نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی – قسمت دوم

عیب یابی برد الکترونیکی

حتی اگر شما یک تکنسین و یا یک مهندس نباشید، می توانید عیب یابی برد الکترونیکی را حتی با بررسی چشمی نیز انجام دهید. برخی از مشکلات برد مدار چاپی واضح است. چه در یک کامپیوتر، سیستم سینمای خانگی یا سایر ابزار تکنولوژیکی. برخی مشکلات ساده و معمول می‌تواند باعث شود بُرد مدار چاپی به خوبی کار نکند. بررسی کامل چشمی هر مشکل در برد می‌تواند شما را از رفتن به یک تعمیرگاه یا هزینه مالی غیر ضروری، نجات دهد. از نگاه کردن نترسید. فقط مطمئن باشید که دستگاه شما خاموش است تا هیچ ضربه‌ای نخورید.

8 گام اساسی برای عیب یابی برد الکترونیکی

گام اول

در مرحله از عیب یابی برد الکترونیکی باید کاور را از تجهیزات بردارید. اکثر کاورهای کامپیوتر یا موبایل با چهار پیچ نگه داشته شده‌اند. دو تا در هر طرف و نزدیک قسمت پایین. پیچ‌ها را با پیچ‌گوشتی باز کنید و آنها را کنار بگذارید. کاور را بردارید.

عیب یابی برد الکترونیک را می توانبا بررسی چشمی انجام داد

عیب یابی برد الکترونیک را میتوان در بعضی موارد با بررسی چشمی انجام داد

گام دوم

چک کنید که آیا تمام بردهای مدار (CB) محکم وصل هستند یا خیر. شما ممکن است یکی از آنها را داشته باشید، اما اگر بیشتر بود، همه را بررسی کنید. بسیاری از CBها اتصالات چندپینی لبه‌ای دارند. کسانی که تجربه در این زمینه دارند یا دوره آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی را گذرانده اند به خوبی می دانند که کوچکترین حرکتی ممکن است باعث ضعف در کارکرد آنها شود. کارت‌ها را به آرامی به سمت اسلات‌های اتصال خودشان فشار دهید تا مطمئن شوید که همه آنها به طور کامل وصل شده‌اند.

گام سوم

در این مرحله از عیب یابی برد الکترونیکی باید قطعات تک اتصال (پلاگین) را بررسی کنید. برخی تراشه‌ها، ” daughter boards ” یا بُردهای ” piggy back” در سوکت خودشان جا زده می‌شوند، و می‌توانند اتصال ضعیفی داشته باشند. آنها را بیرون بکشید و از نظر کثیفی و خوردگی پین‌ها بررسی کنید، سپس مجددا آنها را به آرامی در جایشان قرار داده و فشار دهید تا به درستی در جایشان قرار بگیرند. این پین‌ها در صورت تمیز بودن و نداشتن خوردگی باید براق و روشن باشند.

تراشه‌ها باید در سوکت خودشان به درستی جا زده شوند

تراشه‌ها باید در سوکت خودشان به درستی جا زده شوند
و پین ها را از نظر کثیفی و خوردگی پین‌ها بررسی کنید

گام چهارم

در همه جای بُرد به دنبال آب یا اشیای خارجی بگردید. گاهی اوقات یک خرده کاغذ در برد می‌افتد که می‌تواند کارکرد آنرا متوقف کند.

در همه جای برد به دنبال آب یا اشیای خارجی بگردید

گام پنجم

اتصالات سیمی ثانویه را بررسی کنید. بردهای daughter و piggy-back ممکن است یک کابل اتصال داشته باشند که فقط فشار وارد می‌کند. برخی از اینها ممکن است در اثر حرکت ضعیف شوند. آنها را بیرون بکشید، از لحاظ پوسیدگی یا خوردگی بررسی کنید و سپس آنها را جایگزین کنید تا مطمئن شوید که به شکل امن جا زده شده‌اند.

گام ششم

به دنبال قطعات سیاه یا ذوب شده یا شکسته شده در مسیرهای مدار چاپی و یا خطوط فلزی کوچک که اجزا را در دو سمت مدار چاپی بهم متصل می‌کند، بگردید. اجزا ممکن است بسوزند و در این صورت ممکن است دود کنند. همچنین به دنبال اجزای متورم شده یا رنگ پریده باشید.

گام هفتم

به دنبال مسیرهای شکسته شده در قطعات بگردید. برخی از اجزا دارای سیم‌های کوچکی هستند که در کنار بُرد یا سایر اجزا می‌توانند به راحتی شکسته شوند. قطعات بزرگتر را به آرامی تکان دهید و ببینید آیا سیم‌ها شکسته شده‌اند.

گام هشتم

برای عیب یابی برد الکترونیکی و رفع خرابی آن باید به دنبال تَرَک‌ها در مدار باشید. یک تَرَک مویی ممکن است بیش از حد مخرب نباشد اما می‌تواند برخی علائم شکستگی مسیر مدار را داشته باشد.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه بردهای الکترونیک بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات تعمیرات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

3 دیدگاه در “نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی – قسمت دوم

  1. خیرخواه می گوید:

    درودبرشما طالبم که دوره تعمیربرد و در شهرقم بگذرونم به طوریکه جامع باشه وبتونم کارکنم والبته چون شاغلم باکمترین ساعت کلاس لطفا راهنمایی بفرماییدممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟