تفاوت بین انواع موتور الکتریکی AC و DC

انواع موتور الکتریکی

کار یک موتور تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی است. انواع موتور الکتریکی به دو دسته مجزا می شوند:
موتور AC و موتور DC. ، اما تفاوت بزرگی بین موتور AC و DC وجود دارد.

موتور DC چیست؟

موتور DC یک موتور چرخشی است که قادر است انرژی DC را به انرژی مکانیکی یا انرژی مکانیکی را به انرژی DC تبدیل کند. وقتی که موتور DC به عنوان یک موتور کار می‌کند، انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود و وقتی که موتور به عنوان ژنراتور کار می‌کند، انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.

موتور DC از دو جزء اصلی تشکیل شده است: استاتور و روتور. قسمتی از موتور DC که هنگام کارکرد موتور ثابت است، استاتور نام دارد و نقش استاتور تولید میدان مغناطیسی است. قسمتی دیگر که هنگام کارکرد موتور، محرک است روتور نام دارد و نقش اصلی آن تولید گشتاور الکترو مغناطیسی و نیروی الکتریکی القایی است. همچنین روتور به عنوان قطب موتور DC برای تبدیل انرژی است ، به همین دلیل آرمیچر نیز نامیده می‌شود.

موتور AC چیست؟

موتور AC برای تبدیل توان AC و انرژی مکانیکی به کار گرفته می‌شود. به واسطه توسعه گسترده سیستم‌های توان AC ویچی، موتورهای AC به عنوان موتورهای رایج مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقایسه با موتورهای DC، در موتور AC کموتاتور وجود ندارد و ساختمان آن ساده و قوی است به طوری که به راحتی تولید می‌شود. در نتیجه موتورهای سرعت بالا، ولتاژ بالا، جریان بالا و ظرفیت بالا به راحتی تولید می‌شوند.

اطلاعات مربوط به سرو موتور AC. را در شکل سمت چپ مشاهده می کنید.

تفاوت بین انواع موتور الکتریکی AC و DC چیست؟

1- میدان‌های چرخشی مغناطیسی در در موتور AC و DC با هم تفاوت دارند:

کسانی که در برق و الکتریک سررشته دارند یا دوره آموزش سیم پیچی موتورهای الکتریکی را گذرانده اند به خوبی می دانند که بین موتور AC و DC از لحاظ چرخش میدان مغناطیسی تفاوت وجود دارد. برای موتور سنکرون AC، میدان استاتور به دلیل چرخش جریان‌های متناوب متقارن که همه به اندازه 120 درجه پشت سر هم قرار دارند چرخیده می‌شوند ، بدین معنا که چرخش میدان مغناطیسی استاتور به علت سرعت تغییر AC است ؛ درحالی که در موتور DC چرخش میدان مغناطیسی با تغییر بین ولتاژ ثابت و مکان واقعی کویل متصل شده شکل می‌گیرد.

2- تفاوت انواع موتور الکتریکی AC و DC در روش کنترل سرعت:

برای موتورهای AC سنکرون ویچی، سرعت موتور می‌تواند تا زمانی که سرعت جریان متناوب تغییر می‌کند، تغییر کند. برای موتورهای DC ویچی، سرعت فقط با تغییر سرعت روتور تغییر می‌کند، در حالی که سرعت روتور متناسب با ولتاژ است ، بنابراین سرعت را می‌توان با تغییر ولتاژ تغییر داد. به نظر می رسد که تفاوت بین موتور AC و DC رابطه مشخصی با اختلاف توان آنها دارد.

3- روش تولید گشتاور در انواع موتور الکتریکی موتور AC و DC تفاوت دارد:

برای موتور القایی AC ، میدان مغناطیسی چرخشی استاتور و میدان مغناطیسی چرخشی روتور برای تولید گشتاور تعامل دارند و سرعت‌های روتور و میدان مغناطیسی با هم همگام هستند. برای موتور DC، میدان مغناطیسی استاتور و میدان مغناطیسی روتور برای تولید گشتاور تعامل می‌کنند، اما میدان مغناطیسی حین چرخش آرمیچر ثابت است.

با توجه به این تفاوت‌های اصلی بین موتور DC و موتور AC، محرک‌های موتور AC و DC نیز در عملکرد و کاربرد متفاوت هستند.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه سیم پیچی موتورهای الکتریکی بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل سیم پیچی موتورهای الکتریکی را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش سیم پیچی آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟