سیستم های مدیریت انرژی ساختمان BEMS

سیستم های مدیریت انرژی ساختمان BEMS

سیستم های مدیریت انرژی ساختمان (BEMS) سیستم های یکپارچه و کامپیوتری هستند که  برای نظارت و کنترل واحد های خدمات ساختمانی مرتبط با انرژی مانند سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)، روشنایی، سیستم های برق و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های مدیریت انرژی ساختمان چیست؟

اصطلاح ” سیستم های مدیریت انرژی ساختمان ” گاهی اوقات به صورت جایگزین با سیستم های مدیریت ساختمان (BMS)  مورد استفاده قرار می گیرد، اما ، سیستم های مدیریت ساختمان را می توان برای نظارت و کنترل طیف وسیعی از سیستم های ساختمان، از جمله آتش سوزی، تشخیص دود و آلارم، ، دوربین مدار بسته، امنیت و کنترل دسترسی، آسانسور و غیره ، بکار برد.در حالی که سیستم های مدیریت انرژی ساختمان به طور خاص مربوط به سیستم های مرتبط با انرژی هستند.

ساختمان های کوچک ممکن است کنترل های مستقلی برای سیستم های انرژی داشته باشند، اما در ساختمان های بزرگتر و پیچیده تر، محل هایی با تعدادی ساختمان و یا سازمان هایی با ساختمان هایی در محل های مختلف،با ادغام سیستم ها با استفاده از یک سیستم مدیریت انرژی واحد،و کنترل بیشتر می توانند امکان صرفه جویی قابل توجهی را به وجود آورند .نکته : با گذر زمان  BEMS های ساده ی در حال توسعه حتی برای کوچکترین ساختمان ها نیز مناسب هستند.

امکانات سیستم های مدیریت انرژی ساختمان

BEMS امکان نظارت از راه دور در زمان واقعی (همزمان) و کنترل یکپارچه ی طیف وسیعی از سیستم های متصل را فراهم می کند، به این ترتیب امکان نظارت بر روش های عملکرد، استفاده از انرژی، شرایط محیطی و غیره فراهم می شود و ساعت های کار، تعیین اهداف و غیره در جهت بهینه سازی عملکرد و رفاه ، تنظیم می شوند. BEMS همچنین می تواند در برخی موارد مشکلات را پیش بینی کرده و به برنامه های تعمیر و نگهداری از طریق الارم ها اطلاع رسانی کند. آنها امکان نگهداری سوابق عملکرد در گذر زمان را به وجود می آورند، امکان سنجیدن عملکرد نسبت به ساختمان ها و یا محل های دیگر را فراهم می کنند و به نوشتن گزارش خودکار کمک می کنند.

رشد سیستم های مدیریت انرژی ساختمان BEMS

در سال 2014، BSRIA گزارش داد که بازار جهانی BEMS به ارزش 3.5 میلیارد دلار یا 3 میلیارد یورو بوده و در سطح جهانی سالانه بیش از 10 درصد افزایش داشته است. این افزایش تمایل به استفاده از  BEMS ، ناشی از افزایش هزینه سوخت، نگرانی در مورد امنیت انرژی، اهداف زیست محیطی و کاهش هزینه سنسور ها، نرم افزار تجزیه و تحلیل و ذخیره سازی اطلاعات است.

میزان پس اندازی که ادعا شده است با استفاده از BEMS به دست می آید از 10٪ تا 25٪ است.باید بهینه سازی در مصرف انرژی به گونه ای باشد که در نحوه ی عملکرد و رفاه ساکنان تاثیری نداشته باشد. با این حال، این نیازمند  درک کاملی درباره ی عملکرد ساختمان در این زمینه و نحوه ی تعامل سیستم های مختلف در آن، می باشد.

امنیت سیستم های مدیریت انرژی ساختمان

BEMS ممکن است از ایستگاه های راه دور استفاده کند که می توانند به صورت محلی مورد بررسی قرار گیرند یا از طریق دستگاه های تلفن همراه قابل دسترسی باشند. با این حال، ساختمان های بزرگ ممکن است در مقابل حملات سایبری آسیب پذیرتر باشند، به ویژه اگر با سازمان های برجسته مرتبط باشند. در جاهایی که توابع به صورت ابری عمل می کنند، مانند تجزیه و تحلیل ابری، و توانایی دسترسی و مدیریت چندین ساختمان از راه دور، این می تواند مساله ی مهمی باشد. توانایی دسترسی به تجزیه و تحلیل های مستقیم یا دریافت اطلاعیه هایی به صورت الارم از دستگاه های دستی، دارای مزایای بالقویی است ، اما ممکن است خطرات بیشتری را نیز به همراه داشته باشد. مواردی امنیتی ذکر شده جزء سرفصل های دوره آموزش BMS می باشد که با گذراندن این دوره مشکلی با چالش های امنیتی ساختمان هوشمند نخواهید داشت.

نگهداری از BEMS

برای عملکرد صحیح ، آنها باید به درستی طراحی، نصب و راه اندازی شوند و باید یک رابط کاربر برای  آسان تر شدن کار وجود داشته باشد. سپس  باید به طور مستمر ارزیابی و تنظیم شوند، زیرا عملکرد در طول چند فصل و حالت های عملکردی مختلف در شرایطی که  تغییرات در ساختمان ها یا عملکرد ها صورت گرفته است ، بهتر درک می شود. تعمیر و نگهداری ، مانند تعویض سنسورها و باتری ها، بررسی اتصالات، بررسی عملکرد شیرها و دریچه ها، ارتقاء نرم افزار و غیره نیز برای اطمینان از عملکرد درست سیستم ها مورد نیاز است.

BEMS می تواند تاسیسات مستقل با قراردادهای نگهداری جداگانه و یا تاسیسات تولید کننده ای باشد که شامل تعمیر و نگهداری است. آنها می توانند سیستم هایی با اتصال سیمی یا بی سیم داشته  باشند. برای درک اینکه سیستم اتصال سیمی بهتر  است  یا بی سیم ، ساختمان ها باید در زمینه ی نحوه ی دریافت سیگنال و وقوع اختلالات احتمالی مورد بررسی قرار گیرند. انتخاب سیستم BEMS مناسب بستگی به متراژ و کاربرد ساختمان، مقیاس پروژه و بودجه دارد. به عنوان یک قاعده کلی، پروژه های بزرگترو گسترده تر تمایل بیشتری به راه حل های بی سیم مناسب دارند.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه هوشمند سازی ساختمان بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات هوشمند سازی ساختمان

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل مباحث هوشمند سازی ساختمان را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار هوشمند سازی ساختمان نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پشتیبانی در واتساپ
    تماس با آموزشگاه
    تماس با آموزشگاه