معرفی جامع انواع نرم افزارهای برق صنعتی

معرفی جامع انواع نرم افزارهای برق صنعتی

شغل یک مهندس برق شامل طراحی، توسعه، شبیه سازی، نمونه سازی و آزمایش تجهیزات و سیستم های الکتریکی است که برای انجام این کار باید از نرم افزار های خاصی استفاده کند. در اینجا لیستی از نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی ارائه شده است که هر فارغ التحصیل برق باید یاد بگیرد. این نرم‌ افزارها به ایجاد یک مسیر شغلی قوی در مهندسی برق کمک می‌ کنند، خواه در بخش‌ ها و سیستم‌ های ساختمانی تحقیقاتی و دانشگاهی و یا خواه به عنوان یک مهندس میدانی کار کنند.

فیلم معرفی بهترین نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

انواع نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

در این بخش مهمترین و پرکاربردترین نرم افزار های نقشه کشی برق صنعتی را به شما معرفی می کنیم تا با یادگیری این نرم افزارها مهارت های خود را افزایش دهید و در شغل تان موفق باشید. توجه کنید که نیازی نیست کار با تمامی این نرم افزار ها را یاد بگیرید و تسلط بر چند مورد از این ها متناسب با نیازمندی های شغل تان کافی است.

اتوکد الکتریکال (AutoCAD Electrical)

این نرم افزار یک راه حل طراحی برق به منظور کمک به مهندسان در اصلاح کنترل های الکتریکی برای ایجاد نقشه ها، نمودارهای سیم کشی و شماتیک ها می باشد. ویژگی‌ های کلیدی این پلتفرم شامل همکاری مشتری و تامین‌ کننده، مدیریت پروژه، شماره‌ گذاری سیم، برچسب‌ گذاری قطعات، بررسی خطای بلادرنگ، ارجاع متقابل سیم پیچ و تماس، تولید گزارش و موارد دیگر است. AutoCAD Electrical همچنین متخصصان را قادر می سازد تا دو نسخه از یک طراحی را در یک رابط یکپارچه مقایسه کنند.

نرم افزار اتوکد الکتریکال

مهمترین ویژگی های این نرم افزار عبارتند از:

 • نرم افزار اتوکد الکتریکال توسط بسیاری از مهندسان برق برای طراحی نقشه سیم کشی ساختمان، طراحی ماشین آلات و غیره استفاده می شود.
 • اتوکد دقت بالایی را ارائه می دهد که به شما این امکان می دهد با ابعاد کوچک ترسیم کنید.
 • سرعت نرم افزار بالا است.
 • نرم افزار اتوکد برای استفاده و ویرایش آسان است.
 • این نرم افزار به شما یک دید واقع بینانه می دهد.
 • با یادگیری نرم افزار اتوکد می توانید شغل خوبی پیدا کنید.

پروتئوس (Proteus) و PSpice

نرم افزار پروتئوس نرم افزار بسیار مهمی است که می توانیم به کمک آن مدار را طراحی کرده و خروجی را بررسی کنیم. این نرم افزار بیشتر توسط مهندسان الکترونیک برای شبیه سازی مدار ها استفاده می شود. در این نرم افزار می توانید هر مداری مانند منبع تغذیه تنظیم شده، مدارهای دیجیتال و … را طراحی کنید. همانند پروتئوس، نرم افزار PSpice نیز در بازار موجود است که عملکردی مشابه دارد.

نرم افزار پروتئوس

اورکد (OrCAD)

این نرم افزار نیز در بسیاری از صنایع برای ترسیم شماتیک مدارهای الکترونیکی، چارچوب ارائه تحریک بصری و مسیریابی، ترسیم، طراحی برد مدارهای چاپی استفاده می شود. بسیاری از آیفون ها با استفاده از نرم افزار OrCAD طراحی شده اند.

نرم افزار اورکد (OrCAD)

ETAP

ETAP مخفف Electrical Transient and Analysis Program می باشد. این نرم افزار برای شبیه سازی طراحی، اتوماسیون و بهره برداری از سیستم های توزیع، تولید و برق صنعتی استفاده می شود. این نرم افزار می تواند سیستم شما را شبیه سازی کرده و تمامی مقادیر الکتریکی مانند جریان، خطا، افت ولتاژ و غیره را محاسبه کند تا طراحی الکتریکی شما را تایید کند. همچنین، از آن برای آنالیز سیستم خورشیدی نیز استفاده می شود. باید گفت که ETAP یک نرم افزار قدرتمند و بسیار کاربر پسند است. علاوه بر این، رابط کاربری گرافیکی یک خطی مدل سازی را آسان می کند.

نرم افزار ETAP

به عبارت دیگر، نرم افزار ETAP بهترین و جامع ترین مجموعه راه حل سازمانی سیستم قدرت یکپارچه را ارائه می دهد که از مدل سازی تا بهره برداری را در بر می گیرد. نوار ابزارهای مختلف در ETAP عملکرد تقریباً تمام تحلیل های مورد نیاز برای طراحی، تنظیم و بهره برداری از یک سیستم قدرت را ارائه می دهند. به طور کلی، ETAP را می توان برای انجام تجزیه و تحلیل جریان برق، طراحی هماهنگی و حفاظت رله، طراحی سیستم کنترل، جریان بهینه توان استفاده کرد.

LabVIEW (طراحی رابط و HMI)

LabVIEW (Laboratory Virtual Instruments Engineering Workbench) یک نرم افزار مهندسی سیستم برای برنامه هایی است که نیاز به تست، اندازه گیری و کنترل با دسترسی سریع به سخت افزار و بینش داده دارند. نرم افزار LabVIEW یک رویکرد برنامه نویسی گرافیکی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند هر جنبه ای از برنامه خود را تجسم کنید، از جمله پیکربندی سخت افزار، داده های اندازه گیری و اشکال زدایی. این بصری سازی، ادغام سخت افزار اندازه گیری از هر فروشنده، ارائه منطق پیچیده در نمودار، توسعه الگوریتم های تجزیه و تحلیل داده ها و طراحی رابط های کاربری مهندسی سفارشی را ساده می کند. برای کنترل بلادرنگ، LabVIEW بهترین ابزار موجود در بازار است. می تواند با چندین دستگاه متصل شود تا داده ها را از حسگرها به دست آورد و محرک ها را بر اساس داده های پردازش شده کنترل کند.

Simulink (نرم افزار مبتنی بر GUI برای شبیه سازی سیستم پویا)

Simulink یک نرم افزار همراه مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی برای MATLAB است. این برنامه توسط زبان برنامه نویسی MATLAB طراحی شده است. بسیاری از مهندسان برق استفاده از Simulink را بسیار ساده تر از MATLAB می دانند. هنگامی که از MATLAB  و Simulink  با هم استفاده می کنید، برنامه نویسی متنی و گرافیکی را برای طراحی سیستم خود در یک محیط شبیه سازی ترکیب می کنید. به طور مستقیم با استفاده از هزاران الگوریتمی که از قبل در متلب وجود دارد. از MATLAB برای ایجاد مجموعه داده های ورودی برای شبیه سازی درایو استفاده کنید. هزاران شبیه سازی را به صورت موازی اجرا کنید. سپس داده ها را در متلب تجزیه و تحلیل و تجسم کنید.

نرم افزار Simulink

سالیدورک الکتریکال (SolidWorks Electrical)

یک نرم افزار طراحی الکتریکی برای کمک به ساده کردن اتصالات الکتریکی برای سیستم های الکتریکی پیچیده است.همچنین، این ابزار در همکاری بین بخشی توسط تیم هایی که سیستم های الکتریکی تعبیه شده را طراحی می کنند استفاده می شود.

نرم افزار سالیدورک الکتریکال

نرم افزار طراحی الکتریکی SOLIDWORKS از ابزارهای طراحی الکتریکی استثنایی است و استفاده آسان را در اختیار شما قرار می دهد که به شما این امکان می دهد که اتصالات الکتریکی را به طور موثر برای سیستم های الکتریکی پیچیده تعریف کنید. به طور عمده، به یک رابط بصری و ساده برای استفاده مجهز است که وظایف پیچیده از جمله نقشه های پایانه و ارجاع متقابل تماس را خودکار می کند.

نه تنها این، بلکه با کاهش همزمان وظایف تکراری مربوط به توسعه شماتیک های الکتریکی، توسعه محصول را نیز سرعت می بخشد. همچنین، از ویژگی‌های مختلفی مانند قابلیت‌های طراحی جدید، ابزارهای همکاری نوآوری، پیشرفت‌های ترسیمی، ویژگی‌ های تب و اسلات و غیره تشکیل شده است.

E3.Panel

نرم افزار E3.series یک راه حل عالی برای انتقال طرح های کنترل الکتریکی و سیال از مفهوم تا ساخت ارائه می دهد. سری E3 شامل طراحی عملکردی، شماتیک های دقیق و نمودار های سیم کشی به صورت دو بعدی و سه بعدی است. همه برنامه‌ ها توسط یک پایگاه داده هوشمند هدایت می ‌شوند که بررسی ‌های الکتریکی و منطقی را امکان‌ پذیر می ‌کند و در نتیجه اتصالات صحیح را با طراحی تضمین می ‌کند.

نرم افزار E3.series

این نرم افزار به عنوان یکی از اصلی ترین نرم افزار های مورد استفاده توسط مهندسین برق، امکان محاسبه دقیق قطر سیم و کابل ها را برای برقراری اتصال صحیح به ترمینال ها و اجزای الکتریکی فراهم می کند. این نرم افزار علاوه بر کاربرد در مهندسی برق و طراحی تابلو برق های صنعتی، در مهندسی صنایع، مواد و مکانیک مورد استفاده قرار می گیرد. وجود موتور مهندسی MCAD در این نرم افزار موجب تمایز آن با نرم افزار های مشابه شده است. به نحوی که طراحی قطعات صنعتی و پردازش فایل ها با ظرافت و سرعت بالا تری انجام می گیرد. هم چنین، ویژگی تست پروژه برای بررسی عملکرد خروجی های مد نظر طراح موجب شده است تا پردازش کاملی از فایل های طراحی شما انجام شود.

EPLAN

نرم ‌افزار EPLAN یکی از محبوب‌ ترین نرم ‌افزار ها در طراحی تابلو برق است. این نرم ‌افزار به مهندسان و تکنسین‌ ها کمک می‌ کند تا فرآیند طراحی، توسعه و مستند سازی تابلو های برق را به صورت اتوماسیون شده انجام دهند. از قابلیت های این نرم افزار می توان به طراحی سه‌ بعدی تابلو های برق اشاره کرد. شما می ‌توانید با استفاده از ابزار های مختلف، قطعات، کابل ‌ها و اتصالات را به صورت گرافیکی در نمودار ها قرار دهید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

نرم ‌افزار EPLAN

EPLAN دارای کتابخانه ‌هایی از قطعات استاندارد است که شامل قطعات برقی، تجهیزات الکترونیکی، سنسور ها و غیره است. با استفاده از این کتابخانه‌ ها، شما می ‌توانید قطعات مورد نیاز خود را به پروژه خود اضافه کنید و نیازی به طراحی مجدد آن ها نخواهید داشت. از ویژگی های کلیدی این نرم افزار می توان به داشتن قابلیت اتصال به سایر نرم ‌افزار های محبوب در زمینه طراحی تابلو برق مانند PLC و SCADA اشاره کرد. این اتصالات به شما کمک می‌ کنند اطلاعات بین نرم ‌افزار ها را به طور خودکار همگام ‌سازی کنید.

مزایای استفاده از EPLAN برای طراحی های مهندسی برق عبارتند از:

 • قالب بندی خودکار برای لیست ها و فرم ها
 • فقط یکبار تغییرات را وارد کنید و آن تغییرات را در کل پروژه اعمال کنید.
 • اسناد مهم را از شماتیک ها تنها با چند کلیک استخراج کنید.
 • آخرین نسخه یک پروژه همیشه در دسترس است.

cade-simu

CAde SIMU یک نرم افزار شبیه سازی است که به شما امکان می دهد نماد های سازماندهی شده در کتابخانه ها را اضافه کنید و یک نمودار الکتریکی را به روشی ساده و سریع بسازید تا بتوانید پس از آن شبیه سازی را انجام دهید. این نرم افزار رایگان است، شما می توانید cade Simu را دانلود کرده و بدون مشکل از آن استفاده کنید. یکی از مزایای شبیه سازی با CAde SIMU این است که به سختی منابع را اشغال می کند و استفاده از آن بسیار آسان است. این نرم افزار زمانی که در حالت شبیه سازی قرار دارد، وضعیت هر یک از اجزای الکتریکی را هنگام فعال شدن نمایش می دهد و همچنین هادی های الکتریکی را هنگامی که در معرض عبور جریان الکتریکی قرار می گیرند، برجسته می کند.

نرم افزار cade-simu

این برنامه ای است که در آن تقریبا هر مدار رایج با کنتاکتور ها را می توان شبیه سازی کرد، این شبیه سازی با هدف تجسم مدارات برقی انجام می گیرد تا در صورت بروز خطا، آن ها را شناسایی کرده و آن ها را به بهترین شیوه ممکن برطرف کرد. یکی از مزیت های این نرم افزار این است که سبک بوده و به سیستم های قوی برای راه اندازی نیاز ندارد.

MATLAB

MATLAB یک محیط برنامه نویسی و محاسباتی قدرتمند است که امکانات گسترده ‌ای برای تحلیل و طراحی سیستم ‌های برقی فراهم می ‌کند. این نرم افزار به عنوان پلی بین تمام رشته های مهندسی، کاربرد های فراوانی دارد. یکی از کاربرد های نرم افزار MATLAB، طراحی و شبیه سازی تابلو برق ها می باشد.

نرم افزار MATLAB

با استفاده از MATLAB می ‌توانید الگوریتم‌ های پیچیده را برای طراحی و بهینه ‌سازی تابلو برق ها ایجاد کنید. MATLAB دارای ابزار ها و توابع متنوعی است که به شما در مدل‌ سازی و شبیه‌ سازی سیستم ‌های برقی در محیط سیمولینک کمک می‌ کند. وجود الگوریتم ها و توابع پیچیده این نرم افزار، فرآیند طراحی، سیم بندی، اتصال قطعات و تست نمونه خروجی را آسان کرده است.

DigSILENT

DIgSILENT یک نرم افزار شبیه سازی سیستم قدرت و تجزیه و تحلیل سیستم قدرت الکتریکی است که توسط مهندسین در زمینه مهندسی قدرت استفاده می شود. این نرم افزار یک ابزار قدرتمند است که مهندسان را قادر می سازد تا رفتار سیستم های الکتریکی را تحلیل و شبیه سازی کنند. مجموعه جامعی از ابزار های شبیه ‌سازی را ارائه می ‌کند که به کاربران اجازه می ‌دهد تا سیستم‌ های الکتریکی خود را مدل ‌سازی، تجزیه و تحلیل و بهینه ‌سازی کنند. با DIgSILENT، مهندسان می توانند به سرعت مشکلات بالقوه در طراحی خود و هم چنین راه حل های مناسب برای آن مشکلات را شناسایی کنند. علاوه بر این، می توان از آن برای توسعه فناوری های جدید یا بهبود فناوری های موجود استفاده کرد.

نرم افزار DigSILENT

DIgSILENT یک ابزار ارزشمند برای هر مهندس شاغل در زمینه مهندسی قدرت و برق صنعتی است و می تواند برای به دست آوردن بینشی در مورد رفتار سیستم های الکتریکی استفاده شود. این نرم افزار به عنوان یک بسته نرم افزاری پیشرفته و یکپارچه و تعاملی اختصاص یافته به تجزیه و تحلیل سیستم قدرت الکتریکی و کنترل به منظور دستیابی به اهداف اصلی برنامه ریزی و بهینه سازی بهره برداری طراحی شده است.

PC SCHEMATIC Automation

یکی دیگر از نرم افزار های مورد استفاده توسط طراحان تابلو برق، نرم افزار PC SCHEMATIC Automation می باشد که توسط شرکتی به همین نام برای رسم مدار های الکترونیکی و طراحی مدارات کنترلی عرضه شد. این نرم افزار با داشتن رابط کاربری عالی، استفاده از آن را برای مهندسین برق ساده کرده است. به طوری که با استفاده از آموزش های مقدماتی می توان به راحتی از نماد های اختصاصی اتوماسیون و قطعات موجود در لیست کتابخانه ها برای چیدمان اصولی قطعات طبق نقشه کشی های صنعتی استفاده کرد.

نرم افزار PC SCHEMATIC Automation

نرم افزار PC SCHEMATIC Automation با پشتیبانی از استاندارد های بین المللی، با داشتن یک محیط کاربر پسند، طراحی مدارات کنترل هیدرولیکی و پنوماتیکی را به یک سرگرمی تبدیل کرده است و عدم نیاز به پیش نیاز برای کار کردن با آن موجب شده است افراد با دانش پایه و مقدماتی بتوانند به آسانی با آن کار کنند. این نرم افزار نسبت به CAD پیشرفته تر بوده و با داشتن توابع و شماتیک های تخصصی به صورت یکپارچه می تواند از طراحی مدارات صنعتی در پروژه های بزرگ نیز پشتیبانی کند و بر روی سیستم های با ویندوز 7، 8، 10 قابل نصب است.

AVEVA Electrical

اگر به دنبال یک نرم افزار جامع و قوی برای طراحی نقشه های الکتریکی تابلو برق هستید، نرم افزار AVEVA Electrical را پیشنهاد می کنیم. وجود رابط گرافیکی پیشرفته که از 3 ماژول تخصصی تهیه مدارک مهندسی برق قدرت و کنترل تشکیل شده است، این نرم افزار را به یکی از پر طرفدار ترین نرم افزار های برق صنعتی تبدیل کرده است. از امکانات این نرم افزار می توان به تهیه گزارش در هر مرحله طراحی اشاره کرد. هم چنین شما می توانید این نرم افزار را با نرم افزار ETAP یکپارچه کرده و نتایج را با هم مقایسه نمایید. فعالیت همزمان چند نفر یکی از ویژگی های مثبت این نرم افزار است. به نحوی که مراحل طراحی اولیه تا تعمیر و نگهداری تابلو برق را می توان به صورت پروژه ای انجام داد.

نرم افزار AVEVA Electrical

ProfiCAD

نرم افزار ProfiCAD یا Electrical CAD یک ابزار ترسیمی است که به طور ویژه برای نمودار های الکتریکی طراحی شده است. این نرم افزار به علت داشتن ابزار های ترسیم زیادی برای برد های مدار، محبوبیت زیادی دارد. استفاده از این نرم افزار نقشه کشی الکتریکی ساده است و دارای ویژگی های عالی است. با کمک ProfiCAD می توانید نمودار های فنی زیادی از جمله پنوماتیک و هیدرولیک ایجاد کنید.

نرم افزار ProfiCAD

نرم افزار ProfiCAD یک ابزار عالی برای مبتدیان و دانش آموزان است؛ زیرا تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن نماد ها و وصل کردن سیم های اتصال است. نرم افزار CAD برق را می توان در خانه و هم چنین نرم افزار تجاری استفاده کرد. ویژگی های نرم افزار ProfiCAD در ادامه آورده شده است:

 • آموزش های تصویری موجود است.
 • رابط کاربری آسان
 • برای مبتدیان خوب است.
 • بدون نسخه آنلاین
 • برای مک یا لینوکس در دسترس نیست.

EdrawMAX

از بهترین نرم افزار حرفه ای نقشه کشی برق EdrawMax استفاده کنید و طراحی نقشه های الکتریکی را سریع و آسان انجام دهید. این نرم افزار شامل تمام ابزار ها و اجزای ضروری مورد نیاز برای ایجاد یک نمودار دقیق الکتریکی حرفه ای است. هم چنین، می توانید از قالب های مختلف استفاده کنید.

نرم افزار EdrawMAX

EdrawMax یک ابزار ترسیم کاربر پسند است که برای همه سیستم عامل ها در دسترس است و در همه مرورگر ها قابل دسترسی است. چیزی که EdrawMax را به یکی از بهترین نرم افزار های طراحی الکتریکی تبدیل می کند این است که استفاده از آن بسیار سریع، آسان و سرگرم کننده است. ویژگی های این نرم افزار عبارتند از:

 • طیف گسترده ای از ابزار های طراحی که استفاده از آن ها آسان است.
 • پشتیبانی از تمام سیستم عامل ها (ویندوز، مک، لینوکس و وب)
 • قالب های نمودار برقی رایگان و قابل ویرایش
 • نصب و ثبت نام آسان
 • راهنمای کاربر کامل و آموزش های ویدئویی
 • قابلیت ذخیره سازی نتایج در حافظه داخلی نرم افزار به صورت Visio، PDF، گرافیک، Word، Excel، PPT

Electra E8

Electra E8 ابزاری آسان، سریع و مقرون به صرفه برای نقشه کشی الکتریکی است. این نرم افزار به شما امکان می دهد نمودار های مهندسی حرفه ای را تا حد امکان به آسانی ایجاد کنید، خواه این نمودار برقی، پنوماتیکی یا هیدرولیک باشد.

نرم افزار Electra E8

Electra E8 یک ابزار پولی است که می تواند بدون هیچ محدودیتی روی صفحه کامپیوتر شما نصب شود. با این حال، نسخه آنلاین وجود ندارد، اما می توانید یک نسخه آزمایشی رایگان دریافت کنید. هم چنین، این نرم افزار شامل ابزار های دیگر CAD برای افراد حرفه ای ها می باشد. ویژگی های نرم افزار Electra E8 عبارتند از:

 • پردازش فوق العاده سریع
 • دارای نسخه آزمایشی رایگان
 • عالی برای مهندسان برق و طراحان تابلو برق صنعتی
 • بدون نسخه آنلاین
 • رایگان نیست.

SmartDRAW

SmartDraw یک ابزار نموداری کاربردی برای همه اهداف طراحی تابلو برق صنعتی است که می توانید جدول، نمودار، اینفوگرافیک یا تصاویر ایجاد کنید. شما می توانید از این ابزار طراحی چند منظوره برای ایجاد محتوای حرفه ای برای هر هدفی استفاده کنید. هم چنین، شما می توانید از SmartDraw برای ایجاد نقشه های مهندسی مانند نمودار های الکتریکی استفاده کنید. از این رو، SmartDraw  به عنوان نرم افزار نقشه کشی الکتریکی کاربرد دارد.

نرم افزار SmartDRAW

SmartDraw دارای بیش از 4500 قالب مختلف و توانایی طراحی شبیه به CAD است. این نرم افزار طراحی نمودار مدار رایگان نیست و نیاز به ثبت حساب دارد. از ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طیف گسترده ای از ابزارهای طراحی
 • وجود قالب های مختلف
 • به صورت آنلاین و آفلاین موجود است.
 • گران قیمت
 • بدون نسخه آزمایش رایگان
 • برای مک یا لینوکس در دسترس نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله لیست کاملی از نرم افزار های برق صنعتی را معرفی کردیم و توضیحات کاملی را درباره ویژگی ها و کاربرد های هر کدام در اختیارتان قرار دادیم. در صورتی که تصمیم به یادگیری هر کدام از این نرم افزار ها گرفتید باید هر کدام را به صورت جداگانه مطالعه کنید. در صورت داشتن سوال می توانید در پایین همین صفحه از طریق ارسال دیدگاه از ما بپرسید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628