بازار کار تعمیرات ماشین ظرفشویی به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی

بازار کار تعمیرات ماشین ظرفشویی به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی

ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربرد ترین لوازم برقی داخل آشپزخانه است که عملکرد درست آن اهمیت زیادی دارد. ما هر روز از ظروف زیادی برای پخت و پز و خوردن غذا استفاده می کنیم که بعد از هر بار استفاده باید تمیز شسته شوند. اگر ظرف ها درست شسته نشوند و ذرات مواد غذایی یا چربی روی آن ها باقی بماند ممکن است به سلامتی ما صدمه وارد شود. یک ماشین ظرفشویی نو معمولاً بین 7 تا 12 سال عمر مفید دارد اما باز هم سلامت دستگاه به نحوه نگهداری و میزان استفاده از آن بستگی دارد و ممکن است قبل از گذشتن این مدت زمان دچار مشکلات مختلف شود. از رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی می توان به روشن نشدن ماشین ظرفشویی، تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی، تمیز نشدن ظرف ها در پایان چرخه شست و شو، نشت آب از قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی، خشک نشدن ظرف ها در داخل ماشین ظرفشویی، بو گرفتن ظرف ها بعد از شسته شدن در داخل ماشین ظرفشویی، پر سروصدا کار کردن ماشین ظرفشویی و غیره اشاره کرد.

چیدمان نامناسب ظرف ها در داخل ماشین ظرفشویی، مسدود شدن مسیر تخلیه، خراب شدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی، خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرف شویی، خرابی تایمر، سوختن فیوز و غیره از عواملی هستند که مشکلات مختلفی را برای ماشین های ظرفشویی به وجود می آورند و باید توسط تعمیرکاران متخصصی عیب یابی و تست شوند.گاهی اوقات مشکل ماشین ظرفشویی با راه حل هایی ساده نظیر تمیز کردن فیلتر تخلیه، استفاده کمتر از مواد شوینده یا چیدمان درست ظروف در داخل ماشین حل می شوند اما زمانی که با مشکلی جدی تر مواجه می شویم بهتر است خودمان برای تعمیر دستگاه دست به کار نشویم. ماشین ظرفشویی دارای ساختاری پیچیده است که فقط افراد متخصص قادر به عیب یابی و تعمیر آن هستند. برخی از افراد برای این که بابت تعمیر ماشین ظرفشویی دستمزدی به تعمیرکار پرداخت نکنند خودشان برای رفع مشکل دستگاه شروع به کار می کنند اما ممکن است این کار موجب آسیب رسیدن به فرد تعمیر کننده و ماشین ظرفشویی شود و هزینه های بیشتری را به دنبال داشته باشد. هر گاه با یکی از مشکلات گفته شده مواجه شدید حتماً باید با یک شرکت خدماتی تعمیراتی یا تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا برای حل مشکل به شما کمک کند.با توجه به این که در سال های اخیر بیشتر خانواده ها به استفاده از ماشین ظرفشویی روی آورده اند و در بیشتر خانه ها ماشین ظرفشویی وجود دارد مردم به تعمیرکاران متخصصی نیاز دارند که بر تمامی کدهای خطا و مشکلات فنی ماشین های ظرفشویی مسلط باشند و بتوانند به درستی مشکل دستگاه را تشخیص داده و آن را در کوتاه ترین زمان ممکن تعمیر کنند. در ادامه به صورت کامل بازار کار  تعمیرات ماشین ظرفشویی و سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع به کار در این زمینه را بررسی می کنیم.

 

چگونه به عنوان تعمیرکار ماشین ظرفشویی وارد بازار کار شویم؟

برای این که یک فرد عادی بتواند به یک تعمیرکار متخصص تبدیل شود باید آموزش ببیند و مهارت کسب کند.فرد علاقه مند می تواند با انتخاب رشته لوازم خانگی در هنرستان ها با آموزش تعمیرات لوازم خانگی آشنا شود.هم چنین این مهارت ها در طول دوره های تخصصی که توسط آموزشگاه های فنی نیز برگزار می شود کسب می شوند. برای ثبت نام در دوره تخصصی آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی به تحصیلات آکادمیک و مدرک تحصیلی خاصی احتیاج ندارید و می توانید در هر سنی که هستید نسبت به شرکت در دوره اقدام کنید. کارآموزان در طی این دوره ها با انواع قطعات الکترونیکی به کار رفته ماشین ظرفشویی و وظایف این قطعات آشنا می شوند و نحوه جدا کردن قطعات و نصب قطعات جدید را فرا می گیرند. آن ها به صورت عملی با نحوه تعمیرات ماشین های ظرفشویی آشنا می شوند و طریقه کار با ابزارهای مخصوص کار را فرا می گیرند. در طی دوره ها کارآموزان یاد می گیرند که چگونه مشکل ماشین ظرفشویی را تشخیص دهند و پس از تشخیص مشکل برای برطرف کردن آن اقدام کنند. فردی که دوره تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی را به اتمام می رساند به اندازه کافی مهارت و تجربه عملی دارد و می تواند به عنوان تعمیرکار حرفه ای ماشین ظرفشویی وارد بازار کار شود.تعمیرکار ماشین ظرفشویی

 

آینده و بازار کار تعمیرات ماشین ظرفشویی

همان طور که گفته شد در سال های اخیر استفاده از ماشین ظرفشویی در ایران رواج بیشتری پیدا کرده است و به همین دلیل جامعه به وجود تعمیر کارهایی با مهارت نیاز دارد که بتوانند انواع مشکلات ماشین ظرفشویی را برطرف کنند. به همین دلیل شغل تعمیرات ماشین ظرفشویی به یکی از مشاغل فنی پر رونق تبدیل شده است. البته در بیشتر مواقع کسانی که در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی فعالیت می کنند در زمینه تعمیرات سایر لوازم خانگی نیز مهارت و اطلاعات لازم را دارند و به تعمیر لوازم برقی دیگر نیز می پردازند. همین مسئله باعث می شود فعالیت این افراد متخصص بیشتر شود و متقاضیان بیشتری داشته باشند.

ما در طول روز تعداد زیادی ظرف کثیف می کنیم و شستن تمام این ظرف ها بدون وجود ماشین ظرفشویی کاری دشوار است به همین دلیل استفاده از ماشین های ظرفشویی همواره ادامه دارد و در آینده شاهد تولید ماشین ظرفشویی هایی با قابلیت های بیشتر خواهیم بود. این بدان معناست که در آینده هم خانواده ها از ماشین های ظرفشویی استفاده خواهند کرد و همواره به تعمیرکاران متخصص نیاز خواهند داشت. یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی باید با روی کار آمدن ماشین ظرفشویی های جدیدتر دانش خود را به روز رسانی کند و بر ساختار و نحوه عملکرد این دستگاه ها مسلط شود تا در آینده مشتریان خود را از دست ندهد و همواره درآمد کافی داشته باشد.بازار کار تعمیرات ماشین ظرفشویی

تعمیرکار ماشین ظرفشویی هم می تواند به صورت مستقل فعالیت کند و هم می تواند از طریق روش های دیگر نظیر آموزش مهارت های خود به کارآموزان یا فعالیت به عنوان تعمیرکار برای شرکت های خدماتی تعمیراتی درآمد کسب کند. اگر خواستار درآمد بیشتر و استقلال شغلی هستید بهتر است برای خود یک مغازه یا کارگاه باز کنید و پاسخگوی تعمیرات خواسته شده از سوی مراجعین باشید. اگر به اندازه کافی سرمایه اولیه ندارید تا بتوانید برای خود مغازه ای اجاره کنید می توانید به عنوان تعمیرکار متخصص در شرکت های خدماتی تعمیراتی موجود فعالیت کنید. برای این که آینده ای درخشان داشته باشید لازم است مهارت و سرعت عمل خود را افزایش دهید و به این صورت به مرور زمان اعتبار کسب کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

 

سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار چقدر است؟

به طور کلی برای شروع مشاغلی که خدماتی هستند نسبت به سایر مشاغل سرمایه کمتری لازم است. فردی که می خواهد به عنوان تعمیرکار ماشین ظرفشویی فعالیت کند باید ابتدا در دوره های تخصصی تعمیرات ماشین ظرفشویی ثبت نام کند. برای ثبت نام در این دوره ها به 1 الی 2 میلیون تومان سرمایه اولیه احتیاج دارید. پس از آن باید به سراغ خرید ابزارهای مخصوص این شغل بروید و نسبت به تهیه آن ها اقدام کنید. پس از این که دوره ها به اتمام رسیدند شما بر اساس میزان سرمایه ای که در اختیار دارید برای نحوه فعالیت خود تصمیم گیری می کنید.

اگر سرمایه لازم برای اجاره یک مغازه را در اختیار ندارید باید به دنبال یک شرکت خدماتی تعمیراتی باشید تا شما را به عنوان عضوی از خود بپذیرد. در صورتی که به اندازه کافی سرمایه در دست دارید و می توانید یک مغازه کوچک در محله ای معمولی اجاره کنید کار خود را به صورت مستقل شروع می کنید. مشتریان با مراجعه به مغازه یا مرکز تعمیرات شما مشکلات خود را با شما مطرح می کنند و شما خدمات لازم را به آنان ارائه می دهید. اگر سرمایه اولیه شما محدود نیست بهتر است مرکز تعمیرات خود را در یک خیابان شلوغ و پر رفت و آمد اجاره کنید تا مراجعین بیشتری داشته باشید.

در بسیاری از مواقع پس از این که ماشین ظرفشویی مشتری خود را بررسی می کنید متوجه می شوید که یکی از قطعات آن خراب است و نیاز به تعویض دارد. شما باید بخشی دیگر از سرمایه خود را صرف خریدن قطعات به کار برده شده در ماشین های ظرفشویی بکنید تا در مواقع لزوم قطعه خراب را با قطعه سالم تعویض کنید و بعد از اتمام کار و تعمیر کامل کاشین ظرفشویی هزینه خرید قطعه را به همراه دستمزد خود از مشتری دریافت کنید. در طول دوره های تخصصی نحوه تشخیص قطعات اصل و تقلبی به شما آموزش داده می شود. همواره سعی کنید از بهترین قطعات برای مشتریان خود استفاده کنید تا ماشین ظرفشویی بعد از مدتی دوباره به تعمیرات نیاز پیدا نکند و اعتبار شما خدشه دار نشود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه