چگونه در شغل تعمیرات لوازم خانگی متخصص شویم؟

چگونه در شغل تعمیرات لوازم خانگی متخصص شویم؟

امروزه بیشتر لوازم خانگی دستی و مکانیکی جای خود را به لوازم برقی داده اند که هم به نیروی کمتری احتیاج دارند و مانع از خستگی زود هنگام می شوند و هم کارها را سرعت بخشیده اند. تنوع لوازم برقی داخل منزل بسیار زیاد است و هر کدام از آن ها ساختار و پیچیدگی های خاص خود را دارند به همین دلیل است که افراد عادی نمی توانند خودشان بدون این که آموزشی دیده باشند آن ها را تعمیر کنند. در جامعه افراد آموزش دیده و با تجربه ای وجود دارند که هنگام مختل شدن کارکرد هر یک از لوازم برقی منزل می توان به آن ها مراجعه کرد. همچنین اگر لوازم خانگی بزرگ و سنگینی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و غیره برای شما دردسر ایجاد کرد می توانید با تعمیرکاران متخصص و کارشناسان تماس بگیرید تا آنان به محل مورد نظر شما مراجعه کنند و دستگاه را در محل برای شما تعمیر کنند.

شغل تعمیرات لوازم خانگی

امروزه بسیاری از افراد به جای ادامه تحصیل در دانشگاه ها به آموزش های عملی و کارهای فنی تمایل نشان می دهند. شغل تعمیرات لوازم خانگی هم یکی از مشاغل فنی پرطرفدار و پردرآمد در ایران است که افراد زیادی تمایل دارند آن را به عنوان شغل خود انتخاب کنند و برای موفقیت در این مسیر تلاش کنند. حال می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که یک تعمیرکار لوازم خانگی باید چه روحیات و خصوصیاتی داشته باشد، چه مهارت هایی را باید کسب کند، چگونه می تواند در این رشته موفق شود و درآمد بیشتری کسب کند، باید چه مقدار سرمایه اولیه داشته باشد و غیره.

بازار کار شغل تعمیرات لوازم خانگی در ایران چگونه است؟

همان طور که می دانید در داخل خانه لوازم برقی کاربردهای زیادی دارند و برخی از آن ها نظیر یخچال، تلویزیون و غیره چنان دارای اهمیت هستند که بدون وجودشان نمی توان زندگی کرد. تصور کنید که یخچالتان به مدت چند روز خراب باشد و به تعمیرکار دسترسی نداشته باشید. بسیاری از مواد غذایی بدون قرار گرفتن داخل یخچال به سرعت فاسد می شوند و قابل استفاده نیستند. در این شرایط است که اهمیت نیروی کار متخصص مشخص می شود. به دلیل این که تمامی خانواده ها از لوازم برقی نظیر یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، انواع آبمیوه گیری و مخلوط کن استفاده می کنند، همواره نیاز به وجود تعمیرکاران متخصص لوازم برقی منزل احساس می شود و این شغل به سادگی اشباع نمی شود. این در حالی است که لوازم برقی متنوع دیگری هم در داخل منازل استفاده می شوند که هر کدام مستعد خراب شدن هستند و ممکن است به تعمیرات احتیاج پیدا کنند.

در ایران یکی دیگر از عواملی که باعث شده است شغل تعمیرات لوازم خانگی به یکی از مشاغل خوب و پررونق تبدیل شود این است که به علت تحریم های اعمال شده در سال های اخیر و بالا رفتن قیمت دلار قیمت لوازم برقی خانگی به شدت افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل بیشتر مردم هنگام مواجهه با مشکلات مختلف ترجیح می دهند به جای خریدن یک دستگاه جدید، دستگاه خراب خود را به تعمیرکاران متخصص بسپارند و با هزینه کمتر مشکل را حل کنند.

خصوصیات یک تعمیرکار لوازم خانگی

خصوصیات یک تعمیرکار لوازم خانگی

تعمیرکاران گاهی مجبور به جابه جا کردن دستگاه ها می شوند و با توجه به این که برخی از لوازم برقی سنگین و بزرگ هستند یک تعمیرکار باید توانایی جسمی خوبی داشته باشد. داشتن قدرت بینایی قوی، مهارت در تشخیص و تفکیک رنگ ها و دقت و ریز بینی باشد. تعمیرکاری که می خواهد در کار خود پیشرفت قابل توجهی داشته باشد باید همواره اطلاعات و دانش فنی خود را به روز نگه دارد. تعمیرکار باید روابط عمومی بالایی داشته باشد تا بتواند به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کند و سؤالاتی را که به عیب یابی سریعتر و بهتر دستگاه کمک می کنند از آن ها بپرسد. تعمیرکار لوازم خانگی باید ریسک پذیر و خلاق باشد تا بتواند هنگام رویارویی با مشکلات جدید و خاص راه حلی پیدا کند و روش جدیدی را امتحان کند. بیشتر تعمیرکاران به صورت مستقل و برای خودشان کار می کنند اما برخی از افراد هم در شرکت های مختلف به عنوان تعمیرکار فعالیت می کنند. با این اوصاف فردی که به عنوان تعمیرکار لوازم خانگی شروع به کار می کند باید توانایی فعالیت مستقل و اداره کردن مشتریان را داشته باشد.

چگونه یک تعمیرکار لوازم خانگی متخصص شویم؟

برای این که فردی آموزش های لازم را در زمینه تعمیرات لوازم خانگی شروع کند نیاز به تحصیلات خاصی ندارد و حتی نوجوانی که قصد دارد در آینده در این رشته فعالیت کند می تواند در آموزشگاه های معتبری که تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای فعالیت می کنند ثبت نام کند و مهارت آموزی و کسب تجربه را آغاز کند. در این گونه کلاس ها تمامی مباحث مرتبط با تعمیرات لوازم الکترونیکی را از سطوح ابتدایی تا مباحث پیشرفته آموزش می دهند و بیشتر زمان کلاس ها را صرف آموزش های عملی می کنند تا کارآموزان در این کلاس ها تجربیات کافی برای شروع به کار را نیز کسب کنند.

بعد از گذراندن دوره ها کارآموزان باید توانایی عیب یابی و تعمیر انواع لوازم برقی را داشته باشند. علاوه بر این باید بر نحوه عملکرد و مشکلات متعدد تک تک قطعات الکترونیکی تسلط کامل پیدا می کنند. از آن جا که برای مشتریان تعمیر هر چه سریعتر لوازم برقی پرکاربرد مهم است برای جلب رضایت مشتری و کسب درآمد بیشتر تعمیرکار باید سرعت عمل داشته باشد و بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن قطعات و لوازم الکترونیکی را عیب یابی و تعمیر کند. یک تعمیرکار ماهر باید بتواند تمامی قطعات اصل را از غیراصل و کپی تشخیص دهد و برای جلب رضایت مشتری و کسب اعتبار از بهترین قطعات استفاده کند.

سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار چقدر است؟

سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار چقدر است

اولین هزینه مربوط به گذراندن دوره ها و دریافت مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای است. برای شرکت در کلاس ها و ادامه کار باید ابزارها و لوازم مورد نیاز خود را نیز خریداری کنید. در دوره ها متوجه می شوید که چه ابزارهایی برای کار شما ضروری است. تعمیرکار لوازم خانگی زمانی که به صورت مستقل کار می کند به مغازه ای برای ارائه خدمات به مشتریان احتیاج دارد. برای اجاره مغازه باید مبلغی به عنوان رهن داده شود و مابقی به عنوان اجاره. اگر توانایی پرداخت رهن بیشتر هستید بهتر است که آن را بپردازید و اجاره کمتری بدهید. زمانی که اعتبار کافی به دست آوردید می توانید درآمد بیشتری کسب کنید و دیگر بابت اجاره نگرانی نداشته باشید. در نهایت باید بابت تبلیغات، کارت ویزیت، تراکت و غیره مقداری هزینه صرف کنید تا خود را به مشتریان معرفی کرده و اعتبار کسب کنید. اگر نمی خواهید بایت تبلیغات هزینه ای پرداخت کنید می توانید از سایت هایی نظیر دیوار استفاده کنید و هر چند وقت یک بار آگهی خود را به روز کنید تا جزو اولین آگهی های ارائه خدمات قرار گیرید.

چالش ها و معایب کار تعمیرات لوازم خانگی

با وجود این که تعمیرات لوازم برقی منزل یکی از مشاغل پردرآمد و پررونق در ایران است اما معایب و خطراتی هم دارد که باید با علم به آن ها برای آینده شغلی خود تصمیم گیری کنید. برای مثال چون تعمیرکاران با لوازم برقی سروکار دارند گاهی کار کردن با تجهیزات و دستگاه های مختلف می تواند برایشان خطر آفرین باشد. برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی تعمیرکار باید تمامی اصول ایمنی را رعایت کند. از طرف دیگر یک تعمیرکار لوازم خانگی هر لحظه ممکن است دچار شوک، بریدگی، خراش، گزیدگی و غیره شود. سروکار داشتن با آلاینده ها، امواج، تجهیزات برقی و غیره هم موجب خطرناک شدن این شغل شده است. بنابراین اگر قصد دارید که به عنوان تعمیرکار لوازم خانگی فعالیت کنید باید صبور باشید، در کار دقت زیادی به خرج دهید و به گونه ای از لوازم و تجهیزات محافظ استفاده کنید که شما را هیچ خطری تهدید نکند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه