سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

سیستم های مدیریت ساختمان یا BMS که مخفف سه کلمه Building management systems می باشد. در ساختمان ها برای راحتی، کارآمدی، پر بازده بودن و ایمنی به کار گرفته می شوند . آنها می توانند با مکانیزم های ساده مانند سوئیچینگ دستی، ساعت ها یا آشکارسازهایی مانند ترموستات یا آشکارسازهای حرکتی کنترل شوند یا می توانند توسط سیستم های مدیریت ساختمان پیچیده تر (BMS) کنترل شوند.

موارد استفاده BMS

سیستم های مدیریت ساختمان، سیستم های رایانه ای هستند که برای نظارت و کنترل خدمات ساختمانی استفاده می شوند مانند:

 • روشنایی
 • گرمایش، هوا رسانی و تهویه مطلوب (سیستم تهویه هوا)
 • آشکار ساز های دود و آتش و آلارم ها
 • آشکارسازهای حرکت، دوربین مدار بسته، کنترل دسترسی و امنیت
 • سیستم های ICT
 • آسانسور
 • فرایندهای صنعتی یا تجهیزات
 • ابزار هایی برای سایبان
 • مترهای هوشمند

آنها همچنین می توانند برای نظارت و کنترل در توزیع برق، مصرف انرژی و برق اضطراری (UPS) مورد استفاده قرار گیرند و می توان از آنها به عنوان سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS) استفاده کرد.

نکته: در سیستم های مدیریت انرژی ساختمان گاهی به صورت جایگزین ازسیستم های مدیریت ساختمان (BMS) استفاده می شوند، این در حالی است که، سیستم های مدیریت ساختمان را می توان برای نظارت و کنترل طیف وسیعی از سیستم های ساختمان استفاده کرد، و سیستم های مدیریت انرژی، مرتبط با سیستم های تهویه مطلوب، روشنایی و سیستم های برق می باشند.

موارد استفاده BMS

سیستم های مدیریت ساختمان به مدیران ساختمان در درک بهتر نحوه ی عملکرد ساختمان ها کمک می کنند تا بتوانند با کنترل و تنظیم سیستم ها ، عملکرد آنها را بهینه سازی کنند .همچنین علاوه بر جمع اوری اطلاعات و تسهیل کنترل، BMS می تواند به تصویر سازی اطلاعات، ارائه گزارشات به صورت خودکار و فعال شدن آلارم ها و هشدارها ،زمانی که پارامترها فراتر از حد باشند ، خرابی رخ داده باشد، و یا با پیش بینی سیستم احتمال بروز خطا وجود داشته باشد ، کمک کند. آنها همچنین امکان مقایسه بین فضاها، ساختمان ها و اطلاعات معیار را فراهم می کنند.

گلخانه هوشمند چیست؟ اهداف اینترنت اشیا در گلخانه و کشاورزی
ادامه مطلب

سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان، اطلاعات و کنترل های مربوط به تعدادی از سیستم های مختلف را که با استفاده از طیف وسیعی از برنامه های کاربردی نرم افزاری عمل می کنند، جمع آوری می کند و موجب می شود آنها از طریق یک رابط مشترک کنترل شوند . این کار باعث می شود که نظارت و تجزیه و تحلیل ساده تر و جامع تر شود و اجازه می دهد تا اطلاعات یک سیستم بر کنترل سیستم های دیگر تاثیر بگذارد.

اثربخشی BMS بستگی به دامنه و کیفیت اطلاعات دریافت شده از سنسورها و برنامه ریزی نحوه استفاده از این اطلاعات دارد. به عنوان مثال، اطلاعات مربوط به شرایط بیرونی و داخلی می

تواند برای تعیین میزان گرمایش مورد نیاز ، مورد استفاده قرار گیرد تا یک دستگاه بتواند فعال شود و یک ساختمان قبل از اینکه ساکنان وارد شوند ، گرم شود.

در گذشته، BMS در ساختمان های تجاری بزرگ بکار گرفته می شده است، با این وجود به دلیل کنترل آسان تر تجهیزات، کاهش هزینه های کنترل و تشخیص و فناوری بی سیم بکار رفته در آن ، تمایل به نصب مجموعه سیستم کنترل در ساختمان هایی با متراژهای مختلف در حال افزایش است. این سیستم به صاحبان خانه این اجازه را می دهد که برای مثال به خانه خود متصل شوند و دستگاه هایی مانند چراغ ها و گرمایش را قبل از رسیدن به خانه روشن کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به آموزش BMS مراجعه کنید.

مزایای BMS

BMS می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • کنترل بهتر سیستم ها و شرایط .
 • جمع آوری اطلاعات و تهیه ی گزارش.
 • بهره وری بیشتر.
 • امکان پاسخ های آگاهانه ی بهتر به شکایات.
 • امکان تخصیص هزینه هایی برای راه اندازی توسط یک کسب و کار یا مستاجر.
 • امکان استفاده هدفمند از منابع برای جایگزینی و نگهداری تجهیزات.
 • تشخیص زودهنگام مشکلات
 • کاهش هزینه های بکارگیری وکاهش انتشار کربن.
 • بهبود وضعیت تجهیزات
 • بهبود ایمنی
راهنمای جامع شغل هوشمند کردن ساختمان
ادامه مطلب

صرفه جویی در هزینه با سیستم های مدیریت ساختمان

در اروپای غربی، قیمت گاز بین سالهای 2005 تا 2013 تقریبا دو برابر شد، در عین حال اقتصادهای بزرگی مانند آلمان، در همان زمان به طور فزاینده ای وابسته به واردات گاز از کشورهای حساس سیاسی مانند روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس بودند، و تقاضای آنها در حال افزایش بود. در حالی که افزایش قیمت برق از اهمیت کمتری برخوردار بود، آلمان با وظیفه بزرگی در اجرای تعهد خود برای متوقف کردن تمام تولیدات برق هسته ای تا سال 2022 مواجه شد، و انگلستان نیز با چالش های مشابهی مواجه شد که معادن زغال سنگ و معادن گاز CO2 در حال اتمام بود ،این مساله موجب در آمیختن کسب و کار و دنیای سیاسی شد.

صرفه جویی در هزینه

این موضوع وافزایش روزافزون اهداف زیست محیطی در سطح ملی ودر اتحادیه اروپا به این معنی بود که حتی اروپائی که در رکود اقتصادی نزدیک به بیش از پنج سال گذشته قرار داشت، همچنان به سرمایه گذاری در بهره وری انرژی ادامه می دهد. در همان زمان نشانه هایی وجود داشت که سازمان ها در تمام سطوح شروع به درک قابلیت های کامل BEMS برای صرفه جویی در هزینه و روبرویی با تعهدات و بهبود نام تجاری خود، کردند.

جلوگیری ازآلودگی محیط زیست با سیستم های مدیریت ساختمان

در آمریکای شمالی، افزایش قیمت های انرژی کمتر مشکل ساز بود ، به خصوص از آنجایی که گاز شیل در حال استخراج بود . جنبش مقررات زیست محیطی نیز به بخش های مختلفی تقسیم شد- اغلب در سطح محلی و دولتی متفاوت بود و با مخالفت های بسیاری نیز مواجه شد. در همان زمان، نسبت انرژی مصرف شده توسط ساختمان های اداری به طور ناگهانی افزایش یافت ، این در حالی بود که انرژی مورد استفاده در زمینه هایی مانند حمل و نقل، صنعت و خانه ها یا پایدار بود و یا در حال کاهش بود ،این موضوع ساختمان های اداری را در مرکز توجه کسانی که مایل به صرفه جویی بودند، قرار داد. آمریکای شمالی از فراوانی شرکت هایی که، راهکارهای نوین مدیریت انرژی در ایالات متحده و کانادا ارائه می دادند ، سود می برد.

خطرات سایبری در امنیت ساختمان هوشمند
ادامه مطلب

جلوگیری از آلودگی محیط زیست

در سایر نقاط جهان، تصاویر بسیار متفاوتی به چشم می خورد ، از کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن و استرالیا که به صورت گسترده BEMS را پذیرفته اند ، تا اقتصادهای بزرگی مانند چین، که مشکلات مربوط به انرژی کمتری در آنجا به چشم می خورد ، اما آلودگی های مرتبط با سوخت های فسیلی در حال افزایش است.

این رشد نه تنها فرصت های کسب و کار بزرگی را فراهم می کرد، بلکه بسیاری از سازمان هارا نیز به مبارزه می طلبید. تهیه کنندگان اتوماسیون ساختمان جریان اصلی بر این باور بودند که اتوماسیون ساختمان به طور گسترده وابسته به مدیریت انرژی ساختمان می باشد، به همین دلیل پیشنهاد ادغام منافع مدیریت انرژی را با عملکرد گسترده تر ساختمان ، ارائه دادند.

سیستم های مدیریت ساختمان اکنون می توانند با نمونه های اطلاعاتی ساختمان (BIM) ادغام شود و کارآیی خود را با مقایسه ی ضوابط طراحی و شبیه سازی طراحی نشان دهد. این می تواند به شناسایی مشکلات اساسی در عملکرد یا طراحی و تایید تکنیک های مدل سازی کمک کند. نمونه های اطلاعات ساختمان همچنین ممکن است شامل اطلاعات مربوط به عملکرد و نگهداری سازه های ساختمان باشد.

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل مباحث هوشمند سازی ساختمان را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان و همچنین آموزش برق ساختمان آموزشگاه پایتخت فناوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار هوشمند سازی ساختمان نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)


بهترین دوره های دپارتمان برق ساختمان پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378