عیب یابی سینمای خانگی

عیب یابی سینمای خانگی

تصور کنید که سیستم سینمای خانگی خود را به تازگی تنظیم و نصب کرده ­اید. سپس همه ­ی قسمت ­ها را روشن می­کنید اما اتفاقی نمی­ افتد. بسیاری از کاربران این محصولات با چنین مشکلاتی مواجه شده ­اند و این بدان معنا نیست که باید فوراً با نمایندگی محصول یا یک تعمیرکار تماس بگیرید.

در این مقاله به عیب یابی سینمای خانگی پرداخته شده است. همچنین گفتنی ست دوره آموزش تعمیرات لوازم صوتی و تصویری در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

آموزش تعمیرات لوازم صوتی و تصویری

عیب یابی سینمای خانگی را از کجا باید شروع کرد؟

اقدامات ساده ­ای وجود دارند که قبل از این که تلفن را بردارید و تماس بگیرید می­توانید آن ­ها را انجام دهید و اطلاعاتی وجود دارند که شما با کمک آن ­ها می­توانید سیستم خود را راه اندازی کنید یا متوجه شوید که مشکل اصلی سیستم چیست و آیا نیاز به تعمیر دارد یا خیر.

مشکلات سخت افزاری مختلفی وجود دارند که می­توانند سیستم سینمای خانگی را مختل کنند و مانع از روشن شدن دستگاه شوند.

مشکلات برقی دستگاه می­توانند از وجود مشکل در بُرد سیستم و یا سیم­ برق نشأت بگیرند. سخت افزارهای خارجی مانند آداپتور جریان متناوب که دستگاه به آن متصل شده است یا کابل ویدیویی متصل شده نیز می­توانند سبب ایجاد مشکل در برق رسانی شوند.

از روشن نشدن سینمای خانگی مطمئن شوید

این که تلویزیون شما چیزی نشان نمی­دهد به این معنا نیست که حتماً سینمای خانگی شما روشن نشده است. از نزدیک بلندگوها و پخش کننده ­ی DVD را بررسی کنید.

در قسمت بالایی سمت راست دستگاه پخش کننده یک لامپ LED وجود دارد که زمانی که دستگاه پخش کننده روشن می­شود این چراغ هم روشن می­شود.

به علاوه، سیستم های سینمای خانگی زمانی که روشن می­شوند وضعیت خود را روی صفحه نمایش نشان می دهند مانند HDMI1 یا No disk.

اگر دستگاه پخش کننده (Player) یا بلندگوها روشن هستند اما در صفحه چیزی نشان داده نمی­شود، با خواندن باقی این مطلب مشکل اصلی را بیابید.

پریز یرق را بررسی کنید

سینمای خانگی خود را از پریز برق و همه­ ی سیم ­های اضافی که به آن متصل شده ­اند جدا کنید و آن را به یک پریز دیگر که از کار کردن آن مطمئن هستید وصل کنید تا از سالم بودن دستگاه و عدم برق رسانی پریز قبلی مطمئن شوید (یکی از بهترین روش ­ها برای تست کردن پریزها اتصال لامپ به آن­ ها است).

سیم یا بُرد برق

ممکن است سیم سینمای خانگی RCA آسیب دیده باشد. بررسی کنید که سیم برق نسوخته باشد یا دچار مشکلاتی از قبیل پوسیدگی که می­توانند با گذشت زمان ایجاد شوند و مانع از کار کردن کابل شوند، نشده باشد.

به علاوه، اگر دستگاه ضربه خورده و یا افتاده باشد و یا درگیر اتفاق دیگری شده باشد، احتمال آسیب رسیدن به بُرد سیستم وجود دارد. با اتصال سیم برق دستگاه به یک منبع جریان متناوب که از کار کردن آن مطمئن هستید می­توانید از سلامت سیستم باخبر شوید.

اگر زمانی که دستگاه را به پریزی که از کار کردن آن مطمئن هستید وصل می­کنید روشن نشود، به احتمال زیاد سیم برق یا بُرد برق منشأ بروز این مشکل هستند.

اگر خودتان اقدام به تعمیر این قسمت­ ها بکنید دیگر نمی­توانید از گارانتی سیستم بهره ببرید، بنابراین بهتر است کار را به یک تعمیرکار حرفه­ ای در این حوزه بسپارید.

عیب یابی سینما خانگی

اتصال ویدیویی

ممکن  است سینمای خانگی شما روشن شده باشد اما چون سیم­ های ویدیویی محکم وصل نشده ­اند شما نتوانید تصویری را روی نمایشگر مشاهده کنید، حتی اگر دستگاه روی ورودی مناسبی تنظیم شده باشد.

سیم­ های ویدیویی را هل بدهید تا محکم به خروجی­ های روی سینمای خانگی و ورودی ­های روی نمایشگر متصل شوند. در صورتی که سیم­ های ویدیویی مورد استفاده­ ی شما خراب شده یا آسیب دیده ­اند باید سیم ­های سالم دیگری را جایگزین آن­ ها کنید.

ریموت کنترل

اگر می­خواهید با استفاده از کنترل سینمای خانگی آن را روشن کنید بهتر است موانعی بین کنترل و سیستم وجود نداشته باشند. موارد دیگری که باید به آن­ ها توجه کنید رعایت فاصله­ ی مناسب تا دستگاه و مستقیم گرفتن کنترل به طرف دستگاه است.

همچنین اگر باتری­ ها کار نمی­کنند باتری­ های جدید را جایگزین آن­ ها کنید. با فشردن دکمه ی پاور روی دستگاه آن را خاموش کنید تا بفهمید مشکل از کنترل است یا خود سینمای خانگی.

اگر با انجام این کار هم سیستم روشن نمی­شود مشکل در خود سینمای خانگی است و ارتباطی با کنترل ندارد.

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی ، آموزش تعمیرات یخچال فریزر ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی تعدادی از دوره های مرتبط هستند که علاقه مندان می توانند در کنار دوره تعمیرات لوازم صوتی و تصویری، در آن ها شرکت کرده و مهارت های خود را ارتقاء دهند.

امتیاز دهید
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه