اسپیکر لپ تاپ کار نمی کند! – تعمیر اسپیکر لپ تاپ

تعمیر اسپیکر لپ تاپ

اسپیکر لپ تاپ کار نمی کند!

                                 تعمیر اسپیکر لپ تاپ

آیا اسپیکر اصلی لپ تاپ به طور ناگهانی از کار افتاده است؟ نیاز نیست که بترسید، ما در این جا همه ی احتمالاتی را که می توانند منجر به کار نکردن اسپیکر لپ تاپ شوند، به همراه روش هایی برای بازگرداندن اسپیکرها به حالت عادی برایتان جمع آوری کرده ایم.

اکنون به عیب یابی لپ تاپی که هیچ صدایی از آن بیرون نمی آید می پردازیم. اگرچه بسیاری از این پیشنهادات برای ویندوز10 مطرح شده اند اما فرآیندهای مشابه این ها می توانند برای سیستم هایی که شما با آن ها کار می کنید نیز مؤثر باشند.

 

صدای سیستم را بررسی کنید

                        

بله! می دانیم که این مسئله بسیار واضح است اما باید بگویم که در بسیاری از مواقع به طور تصادفی و غیر ارادی لپ تاپ را بی صدا می کنیم و بعد که متوجه این مسئله می شویم بسیار متعجب می شویم.

روی آیکون اسپیکر که در گوشه ی سمت راست نوار وظیفه (taskbar) قرار دارد کلیک کنید و مطمئن شوید که لپ تاپ روی حالت سکوت نیست.

اگر از اسپیکرهای اکسترنال که به لپ تاپ متصل هستند استفاده می کنید نیز مطمئن شوید که آن ها روشن هستند و میزان صدایشان بالاست. وقتی تغییر دهنده ی صدای لپ تاپ را می کشید و رها می کنید یک صدای “دینگ” می شنوید.

اگر این طور نیست مشکل در جای دیگری است. اگر این صدا را شنیدید احتمالاً برنامه ای که در حال کار کردن با آن هستید روی حالت بی صدا است.

برای اطمینان برنامه های پخش کننده ی ویدیو و موزیک را امتحان کنید تا مطمئن شوید که سایر برنامه ها دارای صدا هستند.

 

هدفون را امتحان کنید

اسپیکر

اگر اسپیکر داخلی لپ تاپ شما مشکل پیدا کرده است باید متصل کردن یک هدفون یا اسپیکر اکسترنال را امتحان کنید. اگر صدا از طریق این لوازم جانبی پخش می شود اسپیکر داخلی لپ تاپ دچار یک مشکل سخت افزاری شده است.

اگر هدفون USB در دسترس دارید (مانند هدست های USB مخصوص بازی) می توانید آن ها را نیز امتحان کنید، زیرا این هدفون ها از درایور صوتی پیش فرض عبور می کنند و می توانند نشان دهند که مشکل از کجاست.

 

دستگاه صوتی خود را عوض کنید

                 تعمیر لپ تاپ

ممکن است اسپیکر شما به خوبی کار کند اما ویندوز صدا را به خروجی اشتباهی بفرستد. این اتفاق مخصوصاً زمانی رخ می دهد که لپ تاپ را به یک دستگاه صوتی USB یا یک مانیتور HDMI خارجی بدون اسپیکر وصل کرده باشید.

برای رفع این مشکل روی آیکون بلندگوی موجود در نوار وظیفه راست کلیک کنید و انتخاب کنید که صدا وارد کدام یک از دستگاه های صوتی شود. در نوار پخش دستگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.

اگر دستگاه را نمی بینید دوباره راست کلیک کنید و قسمت نمایش دستگاه های غیرفعال (show disabled devices) را بررسی کنید.

سپس دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید و روی Set default کلیک کنید. اگر نمی دانید که کدام دستگاه را باید انتخاب کنید همه ی آن ها را تک تک انتخاب کنید تا صدا از دستگاه مورد نظر شنیده شود.

 

ارتقای صوتی را غیرفعال کنید

                    

اگر مشکل صوتی دارید، مایکروسافت به شما پیشنهاد می کند که هرگونه ارتقای صوتی را که ممکن است روشن باشد غیرفعال کنید.

از همان منوی صوتی که گفته شد، روی دستگاهی که قصد استفاده از آن را دارید کلیک کنید، Propertiesرا انتخاب کنید و به گزینه هایی که ظاهر می شوند توجه کنید.

حتما فرمت های پشتیبانی شده ی مناسب را بررسی کنید، هرگونه ارتقای صوتی را غیرفعال کنید، و در قسمت Advanced حالت انحصاری Exclusive mood را بررسی کنید.

اکنون دوباره صدا را امتحان کنید تا متوجه شوید که آیا مشکل از این گزینه ها بود یا خیر.

 

درایور های خود را نصب یا به روز رسانی کنید

                         تعمیر لپ تاپ

هرگاه مشکوک شدید که قطعه ای از نرم افزارهای کامپیوتر کار نمی کند درایورها را بررسی کنید. روی منوی استارت کلیک کنید و پس از نمایش گزینه ها device manager را تایپ کرده و آن را پیدا کنید.

پایین آمده و قسمت Sound, video and game را بیابید، سپس منو را باز کنید تا همه ی خروجی های دستگاه های صوتی کامپیوتر شخصی شما نشان داده شود.

اگر کنار هر یک از آن ها یک علامت زرد رنگ وجود داشته باشد نشانه ی این است که باید درایور آن را از وبسایت تولیدکننده دریافت و نصب کنید.

اگر هم اینطور نیست هم نصب کردن درایور ارزش امتحان کردن را دارد. همچنین می توانید لغو نصب درایور را امتحان کنید. روی موردی که می خواهید از آن استفاده کنید راست کلیک کنید و سپس گزینه ی لغو نصب دستگاه را انتخاب کنید.

ویندوز را مجدداً راه اندازی کنید در این حالت سیستم سعی می کند که درایور های معمولی خود را دوباره نصب کند و این مسئله اسپیکرها را دوباره به فعالیت باز می دارد.

 

اگر با انجام تغییرات نرم افزاری موفق به تعمیر اسپیکر نشدید احتمالاً خود اسپیکرها خراب شده اند یا اتصال سیم ها به دستگاه شل شده است. برای تعمیر اسپیکرها می توانید از یک متخصص فنی کمک بخواهید و یا لپ تاپ را برای تعمیر به نمایندگی خود ارسال کنید.

 

دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ به صورت تخصصی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟