معرفی انواع نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

معرفی انواع نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

شغل یک مهندس برق شامل طراحی، توسعه، شبیه سازی، نمونه سازی و آزمایش تجهیزات و سیستم های الکتریکی است. مهندسی برق به شدت بر استفاده از نرم افزارهای مختلف شبیه سازی و مهارت های برنامه نویسی استوار است. در اینجا لیستی از نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی ارائه شده است که هر فارغ التحصیل برق باید یاد بگیرد.

آموزش برق صنعتی آموزشگاه پایتخت فناوری ، منبعی موثر در یادگیری مباحث مرتبط به این رشته است که علاقه مندان می توانند با شماره گیری 02166477628 از جزئیات برگزاری دوره مطلع شوند.

آموزش برق صنعتی

این نرم‌افزارها به ایجاد یک مسیر شغلی قوی در مهندسی برق کمک می‌کنند، خواه در بخش‌ها و سیستم‌های ساختمانی تحقیقاتی و دانشگاهی و یا خواه به عنوان یک مهندس میدانی کار کنند. نرم افزارهای ذکر شده کاربرد فراوانی در طراحی پروژه های مهندسی برق دارند.

اکثر مهندسان حرفه ای از نرم افزارهای طراحی برق برای ایجاد سیستم های کنترل الکتریکی استفاده می کنند. امروزه ابزارهای مختلف طراحی الکتریکی برای طراحی سیستم برق در بازار موجود است. از این رو، دستیابی به نرم افزار برق اتوکد  (انوکد الکتریکال) برای ساخت طرح ها و سیستم های کنترل الکتریکی ایده هوشمندانه ای است.

فیلم معرفی انواع نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

علاوه بر این، این نرم افزار چندین ویژگی و مزیت را ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد تا کارایی طراحی را به طور چشمگیری افزایش دهند و در عین حال یکپارچگی با محیط آشنای اتوکد را حفظ کنند. علاوه بر اتوکد نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

نقشه کشی الکتریکی (برق) چیست؟

نقشه الکتریکی نوعی نقشه فنی است که اطلاعاتی در مورد ارتباطات، روشنایی و نیرو برای پروژه های معماری یا مهندسی نشان می دهد.

نرم افزار نقشه کشی برق صنعتی

طراحی الکتریکی فرآیند برنامه ریزی و ایجاد تجهیزات الکتریکی مانند اجزای الکتریکی، شماتیک ها، تجهیزات روشنایی، سیستم های قدرت و زیرساخت های مخابراتی است. نرم افزارها و ابزارهای طراحی الکتریکی به گردش های کاری خاص برای طراحان سیستم های کنترل الکتریکی می پردازند. در واقع، نقشه های الکتریکی اسناد فنی هستند که طرح های سیستم های الکتریکی را به تصویر می کشند. متخصصین از این اسناد برای نصب سیستم ها در محل استفاده می کنند. در نقشه های الکتریکی، هر نوع جزء و اتصال نماد تخصصی خود را دارد و هر کدام از این جزئیات مهم است.

شماتیک الکتریکی چیست؟

شماتیک الکتریکی نوعی طراحی الکتریکی است که تصویری گرافیکی از یک مدار الکتریکی ارائه می دهد. هدف اصلی آن نشان دادن نحوه چیدمان و اتصال اجزای یک مدار به جای نمایش یک نمایش واقعی و مقیاس‌پذیر از یک پروژه مهندسی یا معماری است. شماتیک های الکتریکی را می توان به عنوان نمودار مدار نیز نام برد.

بیایید نمادهای مورد استفاده برای قطعات مختلف در یک نقشه الکتریکی را با یکدیگر مرور کنیم. در زیر نمادهای مورد استفاده برای کاربردهای مختلف در نرم افزار اتوکد ارائه شده است.

 • روشنایی:
معرفی اجزای تابلو برق ساختمان و کاربرد آن ها
ادامه مطلب

از ابزارهای اتوکد برای ترسیم نمودارهای منابع روشنایی، از چراغ های کلیدی گرفته تا دیوارکوب ها استفاده می شود.

نقشه کشی برق صنعتی

 • سوئیچ ها:

از تک قطبی گرفته تا چند قطبی، اتوکد می تواند به شما در ترسیم نمودار مدارهای الکتریکی کمک کند.

سوئیچ ها در نقشه کشی برق صنعتی

 • فیوزها:

فیوزها شار جریان را محدود می کنند تا از آسیب دیدن سایر اجزا جلوگیری شود. با اتوکد طراحی و نمودار فیوزها آسان تر است.

فیوزها در نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

 • اتصال به زمین:

مدارهای الکتریکی برای حفظ ایمنی باید به زمین متصل شوند. روش های صحیح نمودارسازی زمین های الکتریکی با اتوکد را بیاموزید.

نرم افزارهای برق صنعتی

 • سیم ها:

سیم ها اجزا را به هم متصل می کنند و اتوکد به شما قدرت طراحی را می دهد تا آنچه را که نیاز دارید مشخص کنید.

انواع نرم افزار نقشه کشی برق صنعتی

 • مقاومت ها:

اتوکد ابزارهای طراحی برای نمودار مقاومت ها را در اختیار شما قرار می دهد که شار جریان را کاهش می دهند، سطوح سیگنال را تنظیم می کنند، ولتاژها را تقسیم می کنند و موارد دیگر.

آموزش نقشه کشی برق صنعتی

 • خازن ها:

خازن ها انرژی پتانسیل را ذخیره می کنند. آنها به دو دسته قطبی یا غیر قطبی تقسیم می شوند. مجموعه ابزار اتوکد الکتریکال به شما این امکان را می دهد که خازن ها را به درستی رسم کنید.

خازن در نقشه کشی برق صنعتی

 • منابع تغذیه:

از جریان های مستقیم (DC) گرفته تا جریان های متناوب (AC) و باتری ها، راه های زیادی برای تامین انرژی آنچه می سازید وجود دارد. اتوکد فرآیند برنامه ریزی و طراحی را آسان می کند.

برق صنعتی و نقشه کشی

انواع نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی

امروزه به دست آوردن یک شغل خوب بسیار دشوار است، شرکت به شخصی نیاز دارد که دانش و مهارت های بیشتری داشته باشد، بنابراین می توانید با یادگیری این نرم افزارها مهارت های خود را افزایش دهید، زمانی که مهارت های خود را در این نرم افزارها ایجاد کردید، شغل خوبی خواهید داشت. بیایید به معرفی مهم ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای نقشه کشی برق صنعتی بپردازیم:

اتوکد الکتریکال (AutoCAD Electrical)

راه حل طراحی برق به منظور کمک به مهندسان در اصلاح کنترل های الکتریکی برای ایجاد نقشه ها، نمودارهای سیم کشی و شماتیک ها ایجاد شده اند. ویژگی‌های کلیدی این پلتفرم شامل همکاری مشتری و تامین‌کننده، مدیریت پروژه، شماره‌گذاری سیم، برچسب‌گذاری قطعات، بررسی خطای بلادرنگ، ارجاع متقابل سیم پیچ و تماس، تولید گزارش و موارد دیگر است. AutoCAD Electrical همچنین متخصصان را قادر می سازد تا دو نسخه از یک طراحی را در یک رابط یکپارچه مقایسه کنند. در ادامه ویژگی های دیگر این نرم افزار تخصصی را بررسی می کنیم.

 • نرم افزار اتوکد الکتریکال توسط بسیاری از مهندسان برق برای طراحی نقشه سیم کشی ساختمان، طراحی ماشین آلات و غیره استفاده می شود.
 • اتوکد دقت بالایی را ارائه می دهد که به شما این امکان می دهد با ابعاد کوچک ترسیم کنید.
 • سرعت نرم افزار بالا است.
 • نرم افزار اتوکد برای استفاده و ویرایش آسان است.
 • این نرم افزار به شما یک دید واقع بینانه می دهد.
 • با یادگیری نرم افزار اتوکد می توانید شغل خوبی پیدا کنید.
تفاوت تابلو های برق فشار قوی و فشار ضعیف
ادامه مطلب

پروتئوس(Proteus) و Pspice

نرم افزار پروتئوس نرم افزار بسیار مهمی است که می توانیم به کمک آن  مدار را طراحی کرده و خروجی را بررسی کنیم. این نرم افزار بیشتر توسط مهندسان الکترونیک برای شبیه سازی مدارها استفاده می شود. در این نرم افزار می توانید هر مداری مانند منبع تغذیه تنظیم شده، مدارهای دیجیتال و … را طراحی کنید. همانند پروتئوس، نرم افزار PSpice نیز در بازار موجود است.

اورکد (OrCAD)

این نرم افزار نیز در بسیاری از صنایع برای ترسیم شماتیک مدارهای الکترونیکی، چارچوب ارائه تحریک بصری و مسیریابی، ترسیم، طراحی برد مدارهای چاپی استفاده می شود. بسیاری از آیفون ها با استفاده از نرم افزار OrCAD طراحی شده اند.

ETAB

ETAP مخفف Electrical Transient and Analysis Program می باشد. این نرم افزار برای شبیه سازی طراحی، اتوماسیون و بهره برداری از سیستم های توزیع، تولید و برق صنعتی استفاده می شود. این نرم افزار می تواند سیستم شما را شبیه سازی کرده و تمامی مقادیر الکتریکی مانند جریان، خطا، افت ولتاژ و غیره را محاسبه کند تا طراحی الکتریکی شما را تایید کند. همچنین برای آنالیز سیستم خورشیدی استفاده می شود. باید گفت که ETAP یک نرم افزار قدرتمند و بسیار کاربرپسند است. علاوه بر این، رابط کاربری گرافیکی یک خطی مدل سازی را آسان می کند.

به عبارت دیگر، نرم افزار ETAP بهترین و جامع ترین مجموعه راه حل سازمانی سیستم قدرت یکپارچه را ارائه می دهد که از مدل سازی تا بهره برداری را در بر می گیرد. نوار ابزارهای مختلف در ETAP عملکرد تقریباً تمام تحلیل های مورد نیاز برای طراحی، تنظیم و بهره برداری از یک سیستم قدرت را ارائه می دهند. به طور کلی، ETAP را می توان برای انجام تجزیه و تحلیل جریان برق، طراحی هماهنگی و حفاظت رله، طراحی سیستم کنترل، جریان بهینه توان استفاده کرد.

LabVIEW (طراحی رابط و HMI)

LabVIEW (Laborartory Virtual Instruments Engineering Workbench) یک نرم افزار مهندسی سیستم برای برنامه هایی است که نیاز به تست، اندازه گیری و کنترل با دسترسی سریع به سخت افزار و بینش داده دارند.

نرم افزار LabVIEW یک رویکرد برنامه نویسی گرافیکی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند هر جنبه ای از برنامه خود را تجسم کنید، از جمله پیکربندی سخت افزار، داده های اندازه گیری، و اشکال زدایی. این بصری سازی، ادغام سخت افزار اندازه گیری از هر فروشنده، ارائه منطق پیچیده در نمودار، توسعه الگوریتم های تجزیه و تحلیل داده ها و طراحی رابط های کاربری

مهندسی سفارشی را ساده می کند. برای کنترل بلادرنگ، LabVIEW بهترین ابزار موجود در بازار است. می تواند با چندین دستگاه متصل شود تا داده ها را از حسگرها به دست آورد و محرک ها را بر اساس داده های پردازش شده کنترل کند.

Simulink (نرم افزار مبتنی بر GUI برای شبیه سازی سیستم پویا)

Simulink یک نرم افزار همراه مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی برای Matlab است. این برنامه توسط زبان برنامه نویسی Matlab طراحی شده است. بسیاری از مهندسان برق استفاده از Simulink را بسیار ساده تر از MATLAB می دانند. هنگامی که از MATLAB  و Simulink  با هم استفاده می کنید، برنامه نویسی متنی و گرافیکی را برای طراحی سیستم خود در یک محیط شبیه سازی ترکیب می کنید. به طور مستقیم با استفاده از هزاران الگوریتمی که از قبل در متلب وجود دارد. از MATLAB برای ایجاد مجموعه داده های ورودی برای شبیه سازی درایو استفاده کنید. هزاران شبیه سازی را به صورت موازی اجرا کنید. سپس داده ها را در متلب تجزیه و تحلیل و تجسم کنید.

معرفی اجزای تابلو برق ساختمان و کاربرد آن ها
ادامه مطلب

سالیدورک الکتریکال (SolidWorks Electrical)

یک نرم افزار طراحی الکتریکی برای کمک به ساده کردن اتصالات الکتریکی برای سیستم های الکتریکی پیچیده است.همچنین، این ابزار در همکاری بین بخشی توسط تیم هایی که سیستم های الکتریکی تعبیه شده را طراحی می کنند استفاده می شود.

نرم افزار طراحی الکتریکی SOLIDWORKS از ابزارهای طراحی الکتریکی استثنایی است و استفاده آسان را در اختیار شما قرار می دهد که به شما این امکان می دهد که اتصالات الکتریکی را به طور موثر برای سیستم های الکتریکی پیچیده تعریف کنید. به طور عمده، به یک رابط بصری و ساده برای استفاده مجهز است که وظایف پیچیده از جمله نقشه های پایانه و ارجاع متقابل تماس را خودکار می کند.

نه تنها این، بلکه با کاهش همزمان وظایف تکراری مربوط به توسعه شماتیک های الکتریکی، توسعه محصول را نیز سرعت می بخشد. همچنین از ویژگی‌های مختلفی مانند قابلیت‌های طراحی جدید، ابزارهای همکاری نوآوری، پیشرفت‌های ترسیمی، ویژگی‌های تب و اسلات و غیره تشکیل شده است.

ایپلن (EPLAN)

EPLAN، نرم افزار و راه حل های خدماتی را در زمینه های مهندسی برق، اتوماسیون و مکاترونیک ارائه می دهد. EPLAN که برای مشاغل با هر اندازه در صنایع مختلف طراحی شده است، یک پلت فرم مهندسی برق است که در زمان و هزینه صرفه جویی می کند.

EPLAN Electric P8 یک سیستم مهندسی سازگار، یکپارچه و سریع برای برنامه ریزی و طراحی مهندسی برق برای ماشین آلات و سیستم های کارخانه است. این نرم افزار از مهندسی دو بعدی به کمک کامپیوتر و طیف گسترده ای از روش های مهندسی پشتیبانی می کند: از ایجاد دستی تا رویکردهای استاندارد و مبتنی بر الگو را در بر می گیرد. داده های پروژه، پس از وارد شدن به شماتیک، پایه ای برای تکمیل خودکار اسناد سیستم ماشین و کارخانه می شود. به طور خلاصه، نرم افزار طراحی الکتریکی EPLAN Electric P8 بسیار بیشتر از ترسیم شماتیک ها و نمودارهای مداری “فقط” به شما ارائه می دهد.

آموزشگاه پایتخت فناوری از جمله مجموعه های آموزشی ست که مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای کشور است و دوره های کاربردی آزمایشی در رشته های برق و الکترونیک، مکانیک و تعمیرات برگزار می کند. این دوره ها که شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC،  آموزش برق ساختمان ، تعمیرات لوازم خانگی و … انواع مهارت های فنی و تعمیراتی را به کارآموزان آموزش می دهد.

برای بدست آوردن اطلاعات کامل در مورد جزئیات برگزاری دوره ها با شماره تلفن 02166477628 تماس بگیرید و سوالات خود را از کارشناسان روی خط بپرسید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
02166477628
02166477628