علت چکه کردن و نشتی آب از اسپرسو ساز

علت چکه کردن و نشتی آب از اسپرسو ساز

آیا علت چکه کردن و نشتی آب از اسپرسو ساز را می دانید؟ آیا از راه های برطرف کردن این مشکل، اطلاعی دارید؟ چرا از قهوه ساز اب نمیاد؟ امروزه طرفداران بسیاری در سراسر جهان علاقه مند به نوعی از قهوه به نام اسپرسو می باشند، از این رو است که بسیاری از افراد برای خریدن اسپرسو ساز اقدام می کنند و از این دستگاه در منزل و یا محل کار خود استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم علت چکه کردن و نشتی آب از اسپرسو ساز و علت آب دادن دستگاه اسپرسو ساز را برایتان شرح داده و سپس راه حل هایی را جهت رفع این مشکل توضیح دهیم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

علت آب دادن دستگاه قهوه ساز / اسپرسو ساز

اگر در زمان استفاده از دستگاه با چکه کردن آب مواجه شدید، سردرگم نشوید زیرا اگر بتوانید مشکل دستگاه اسپرسوز خود را به درستی پیدا کنید، می توانید با تعمیراتی جزئی و سریع به این مشکل پایان دهید. البته لازم است که این مشکل را در اسرع وقت حل کنید. زیرا ممکن است در صورت ادامه پیدا کردن این مشکل به قسمت های دیگر دستگاه آسیب جدی وارد شود.

تقریبا شکل تمام دستگاه های اسپرسو ساز شبیه به همان دستگاه های قهوه ساز است و اگر بتوانید با دستگاه های قهوه ساز کار کنید، کار با دستگاه اسپرسو ساز نیز کار مشکلی نیست. اکنون اگر با مشکلی همچون چکه کردن آب مواجه شدید، لازم است که عیب یابی دستگاه را شروع کنید و بتوانید منشأ مشکل به وجود آمده را پیدا کنید و برای رفع آن، اقدامات لازم را انجام دهید.

علت آب دادن دستگاه قهوه ساز / اسپرسو ساز

در این قسمت قصد داریم که در ابتدا مواردی که دلیل چکه کردن آب از اسپرسو ساز می باشند را نام برده و در هر بخش به طور جداگانه، هر کدام را توضیح خواهیم داد.

رایج ترین این علت ها عبارت اند از:

 • ترک خوردن المنت
 • پوسیده شدن واشر دستگاه
 • علت کار نکردن نازل بخار
 • ضد آب نبودن پورتا فیلتر دستگاه
 • ترک خوردن مخزن آب اسپرسو ساز
 • پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

ترک خوردن المنت

جهت ذخیره شدن و گرم شدن آب در این دستگاه قهوه ساز، قطعه ای به نام المنت در درون دستگاه، تعبیه شده است. در دستگاه های اسپرسو ساز ساده و کوچک، معمولا یک المنت تنها جهت ذخیره شدن و گرم شدن آب در دستگاه گذاشته شده است. اما در دستگاه های بزرگ تر، برای ایجاد بخار، یک المنت دیگر را هم برای درون دستگاه طراحی و تولید کرده اند.

ممکن است پس از مدتی استفاده از دستگاه، رسوبات آهکی جمع شده و رسوب کنند، در این صورت ممکن است که در اثر ترک خوردن المنت دستگاه، با نشتی آب از درون دستگاه مواجه شویم.

راه حلی جهت رفع این مشکل: به منظور جلوگیری از این اتفاق، لازم است که دستگاه اسپرسو ساز خود را هر چند مدت یک بار و به طور مرتب رسوب زدایی کنید و از تمیز بودن آن، اطمینان حاصل کنید. اما اگر با انجام دادن این کار مشکلتان رفع نشد، لازم است که پس از عیب یابی دقیق و پیدا کردن علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز ، المنت دستگاه را عوض کرده و المنت جدید را جایگزین کنید.

پوسیده شدن واشر دستگاه

علت آب دادن دستگاه اسپرسو ساز ، می تواند پوسیده شدن واشر دستگاه باشد. اگر در طول کار با دستگاه واشر کف مخزن دچار پوسیدگی شود، به مرور زمان باعث نشتی آب از دستگاه می شود.

زمانی که با نشتی آب از دستگاه مواجه شدید، جهت عیب یابی کردن دستگاه، به عنوان یکی از راه های پیش رو می توانید مخزن دستگاه را از آب پر کنید و سپس منتظر بمانید و ببینید که آیا آبی از درون دستگاه و قسمت زیری آن، نشتی دارد یا نه.

اگر پاسخ تان مثبت بود، به احتمال زیاد واشر ها دچار پوسیدگی شده اند و یا ممکن است دچار شکستگی هم شده باشند، اگر مطمئن شدید که مشکل ایجاد شده به همین دلیل است، لازم است که واشر های پوسیده و یا شکسته شده را با یک واشر جدید، تعویض کنید. لازم است بدانید که تجمع بیش از اندازه ی رسوبات آهکی، باعث می شود به مرور زمان واشر ها و لوله های دستگاه دچار آسیب شود.

راه حلی جهت رفع این مشکل: حال که علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را فهمیدید، برای جلوگیری از نشتی آب و پوسیده شدن واشر ها، لازم است که دستگاه اسپرسو ساز خود را به طور مرتب تمیز کنید و اگر رسوباتی هم در دستگاه وجود دارد، قبل از آن که مشکلات جدی به وجود آورد، آن ها را تمیز کنید.

البته در صورتی که با شکستگی و یا پوسیدگی واشر ها مواجه شدید، در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید، در صورت تعویض نکردن واشر ها، ممکن است مشکلات جدی تر در دستگاه به وجود آید که به مراتب هزینه های سنگین تری در پی دارد.

علت کار نکردن نازل بخار

در داخل دستگاه اسپرسو ساز یک محفظه ی کوچک طراحی شده است که در این محفظه به میزان لازم آب ریخته می شود و دستگاه هایی که شامل نازل بخار هستند، می توانند این آب را به بخار تبدیل کنند. حال ممکن است در طول استفاده از دستگاه مشکلاتی در نازل بخار به وجود آید.

علت کار نکردن نازل بخار

یکی از این مشکلات می تواند نشتی آب از نازل بخار دستگاه باشد. سعی کنید که در اولین زمان ممکن نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید. زیرا در غیر این صورت مشکلات بیش تری در قسمت های دیگر دستگاه به وجود خواهد آمد.

راه حلی جهت رفع این مشکل: اکنون که دانستید علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز ، خرابی نازل بخار دستگاه است، لازم است آن را تعویض کرده و نازل بخار جدیدی را جایگزین کنید.

همچنین برای جلوگیری از این موضوع هر چند مدت یک بار و به طور منظم دریچه ی نازل و لوله دستگاه را تمیز کرده و از هر گونه رسوب، پاک کنید. با انجام این کار، احتمال به وجود آمدن مشکل در نازل بخار تا حد زیادی کاهش می یابد.

ضد آب نبودن پرتا فیلتر دستگاه

در دستگاه های قهوه ساز لازم است که قبل از گرفتن عصاره ی قهوه، ذرات قهوه در درون محفظه ای فشره شوند، به این منظور در دستگاه ها پورتا فیلتر دستگیره ای را که مخصوص این کار است، طراحی کرده اند. در داخل پرتا فیلتر ها یک واشر تعبیه شده است که برای قرارگیری در درون محفظه ی آن طراحی و تولید شده است.

در حالت معمول پرتا فیلتر دارای خاصیت ضد آب است، اما اگر واشر این محفظه، دچار پوسیدگی شود، پورتا فیلتر خاصیت ضد آب بودن خود را از دست می دهد و اگر به موفع متوجه این موضوع نشوید ممکن است با نشتی آب از درون دستگاه مواجه شوید.

ضد آب نبودن پرتا فیلتر دستگاه

راه حل جهت رفع این مشکل: اگر پی بردید که دلیل آب دادن اسپرسو ساز به دلیل پوسیدگی واشر در محفظه ی پرتا فیلتر است، لازم است که در اسرع وقت برای تعویض آن، اقدام کنید. همچنین لازم است بدانید که این واشر به راحتی در بازار پیدا می شود و می توانید در صورت نیاز نسبت به تهیه ی آن اقدام کنید و در کمترین زمان به مشکل خود پایان دهید.

ترک خوردن مخزن آب اسپرسو ساز

یکی از اصلی ترین مواد در دستگاه های قهوه ساز، آب است. برای تأمین آب در دستگاه های قهوه ساز از یک مخزن استفاده می کنند. مخزن ها در جنس های مختلفی طراحی و تولید می شوند اما بیش تر مخزن ها امروزه از جنس پلاستیک می باشند.

ممکن است بعد از چند مدت که از دستگاه اسپرسو ساز خود استفاده می کنید، با نشتی آب از داخل دستگاه مواجه شوید. یکی از رایج ترین مشکلات قهوه ساز ها، می تواند ترک خورن مخزن دستگاه باشد. در صورتی که با چکه کردن آب از دستگاه مواجه شدید، لازم است در اسرع وقت مشغول به عیب یابی دستگاه شوید.

راه حلی جهت رفع این مشکل: یکی از راه حل های مهم این است که در زمان شست و شوی مخزن، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا معمولا آب در داخل ماشین ظرفشویی به نسبت حرارت بالایی دارد و با قرار دادن مخزن در ماشین ظرفشویی، ممکن است به آن آسیب وارد شود.

از این رو لازم است که از قرار دادن مخزن در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. همچنین باید بدانید، در صورت ایجاد ترک در مخزن، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

در دستگاه های اسپرسو ساز قطعه ای به نام پمپ طراحی شده است که وظیفه دارد آب را با فشاری بیش از هجده بار پمپاژ کند. وجود پمپ در این دستگاه ها به عنوان یک ویژگی خاص در آن ها، شناخته شده است.

همچنین به آن ها شلنگ هایی متصل شده است که با وجود این فشار زیاد، معمولا فشار بالایی در آن ها وجود دارد و ممکن است در اثر همین فشار قوی، شلنگ ها دچار پارگی شوند و از محلی که اتصال دارند، کم کم آب شروع به چکه کردن کند. همچنین ممکن است که رسوبات آهکی نیز از خروج آب از دستگاه، جلوگیری کند.

راه حلی جهت رفع این مشکل: اگر متوجه شدید که رسوبات آهکی در درون محفظه وجود دارد، لازم است که محفظه را به طور منظم و هر چند وقت یک بار، رسوب گیری نمایید. با انجام این کار از به وجود آمدن مشکلات جدی دیگر در دستگاه جلوگیری می شود.

پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

سایر مشکلات قهوه ساز / اسپرسو ساز

در این قسمت جهت آشنایی بیشتر شما مشکلات دیگری را که ممکن است در دستگاه اسپرسو ساز رخ دهد، آورده ایم. برخی از این مشکلات عبارت اند از:

 • روشن نشدن قهوه ساز
 • گرم نشدن آب در محفظه ی دستگاه
 • جوشیدن قهوه در هنگام آماده شدن آن
 • تلخ بودن مزه ی قهوه در هنگام نوشیدن
 • رقیق بودن قهوه ی آماده شده
 • داغ نماندن قهوه در زمان آماده شدن
 • و غیره

علت چکه کردن و نشتی آب از اسپرسو ساز را دانستید و راه حل هایی را جهت رفع این مشکل خدمتتان شرح دادیم. اکنون لازم است بدانید که نگهداری از دستگاه فهوه ساز کار خیلی مشکلی نیست و تنها با دانستن چند مورد، می توانید سال ها از دستگاه خود استفاده کنید. جهت جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بیش تر، لازم است در هنگام خرید اسپرسو ساز از دفترچه ی راهنمای آن استفاده کنید تا از بروز مشکلات در آن، جلوگیری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمیدرضا گفت :

  سلام من هرسری ک می‌خوام کف شیر بگیرم از نازل بخار اول آب میاد آیا این طبیعیه یا مشکل داره همش باید اول آب نازل بگیرم بد دوباره…..

 • 02166477628
  02166477628