفت سایز 11 استفاده کرد.

پیشنهاد دوره: آموزش نصب دوربین مدار بسته

شفت کرکره برقی

ریل کرکره برقی

هنگام نصب کرکره برقی در دو طرف تیغه ها ریل های مخصوصی نیز قرار می گیرد. این ریل ها نقش محافظت از تیغه ها در هنگام جمع شدن و باز شدن را برعهده دارند. با استفاده از ریل سایش و آسیب دیدن تیغه ها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد و حرکت آن ها روان تر خواهد شد. جنس ریل ها معمولا آهنی یا آلومینیومی است و در دو مدل قوطی و معمولی تولید می شوند. اندازه و ابعاد و جنس ریل باید با توجه به نوع تیغه ها و اندازه آنها انتخاب شود.

 ریل کرکره برقی

 صفحه پلیت کرکره برقی

برای نگه داشتن شفت کرکره برقی از قطعه ای به نام صفحه پلیت استفاده می شود. همچنین موتور کرکره برقی نیز به صفحه پلیت متصل می گردد. ابعاد و ضخامت صفحه پلیت در کرکره برقی های مختلف متفاوت است. زیرا با توجه به نوع موتور، نوع تیغه ها و اندازه آنها مشخص می شود.

پیشنهاد دوره: آموزش نصب جک برقی

صفحه پلیت کرکره برقی

اندکپ کرکره برقی

برای به حرکت درآمدن شف حول محور یک نگهدارنده دوار لازم است که با نام اندکپ شناخته می شود. این قطعه بر روی صفحه پلیت نصب می شود و به بلبرینگ متصل است. اندکپ کرکره برقی در مدل های پلاستیکی یا فلزی طراحی و تولید می شود که معمولا مدل پلاستیکی آن برای کرکره برقی با موتور توبلار مورد استفاده قرار می گیرد.

اندکپ کرکره برقی

 رسیور کرکره برقی

رسیور همان سیستم مرکزی کرکره برقی است که وظیفه دریافت سیگنال ها از ریموت و انتقال آن ها به موتور را برعهده دارد. رسیور پیام فرستاده شده از ریموت را پردازش می کند و فرمان باز یا بسته شدن کرکره برقی را به موتور ارسال می کند.

 رسیور کرکره برقی

 جاقفلی کرکره برقی

برای تامین امنیت بیشتر کرکره برقی از قطعه ای به نام جاقفلی استفاده می شود. این قطعه فلزی دارای سوراخ های مخصوصی است و در مکان مشخصی نصب می شود. زمانی که کرکره برقی پایین آمده و بسته می شود، می توان با استفاده از انواع قفل مانند قفل های کتابی، تیغه ها را به قوطی فلزی یا همان قاب و ریل برای حفظ امنیت متصل کرد.

جاقفلی کرکره برقی

 کپس کرکره برقی

کپس یکی دیگر از اجزای کرکره برقی است که برای جلوگیری از سر و صدای تیغه ها هنگام بالا و پایین رفتن مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه در اطراف تیغه ها نصب شده و از اصطکاک آن ها جلوگیری می کند.

کپس کرکره برقی

 قوطی کرکره برقی

برای نصب ریل نیاز به دو قوطی فلزی در اطراف است. در واقع این قوطی ها نقش چهارچوب را ایفا می کنند که باید کاملا هم اندازه بوده و به صورت موازی و متقارن و تراز نصب شوند.

قوطی کرکره برقی

امتیاز دهید

پست های مشابه


بهترین دوره های دپارتمان برق ساختمان پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حسین گفت :

  خدا خیرتون بده

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. خواهش می کنم

02191009543
02191009543