راهنمای جامع ارورهای یخچال ال جی (ساید)

راهنمای جامع ارورهای یخچال ال جی (ساید)

اگر شما هم در طول مدت استفاده از یخچال ال جی خود، با کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی رو به رو شده اید اما نمی دانستید که دلیل نمایش این خطا برای چه چیزی است، پیشنهاد میکنیم که خواندن این مقاله را از دست ندهید.

یخچال هایی که دارای صفحه نمایشگر می باشند، در هنگام بروز مشکل در سیستم یخچال، کد خطایی را بر روی صفحه نمایشگر، نشان می دهند و اگر با این کدها آشنا باشید، می توانید مشکل به وجود آمده را پیدا کرده و در اسرع وقت آن را رفع کنید.

نمایش کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی به عنوان یک نکته مثبت محسوب می شود، زیرا اگر امکان نمایش کدها وجود نداشت، علاوه بر نیاز به وجود یک تعمیرکار، زمان زیادی را هم از دست خواهیم داد. بنابراین تولیدکنندگان در هنگام طراحی سیستم یخچال ها، کد خطاهایی را برنامه ریزی کرده اند تا در هنگام ایجاد مشکل، بر روی صفحه نمایشگر، نشان داده شود.

بنابراین می توان گفت با دانستن کدهای خطا در صرف انرژی، زمان و هزینه صرفه جویی خواهد شد. در ادامه تمام کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی را نام برده و علت نمایش هر کدام را توضیح خواهیم داد.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

نکات مهم عیب یابی یخچال ها

پیش از آن که کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی را نام ببریم، لازم است که چند نکته مهم را بیان کنیم.

نکته اول : در بیش تر یخچال های ساید بای ساید ال جی، در هنگام بروز مشکلی در یخچال، کد خطا بر روی نمایشگر نشان داده می شود، اما لازم است بدانید که در برخی از یخچال ها ممکن است مشکل به وود آمده توسط ارورها نشان داده نشود. در این هنگام لازم است که خودتان در صورت دریافت مشکلی در سیستم یخچال، از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

نکته دوم : همچنین ممکن است که مشکل ایجاد شده در سیستم توسط ارورهای صفحه نمایشگر، نشان داده شود، اما با وجود دانستن کد خطا و رفع آن، باز هم کد خطایی را مشاهده کنید. در این زمان نیز شما نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای دارید تا با بررسی سیستم و قطعات یخچال، بتواند مشکل اصلی را پیدا کرده و آن را رفع کند.

راهنمای کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی

لازم است بدانید که یخچال های ساید بای ساید در چندین برند مختلف طراحی و تولید شده اند، و مسلما هر یخچال دارای یک سری کد خطاهای متفاوت است. در این مقاله تلاش کرده ایم تمام کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی را توضیح دهیم.

علت صدای زیاد یخچال و نحوه رفع آن
ادامه مطلب

کد خطای h در صفحه نمایشگر یخچال ساید بای ساید ال جی

در اثر به وجود آمدن چند مشکل در سیستم یخچال، امکان دارد که کد h نمایش داده شود. معمولا مشکل به وجود آمده مربوط به خرابی مدار یخچال و یا هیتر المنت است. بنابراین در هنگام مشاهده ی این ارور، لازم است که عیب یابی ساید بای ساید ال جی را شروع کنید. برای انجام این کار باید مدار و هیتر المنت یخچال را مورد بررسی قرار دهید.

وظیفه هیتر المنت در یخچال چیست؟ برای آن که یخچال از یخ زدگی محافظت شود، قطعه ای به نام هیتر المنت را طراحی کرده و در سیستم یخچال قرار داده اند. اگر تاکنون در پشت یخچال، گرمایی را احساس کرده اید، باید بدانید که علت این گرما به دلیل وجود قطعه هیتر المنت است.

در زمان مشاهده آلارم یخچال ال جی برای آن که مطمئن شوید هیتر المنت سالم است باید نکاتی را بررسی کنید. مهم ترین این نکات عبارت اند از: در ابتدا لازم است که با استفاده از یک اهم سنج، اهم هیتر المنت را اندازه گیری کنید. هم چنین لازم است که ولتاژ خروجی مناسب از هیتر المنت را بررسی کرده و از گرم بودن به اندازه ی آن مطمئن شوید. برای انجام این کار لازم است که هیتر المنت را در مدار اجباری قرار دهید. با استفاده از دکمه هایی که روی پنل نمایش قرار دارند، می توانید این کار را انجام دهید.

چه زمانی لازم است که به سراغ بررسی مدار برد یخچال برویم

وظیفه مدار برد در یخچال چیست؟ مدار برد را می توان به عنوان مغز یخچال دانست. وظیفه مدار برد این است که سیستم هایی همچون کمپرسور و یا فن را کنترل کند. البته لازم است بگوییم که مدار برد به گونه ای طراحی شده است که می تواند تمام سیستم های الکترونیکی یخچال را کنترل نماید. برای بررسی مدار برد لازم است که در ابتدا برق یخچال فریزر را از برق بکشید.

ممکن است در هر یخچالی، جای مدار برد متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است در دیواره های جانبی یخچال، داخل یخچال فریزر و یا در پشت یخچال قرار داشته باشد. برای آن که بتوانید مکان دقیق مدار را پیدا کنید، لازم است که از دفترچه ی راهنمای یخچال ساید بای ساید ال جی استفاده کنید.

اگر قطعه هیتر المنت را بررسی کردید، اما همچنان با نمایش ارور ساید بای ساید ال جی یعنی با کد h بر روی صفحه نمایش رو به رو بودید، لازم است که مدار را مورد بررسی قرار دهید. دقت داشته باشید که یکی از پیچیده ترین قطعات الکتریکی در یخچال، مدار برد است و اگر تخصص فنی لازم را در این زمینه ندارید، لازم است که از یک تعمیرکار متخصص راهنمایی بگیرید.

در ادامه به بررسی دیگر کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی می پردازیم.

کد خطای dH یخچال ساید ال جی

یکی دیگر از کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی ، کد dh می باشد. حواستان باشد که اگر مشکلی در هیتر دیفراست یخچال به وجود آمده باشد، کد خطای dh نمایش داده می شود. نکته مهمی در رابطه با کد dh وجود دارد و آن هم این است که بعد از حروف dh چه حرفی نشان داده شده است.

کد خطای dh

دقت داشته باشید که اگر با کد خطای dhr بر روی صفحه نمایشگر رو به رو شدید، یعنی در یخچال و در قطعه هیتر دیفراست مشکلی به وجود آمده است و اگر با کد خطای dhf رو به رو شدید، یعنی در فریزر و در قطعه هیتر دیفراست خطایی رخ داده است. بنابراین بسته به کدی که بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود، مشخص می کند که به سراغ بررسی یخچال و یا فریزر بروید.

در ادامه در مورد قطعه هیتر دیفراست و سنسوری که در آن وجود دارد، بیش تر توضیح خواهیم داد.

وظیفه هیتر دیفراست در یخچال

وظیفه هیتر دیفراست در یخچال ها این است که از برفک زدن یخچال جلوگیری کند و یخچالی بدون برفک داشته باشیم. یخچال هایی که برفک نمی زنند، به نسبت یخچال های برفک ساز دارای سیستم پیچیده تری هستند. به همین علت اگر این یخچال ها دچار برفک بشوند، خطاهایی در یخچال به وجود خواهد آمد و با ارور ساید بای ساید ال جی رو به رو می شوید.

بنابراین اگر در قطعه هیتر دیفراست یخچال مشکلی ایجاد شود، باعث برفک زدگی در یخچال خواهد شد. بنابراین اگر از کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی ، با کد dh رو به رو شدید، بدانید که باید برف زدگی یخچال را برطرف کنید.

برای رفع این مشکل لازم است که عیب یابی یخچال ساید بای ساید ال جی را شروع کنید. به همین منظور باید در ابتدا به سراغ بررسی اتصالات قطعه هیتر دیفراست بروید. پس از آن لازم است که با استفاده از یک اهم متر، اهم دو طرف سیم را اندازه گیری نمایید.

رنج نرمال مقاومت سیم ها باید در بازه ی 200 تا 300 قرار داشته باشد. اگر در این بررسی ها متوجه مشکلی شدید، لازم است که اقدام به تعویض قطعه هیتر دیفراست کنید. حواستان باشد که اگر خودتان برای انجام این کار تخصص کافی را ندارید، از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

سنسور در هیتر دیفراست، به عنوان یک قطعه مهم محسوب می شود. وظیفه سنسور در این قطعه این است که اگر دمای یخچال به حد معینی رسید، به شکل اتوماتیک هیتر دیفراست یخچال را خاموش کند. با انجام این عمل، آسیبی به اپراتور یخچال فریزر وارد نمی شود. در هیتر دیفراست های جدید، مدل سنسورها معمولا ان تی سی می باشد. اگر شما هم یخچال خود را در چند سال اخیر خریداری کرده باشد، به احتمال زیاد سنسور هیتر دیفراست یخچال تان از همین مدل است.

در ادامه به بررسی دیگر کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی می پردازیم.

کد خطای fs یخچال ساید ال جی

از دیگر کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی ، می توان به نمایش کد fs بر روی صفحه نمایشگر اشاره کرد. اگر در سنسور فریزر یخچال مشکلی به وجود آمده باشد، با این آلارم یخچال ال جی رو به رو می شوید. همان طور که در بخش های قبل هم توضیح دادیم، وظیفه سنسورها در یخچال، تنظیم کردن دما در بخش های مختلف است.

کد خطای FS

فریزر را می توان به عنوان یک بخش حیاتی در یخچال به حساب آورد. بنابراین جهت جلوگیری از بروز مشکلات در فریزر، لازم است قابلیت تنظیم دما در فریزر یخچال تان وجود داشته باشد. اگر دمای فریزر از حد استاندارد بالاتر و یا پایین تر برود، امکان آسیب رسیدن به مواد غذایی و حتی موتور یخچال وجود دارد. اگر در اسرع وقت به سراغ حل مشکل نروید، ممکن است در آینده مجبور شوید هزینه های سنگینی را بپردازید.

امروزه تولیدکنندگان در طراحی یخچال ها، تلاش کرده اند که از سنسورها در فریزر یخچال نیز استفاده کنند و از بیش تر و یا کم تر شدن دما جلوگیری نمایند. ممکن است که اتصالات سیم های سنسورها دچار مشکل شود و همین علت بروز ارور ساید بای ساید ال جی شما باشد. معمولا تنظیم نبودن دما باعث بروز کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی و نمایش کد fs بر روی نمایشگر یخچال است.

همچنین لازم است بدانید که از روی برد اصلی یخچال، می توان اختلال به وجود آمده در سنسورها را بررسی کرد. این راه را می توان به عنوان بهترین مسیر برای عیب یابی سنسورها دانست.

اگر تخصص لازم را در این زمینه ندارید، از یک متخصص باتجربه برای حل مشکلتان کمک بگیرید.

کد خطای r2 یخچال ساید ال جی

یک سری از کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی در اکثر یخچال ها مشابه یکدیگر است. یکی از این کدهای خطا، کد r2 می باشد. نمایش داده شدن این کد بستگی به این دارد که دمای محیط یخچال مناسب است یا خیر. اگر این کد بر روی صفحه نمایشگر یخچال نشان داده شود، مشخص است که خطایی در سنسور محیطی یخچال به وجود آمده است.

سنسور باید دمای محیط یخچال را به برد اصلی بفرستد و در صورت خرابی، مشخص می شود که سنسور توانایی انجام این کار را از دست داده است. بنابراین مدار برد یخچال نیز قادر به تنظیم دمای محیطی یخچال نخواهد بود.

در صورت بروز این مشکل، آیا لازم است که سنسور را تعویض کنیم؟ همان طور که گفتیم وظیفه ی ایجاد تعادل دما در یخچال بر عهده ی سنسور یخچال می باشد. اگر اقدام به رفع مشکلی که در سنسورها به وجود می آید نکنید، ممکن است در دراز مدت آسیب جدی به یخچال ورد شود.

بنابرای اگر پس از عیب یابی متوجه شدید در سنسور محیطی یخچال، مشکلی به وجود آمده است، لازم است که سنسور را عوض کنید. اما حواستان باشد که قبل از تعویض سنسور، اتصالات آن را به خوبی بررسی کنید.

اگر سنسور را عوض کردید، پریز یخچال را به برق متصل کنید و به مدت پنج دقیقه صبر نمایید. اگر پس از گذشت این زمان بر روی صفحه نمایش یخچال، کد خطایی را مشاهده نکردید، مشخص می شود که سنسور شما سالم است.

کد خطای IS یخچال ساید ال جی

اگر در سنسور یخ ساز یخچال ساید بای ساید ال جی مشکلی به وجود آمده باشد، با کد خطای IS رو به رو خواهید شد. در یخچال هایی که دارای یخ ساز هستند، برای آن که به شکل بهینه یخ داشته باشیم، لازم است که دمای محیط یخچال تا زیر صفر درجه ی سانتی گراد پایین بیاید.

کد خطای IS

برای آن که این دما تنظیم شود و با کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی رو به رو نشوید، باید سنسور یخ ساز یخچال سالم باشد و دما را کنترل نماید. بنابراین اگر بر روی صفحه نمایشگر یخچال، کد IS را مشاهده کردید، یعنی در سنسور یخ ساز، اختلالی به وجود آمده است.

کد خطای df یخچال ساید ال جی

معمولا این ارور ساید بای ساید ال جی ، به صورت fds بر روی نمایشگر یخچال، نشان داده می شود. اگر در دیفراست یخچال مشکلی پیش آمده باشد، با این کد خطا رو به رو خواهید شد. دیفراست را می توان سیستم برفک سازی و مسئول برفک زدایی یخچال دانست. در برخی از یخچال ها دیفراست و در برخی دیگر نوفراست قرار دارد.

اگر در یخچال به شکل اتوماتیک برفک های ایجاد شده آب شوند، یعنی در این یخچال نوفراست قرار دارد. کار سیستم برفک زدایی یا همان دیفراست در ابتدا با یک تایمر شروع می شود. هنگامی که تایمر به یک زمان مشخصی برسد، برخی از بخش های یخچال شروع به کار می کنند. به عنوان مثال یکی از بخش هایی که شروع به کار می کند، المنت یخچال است.

به این صورت که المنت کم کم گرم می شود. با گرم شدن المنت ها، برفک های تشکیل شده بر روی اپراتور، شروع به ذوب شدن می نمایند. اما در یک زمانی لازم است که جلوی افزایش دما گرفته شود. این زمان، هنگامی است که تمام برفک های یخچال ذوب شده باشد.

توقف افزایش دما توسط سنسورهای یخچال انجام می شود. پس از آن که وظیفه ی دیفراست یخچال تمام شد، سردسازی مجدد یخچال به صورت عادی آغاز می گردد.

کد خطای ff یخچال ساید ال جی

هنگامی که در قسمت فن فریزر یخچال مشکلی به وجود آید، با ارور ساید بای ساید ال جی رو به رو خواهیم شد و کد ff بر روی صفحه نمایش یخچال، نشان داده می شود.

کد خطای ff

معمولا این آلارم یخچال ال جی را به صورت صدای آزار دهنده ای به ما هشدار می دهد که در قسمت فن فریزر یخچال با مشکلی رو به رو شده ایم. وظیفه فن فریزر در یخچال این است که گاز یخچال و موتور یخچال را خنک نماید. اگر فن یخچال این وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، به موتور یخچال آسیب های جدی وارد خواهد شد.

به عنوان مثال ممکن است موتور یخچال بسوزد، که در این زمان جهت تعویض موتور لازم است که هزینه ی به نسبت بالایی را بپردازید. بنابراین زمانی که با این دسته از کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی رو به رو شدید، لازم است عیب یابی یخچال را شروع کرده و به خصوص در ابتدا قسمت فن فریزر یخچال را مورد بررسی قرار دهید تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین جهت تعمیر و یا تعویض موتور یخچال نشوید.

کدهای خطای cf و ss و gf یخچال ساید ال جی

کد خطای cf : زمانی که این کد خطا را بر روی صفحه نمایشگر یخچال مشاهده کردید، به این معناست که در پنکه ی کندانسور و یا فن یخچال مشکلی به وجود آمده است. در واقع وظیفه ی خنک کنندگی یخچال بر عهده ی کندانسور یخچال است، بر خلاف کمپرسورها که مسئولیت گرم کنندگی یخچال را به عهده دارند. کندانسور یخچال با گذشت زمان، شروع به داغ شدن می کند و برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آن و آسیب وارد شدن به این قطعه، از یک فن استفاده شده است.

کدهای خطای cf و ss و gf

کد خطای ss : اگر در مخزن آب یخچال مشکلی به وجود آید، با این ارور ساید بای ساید ال جی رو به رو خواهید شد. جهت بررسی این موضوع لازم است که در مناطق مختلف یخچال، نشتی آب را پیدا کنید. اگر با انجام این کار مشکل به وجود آمده، حل نشد، لازم است که از یک تعمیرکار متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

کد خطای gf : با ایجاد مشکل در فشار آب یخچال با کد خطای gf مواجه خواهید شد. فشار ورودی آب یخچال ممکن است که به علت های مختلفی دچار نوسان شود. اگر در همان ابتدا اقدام به بررسی این موضوع نکنید، ممکن است لوله های یخچال دچار آسیب شوند و در ادامه موتور یخچال نیز آسیب جدی ببیند. بنابراین زمانی که با این ارور ساید بای ساید ال جی رو به رو شدید، در اسرع وقت فشار آب یخچال را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما عزیزان را با کد خطاهای یخچال ساید بای ساید ال جی آشنا کنیم. اکنون اگر در طول زمان استفاده از یخچال ال جی خود با این کد خطاها رو به رو شدید، می دانید که باید کدام قسمت از یخچال را مورد بررسی قرار دهید. حواستان باشد که اگر در کارهای فنی وارد نیستید و نمی توانید به خوبی بررسی های لازم را انجام دهید، لازم است که از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

4.8/5 - (5 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628