تقویت سیستم صوتی خودرو به چه صورت است؟

تقویت سیستم صوتی خودرو به چه صورت است؟

[section label=”توضیحات”]

[row]

[col span__sm=”12″]

در این مقاله به بررسی آموزش تقویت ضبط و باند خودرو بدون آمپلی و اینکه چگونه صدای باند و بلند گوی ماشین را تقویت و زیاد کنیم می پردازیم .تقویت سیستم صوتی خودرو برای خیلی از ما که عادت به شنیدن صدای با کیفیت ضبط و رادیو داریم بسیار مهم است. رادیو یکی از بخش های موجود در خودرو است که برای فرآیندهای حمل و نقل ضروری نیست.این بخش از خودرو ممکن است برای رسیدن به مقصد ضروری نباشد اما بیشتر افراد آن را روشن می کنند. برخی از رانندگان نمی توانند رانندگی را بدون گوش دادن به موسیقی، صحبت های رادیو یا حتی کتاب های صوتی در حال پخش تصور کنند. اما سوال اینجاست زمانی که رادیو یا سیستم صوتی را روشن می کنید این بخش چگونه کار خواهد کرد؟ آیا کیفیت صدا خوب است؟ در بیشتر وسایل حمل و نقل به جز خودروهایی که دارای سیستم های صوتی از برندهای بزرگ هستند، پاسخ به این سوال منفی است.این نوع سیستم های صوتی بیشتر در خودروهای مدل بالا دیده می شوند. بیشتر سیستم های صوتی خودروها و رادیوهادارای صدای خوبی نیستند و نمی توانند قابلیت های پیشرفته را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.با اینکه چنین سیستم های صوتی بر روی یک ناحیه از صدا همچون بم و صدای زیر تمرکز دارند، اما باز هم نمی توانند قابلیت های خوبی در اختیار افراد بگذارند. به همین خاطر است که خرید سیستم های صوتی جدید یا حتی اسپیکرهای جدید برای خودرو یکی از روش های موجود برای گرفتن صدای بهتر از این سیستم هاست. با اینکه انجام تنظیمات سیستم می تواند باعث تقویت سیستم صوتی خودرو شود و کیفیت آن را تا حد زیادی بهبود ببخشد اما نتایجی که کسب می کنید زیاد شگفت انگیز نخواهد بود.

افرادی که دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو را گذرانده اند به خوبی می دانند که روش های زیادی برای افزایش کیفیت سیستم های صوتی وجود دارد. شما می توانید سیستم استریوی خود را عوض کنید، می توانید اسپیکر خود را عوض کنید، عناصر تقویت کننده صدا را بر روی سیستم خود نصب کنید ، از عناصری برای کاهش ارتعاش استفاده نمایید و حتی از آمپلی فایر بهره ببرید. این موارد بسیار گران قیمت هستند اما خوشبختانه بیشتر افراد نیازی به آن ها ندارند.

خوب حالا سوال اینجاست که چگونه می توان بیشترین استفاده را ازتجهیزات صوتی برد بدون اینکه هزینه اضافی در این فرآیند صرف شود؟

اسپیکرهای صوتی برای تقویت سیستم صوتی خودرو:

خوب اجازه دهید کار خود را با بررسی اسپیکرها آغاز کنیم. این گزینه بهترین و آسان ترین روش برای بهبود کیفیت صدای خودروست زیرا می تواند در داخل خودرو صدای واقعی تولید کند.

[/col]

[/row]

[/section]
[section label=”اسپیکر صوتی”]

[row]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

با اینکه اسپیکرهای استاندارد خودرو تلاش می کنند صدای بم، صدای زیر و صدایی با محدوده متوسط را در یک واحد تولید کنند اما اسپیکرهایی که از بازار تهیه می کنید اغلب بخش های ویژه متعددی همچون بلندگوی مخصوص را دارند که می تواند صدای خودش را تولید کند. شما در این شرایط می توانید صدای با کیفیت تری داشته باشید و محدوده صداهای موجود را از هم تشخیص دهید.

بیشتر شرکت های تولیدکننده اسپیکر دارای عناصر ارزان فومی هستند که صدای ماندگار و خوبی تولید نمی کند. چنین اسپیکرهایی با استفاده مستمر از بین می روند و ممکن است کیفیت صدای آن ها همانند روز اول نباشد. حتی اشعه ماورابنفش نور خورشید هم می تواند برخی از اسپیکرها را خراب کند.

[/col]
[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”8144″ margin=”50px 0px 0px 0px”]

[/col]

[/row]

[/section]
[section]

[row]

[col span__sm=”12″]

به خاطر این موارد ، کیفیت صدا در این اسپیکرها با گذشت زمان افت می کند. اسپیکرهای جایگزین می توانند دارای مخروط های ساخته شده از Kevlar، کامپوزیت های پلیمری( همچون پلی پروپیلین) ، فیلم Mylar و سایر مواد باشند. اما به خاطر داشته باشید که عناصر بسیار پایدار و ماندگار الزاما آن هایی نیستند که صدای بهتری برای شما تولید می کنند. اسپیکرهایی که از لاستیک تهیه شده اند صدای بهتر و طول عمر بیشتری دارند. واحدهایی که از فوم تهیه می شوند معمولا هزینه اندکی برایتان خواهند داشت و در عین حال می توانند عملکرد عالی در اختیارتان بگذارند. خرید یک جفت اسپیکر با کیفیت ممکن است برای شما هزینه بر باشد اما باید بدانید که گزینه های پیچیده تر و گران تری هم وجود دارد. اگر بودجه دارید می توانید گزینه های بیشتری را مورد بررسی قرار دهید اما به خاطر داشته باشید که گران قیمت بودن این لوازم جانبی همیشه به معنای تولید صدای بهتر نیست. زمانی که صحبت از کیفیت صدا به میان می آید، فاکتورهای متعددی باید مورد بررسی قرار گیرد. نویزهای خارجی مانع از ایجاد یک تجربه خوب شنیداری می شود؟ آیا کاری برای حذف این نویزها می توانید انجام دهید؟

عناصری که باعث نابودی صدا در خودور می شوند:

یک روش نسبتا ساده برای بهبود کیفیت صدای خودرو وجود دارد و آن هم بررسی عناصری است که باعث نابودی صدا در خودرو می شوند. در بیشتر خودروها اسپیکر ها در درب های جلویی و پشت صندلی های عقبی و معمولا رو به بالا و به سمت پنجره های عقبی تعبیه می شوند. ارتعاش ناشی از این اسپیکرها می تواند خودرو یا بخش هایی از آن را به لرزه در آورد و باعث ایجاد نویز شود و کیفیت صدای موجود را کاهش دهد. در این شرایط می توانید از عناصری  همچون ارتعاش گیر خودرو استفاده کنید که ورقه های قابل برش برای کاهش موارد ایجادکننده نویز هستند. این عناصر اگر به درستی بر روی خودرو نصب شوند می توانند ارتعاشات موجود را جذب کنند.

[/col]

[/row]

[/section]
[section label=”ارتعاش گیر خودرو”]

[row]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

ارتعاش گیر خودرو، پلتفرم پایدارتری را برای پشتیبانی از اسپیکر فراهم می کند و به همین خاطر کیفیت صدا و اسپیکر به خاطر ارتعاشات موجود از بین نمی رود. در همین بازه زمانی ارتعاش گیر خودرو یا سیستم های مشابه آن، می توانند نویز خود جاده را هم کاهش دهند. اگر خودروی کوچکی دارید یا خودروی بزرگتری دارید که درب هایش نازک است و عایق خوبی ندارد باید بدانید که صدای جاده و صدای باد می تواند بسیار آزاردهنده باشد. به کمک عناصر کاهش دهنده هم چون ارتعاش گیر خودرو دیگر لازم نیست ولوم اسپیکر خود را بلند کنید.

[/col]
[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”8146″]

[/col]

[/row]

[/section]
[section]

[row]

[col span__sm=”12″]

آمپلی فایر، رسیور و سایر تجهیزات برای تقویت سیستم صوتی خودرو:
ارتقای رسیور استریوی خودرو یک روش عالی برای تقویت سیستم صوتی خودرو است. شما می توانید اکولایزر را بهتر به کار ببرید، سیگنال های رادیویی واضح تری داشته باشید ؛ اما برای بهینه سازی در کیفیت صدا ، به چیزی بیشتر از یک استریوی جدید خودرو نیاز خواهید داشت.

آمپلی فایر یا تقویت کننده ، قدرت بیشتری را برای اجزای صوتی خودرو فراهم می کنند. این ها دقیقا همان کاری را انجام می دهند که در نامشان پیداست. آمپلی فایرها می توانند سیگنال های الکتریکی را تقویت کرده و در نتیجه باعث تقویت سیستم صوتی خودرو شوند.

[/col]

[/row]

[/section]
[section label=”آمپلی فایر”]

[row]

[col span=”6″ span__sm=”12″]

 سیستم های صوتی خودرو معمولا در خود آمپلی فایر درون ساخت دارند ، معمولا این آمپلی فایرهای درون ساخت بسیار کوچک اند و نمی توانند قدرت زیادی به سیستم صوتی شما ببخشند. به همین خاطر زمانی که اجزای زیادی روی سیستم صوتی خود دارید خرید آمپلی فایر خارج از دستگاه صوتی ، ضروری خواهد بود. اگر قصد خرید اسپیکر، بلندگوی خاص و سایر موارد را دارید، سیستم تامین قدرت خودرو نمی تواند به طور عادلانه قدرت را بین این اجزا تقسیم کند. به کمک آمپلی فایر می توانید کیفیت بهتری از صدای اجزای صوتی خودروی خود انتظار داشته باشید. این تقویت کننده ها بر اساس خروجی قدرت و تعداد کانال هایی که ارائه می دهند هزینه و قیمت متفاوتی خواهند داشت. تعداد کانال هایی که نیاز دارید به تعداد اجزایی که می خواهید تقویت کنید بستگی خواهد داشت. تنظیم مناسب نیز برای سیستم استریوی شما ضروری است.

[/col]
[col span=”6″ span__sm=”12″]

[ux_image id=”8148″]

[/col]

[/row]

[/section]
[section]

[row]

[col span__sm=”12″]

حتی اگر همه تجهیزات جدید را برای خودروی خود خریداری کرده باشید باز هم باید مطمئن شوید تنظیمات آن ها را به درستی انجام می دهید در غیر اینصورت کیفیت باز هم دلچسب نخواهد بود. اکولایزر صوتی را بر اساس چیزی که بیشتر به آن گوش می دهید تنظیم کنید. به عنوان مثال ممکن است به موسیقی کلاسیک بیشتر گوش دهید یا از رادیوی خودرو بیشتر استفاده کنید، توصیه می شود برای نصب سیستم از کسی کمک بگیرید که دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو را به صورت تخصصی طی کرده باشد تا دچار مشکل نشوید.

بیشتر استریوهای موجود در بازار گزینه های از قبل تنظیم شده متعددی برای سیستم دارند که بر اساس انواع مختلف صداهاست. بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید یا اینکه تنظیمات موجود را خودتان انجام دهید. مطمئن شوید که کنترل آمپلی فایر بر روی بسیار بلند تنظیم نشده است ، در غیر اینصورت با مشکلات صوتی زیادی مواجه خواهید شد. همانند رادیو، سعی کنید از افزایش زیاد صدای زیر و بم پرهیز کنید و تنظیمات را بر اساس نیاز خود انجام دهید.

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نحوه نصب ضبط و باند خودرو را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو نیز در این آموزشگاه به صورت تخصصی برگزار می شود.

[/col]

[/row]

[/section]

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پشتیبانی در واتساپ
    تماس با آموزشگاه
    تماس با آموزشگاه