مشکلات متداول پکیج دیواری و راه های برطرف کردن آن ها

مشکلات متداول پکیج دیواری و راه های برطرف کردن آن ها

امروزه دیگر از سیستم های قدیمی و سنتی برای تامین آب گرم مصرفی مورد نیاز گرمایش، شستشو و … استفاده نمی شود و پکیج های دیواری جایگزین آن ها شده است. این وسیله نیز ممکن است بر اثر عوامل مختلفی دچار عیب و ایراد شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. در این مقاله تمامی مشکلات رایج پکیج دیواری را به همراه راه های برطرف کردن شان برای شما آورده ایم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

1- سر و صدای پکیج دیواری

سر و صدای پکیج به دلیل استهلاک پکیج و قطعات آن است. می ‌توانید از سرویس‌ های مختلف دوره ‌ای برای عیب یابی و برطرف کردن این مشکل و دیگر مشکلات پکیج خود استفاده کنید. در زمان سرویس کردن پکیج اگر قطعه ‌ای خراب باشد، مشخص شده و تعویض می گردد و دیگر سر و صدایی از دستگاه شنیده نمی ‌شود.

علت سر و صدای پکیج دیواری

2- داغ شدن پکیج دیواری

در صورتی که ترموستات پکیج مشکل داشته باشد ممکن است آب خروجی از دمای بسیار بالایی برخوردار شود. ترموستات اگر درست عمل نکند دمای آب را اشتباه تشخیص داده و باعث بالا رفتن آن می ‌شود. در نتیجه افزایش دمای آب، به پکیج فشار زیادی وارد شده و داغ می کند. برای رفع این مشکل باید ترموستات را تعویض کنید.

3- افت فشار پکیج

کاهش فشار پکیج از مشکلاتی است که می ‌تواند بر روی سایر بخش ‌های دستگاه نیز تاثیرات منفی بگذارد. این مشکل معمولا در اثر خرابی شیر اطمینان، نشتی دریچه اتوماتیک تخلیه هوا، نشتی رادیاتور و خرابی گیج فشار رخ می‌ دهد. در صورت مشاهده باید از تعمیرکاران مجاز و باتجربه که آشنایی کامل با مشکلات متداول پکیج دیواری دارند و آموزش های لازم برای تعمیر پکیج را فراگرفته اند، مراجعه کنید.

افت فشار پکیج

4- ارور دادن پکیج

پکیج دیواری دارای سنسورهایی است که در قسمت های مختلف آن قرار دارند. این سنسورها در صورت بروز هرگونه مشکل، آن را شناسایی کرده و اطلاعات لازم را به برد کنترل کننده منتقل می کنند. سپس برد مشکل را به شکل ارور به نمایش درمی آورد و یا به اصطلاح با فعال کردن حالت ارور خبر از بروز یک مشکل در دستگاه می دهد.

عوامل مختلفی باعث ارور دادن پکیج دیواری می شوند که از مهمترین آنها می توان به پایین بودن فشار، قطع شدن گاز ورودی، بسته شدن شیرها، خرابی برد الکترونیک، خرابی پمپ، خرابی سنسور حرارتی، بروز عیب در سیستم جرقه زنی، سوختن شیر موتوری، رسوب زیاد در پکیج و … اشاره کرد.

5- افزایش فشار پکیج

بالا رفتن فشار پکیج به ویژه در حالت زمستانی خطرات مختلفی مانند آسیب به پمپ را به همراه خواهد داشت. فشار نرمال پکیج دیواری معمولا بین 0.7 تا 1.5 بار است. اگر این مقدار افزایش یابد قطعا مشکلی برای دستگاه پیش آمده که باید به سرعت برطرف گردد تا از بروز مشکلات دیگر نیز جلوگیری شود.

افزایش فشار پکیج

خراب بودن مبدل پکیج، خراب شدن شیرتخلیه یا همان شیر اطمینان، خراب شدن شیر پرکن، خرابی منبع انبساط و خرابی برد الکترونیک از مهمترین دلایل افزایش فشار پکیج محسوب می شوند. در زمان به وجود آمدن این مشکل می توانید شیر ورودی را ببندید یا شیر پر کن را باز کنید.

همچنین، باز نگه داشتن یکی از شیرهای آب منزل نیز تاثیر گذار است. سپس، شیر هواگیری را باز کرده تا فشار به حالت نرمال درآید. در صورتی که با این راه حل ها مشکل برطرف نشد، سریعا از تعمیرکاران مجرب و حرفه ای درخواست کمک کنید.

6- بالا رفتن دمای پکیج

بالا رفتن بیش از حد دما یکی دیگر از مشکلات متداول پکیج دیواری است که در نتیجه خرابی ویژگی های ایمنی رخ می دهد. اگر به دنبال مهمترین علت بالا رفتن دمای پکیج یا به اصطلاح داغ کردن پکیج هستید، باید مواردی همچون تجمع آهک، انسداد در سیستم، گرفتگی مسیر آب، خرابی فلورسوئیچ یا فلورگلاتور، هوا گرفتن، برهم خوردن تنظیمات اولیه، خراب شدن شیر سه طرفه، خرابی شیر پرکن، ایراد در پمپ، خرابی ترمیستور و … را چک کنید.

بالا رفتن دمای پکیج

این مشکل خطرات مختلفی مانند خراب شدن و ذوب شدن قطعات مختلف، انتشار دود سمی و مضر در محیط، ترکیدن یا انفجار و … را به همراه دارد. از این رو در صورت بروز آن باید سریعا برطرف گردد.

7- بوی بد آب گرم پکیج

علت انتشار بوی بد آب گرم از پکیج مانند بوی گوگرد، فاسد شدگی یا فاضلاب به خاطر رشد باکتری ها است. تجمع رسوبات و رشد باکتری ها، خرابی یا گرفتگی فیلتر، آهکی شدن المنت ها، عدم استفاده طولانی مدت از آب گرم، برهم خوردن تنظیم ترموستات و قرار گرفتن در حالت دمای پایین و قطع شدن آب گرم برای مدتی از مهمترین دلایل بوی بد آب گرم پکیج محسوب می شوند.

8- صدای تق تق پکیج

انتشار صدای تق تق از دیگر مشکلات رایج پکیج های دیواری به شمار می رود که می تواند بر اثر دلایل مختلف اتفاق بیفتد. عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل می شوند که از مهمترین آنها می توان به فشار پایین، شعله بالا، سرد بودن بیش از اندازه آب ورودی، خرابی پرشر سوئیچ، تجمع رسوب در مبدل اولیه یا ثانویه، خرابی شیر اطمینان، لوله کشی نامناسب، خرابی پمپ و … اشاره کرد.

صدای تق تق پکیج

9- سوت زدن پکیج

انتشار صدایی مانند سوت زدن یا زوزه کشیدن از پکیج نشان دهنده مشکلی جدی است که باید سریعا برطرف گردد تا به دیگر بخش ها و قطعات آسیبی وارد نشود.

رسوب گرفتن، خرابی ترموستات، محبوس شدن هوا در لوله ها، خرابی سوپاپ ها و اورینگ ها، فرسودگی قطعات مختلف در طول زمان، شل شدن اتصالات و نصب نادرست و صاف نبودن پکیج از مهمترین علت های سوت زدن این دستگاه به شمار می روند.

10- عدم تشکیل شعله در پکیج

از دیگر مشکلات رایجی که برای پکیج های دیواری رخ می دهد می توان عدم تشکیل شعله را نام برد. قطعا بروز این اشکال در نتیجه وجود یک عیب مکانیکی است که باید با دقت عیب یابی شده و سپس برطرف گردد. دلایلی که می توانند باعث عدم تشکیل شعله در پکیج شوند عبارتند از: داغ نشدن آب به اندازه کافی، کم بودن مقدار آب در مدار گرمایش، هوا گرفتن پکیج، خرابی ترموستات، کم بودن میزان فشار گاز، خرابی فلوسوئیچ و خرابی جرقه زن.

11- ترکیدن پکیج

ترکیدن پکیج یکی از مهمترین و خطرناک ترین مشکلاتی است که می تواند برای این دستگاه رخ دهد. نه تنها خطرات جانی وجود دارد، بلکه با ترکیدن پکیج فوران ناگهانی آب رخ داده و باعث مشکلات زیاد در محل نصب می شود. عوامل مختلف باعث این مشکل می شوند که می توان به بالا رفتن دما و فشار بیش از حد، آب یخ زده، گرفتگی مسیر لوله ها و رادیاتور، انبساط آب گرم و خرابی شیر تخلیه اشاره کرد.

ترکیدن پکیج دیواری

12- خاموش شدن پکیج

خاموشی ناگهانی پکیج ممکن است در اثر افت فشار، خرابی پمپ، معیوب بودن ترموستات، بسته بودن شیرهای آب، کمبود و یا قطعی گاز رخ دهد. پکیج ‌ها از سنسورها و سوئیچ ‌های مخصوصی برای حفظ ایمنی برخوردارند که در صورت بروز مشکلات مختلف این سوئیچ ها عمل کرده و دستگاه را خاموش می کنند.

خاموش شدن پکیج

13- ثابت نماندن دمای پکیج

ثابت نماندن دما و تغییرات ناگهانی یکی دیگر از مشکلاتی است که در لیست رایج ترین مشکلات پکیج های دیواری قرار دارد. می توان گفت تقریبا تمام افرادی که از پکیج استفاده می کنند، برای یک بار هم که شده با این موضوع مواجه شده اند.

اگر می خواهید دمای پکیج شما تغییر ناگهانی نداشته باشد و ثابت باشد، باید از دلایل ثابت نماندن آن مطلع بوده و از بروز مشکل جلوگیری کنید و یا در صورت رخ دادن آن را برطرف نمایید. نوسانات فشار و دمای آّب، خرابی مبدل، خرابی سنسورها، خرابی ترموستات، معیوب بودن فلوسوئیچ و گرفتگی و تجمع رسوبات از مهمترین علت های این مشکل محسوب می شوند.

14- جرقه نزدن پکیج

جرقه نزدن نیز از دیگر مشکلاتی است که اکثر افراد هنکام استفاده از پکیج با آن روبرو می شوند. این مشکل رایج در اثر علت های مختلفی مانند خرابی برد الکترونیک، فشار پایین تر از حد معمول، دمای بیش از اندازه، خرابی سنسورها، کم بودن یا قطع فشار گاز و … رخ می دهد.

مشکل عدم جرقه زنی یکی از اصلی ترین مشکلات پکیج به شمار می رود زیرا در صورت عدم جرقه زدن شعله ای تشکیل نشده و در نتیجه پکیج روشن نمی شود. بنابراین، باید به سرعت برطرف گردد تا امکان استفاده از پکیج فراهم گردد.

15- جوش آمدن پکیج

خراب بودن پمپ سیرکولاسیون، بسته بودن شیرهای رفت و برگشت، خرابی شیر موتوری، گرفتگی فیلتر، جرم گرفتن و تجمع رسوبات در مبدل اصلی و ثانویه، خرابی برد الکترونیک، بالا رفتن بیش از حد فشار و دما، خرابی شیر تخلیه، هوا گرفتن و … از مهمترین دلایل جوش آمد پکیج به شمار می روند.

16- چکه آب از پکیج

در زمان بروز این مشکل ابتدا باید عیب یابی صورت گرفته و سپس سریعا برطرف گردد تا منجر به مشکلات بدتری نشود. به عنوان مثال اگر آب به برد کنترلی پکیج راه یابد ممکن است حتی مجبور به تعویض کامل پکیج شوید. وجود ترک و شکاف در مبدل حرارتی، خرابی پمپ آب، خرابی لوله ‌ها و اتصالات آب و خرابی شیر اطمینان از مهمترین دلایل بروز نشتی پکیج به شمار می ‌روند.

چکه آب از پکیج

17- روشن نشدن پکیج

اگر پکیج شما روشن نمی ‌شود ممکن است لوله‌ ها به وسیله هوا و رسوبات گرفته شده باشند و یا فشار آب تنظیم نباشد. همچنین بالا رفتن بیش از حد دمای آب، خرابی مشعل و شمعک، نرسیدن گاز و بروز مشکل در اتصالات برقی پکیج، از دیگر عوامل موثر در روشن نشدن این دستگاه محسوب می ‌شوند.

نتیجه گیری

در این مطلب متداول ترین و اصلی ترین مشکلات مربوط به پکیج های دیواری معرفی و بررسی شدند. داشتن اطلاعات کافی درباره این مشکلات رایج می تواند به شما در عیب یابی و تعمیر پکیج کمک بزرگی بکند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با مشکلات پکیج و فراگرفتن دانش، تخصص و مهارت های لازم عیب یابی و تعمیرات پکیج در دوره های آموزشی پایتخت فناوری شرکت کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628