تکینک‌های موثر برای عیب‌یابی PCB

عیب‌یابی PCB

اشتباهات و شکست اجزا یک واقعیت زندگی است. در صورتی که بُردهای مدار با اشتباه ساخته شوند، اجزا از سمت عقب یا در موقعیت اشتباه لحیم خواهند شد ، و اجزا بد کار می‌کنند که این امر باعث می‌شود یک مدار ضعیف کار کند یا اصلا کار نکند. عیب‌یابی PCB یک کار فوق‌العاده است که هم اراده و هم فکر را به کار می اندازد. خوشبختانه چند ترفند و تکنیک وجود دارد که می‌توانند یافتن عیب‌ها را سرعت بخشند.

عیب‌یابی PCB

بردهای مدار چاپی، یا PCB، گروهی از عایق‌ها و مقدار کمی مس هستند که اجزای بسته‌بندی شده متراکم را به هم متصل می‌کنند تا یک مدار مدرن ایجاد شود. عیب‌یابی یک PCB چند لایه اغلب یک چالش است، اما فاکتورهایی نظیر اندازه، تعداد لایه‌ها، تحلیل سیگنال و نوع اجزا نقش مهمی را در آسان کردن عیب‌یابی PCB ایفا می‌کنند. برخی بُردهای پیچیده‌تر برای رفع صحیح مشکل نیاز به تجهیزات تخصصی دارند، اما اکثر عیب‌یابی‌ PCB می‌تواند با تجهیزات الکترونیکی پایه انجام شود تا مسیرهای رسانا، جریان‌ها و سیگنال‌ها در مدار دنبال شوند.

ابزارهای عیب‌یابی PCB

اساسی‌ترین عیب‌یابی PCB می‌تواند با چند ابزار انجام شود. بیشترین ابزار چند منظوره یک مولتی‌متر است، اما بسته به پیچیدگی PCBها و نوع مشکل، LCR متر، اوسیلوسکوپ، منبع تغذیه و تحلیل‌کننده منطقی، ممکن است برای بررسی دقیق رفتار عملکردی مدار لازم باشد.

بررسی چشمی برای عیب‌یابی PCB

بررسی چشمی PCBها می‌تواند چند مشکل بالقوه را بیاید. همپوشانی مسیر رساناها، اجزای سوخته شده، علائم گرمای بیش از حد، و اجزای گم شده را می‌توان با بررسی چشمی به آسانی یافت. برخی اجزای سوخته شده که در اثر جریان بیش از حد آسیب دیده‌اند به راحتی قابل روئیت نیستند، اما با بررسی چشمی توسط آهنربا یا بوییدن می‌توان جزء آسیب دیده را مشخص کرد. اجزای محدب و بر‌آمده، به خصوص برای خازن‌های الکتریکی، نشانه خوبی برای یافتن منبع مشکل هستند.

بررسی فیزیکی برای عیب‌یابی PCB

یک گام فراتر از بررسی چشمی، بررسی فیزیکی توانمند با اعمال توان بر مدار است. با لمس سطح PCB و اجزاء در بُرد، نقاط داغ بدون نیاز به داشتن دوربین گرانقیمت ترموگرافی قابل تشخیص هستند. وقتی یک جزء داغ شناسایی شد، می‌توان آن را با هوای فشرده خنک کرد تا عملکرد مدار را با جزء در دمای پایین تر آزمود. این روش به طور بالقوه خطرناک است و تنها می‌تواند در مدارهای ولتاژ کم و با احتیاط استفاده شود. وقتی یک مدار توان را به صورت فیزیکی لمس می‌کنید، باید اقدامات احتیاطی انجام شود. مطمئن باشید که در هر لحظه فقط یکی از دست‌های شما با مدار در تماس است. این عمل از شوک الکتریکی و عبور آن از قلب جلوگیری می‌کند، شوک بالقوه مرگبار است، از این رو کسانی که دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی را گذرانده اند به خوبی می دانند وقتی با مدارهای زنده کار می‌کنند یک روش برای جلوگیری از چنین شوکی، نگه داشتن یک دست در جیب‌ است. اطمینان حاصل کنید که تمام مسیرهای بالقوه جریان به زمین، نظیر پاهایتان یا یک تسمه غیر مقاومتی، قطع شده باشد، این امر در کاهش خطرات شوک ضرروی است. تماس با بخش‌های مختلف مدار، امپدانس مدار را نیز تغییر می‌دهد که باعث تغییر رفتار مدار شده و می‌توان مکان‌هایی را که برای کارکرد صحیح نیاز به خازن اضافی دارند تشخیص داد.

آزمایش مجزای اجزاء برای عیب‌یابی PCB

غالباً یکی از روش‌های موثر برای عیب‌یابی PCB ، آزمایش هر جزء به صورت مجزا است. آزمایش هر مقاومت، خازن، دیود، ترانزیستور، اندکتور، MOSFET، LED، و اجزای فعال مجزا می‌تواند با مولتی‌متر و یا LCR متر انجام شود. اجزایی که مقادیر آنها کمتر یا مساوی مقادیر ذکر شده باشد به طور معمول در وضعیت خوبی هستند، اما اگر مقدار یک جزء بیشتر از مقدار تعیین شده باشد، یا جزء یا اتصال لحیمی در وضعیت بدی است. دیودها وترانزیستورها می‌توانند با استفاده حالت تست دیود در یک مولتی‌متر بررسی شوند. اتصالات پایه-امیتر (BE) و پایه-کلکتور (BC) یک ترانزیستور باید همانند یک دیود مجزا رفتار کنند و با کاهش ولتاژ یکسان، جریان را در یک جهت هدایت کنند. تجزیه و تحلیل گره‌ای گزینه دیگری که اجازه می‌دهد تست‌های بدون توان از اجزاء تنها با اعمال توان به یک جزء و اندازه‌گیری پاسخ ولتاژ در مقابل جریان (V/I) انجام پذیرد.

آزمون IC ها جهت عیب‌یابی PCB

بیشترین چالش برای بررسی اجزاء ، مربوط به ICها است. اکثر ICها می‌توانند با مارک‌های خود شناسایی شوند وعملکرد بسیاری از آنها می‌تواند با استفاده از اوسیلوسکوپها و تحلیل‌های منطقی مورد آزمون قرار بگیرند، اما برخی از ICهای خاص با پیکربندی و طرح‌های PCB گوناگون ، می‌توانند تست IC را بسیار چالش ‌برانگیز کنند. اغلب یک روش مفید مقایسه رفتار یک مدار با یک مدار خوب است ، که باعث می‌شود رفتار غیر عادی مدار نمایان شود.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه بردهای الکترونیک بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات آموزشی تعمیرات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟