راهنمای جامع شغل لوله کشی + درآمد لوله کشی

راهنمای جامع شغل لوله کشی + درآمد لوله کشی

سیستم لوله کشی یکی از مهم ترین  بخش تاسیسات ساختمان است که اجرای آن توسط یک فرد متخصص انجام می شود. لوله کش یک فرد متخصص و باتجربه است که علاوه بر نصب و تعمیر کلیه لوله ها و اتصالات مربوط به سیستم آب و فاضلاب، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و هواکش ساختمان، بر اجرای صحیح و استاندارد نقشه لوله کشی ساختمان نظارت دارد تا مطمئن شود که تمام تجهیزات متصل به این شبکه در بهترین حالت خود مشغول به کار هستند.

با ما همراه شوید تا هر آنچه که لازم است درباره شغل لوله کشی از وظایف گرفته تا درآمد و بازار کار بدانید، را برای شما توضیح دهیم.

وظایف لوله کش ساختمان

همان طور که در بالا اشاره شد، یک تکنسین لوله کش تمام خدمات مربوط به اجرا و تعمیر انواع لوله کشی ساختمان را انجام می دهد. شرح وظایف لوله کش ساختمان به طور خلاصه عبارت است از:

 • نصب اتصالات مربوط به انواع لوله
 • تعمیر انواع سیستم های لوله کشی
 • برطرف کردن گرفتگی انواع لوله فاضلاب و سینک
 • نصب، راه اندازی و تعمیر انواع سیستم های موتورخانه

وظایف لوله کش ساختمان

مهارت ها و توانایی های مورد نیاز برای شغل لوله کشی

برای اینکه یک لوله کش موفقی شوید باید مهارت های زیر را بدست آورید:

 • آشنایی با نحوه اجرا، عیب یابی و تعمیر سیستم لوله کشی آب و فاضلاب
 • توانایی نصب و راه اندازی تجهیزات مرتبط با سیستم لوله کشی ساختمان مانند سینک، توالت فرنگی و …
 • داشتن مهارت های فنی و جسمانی مناسب
 • آشنایی و تسلط بر نحوه کار با ابزار آلات مختلف لوله کشی
 • آشنایی با نقشه خوانی و نقشه کشی تاسیسات بهداشتی، حرارتی، گازرسانی و سرمایشی
 • تعمیر یا بازسازی لوله های آب مسدود شده یا ترکیده
 • آگاهی از مسائل ایمنی و دستورالعمل های قانونی
 • داشتن روحیه تیمی و مهارت های ارتباطی مناسب

آیا کار لوله کشی ساختمان برای من مناسب است؟

لوله کشی ساختمان جزء مشاغل فنی پرتحرک است که تنوع زیادی دارد. یک متخصص لوله کشی هر روز به ساختمان های مسکونی و اداری مختلفی می رود و با افراد متفاوتی سر و کار دارد. این شغل همچنین به قدرت فکری و تجسم بالایی نیاز دارد زیرا فرد باید بتواند سیستم لوله کشی یک ساختمان را به خوبی در ذهن خود بسپارد و آن را در ساختمان یا بر روی نقشه اجرا کند. علاوه بر این، باید بتواند در شرایط بحرانی و سخت بهترین تصمیمات را بگیرد و در واقع از مهارت حل مسئله برخوردار باشد.

حال اگر می خواهید بدانید که شغل لوله کشی برای شما مناسب است یا خیر، به روحیات و توانایی های جسمی و ذهنی خود رجوع کنید. بخاطر داشته باشید که برای موفقیت در این شغل باید از نظر شخصیتی فرد قابل اعتماد، مسئولیت پذیر، صبور، دقیق و اجتماعی باشید. چنانچه این فاکتورها را در خود سراغ دارید، مطمئن باشید این شغل کاملا مناسب شما است و می توانید در آن پیشرفت خوبی داشته باشید.

 دستمزد و درآمد لوله کشی چقدر است؟

لوله کشی ساختمان جزء مشاغل فنی پر درآمد در ایران و خارج از کشور محسوب می شود. شما حتی اگر یک لوله کش تازه کار نیز باشید، درآمد شما  برای انجام تعمیرات جزئی و کوچک باز هم بالاتر از حقوق پایه قانون کار است. یک لوله کش باتجربه که تخصص بالایی در حرفه خود دارد و می تواند پروژه های لوله کشی ساختمان های مختلف مسکونی و اداری را انجام می دهد مسلما درآمد چند ده میلیونی در ایران دارد.

درآمد لوله کشی ساختمان

عوامل مختلفی در تخمین میزان درآمد شغل لوله کشی موثر هستند که از این بین تجربه و مهارت تکنسین، منطقه جغرافیایی، میزان ساخت و سازها در منطقه بیشترین تاثیر را دارند.

اگر توقع درآمد بالا در این حرفه را دارید، باید صبور باشید و با کسب تجربه، مهارت و توانایی های فنی خود را دائما ارتقاء دهید. هر چه در کار خود مهارت و دقت کافی داشته باشید و بسته به نیاز مشتری، کار را انجام دهید، رضایت مشتریان بیشتری را به خود جذب می کنید و روز به روز بر تعداد سفارش های کاری شما اضافه خواهد شد. در نتیجه درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

پیشنهاد دوره: آموزش لوله کشی ساختمان

آینده شغلی لوله کشی ساختمان چگونه است؟

بازار کار لوله کشی ساختمان به دلیل تقاضای زیاد در زمینه تعمیر، بازسازی و سرویس تاسیسات لوله کشی ساختمان ها همیشه پر رونق و پر درآمد بوده و هست. علاوه بر این، با گسترش ساخت و سازها نیاز به این شغل بیشتر از گذشته احساس می شود. تنوع شغلی زیاد در این حرفه باعث می شود که شما هیچوقت بیکار نمانید. حرفه لوله کشی ساختمان از آن دسته مشاغلی است که هر چه ساعت های کاری طولانی تری داشته باشید، درآمد بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

آینده شغلی لوله کشی ساختمان چگونه است؟

چگونه وارد بازار کار لوله کشی ساختمان شویم؟

افرادی که به تازگی مهارت لوله کشی را فرا گرفته اند می توانند در شرکت های تاسیساتی و خدماتی معتبر استخدام شوند و با انجام پروژه های مختلف در کنار استاد کاران این حوزه تجربه کافی کسب کنند و توانایی های خود را افزایش دهند.

علاوه بر این، شما می توانید به صورت مستقل به عنوان یک آزاد کار در این حوزه مشغول به فعالیت شوید. یا اگر سرمایه کافی دارید یک شرکت خصوصی لوله کشی راه اندازی کنید و با استخدام همکاران، خدمات لوله کشی را برای ساختمان های مسکونی و اداری مختلف انجام دهید.

لوازم و ابزارهای مورد نیاز برای شغل لوله کشی

لوله کشی نیز مانند هر شغل فنی به ابزار و تجهیزات مخصوصی نیاز دارد. مهم ترین ابزارهای مورد نیاز برای رفع گیری لوله ها، برش، خم کردن، لحیم کاری و تمیز کردن انواع لوله های آب و فاضلاب شامل انواع آچار (آچار فرانسه، لوله گیر، شلاقی، تسمه ای)، گیره گیر، کالیبراتور، گیج فشار، مولتی متر، لوله بر مشتی، کمان اره، لوله بر تلسکوپی، پلیسه گیر، حدیده، لوله خم کن، واشر پلاستیکی و … است.

مدارک و مجوزهای مورد نیاز برای ورود به بازار کار

اگر می خواهید به عنوان یک لوله کش در یک شرکت خدماتی استخدام شوید یا به صورت مستقل یک شرکت خدمات لوله کشی تاسیس کنید، قبل از هر چیزی باید مدرک مهارت فنی در این زمینه را داشته باشید. البته بدون این مدرک و به صورت تجربی و از طریق شاگردی کردن نیز می توان یک لوله کش کاربلد شد. اما این روش به دلیل طولانی بودن فرایند و غیرتخصصی بودن سال هاست که منسوخ شده است. شما می توانید با شرکت در دوره های فنی حرفه ای مدرک معتبر و بین المللی لوله کشی ساختمان را دریافت کنید.

جواز کسب نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای راه اندازی یک مغازه تاسیسات لوله کشی ساختمان می باشد. توجه کنید که بدون مدرک فنی حرفه ای به هیچ عنوان جواز کسب صادر نمی شود.

سرمایه لازم برای شروع کار لوله کشی ساختمان

برای استخدام در شرکت های تاسیساتی و خدمات لوله کشی ساختمان نیاز به سرمایه زیادی نیست و تنها باید برای خرید لوازم و تجهیزات مخصوص لوله کشی هزینه کنید. اما اگر قصد دارید به صورت مستقل کار کنید، باید سرمایه کافی برای رهن و اجاره یک مغازه را داشته باشید. البته می توان بدون داشتن مغازه و به صورت آزاد مشغول به کار شد که در اینصورت باید برای تبلیغات هزینه کنید.

سرمایه لازم برای شروع کار لوله کشی ساختمان

1- هزینه یادگیری

هزینه یادگیری شغل لوله کشی با توجه به بازار کار خوب و آینده شغلی درخشان آن بسیار مناسب است. شما می توانید با پرداخت مبلغ بسیار مناسبی در دوره های جامعی که زیر نظر سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می شود، شرکت کنید.

2- هزینه لوازم و تجهیزات

هزینه وسایل، ابزار و تجهیزات مخصوص لوله کشی با توجه به نوع ابزار، برند و کیفیت آن متغیر است. نکته ای که در رابطه با خرید لوازم و تجهیزات باید به آن توجه داشته باشید این است که همیشه ابزارهای باکیفیت و از برندهای معتبر را خریداری کنید زیرا ابزار مناسب و کارآمد نقش زیادی در بالا بردن کیفیت و سرعت خدمات دارند. از خریدن ابزار دست دوم و مستهلک خودداری کنید زیرا مشکلاتی که ممکن است در آینده به خاطر آن ها بوجود آید، ارزش صرفه جویی کردن ندارد.

3- هزینه اجاره محل

هزینه اجاره مغازه با توجه به موقعیت اجتماعی منطقه متغیر است. بدون شک رهن و اجاره یک مغازه در کلان شهری مانند تهران یا محله های پر تراکم بیشتر خواهد بود.

مزایا و معایب شغل لوله کشی

شغل لوله کشی مانند هر حرفه دیگری دارای نقاط مثبت و منفی است. از مزایای شغل لوله کشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازار کار دائمی
 • امکان پیشرفت و ترقی
 • وجود تنوع
 • درآمد کافی
 • یادگیری آسان

معایب شغل لوله کشی عبارتند از:

 • سختی کار
 • ساعت های طولانی کار
 • استرس بالا

چگونه می توان یک لوله کش حرفه ای شد؟

شرکت در دوره های فنی حرفه ای لوله کشی ساختمان بهترین و سریع ترین روش برای شروع و موفق شدن در این حرفه است. با شرکت در این دوره می توانید تمام مهارت های لازم را به صورت عملی و کاملا تخصصی فرا بگیرید. به یاد داشته باشید برای حرفه ای شدن در این حرفه باید تجربه کسب کنید و مهارت های تان را به چالش بکشید. شرکت در دوره های عملی و تخصصی آموزشگاه های معتبر و زیر نظر سازمان فنی حرفه ای این فرصت را به راحتی برای شما فراهم می آورد.

چگونه می توان یک لوله کش حرفه ای شد؟

 

امتیاز دهید


بهترین دوره های دپارتمان تاسیسات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543