تست سیستم اعلام حریق چگونه باید انجام شود؟

تست سیستم اعلام حریق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا این دستگاه ها در هنگام خطر شما را آگاه کرده و زندگی شما را نجات می دهند. تست سیستم اعلام حریق به صورت مداوم، به شما اطمینان می دهد که ردیاب ها و هشدارهاي دستگاه به درستی کار می کنند و در مواقع خطر شما را آگاه می کنند.

روند انجام تست سیستم اعلام حریق به طور خلاصه:

براي اینکه بفهمید سیستم شما به میزان کافی نیرو دارد ، دکمه تست را فشار دهید و آن را نگه دارید. این دکمه در قسمت جلویی یا پشتی دستگاه تعبیه شده است. شما می توانید دستگاه اعلام حریق را توسط اسپري کردن قوطی دود در نزدیکی قسمت هشدار دستگاه نیز تست کنید. براي این که بفهمید سیستم کار می کند، دو یا سه کبریت را روشن کنید و در زیر دستگاه نگه داشته و سپس سریعاً آن را خاموش کنید؛ اجازه دهید که دود حاصل از کبریت به سمت دستگاه برود. اگر دستگاه بعد از انجام این آزمایش ها فعال نشد، ممکن است دستگاه شما به درستی کار نکند.

تست سیستم اعلام حریق در خانه و مکان های کوچک:

1. مکان سیستم اعلام حریق را پیدا کنید.

در اکثر خانه ها می توانید این سیستم را بر روي سقف یا بالاي دیوار پیدا کنید. اکثر مدل ها کوچک ، با صفحه سفید و یک چراغ ال اي دي در قسمت بالایی یا کناري دستگاه هستند. اکثر دستگاهها به حدي در ارتفاع بالا نصب شده اند که براي فشار دادن دکمه تست باید چندین بار به بالا و پایین بپرید. اگر دستگاهها به طور مناسب نصب شده باشند، شما نباید هیچ گونه ردیابی (سیستم) در نزدیکی پنجره ها، درها و یا مجراهاي هوا پیدا کنید.

2. قدرت سیستم اعلام حریق را توسط فشار دادن دکمه تست آزمایش کنید.

در برخی سیستم ها ، این کار به سادگی فشار دادن و نگه داشتن دکمه ي موجود بر روي دستگاه انجام می شود. براي سایر دستگاه ها ، شاید نیاز باشد که دستگاه را از دیوار یا سقف جدا کرده و دکمه اي را که در قسمت پشتی دستگاه تعبیه شده است فشار دهید. اگر هشدار دستگاه به صدا دربیاید ، نشان دهنده این است که دستگاه داراي قدرت کافی است، اما اگر این اتفاق رخ ندهد، شاید نیاز باشد که باتري هاي دستگاه را عوض کنید و در مدل هاي سخت افزاري ، سیم ها و کابل هاي متصل به دیوار را تعویض کنید. قبل از اتمام آزمایش ، از دستگاه دور شوید تا ببینید صداي آن چقدر است. اگر نمی توانید صداي آن را از اتاق کناري بشنوید، ممکن است این صدا براي نجات دادن زندگی شما و ایمن نگه داشتن شما کافی نباشد. در دستگاه هاي مدرن ، آزمایش کردن نیرو و قدرت دستگاه موجب تست سنسورهاي دود نیز می شوند و با انجام دادن یک تست ساده می توانید چندین آزمایش را همزمان انجام دهید.

3. براي تست کردن سنسور دستگاه از اسپري گاز مایع استفاده کنید.

به یک فروشگاه لوازم خانگی بروید و یک قوطی از اسپري گاز مایع که به نام “تست دود” نیز شناخته می شود را خریداري کنید. دستورالعمل هاي ذکر شده بر روي آن را دنبال کنید؛ گاز مایع را در نزدیکی سیستم اسپري کنید تا ذرات آن منتشر شوند. اگر سیستم به صدا در نیامد، قطعات ردیاب شما به درستی کار نمیکنند. هنگامی که این آزمایش به اتمام رسید، از یک جاروي دستی براي پاکسازي ذرات گاز اضافی از دستگاه استفاده کنید. سپس، اگر دستگاه همچنان کثیف بود، آنرا توسط یک پارچه یا برس نرم تمیز کنید.

4. با استفاده از کبریت، سنسورهاي دستگاه را آزمایش کنید.

دو یا سه عدد کبریت را در دست هاي تان نگه داشته و سپس آن ها را روشن کرده و در زیر دستگاه ردیاب، آن ها را فوت کنید. اجازه دهید دود خارج شده از کبریت به دستگاه برسد و موجب به صدا درآمدن زنگ هشدار دستگاه شود. اگر این امر موجب فعال شدن دستگاه نشد، سیستم به درستی کار نمی کند. هنگام نگه داشتن کبریت ها، مراقب باشید که دستان خود را نسوزانید. بعد از انجام آزمایش، با استفاده از جاروي دستی، دود حاصل از کبریت را از دستگاه خارج کرده و اگر دستگاه همچنان کثیف است، آن را با استفاده از برس یا پارچه نرم تمیز کنید.

5. در هنگام تست سیستم اعلام حریق بعد از انجام هر آزمایش دستگاه را ریست کنید.

هنگامی که هرکدام از آزمایشهاي انجام شده کامل شد، می توانید دستگاه را توسط نگه داشتن دکمه تست به مدت 15 ثانیه خاموش کنید. این امر موجب ریست شدن دستگاه می شود و به شما اجازه می دهد تا آزمایش هاي دیگر مورد نظر را انجام دهید.

6. در صورت عدم خاموش شدن سیستم اعلام حریق، منبع نیرو را تعویض و یا جدا کنید.

براي دستگاه هایی که توسط باتري کار می کنند، می توانید به سادگی باتري ها را جدا کرده و آن ها را تعویض کنید. براي دستگاه هایی که سخت افزاري هستند، دستگاه را از دیوار و یا سقف جدا کرده و تمامی باتري هاي پشتیبان را نیز خارج کنید. سپس، باتري هاي جدید را جاي گذاري کرده و دستگاه را مجدداً وصل کنید. اگر دستگاه بعد از نصب مجدد به صدا در نیامد، ممکن است دستگاه شما دچار عملکرد ضعیف شده باشد. اگر خواستید تا چندین سیستم سخت افزاري را ریست کنید، می توانید ترمز مدار متصل به هر سیستم را بچرخانید.

تست سیستم اعلام حریق در مجتمع هاي تجاري بزرگ:

1. در صورت نیاز به سازمان آتش نشانی اطلاع دهید.

در ابتدا باید گفت که نصب دستگاه در مجتمع های تجاری بزرگ ملزم به آموزش نصب اعلام حریق می باشد که افرادی که می خواهند این کار را انجام دهند حتما باید این دوره را آموزش ببینند. در ادامه باید گفت که بسیاري از سیستم هاي اعلام حریق در مجتمع هاي تجاري و ساختمان هاي بزرگ، مستقیما به سازمان آتش نشانی محل متصل هستند و این به این معناست که بلافاصله پس از به صدا درآمدن هشدار، سیگنال و پیغامی مبنی بر آتش سوزي براي سازمان فرستاده می شود. اگر دستگاه شما به این شکل کار می کند، می توانید با سازمان آتش نشانی محل تماس بگیرید و به آن ها اعلام کنید که شما تنها قصد انجام تست و آزمایش دستگاه خود را دارید. براي برخی از سیستم هاي اعلام حریق، شما می توانید پنل دستگاه خود را بر روي حالت آزمایش قرار داده و در این صورت، دستگاه به طور مستقیم با سازمان آتش نشانی تماس نخواهد گرفت. شما می توانید دستورالعمل هاي موجود بر روي دفترچه ي دستگاه را چک کرده و چگونگی انجام این کار را مطالعه فرمایید.

2. هشدارهاي حریق را فعال کنید.

در بعضی از سیستم ها، ممکن است بتوانید هشدارها را مستقیماً از پنل کنترل دستگاه فعال کنید. براي انجام این کار می توانید دکمه تست را فشار دهید و با توجه به دستورالعمل هاي درج شده در دفترچه این کار را انجام دهید. براي سیستم هاي دیگر می توانید هشدار ها را به صورت دستی فعال کنید. معمولا براي باز کردن جعبه هشدار می توانید از یک کلید مخصوص استفاده کنید و دکمه قرار داده شده درون جعبه را فشار دهید.

3. تمامی سیستم هاي خود را امتحان کنید.

هنگامی که دستگاه در حالت تست قرار دارد، در اطراف ساختمان راه رفته و تمامی سیستم ها را چک کنید. علاوه بر اینکه دستگاه ها باید روشن باشند، مطمئن شوید که صداي خروجی از دستگاه بلند است و تمامی چراغ هاي ردیاب موجود بر روي دستگاه فعال هستند.

4. نتایج خود را یادداشت کنید.

هنگامی که در حال چک کردن سیستم اعلام حریق هستید، یک لیست از تمامی فعالیتهاي دستگاه تهیه کنید و نتایج تمامی تست ها را در آن یادداشت کنید. اگر یک یا بیشتر از یکی از سیستم ها به درستی کار نمی کنند، با استفاده از اطلاعات نوشته شده توسط شما، فرد متخصص می تواند مشکل را سریع و به راحتی حل کند. این امر براي سازمان ها و ساختمان هاي بزرگ که داراي چندین سیستم هستند بسیار مهم است. برخی از سیستم هاي مدرن می توانند مستقیما به تلفن شما متصل باشند و به صورت اتوماتیک گزارش ها را تهیه کنند اما، شما هم چنان باید شخصاً این هشدارها را چک کرده تا مطمئن شوید که گزارش هاي ثبت شده دقیق هستند.

5. سیستم اعلام حریق را ریست کنید.

براي این کار به بخش کنترل مرکزي دستگاه بروید. در اکثر سیستم هاي موجود در مراکز بزرگ تجاري، می توانید سیستم را توسط فشار دادن دکمه « reset » یا « silence »، ریست کنید. براي دستگاه هاي قدیمی تر و یا پیچیده تر، می توانید از دفترچه ي راهنما براي دریافت اطلاعات استفاده کنید.

 

6. سیستم هاي خود را به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید با قوانین 72 NFPA مطابقت دارند.

 

براي چک کردن سیستم هاي هشدار، مهم است که ردیاب هاي دود را نیز در اختیار داشته باشید. همچنین مهم است که سیستم هاي ردیاب گرما، صدا، لامپ چشمک زن را نیز داشته باشید و تمامی این سیستم ها باید توسط بازرس تایید شده باشند. لازم است که سیستم آب پاش خود را دو بار در سال تست کنید و تمامی سیستم هاي دیگر را نیز به صورت سالانه مورد بررسی قرار دهید. اگر به یک متخصص سیستم اعلام حریق دسترسی ندارید ، میتوانید به صورت اینترنتی به دنبال یک مهندس محلی و یا تکنسین بگردید که در این زمینه تخصص دارد.

 

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه تست دستگاه اعلام حریق بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات نصب اعلام حریق

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب اعلام حریق را فرا گیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب اعلام حریق آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب اعلام حریق نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟