تکینک‌های موثر برای عیب یابی PCB

تکینک‌های موثر برای عیب یابی PCB

معمولاً بخشی از PCB های ساخته شده در آزمایش های کنترل کیفیت موفق نمی شوند. بنابراین عیب یابی PCB معمولاً تنها راه نجات آنهاست. عیب یابی PCB اقدامی اساسی در زمینه صرفه جویی در هزینه ساخت الکترونیک PCB است.

با این حال ، گاهی اوقات ، ممکن است دفع دستگاه با عملکرد بد یا ضعیف، یا جایگزینی آن با دستگاه جدید آسان تر یا ارزان تر باشد. این مسئله سولات زیادی را در مورد دامنه عیب یابی PCB ایجاد می کند. ساین مطلب در زمینه عیب یابی PCB است تا به شما کمک کند مسیر خود را در یادگیری راحت کنید.

عیب یابی PCB

مروری بر عیب یابی PCB

کیفیت دستگاه PBC به درجه دقت عملکرد دستگاه بستگی دارد. اما ورودی های انسانی در روند ساخت آن می تواند اسب های تروجان را به وجود آورد.

خطاهای محض انسانی معمولاً ریشه اصلی نقص در PBC هستند. برخی از این خطاها شامل اجزای لحیم کاری نادرست ، استفاده از ولتاژهای نامناسب و غیره است. با این وجود ، تعدادی نقص دیگر نیز وجود دارد که نتایج مستقیم خطای انسانی نیست ، مانند تخریب قطعات.

اما یک نکته مشترک در مورد هر دو مجموعه خطا این است که رمزگشایی بیشتر این نقص ها معمولاً دشوار است. در چنین مواردی ، تکنیک های عیب یابی به شما کمک می کند دیدتان را باز کنید.

تکینک‌های موثر برای عیب یابی PCB

حوزه مسائلی که عیب یابی PCB با آنها سر و کار دارد

عملکرد الکترونیک PCB حول الکتریسیته است که جریان الکترون از یک سطح به سطح دیگر است. عملکرد الکترونیک PCB بر اساس تنظیم ولتاژ و جریانهای داخل برد مدار است. عناصری که با چنین ویژگی های نظارتی یک PCB الکترونیکی را آغشته می کنند شامل مقاومت ها ، خازن ها ، سلف ها و سیم های لحیم شده است. با این وجود ، صدمات ناشی از افزایش ولتاژ و تورنتهای بیش از حد جریان می تواند الگوی جریان الکترون در برد را مختل کند.

چنانچه به تعمیرات انواع برد علاقمند هستید میتوانید در دوره آموزش تعمیرات برد های الکترونیکی آموزشگاه پایتخت فناوری ثبت نام کنید

بیشتر نقایص ناشی از چنین اختلالاتی به عنوان خرابی های متناوب شناخته می شوند.

عواملی که تعیین می کنند کدام یک از روش های عیب یابی در موارد خاص موثرترین است

تعداد لایه ها ، اندازه ، دامنه اجزا و غیره ، بر موثر یک روش عیب یابی PCB استفاده می شود. تخته های بسیار پیشرفته به احتمال زیاد شما را مجبور به عیب یابی با استفاده از تجهیزات ویژه می کنند.

با این حال ، تجهیزات الکتریکی اساسی به شما کمک می کنند تا بیشتر اوقات با موفقیت عیب یابی PCB را انجام دهید. به این دلیل که به طور کلی عیب یابی PCB بسیار آسان است. بنابراین ، عیب یابی میانگین PCB بدون استفاده از ابزارهای پیشرفته آسان خواهید بود.

یکی از پویاترین ابزارها برای عیب یابی PCB ، مولتی متر است. با این حال ، در موارد بسیار پیچیده ، ممکن است لازم باشد از تجهیزات پیشرفته ای مانند تجزیه و تحلیل منطق ، اسیلوسکوپ و LCR متر استفاده کنید. این ابزار بینش رفتارهای عملیاتی و نقشه برداری یک PCB را باز می کند.

چگونه عیب یابی کنیم

در اینجا برخی از مراحل حیاتی وجود دارد که باید ابتدا هنگام عیب یابی PBC انجام دهید:

بازرسی بصری

برای شناسایی اجزای سوخته ، ترک ها و مفاصل خشک ، یک بازرسی بصری از تابلو انجام دهید. این یکی از ساده ترین راه های عیب یابی بدون برق است.

ذره بین خوب ابزاری اساسی برای بازرسی بصری است زیرا ممکن است آسیب های جسمی کمی داشته باشد.

بازرسی فیزیکی منبع تغذیه

اگر بازرسی بصری به نتیجه قابل توجهی منجر نشود ، وقت آن است که منبع تغذیه را بررسی کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که مدار مجتمع (IC) سطوح مناسب منبع تغذیه را دریافت می کند.

سطح نامناسب منبع تغذیه به IC می تواند باعث گرم شدن بیش از حد یا بار بیش از حد در برد شود. با لمس سطح و اجزای PBC به راحتی می توانید ردیابی کنید که ولتاژهای بالا چه آسیبی دیده است.

با لمس قسمتهای مختلف مدار ، امپدانس مدار را نیز تغییر می دهید. بنابراین از آنجا که این رفتار سیستم را تغییر می دهد ، می تواند به شما در یافتن قطعاتی که به ظرفیت اضافی نیاز دارند کمک کند.

می توانید از هوای فشرده کنسرو شده برای خنک کردن کانون گرم استفاده کنید تا آزمایش کند آیا این مولفه به درستی کار می کند. با این حال ، هنگام انجام این کار باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

یکی از اقدامات احتیاطی که باید در هنگام بازرسی فیزیکی انجام دهید اطمینان از لمس هر بار PBC با یک دست است. که از رسیدن لرزش های الکتریکی به قلب جلوگیری می کند تا شوک های مهلکی ایجاد کند. یک روش خوب این است که هنگام لمس یک مدار مستقیم ، یک دست خود را در جیب خود نگه دارید.

یکی دیگر از اقدامات احتیاطی مهم ، جلوگیری از هر مسیر بالقوه ای برای جریان برای جلوگیری از شوک است. این مسیرها شامل پاهای برهنه شما و همچنین یک پایه زمینی غیر مقاوم است.

آزمایش مولفه صریح

در این مرحله از عیب یابی است که باید شروع به استفاده از ابزارهای آزمایشی کنید. ابتدا باید ولتاژهای منبع تغذیه را در کل صفحه اندازه گیری کنید.

پس از آن ، ولتاژهای قسمت های مختلف مدار را اندازه گیری کنید تا هر بخشی را با ولتاژ نامناسب شناسایی کنید. نمودار مدار در این مرحله مفید خواهد بود.

اکنون که برخی از مراحل لازم برای عیب یابی PBC را می دانید ، شاید بخواهید بدانید که بهترین مرحله چیست. در مراحل بعدی بهترین مراحل عیب یابی PBC را بیابید.

بهترین راه های عیب یابی PCB ها

تجزیه و تحلیل گره

بهترین تکنیک عیب یابی PCB آزمایش اجزا با استفاده از تجزیه و تحلیل گره است. این تکنیک به شما امکان می دهد PCB را بدون تأمین انرژی برد مورد آزمایش قرار دهید. شما فقط باید هر بار نیرو را به مولفه خاصی که می خواهید آزمایش کنید ، اعمال کنید. هدف اندازه گیری ولتاژ اعمال شده و پاسخ فعلی قطعه است.

تجزیه و تحلیل گره مستلزم اندازه گیری منظم ولتاژها در گره های خاص برای مقایسه آنها با ولتاژ گره مرجع است. این گره مرجع به طور تصادفی از بین گره های مختلف صفحه انتخاب می شود. این روش مستلزم استفاده از KCL برای تعیین تفاوت بین ولتاژ گره ها از نظر جریان شاخه است.

عیب یابی PCB

تفاوت بین ولتاژهای گره ای توسط یک سیستم معادلات تعیین می شود که عملکرد مدار را توصیف می کند. هنگامی که معادله را فهمیدید ، می توانید به سرعت پاسخ فعلی را در یک گره تعیین کنید.

در مجموع معادلات مستقل N-1 وجود دارد که ولتاژ گره را تولید می کنند ، زیرا یک گره به عنوان گره های مرجع عمل می کند. سپس می توانید ولتاژهای گره اندازه گیری شده را برای رمزگشایی جریانات در مدار قانون اعمال کنید.

نحوه اجرای تجزیه و تحلیل گره

  1. تعداد گره ها را مشخص کنید ، سپس گره مرجع را انتخاب و برچسب گذاری کنید. قاعده کلی این است که گره ای را انتخاب کنید که مهمترین تعداد عناصر یا منابع ولتاژ یا گره نامتقارن را به هم متصل کند.
  2. هر یک از ولتاژهای ناشناخته یک گره را با یک متغیر اختصاص دهید. بنابراین ولتاژ ناشناخته را به ولتاژهای شناخته شده بیان کنید.
  3. معادلاتی را بنویسید که مقدار منابع ثانویه را در مورد ولتاژ گره بیان می کند.

4- با كاهش جریان خروجی گره به صفر ، برای هر گره معادله KCL بنویسید. KCL معتقد است که مجموع جبری تمام جریانهای جریان یافته در یک گره برابر با صفر است. برای تعیین متغیرهای ناشناخته از KCL استفاده کنید.

5- برای منابع ولتاژ بین دو ولتاژ ناشناخته ، دو گره را در یک ابر ابر ترکیب کرده و در یک معادله واحد بیان کنید.

تکنیک های عیب یابی PCB

بازرسی بصری

این یکی از راحت ترین و موثرترین تکنیک های عیب یابی PCB است. این امر حول جستجوی علائم سوختگی مایل به قهوه ای است که از اجزای بیش از حد گرم می شوند.

بازرسی بصری همچنین با هدف شناسایی اتصالات لحیم کاری شکننده انجام می شود. یک اتصال لحیم کاری خوب معمولاً صاف و براق به نظر می رسد. مفصل ظاهری کسل کننده ممکن است نشان دهنده یک مفصل خشک باشد. اتصال خشک باعث تماس ضعیف در اتصال لحیم می شود و باعث تغییر هدایت مدار می شود.

گاهی اوقات ، مفاصل خشک و علائم سوختگی ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشوند. ذره بین می تواند به شما در شناسایی آسیب هایی که از چشم غیر مسلح دور هستند ، کمک کند. بنابراین ذره بین ابزاری اساسی برای عیب یابی PBC است.

مقایسه تابلوهای مدار

این یکی دیگر از روش های سریع و در عین حال بسیار موثر عیب یابی PCB است. این مستلزم مقایسه سریع صفحه های معیوب با مدارهای خوب است. این مقایسه معمولاً با بررسی نقاط مرجع برد مدار معیوب و مدار اول با استفاده از مولتی متر و سپس مقایسه مقادیر بدست آمده انجام می شود.

تست اجزای گسسته

این یکی از موثرترین تکنیک های عیب یابی PCB است زیرا مستلزم آزمایش هر مولفه است. این اجزا شامل خازن ، مقاومت ، LED ، دیود و سایر اجزای فعال گسسته است.

برای این روش عیب یابی می توانید از یک مولتی متر یا LCR متر استفاده کنید. روش تجزیه و تحلیل گره که قبلاً به آن اشاره شد نیز یکی دیگر از تغییرات این روش است.

هدف شناسایی اجزای دارای مقادیر بالاتر از مقدار مولفه اعلام شده آنها است. چنین مقادیر بالاتر معمولاً در اثر گرم شدن بیش از حد ، لحیم کاری شسته شده یا نقص بی اثر در قطعه رخ می دهد.

کاوش سیگنال

این روش برای شناخت نقطه آزمایش سیگنال و تفسیر نتایج ، به درک روشنی احتیاج دارد. کاوش سیگنال معمولاً شامل آزمایش ولتاژ شامل استفاده از یک مولتی متر دستی و همچنین ضبط شکل موج شامل استفاده از اسیلوسکوپ است.

در تست ولتاژ ، سطح ولتاژ پایین تر نشان دهنده نشت در مدار مجتمع است. ضبط شکل موج ، که نحوه تغییر سیگنال ها را نشان می دهد ، اطلاعات بیشتری نسبت به تست ولتاژ در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه