علت روشن نشدن یخچال – چرا یخچال روشن نمی شود؟

علت روشن نشدن یخچال – چرا یخچال روشن نمی شود؟

روشن نشدن یخچال می­تواند یک مشکل جدی باشد زیرا بسیاری از مواد غذایی در بیرون از یخچال ماندگاری زیادی ندارند. یخچال می­تواند مواد غذایی مورد نیازتان را برای مدت طولانی تری نگه دارد اما اگر متوجه شده اید که یخچال روشن نمی­شود باید هر چه سریعتر متوجه شوید که علت چیست و چگونه می­توانید آن را تعمکیر کنید. در این مطلب علت روشن نشدن یخچال را مورد بررسی قرار دهید.

ممکن است تعمیر یخچال به نظرتان ساده بیاید اما این مسئله به آن بستگی دارد که علت به وجود آمدن مشکل چه چیزی باشد.

اگر خوش شانس باشید و مشکل چیز ساده ای باشد خودتان می­توانید یخچال را تعمیر کنید اما در بیشتر مواقع پیشنهاد اصلی آن است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا مشکل شما را حل کند.

ما به شما کمک می­کنیم که متوجه شوید علت روشن نشدن یخچال چیست در این صورت حتی اگر خودتان یخچال را تعمیر نکنید می­توانید به فرآیند تعمیر سرعت ببخشید.

ابتدا فیوز را چک کنید

قبل از این که دست به کار پیچیده ای بزنید بهتر است فیوز را چک کنید. سعی کنید فیوز مرتبط با پریزی که یخچال به آن وصل شده است را عوض کنید و ببینید که تغییری در وضعیت ایجاد می­شود یا خیر.

رله­ ی اضافه بار

اگر یخچال شما سر و صدا می­کند یا حتی با وجود این که صدای کار کردن فن­ ها را می­شنوید کمپرسور کار نمی­کند، احتمالاً رله­­ی اضافه بار خم شده یا داغ کرده است.

رله­ ی اضافه بار یک قطعه­ ی حفاظتی است که در مدار کمپرسور یخچال استفاده می­شود. جریان برق از طریق رله­ ی اضافه بار به سیم پیچی موتور کمپرسور می­رسد و همچون حسگر از موتور محافظت می­کند.

تا زمانی که سرعت کمپرسور به حد لازم برسد، رله خازن شروع به کار کمپرسور را به سیم پیچی موتور وصل می­کند. اگر یخچال شما از مدل­ های جدید است رله­ ی شروع به کار و اضافه بار در یک محفظه قرار دارند و در پشت پنل دسترسی عقب یخچال به گوشه­ ی کمپرسور متصل شده اند.

می­توانید یخچال را از برق بکشید و با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن رله­ ی شروع به کار و اضافه بار را بسنجید.

بدون کمک خازن استارت کمپرسور روشن نمی­شود. بررسی کنید که آیا خازن آسیب دیده و یا داغ کرده است؟ اگر آسیب دیده است آن را جدا کنید و یک خازن جدی جایگزین کنید.

اما اگر رله­ ی اضافه بار، رله­ و خازن شروع به کار همگی سالم به نظر می­رسند حرکت بعدی شما این است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. اقدام بعدی اندازه گرفتن ولتاژ زنده است که این کار را یک فرد آماتور نمی­تواند انجام دهد.

سوئیچ کنترل کننده­ ی سرما و دما

وقتی یخچال شما شروع به کار نمی­کند و حتی فن­ ها کار نمی­کنند ممکن است در کنترل کننده ­ی سرما مشکلی وجود داشته باشد.

این یک سوئیچ است که توسط تغییرات دما تحریک می­شود و انرژی الکتریکی را به فن­ ها و کمپرسور ارسال می­کند بنابراین اگر این سوئیچ خراب شده باشد یا کار نکند کمپرسور نیز کار نمی­کند و هوا توسط فن­ ها به گردش در نمی­ آیند.

محل قرار گرفتن آن دکمه­ ای است که برای افزایش و کاهش دادن دمای یخچال از آن استفاده می­کنیم، یعنی روی کنترل پنل یخچال. در یخچال های قدیمی تر این سیستم در داخل یخچال قرار دارد. این کنترل کننده دارای تنظیمات خاموش و روشن نیز می باشد.

ابتدا یخچال را از برق بکشید، پنل روی جعبه­ی کنترل را باز کنید و کنترل کننده ­ی دما را از جایگاه آن بیرون بیاورید و پایانه ­های آن را نیز جدا کنید. سپس در حالی که سوئیچ را در جهت کاهش دادن دما می چرخانیم با استفاده از یک مولتی متر سالم بودنش را بررسی می کنیم.

زمانی که دما را کم می­کنید سوئیچ باید بسته شود، اگر این اتفاق نمی­افتد می­توانید کنترل کننده ­ی دما را تعویض کنید. اگر سوئیچ دچار مشکل شده باشد یعنی اشکالی در مدار وجود دارد و بنابراین چک کردن و تعمیر یا تعویض سوئیچ کنترل کننده ­ی دما باید توسط یک فرد با مهارت انجام شود.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

برد کنترل الکتریکی

اگر یخچال شما از مدل­ های جدید است کمپرسور، فن­ ها، سیستم ضد برفک، و سیستم کنترل کننده ­ی دما همگی تحت فرمان برد کنترل الکتریکی هستند.

این مسئله باعث می­شود که تعمیر غیر حرفه ­ای داخل منزل کمی سخت تر شود زیرا برد کنترل برای همه چیز تصمیم می­گیرد پس قطعه­ ی مهمی است، به علاوه، گران قیمت و پیچیده است.

به همین دلیل، بهتر است هنگامی که متوجه شدید یخچال کار نمی­کند ابتدا قطعات دیگر را بررسی کنید و از سلامت یا خرابی آن ­ها مطمئن شوید و در آخر به سراغ برد کنترل بیایید.

کنترل های خارجی را بررسی کنید. یخچال را از برق بکشید و برد کنترل را بررسی کنید تا از وجود شواهدی همچون سوختگی اتصالات، فرسوده شدن فویل، یا هر گونه اثری از خم شدگی مطمئن شوید.

اگر یخچال شما کار نمی­کند و فکر می­کنید که عامل این مسئله برد کنترل است خودتان سعی نکنید که برد را بررسی یا تعمیر کنید. همان طور که گفته شد این یک قطعه ­ی حساس و گران قیمت است بنابراین باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا یخچال شما را تعمیر کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه