آموزش نصب کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت یکی از لوازم پر مصرف در جامعه امروز می باشد از این رو با گسترش این محصول نیاز به خدماتی از قبیل نصب و تعمیرات امری غیرقابل چشم پوشی می باشد. دوره آموزش نصب کولر گازی آموزشگاه پایتخت فناوری با ارائه بهترین آموزش های تخصصی برای تربیت نیروی کاری مجرب برای ورود به بازار کار برگزار می شود. این دوره همچنین تحت نظر اساتیدی که خود در پروژه های عملی شرکت داشته اند برگزار شده و در پایان دوره گواهینامه مهارت نیز به کارآموزان ارائه می شود.

سرفصل ها
چرا پایتخت فناوری؟
مجوز فعالیت مجوز فعالیت

دارای مجوز معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور

مدرک فنی و حرفه ای مدرک فنی و حرفه ای

معرفی هنرجویان به فنی و حرفه ای جهت اخذ مدرک

دوره های عملی دوره های عملی

برگزاری دوره ها در کارگاه مجهز بصورت عملی

پشتیبانی پشتیبانی

پشتیبانی کار آموزان پس از اتمام دوره ی آموزشی

سرفصل های استاندارد سرفصل های استاندارد

سرفصل های آموزشی ما مطابق با فنی و حرفه ای و صنعت می باشد

دسترسی سریع دسترسی سریع

دسترسی مناسب محل آموزشگاه برای تردد کار آموزان

آنلاین/حضوری
دوره حضوری دوره حضوری

ثبت نام در دوره حضوری آموزش نصب کولر گازی

 • آموزش در کارگاه مجهز به صورت عملی
 • دسترسی مناسب محل آموزشگاه به مترو،BRT و وسایل حمل و نقل عمومی
 • معرفی خوابگاه نزدیک به آموزشگاه برای کارآموزان شهرستان
 • پشتیبانی نامحدود آموزشی پس از اتمام دوره
 • ارائه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای و مدرک دو زبانه آموزشگاه
 • برگزاری کلاس به صورت عمومی و خصوصی برای کارآموزان

دوره آنلاین دوره آنلاین

ثبت نام در آموزش مجازی نصب کولر گازی

 • آموزش صفر تا صد به صورت مجازی
 • پشتیبانی در گروه های آموزشی و به صورت تلفنی
 • امکان تجدید دوره به صورت مجازی و حضوری رایگان
 • ارائه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای و مدرک دو زبانه آموزشگاهی
 • امکان ثبت نام برای کارآموزان از تمام دنیا و شهرهای کشور
 • جلوگیری از اتلاف وقت و حذف هزینه های اقامت و رفت آمد برای کارآموزان شرکت کننده

فارغ التحصیلان
پارسا دهقان

پارسا دهقان

حسین دهستانی

حسین دهستانی

سینا حسینی

سینا حسینی

هزینه ها
نام دورهقیمت دوره (تومان)قیمت دوره با تخفیفقیمت دوره خصوصی
سوالات متداول
اطلاعات بیشتر

مراحل نصب و راه اندازی کولر گازی

نصب و راه اندازی کولرهای گازی یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز در بازار کار شهرهای پرجمعیت است. امروزه بسیاری از منازل امکان نصب کولر آبی ندارند و لاجرم می بایست به سمت نصب کولرهای گازی بروند. از این رو مهارت نصب کولرگازی بیش از پیش مورد توجه مردم قرارگرفته است. در این مقاله شما را با مراحل اصلی نصب و راه اندازی یونیت داخلی و خارجی کولر گازی آشنا خواهیم نمود . اما پیش از شروع آموزش باید با لوازم و تجهیزات مورد نیاز نصب کولرگازی آشنا شوید

ابزار و تجهیزات موردنیاز نصب کولرهای گازی

نصب و راه اندازی کولرهای گازی نیازمند تجهیزات به خصوصی است که بخشی از آن ها مربوط به برق کاری سیستم و بخش دیگر برای نصب و جایگیری یونیت ها می باشد.از طرفی تجهیزات محاسبه و اندازه گیری نیاز اولیه نصب وسایل برقی در خانه به شمار می آید. به عبارتی اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری تجهیزات نصب را طبقه بندی و لیست کنیم، باید تجهیزات نصب را شامل نردبان، پیچ گوشتی، آچار فرانسه، آچار آلن، سیم چین و دریل به صورت جداگانه به عنوان پیش نیاز کار طبقه بندی کنیم و برای نصب تخصصی یونیت های داخلی و خارجی تجهیزاتی همچون پمپ، وکیوم، مولتی متر،آمپر متر،گیج مونیفلد،  ترمومتر،کپسول، فلر و نوار وینیل را تهیه نماییم. متر و ماژیک و تراز نیز برای محاسبه محل دقیق نصب کولر گازی لازمه کار ما است.

گام اول تعیین محل نصب کولر

برای تعیین محل نصب باید بر اساس تجربه و جانمایی سایر تجهیزات اقدام نمود. همان‌طور که می دانید هر کولر گازی شامل دو بخش داخل ساختمان و خارج از ساختمان می شود. بخش خارج از ساختمان عموماً بر روی پشت بام و یا تراس نصب می گردد و بخش داخلی در جایی که استحکام دیوار و دکوراسیون اجاره می دهد، نصب می گردد. در این مرحله تعمیر کار باید بر اساس اطلاعات مصرف کننده محلی را برای یونیت خارجی تعیین کند که کمترین اتلاف انرژی متوجه سیستم گردد و بر اساس تجربه خود محلی از خانه را انتخاب کند که کولر گازی در عین تأمین سرمایش، با استحکام کافی بر روی دیوار نصب شود.

تعیین محل نصب کولر گازی

تعیین محل نصب کولر گازی

گام دوم نصب یونیت خارجی

یونیت خارجی باید دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. بنابراین پشت بام بدون سایه بان محل مناسبی برای نصب نیست. بررسی کنید که اطراف یونیت خارجی حداقل به فواصل نیم متر خالی باشد و اطراف آن را چیزی احاطه نکرده باشد، سطح صافی را با پایه برای یونیت خارجی ایجاد نمایید و محل قرار گیری یونیت را بر روی پایه علامت گذاری کنید.

نصب یونیت خارجی کولرگازی

نصب یونیت خارجی کولرگازی

1- سیم کشی های یونیت خارجی

سیم کشی یونیت خارجی را به کمک ابزار آلات با دقت انجام دهید و حتماً نکات ایمنی را در این رابطه فراموش نکنید.

2- تخلیه هوا و رطوبت از یونیت خارجی

به کمک پمپ خلأ، هوا و رطوبت را از یونیت خارجی خارج نمایید. برای این کار دقت داشته باشید که خلأ مطلق باید به عدد 10 میلی متر جیوه برسد و آن را بر روی نمایشگر دستگاه نشان دهد. این مرحله را اصطلاحاً وکیوم کردن کولر گازی نیز می ماند.

تذکر: اگر مرحله وکیوم دستگاه به خوبی انجام نگیرد، ممکن است در آینده مسئله نشتی برای دستگاه پیش بیاید و سیستم نیاز به نشتی یابی پیدا کند.

3- عایق بندی

برای بالا بردن ضریب اطمینان، اتصالات لوله را با کمک نوار وینیل عایق بندی نمایید.

4- محکم کردن لوله های خروجی

لوله های متصل به یونیت خارجی را توسط گیره به دیوار محکم نمایید. و سوراخ محل خروج روی دیوار را با کمک پلی اورتان عایق بندی کنید و آن را بپوشانید.

لوله های خروجی کولر گازی

لوله های خروجی کولر گازی

گام سوم، نصب یونیت داخلی

نصب یونیت داخلی مانند یونیت خارجی مهم و حساس است و قاعدتاً این گام با تعیین و جانمایی محل نصب کولر گازی تعیین می گردد. در این مرحله تراز و سایر ابزارآلات اندازه گیری بیش از همیشه به کار می آید. چراکه باید صفحه فلزی به درستی و دقت در محل نصب گردد.با کمک ماژیک و خط کش محل نصب علامت گذاری می گردد.

نصب یونیت داخلی کولر گازی

نصب یونیت داخلی کولر گازی

1- نصب پایه فلزی بر روی دیوار

در این مرحله پلت یا همان پایه را محکم بر روی دیوار داخلی می بایست محکم کنید.  سوراخ را بر روی دیوار با دریل ایجاد کنید و با رول پلاک پایه را بر روی دیوار محکم نمایید. فقط توجه داشته باشید که اگر این کار دقیق انجام نشود کولر کج به نظر می آید و یا در حالت بدتر با کوچک ترین لرزه و تکانی سقوط می کند.

2- لوله کشی توکار

یکی از حساس ترین بخش های نصب کولر گازی مرحله لوله کشی توکار است. برای این کار باید سوراخی به 5/7 سانتی متر در داخل دیوار ایجاد کنید. این سوراخ باید به سمت بیرون و پایین حرکت کند تا زهکشی آب کولر گازی به خوبی انجام پذیرد. بسیاری از مشکلات عدم تخلیه صحیح آب کولر گازی مربوط به همین لوله کشی توکار است. توجه داشته باشید که در همین مرحله فلنج انعطاف پذیر را در سوراخ قرار می دهیم.

3- سیم کشی الکتریکی دستگاه

سیم کشی های الکتریکی دستگاه را کامل می کنیم و از اتصالات سیم به پیچ پایه مطمئن می شویم.

4- لوله و اتصالات را کامل کنید

بر اساس قطر ظاهری و قطر بیرونی، لوله مسی مناسب را انتخاب کنید و مراحل نصب و فلر کاری لوله را پی بگیرید. لوله کشی باید در کمترین زمان ممکن انجام پذیرد تا کمترین میزان گرد و غبار به داخل لوله ها وارد شود. به همین دلیل روزهای بارانی روزهای مناسبی برای لوله کشی و فلر کاری نیست. ضمناً برای فلر کاری باید به نوع کلاچ و انتخاب مهره ماسوره متناسب دقت شود

در نهایت سیستم را تست می کنیم، نشتی های احتمالی را می گیریم و با روشن نمودن دستگاه از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل می کنیم.

به طور کلی مراحل  نصب کولر به لوله کشی، سیم کشی، عایق کاری، وکیوم و بررسی نشتی طبقه بندی می شود که سرعت عمل و دقت در نصب هر یک از این مراحل بسیار مهم و حائز اهمیت است.

در کلیپ زیر می توانید به صورت کامل مراحل نصب کولر گازی را مشاهده نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی در واتساپ
تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه