ابزار تعمیر ماشین های اداری

ابزار تعمیر ماشین های اداری

ابزار تعمیر ماشین های اداری : امروزه در عصر تکنولوژی، کلیه ادارات و شرکت ها با استفاده از دستگاه هایی همچون پرینتر، اسکنر، فکس و دستگاه های کپی تجهیز شده اند و باعث ساماندهی حجم عظیمی از فعالیت ها شده اند. لازم به ذکر است که با توجه به طیف وسیع کاربردهای این تجهیزات، برندهای مختلف به سوی تولید و عرضه انواع این دستگاه ها برای مصارف خانگی نیز روی آورده اند.

هرکدام از ماشین های اداری که به آن ها اشاره شد، دارای ساختار متفاوت و پیچیده ای می باشند به طوری که بدون داشتن تخصص و مهارت قادر به تعمیر آن ها نخواهید بود و در صورت رعایت نکردن این نکته، ممکن است باعث بروز صدمات بیشتر و افزایش هزینه ها گردید.

در واقع می توان گفت که تکنسین های تعمیر تجهیزات اداری به مشاغل مرتبط با نصب، نگهداری و تعمیر تجهیزات جدید یا موجود مانند پرینتر، اسکنر، فکس و دستگاه های کپی در محل مشتریان و یا کارگاه خود، خدمات ارائه می دهند. در این مقاله قصد داریم به معرفی ماشین های اداری و  ابزار و لوازم مورد نیاز برای تعمیر آن ها بپردازیم. در صورتی که زمان کافی برای خواندن مقاله ندارید، ویدیو زیر را مشاهده کنید:

آموزشگاه پایتخت فناوری یکی از مراجع بسیار خوب برای آموزش تعمیرات ماشین های اداری در تهران است. در صورت تمایل به شرکت در این دوره با آموزشگاه با تماس بگیرید.

انواع ماشین های اداری

در این قسمت قصد داریم تعدادی از ماشین های اداری پرکاربرد را بررسی نمائیم.

پرینتر

از جمله دستگاه هایی که در لیست تعمیرات ماشین های اداری جای می گیرد پرینتر نام دارد. پرینترها در دو نوع جوهر افشان و لیزری دسته بندی می شوند که می توانند به دو صورت رنگی و سیاه و سفید عرضه شوند. تعمیر و سرویس این دستگاه نیازمند مهارت و تخصص بالایی است.

مانند بسیاری از تجهیزات، پرینتر نیز دارای معایب منحصر به خود است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود. چاپ نکردن برگه با استفاده از تبلت، چروک و مچاله شدن برگه در پرینتر، پرینت نگرفتن دستگاه، کاهش کیفیت چاپ، وجود خطوط و نقاط اضافه بر روی برگه، توقف یکباره دستگاه و روشن نشدن آن از جمله معایب پرینتر به شمار می روند.

دستگاه کپی

یکی دیگر از دستگاه های پرکاربرد که در لیست ماشین های اداری می توان از آن یاد کرد دستگاه کپی نام دارد. این دستگاه هم دارای قطعات پیچیده ای می باشد که ممکن است هریک از آن ها دچار مشکلات متعددی شوند. یونیت ظهور، کاغذ کش، فیوزینگ، هیتر، درام، کلید پاور، سینی کاغذ، درایور، یونیت شارژ، یونیت تغذیه و … قطعاتی از این دستگاه می باشند که خرابی آن ها منجر به بروز مشکلات جدی می گردد.

فکس

فکس یکی دیگر از دستگاه های کاربردی می باشد که می تواند در دسته ماشین های اداری قرار گیرد. این دستگاه قادر است مشکلاتی از قبیل کار نکردن دکمه ها، نشنیدن صدای بوق، روشن نشدن صفحه نمایش، وارد نشدن سند به درون دستگاه، عدم دریافت و ارسال فکس، عدم شماره گیری صحیح، عدم برقراری ارتباط فکس با دستگاه مقصد، وجود خطوط اضافی روی فکس های دریافتی و … مواجه شود.

اسکنر

با استفاده از اسکنر قادر خواهید بود اسناد و عکس های مورد نیاز را اسکن کرده و در کامپیوتر نگهداری نمائید. به منظور تعمیر دستگاه اسکنر قطعاتی همچون درپوش، لنز، آینه، SSD و … مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تشخیص عیب آن، به تعمیر می پردازند.

ابزار مورد نیاز برای تعمیرات ماشین های اداری

 معرفی ابزار تعمیر ماشین های اداری

در اینجا لیست کوتاهی از ابزارهای تعمیر استانداردی که یک تعمیرکار ماشین های اداری در کیف ابزار خود نیاز دارد، آورده شده است:

 • پیچ گوشتی
 • پیچ گوشتی های افست
 • ابزار پیکاپ مغناطیسی
 • سیستم ESD
 • چراغ قوه
 • انبر
 • انواع مولتی متر
 • جاروبرقی تونر
 • آینه های بازرسی
 • استخراج کننده تراشه
 • فنر هوک
 • هویه لحیم کاری
 • سیم چین
 • دم باریک
 • پنس
 • اولتراسونیک
 • نوار برقی
 • قوطی های هوای فشرده

در زیر تعریف ابزارهای ذکر شده در بالا آورده شده است:

سیستم ESD :  ESD مخفف Emergency Shut Down است. این سیستمی است که برای به حداقل رساندن عواقب شرایط اضطراری مربوط به جریان معمولاً کنترل نشده، فرار هیدروکربن‌ها یا وقوع آتش‌سوزی در مناطق حامل هیدروکربن یا مناطقی که ممکن است خطرناک باشند طراحی شده است.

مولتی متر: مولتی متر به عنوان مولتی تستر یا ولت-اهم-میلی‌آمتر نیز شناخته می‌شود. اینها ابزارهای اندازه گیری الکترونیکی هستند که چندین عملکرد اندازه گیری را در یک واحد ترکیب می کنند. مولتی مترها می توانند ولتاژ یا جریان را با استفاده از یک اشاره گر متحرک برای نشان دادن قرائت اندازه گیری کنند.

استخراج کننده تراشه: استخراج کننده های تراشه توسط تکنسین ها برای حذف ایمن و سریع مدارهای مجتمع از سوکت های خود استفاده می شود. با استفاده از این ابزار از آسیب رساندن به قطعات دستگاه جلوگیری می شود. آنها معمولا از فولاد ضد زنگ و پلاستیک سخت ساخته می شوند.

فنر هوک: اگر ابزار مناسبی نداشته باشید، کار با فنرهای کوچک می تواند بسیار خسته کننده باشد. تعمیرکاران ماشین های اداری از فنرهای هوک برای فشار دادن و کشیدن فنرهای کوچک در جای خود استفاده می کنند. برای استفاده در قسمت هایی که انگشتان شما نمی ‌توانند به آن‌ ها دسترسی داشته باشند، مانند انبردست و موچین عمل می نماید و به فنرها آسیبی وارد نمی‌کند.

هویه لحیم کاری: این یک ابزار دستی است که توسط تکنسین ها برای لحیم کاری استفاده می شود. از گرما برای اتصال دو قطعه کار با ذوب لحیم استفاده می کند تا به محل اتصال متصل شود. قطعات آهن لحیم کاری شامل یک نوک فلزی گرم شده و یک دسته عایق است. تکنسین ها از این ابزار برای تعمیر، نصب یا مونتاژ قطعات الکترونیکی ماشین ها استفاده می کنند.

ابزار و لوازم تعمیرات ماشین های اداری

سیم چین: سیم چین بسیار شبیه به یک انبردست است. همچنین یک وسیله دستی است که عمدتاً برای حذف عایق الکتریکی از سیم های برق استفاده می شود. سه نوع سیم چین وجود دارد که می توانید از هر فروشگاه سخت افزاری یا آنلاین خریداری کنید: دستی، اتوماتیک و لیزری.

قوطی های هوای فشرده: به آن گردگیر گاز یا هوای کنسرو شده نیز می گویند. تکنسین ها از آن برای تمیز کردن یا گردگیری تجهیزات الکترونیکی و سایر وسایل حساسی که با آب قابل شستشو نیستند استفاده می کنند. این دستگاه از گاز فشرده برای حذف پرزهای گرد و غبار از صفحه کلید، دریچه های خنک کننده رایانه ها و سایر تجهیزات الکترونیکی مانند دستگاه کپی استفاده می کند.

پیچ گوشتی های افست: پیچ گوشتی با تیغه در زوایای قائم به محور برای استفاده در جایی که پیچ گوشتی مستقیم نمی تواند به سر پیچ برسد.

ابزار پیکاپ مغناطیسی: یک پیکاپ گرامافون با استفاده از ارتعاش قلم برای حرکت یک قطعه فلز در میدان مغناطیسی و تولید ولتاژ الکتریکی در یک سیم پیچ می باشد.

انبردست: ابزار دستی که برای محکم نگه داشتن اشیاء استفاده می‌شود، احتمالاً از انبرهایی که برای جابجایی فلزات داغ در عصر برنز اروپا استفاده می‌ شدند. آن ها همچنین برای خم کردن و فشرده سازی طیف گسترده ای از مواد مفید هستند.

سخن آخر

همانگونه که در ابتدا به آن پرداخته شد، استفاده از ماشین های اداری امروزه به یک امر ضروری تبدیل شده است به گونه ای که بروز مشکل در یکی از آن ها باعث مختل شدن کارهای اداری شده و روند اداری را با مشکل مواجه می کند. علاوه بر این می دانیم که هر دستگاهی ممکن است پس از مدتی دچار مشکلاتی در بخش نرم افزار و یا سخت افزار شود، در این صورت باید به تعمیرکاران ماهر که در زمینه تعمیرات ماشین های اداری متخصص هستند مراجعه نمود و خود این کار را انجام ندهیم چرا که ممکن است مشکلات دیگری را رقم بزنیم.

امتیاز دهید

پست های مشابه


بهترین دوره های برق، الکترونیک، تعمیرات و تاسیسات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543