نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی

نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی

حتی اگر شما یک تکنسین و یا یک مهندس نباشید، می توانید عیب یابی برد الکترونیکی را حتی با بررسی چشمی نیز انجام دهید. برخی از مشکلات برد مدار چاپی واضح است. چه در یک کامپیوتر، سیستم سینمای خانگی یا سایر ابزار الکترونیکی، برخی مشکلات ساده و معمول می تواند باعث شود بُرد مدار چاپی به خوبی کار نکند.

8 گام اساسی برای عیب یابی برد الکترونیکی

عیب یابی برد الکترونیکی با تمام جزئیات در دوره آموزشی آموزشگاه پایتخت فناوری به شرکت کنندگان محترم آموزش داده می شود. اما در ادامه به صورت کلی در مورد 8 گام اساسی برای عیب یابی برد الکترونیکی آن پرداخته ایم.

گام اول

در مرحله از عیب یابی برد الکترونیکی باید کاور را از تجهیزات بردارید. اکثر کاورهای کامپیوتر یا موبایل با چهار پیچ نگه داشته شده اند. دو تا در هر طرف و نزدیک قسمت پایین. پیچ ها را با پیچ گوشتی باز کنید و آنها را کنار بگذارید. کاور را بردارید.

ابزار و لوازم تعمیر برد های الکترونیکی
ادامه مطلب

گام دوم

چک کنید که آیا تمام بردهای مدار (CB) محکم وصل هستند یا خیر. شما ممکن است یکی از آنها را داشته باشید، اما اگر بیشتر بود، همه را بررسی کنید. بسیاری از CB ها اتصالات چندپینی لبه ای دارند. کسانی که تجربه در این زمینه دارند یا دوره تعمیر بردهای الکترونیکی را گذرانده اند به خوبی می دانند که کوچکترین حرکتی ممکن است باعث ضعف در کارکرد آنها شود. کارت ها را به آرامی به سمت اسلات های اتصال خودشان فشار دهید تا مطمئن شوید که همه آنها به طور کامل وصل شده اند.

گام سوم

در این مرحله از عیب یابی برد الکترونیکی باید قطعات تک اتصال (پلاگین) را بررسی کنید. برخی تراشه ها، ” daughter boards ” یا بُردهای ” piggy back” در سوکت خودشان جا زده می شوند، و می توانند اتصال ضعیفی داشته باشند.

8 گام اساسی برای عیب یابی برد الکترونیکی

آنها را بیرون بکشید و از نظر کثیفی و خوردگی پین ها بررسی کنید، سپس مجددا آنها را به آرامی در جایشان قرار داده و فشار دهید تا به درستی در جایشان قرار بگیرند. این پین ها در صورت تمیز بودن و نداشتن خوردگی باید براق و روشن باشند.

گام چهارم

در همه جای بُرد به دنبال آب یا اشیای خارجی بگردید. گاهی اوقات یک خرده کاغذ در برد می افتد که می تواند کارکرد آنرا متوقف کند.

شناخت قطعات الکترونیکی روی برد و مدارهای الکتریکی
ادامه مطلب

گام پنجم

اتصالات سیمی ثانویه را بررسی کنید. بردهای daughter و piggy-back ممکن است یک کابل اتصال داشته باشند که فقط فشار وارد می کند. برخی از اینها ممکن است در اثر حرکت ضعیف شوند. آنها را بیرون بکشید، از لحاظ پوسیدگی یا خوردگی بررسی کنید و سپس آنها را جایگزین کنید تا مطمئن شوید که به شکل امن جا زده شده اند.

گام ششم

به دنبال قطعات سیاه یا ذوب شده یا شکسته شده در مسیرهای مدار چاپی و یا خطوط فلزی کوچک که اجزا را در دو سمت مدار چاپی بهم متصل می کند، بگردید. اجزا ممکن است بسوزند و در این صورت ممکن است دود کنند. همچنین به دنبال اجزای متورم شده یا رنگ پریده باشید.

گام هفتم

به دنبال مسیرهای شکسته شده در قطعات بگردید. برخی از اجزا دارای سیم های کوچکی هستند که در کنار بُرد یا سایر اجزا می توانند به راحتی شکسته شوند. قطعات بزرگتر را به آرامی تکان دهید و ببینید آیا سیم ها شکسته شده اند.

گام هشتم

برای عیب یابی برد الکترونیکی و رفع خرابی آن باید به دنبال تَرَک ها در مدار باشید. یک تَرَک مویی ممکن است بیش از حد مخرب نباشد اما می تواند برخی علائم شکستگی مسیر مدار را داشته باشد.

معرفی ابزار لحیم کاری و آموزش لحیم کاری روی برد‌ الکترونیکی
ادامه مطلب

آزمون تحلیل مشخصه ای برای عیب یابی برد الکترونیکی

بعد از اجرای آزمون تحلیل مشخصه ای در سیستم Trusty Huntron، اختلاف مشخصه جالب (در شکل زیر نشان داده شده است) در رگلاتور ولتاژ VR1 شناسایی شد که حاکی از تغییر قابل توجه در مقدار ظرفیت خازن در آن نقطه است.

این مشخصه ها به ما می گوید که میزان ظرفیت خازنی کاهش یافته است که می تواند در نتیجه ی عدم وجود و یا خرابی یک خازن باشد.اکنون زمان آن رسیده است که برای دومین بار یک نگاه دقیقتر به PCB بیندازیم.

توجه داشته باشید که کیفیت لحیم کاری مفاصل در زیر این خازن الکترولیتی ایده آل نیست. چگونه این مشکل را ندیدم؟ برای دفاع از خودمان، در اینجا اتصالات لحیمی را در پیرامون PCB از بالا نگاه کردیم که خیلی بد نبود.

اما، اگر از زاویه میکروسکوپ تصویری به اتصالات نگاه کنیم داستان متفاوت می شود.

اتصال لحیمی شکسته احتمالا در زمان هایی ، به طور متناوب یا به طور کلی باز بوده است. خازن الکترولیتی به عنوان یکی از فیلترهای خط ولتاژ استفاده می شود. بنابراین، ازآنجا که این خازن خارج از مدار است ، مقداری نویز با عبور از خط ولتاژ می تواند در موقع استفاده از محرک موتور پله ای ، باعث خرابی شود.
در بررسی بعدی « اشاره به مقاله عیب یابی برد الکترونیکی (قسمت دوم) » ، زمانی را برای انجام یک بازرسی دقیق تر با صرفه جویی در زمان برای عیب یابی برد الکترونیکی اختصاص خواهیم داد.

4.9/5 - (7 امتیاز)


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حسین گفت :

  با سلام و خسته نباشید

  این کلاسها جامع هستند؟
  مثلا برای آموزش تعمیرات موبایل کلاس جداگانه هستش یا نه همین کلاسها از صفر تا صد آموزش تعمیرات مدارهای الکترونیکی هستند
  ممنون از اساتید بزرگوار

 • خیرخواه گفت :

  درودبرشما طالبم که دوره تعمیربرد و در شهرقم بگذرونم به طوریکه جامع باشه وبتونم کارکنم والبته چون شاغلم باکمترین ساعت کلاس لطفا راهنمایی بفرماییدممنون

 • ایرج گفت :

  سلام اموزش در حد قطعه شناسی هست یادرحداستاد کار شدن

 • مرتضی گفت :

  خیلیم عالی

 • 02166477628
  02166477628