آموزش تعمیر اگزوز خودرو

دوره آموزش اگزوز سازی و تعمیرات اگزوز خودرو یکی از شاخه های رشته اتومکانیک می باشد که کلاس های آن در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود. کارآموزان در این دوره مباحث مربوط به ساختن و تعمیر انواع اگزوز مانند: شناخت انواع اگزوز ها، شناخت پیچ و مهره های مختلف متریک و اینچی، فلزکاری و شناخت انواع فلز، آموزش اصول برشکاری و ورق و … را فرا می گیرند. دوره آموزش تعمیر اگزوز به صورت عملی  و در مکانی مجهز زیر نظر اساتید باتجربه و مجرب برگزار میشود و در پایان دوره مدرک فنی حرفه ای تعمیر و جوشکاری اگزوز خودرو به کارآموزان داده میشود. همچنین پشتیبانی از کارآموزان پس از پایان دوره محدودیتی نداشته و همیشه میتوانند از راهنمایی های اساتید استفاده کنند.

سرفصل ها

logo gold سرفصل های دوره جوشکاری و تعمیر اگزوز خودرو

یادگیری نحوه باز و بست کردن اتصالات اگزوز خودرو

یادگیری نحوه جوشکاری MAG-C و اصول آن

آشنایی با کنترل کیفیت و ترمیم قطعات جوشکاری شده

معرفی و آشنایی با انواع مته و اصول سوراخکاری

معرفی و آشنایی با انواع حدیده و اصول حدیده کاری

یادگیری نحوه برشکاری گرم اگزوز در خودرو

یادگیری نحوه اصول برشکاری با اره دستی و برقی

آشنایی با نحوه فلزکاری و شناخت انواع فلزات بکار رفته در اگزوز

آشنایی با اصول ایمنی فلزکاری و جوشکاری

آشنایی با چگونگی حذف جوش معیوب و جوشکاری مجدد

آشنایی با شناخت انواع سیم جوش و تجهیزات مرتبط با جوشکاری

آشنایی با رفع عیب و تعویض منبع اگزوز خودرو

یادگیری نحوه سوهان کاری و چکش کاری

آشنایی با اصول برشکاری با قیچی

یادگیری نحوه خم کاری و اصول آن

معرفی و آشنایی انواع فولاد از نظر جنس، دمای کاری و کاربرد

یادگیری نحوه کد خوانی فولاد با استاندارد DIN و AISI

یادگیری نحوه اندازه گیری و کار با ابزار متر و اینچ

آشنایی با صداگیرها و نقش آن ها در اگزوز

آشنایی با فرآیند جوشکاری طبق استاندارد DIN 1910، EN 12345، ISO 6947

آشنایی با نحوه جوشکاری اکسی استیلن و متعلقات آن

یادگیری نحوه صاف سازی ورق سرد

معرفی و شناخت انواع پیج و مهره متریک و اینچی

معرفی و شناخت انواع منبع اگزوز

یادگیری نحوه لحیم کاری سخت

و…

نمایش بیشتر
چرا پایتخت فناوری؟
مجوز فعالیت مجوز فعالیت

دارای مجوز معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور

مدرک فنی و حرفه ای مدرک فنی و حرفه ای

معرفی هنرجویان به فنی و حرفه ای جهت اخذ مدرک

دوره های عملی دوره های عملی

برگزاری دوره ها در کارگاه مجهز بصورت عملی

پشتیبانی پشتیبانی

پشتیبانی کار آموزان پس از اتمام دوره ی آموزشی

سرفصل های استاندارد سرفصل های استاندارد

سرفصل های آموزشی ما مطابق با فنی و حرفه ای و صنعت می باشد

دسترسی سریع دسترسی سریع

دسترسی مناسب محل آموزشگاه برای تردد کار آموزان

رزرو کلاس / مشاوره
ثبت نام در دوره حضوری دوره حضوری

ثبت نام در دوره حضوری آموزش تعمیرات اگزوز

 • آموزش در کارگاه مجهز به صورت عملی
 • دسترسی مناسب محل آموزشگاه به مترو،BRT و وسایل حمل و نقل عمومی
 • معرفی خوابگاه نزدیک به آموزشگاه برای کارآموزان شهرستان
 • پشتیبانی نامحدود آموزشی پس از اتمام دوره
 • ارائه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای و مدرک دو زبانه آموزشگاه
 • برگزاری کلاس به صورت عمومی و خصوصی برای کارآموزان

مشاوره رایگان

هزینه ها

نام دوره قیمت دوره (تومان) قیمت دوره با تخفیف قیمت دوره خصوصی
تعمیرات اگزوز خودرو 2,000,000 تومان 1,400,000 تومان 2,500,000 تومان
سوالات متداول

وجود تعداد بسیار زیاد خودرو در شهرها خود نشان دهنده بازار کار تعمیر اگزوز خودرو بوده و نشان میدهد که بازار کار آن بسیار پررونق هست

بله ، آموزشگاه بعد از پایان دوره به کارآموزان مدرک زیر نطر فنی حرفه ای میدهد که در ایران و خارج از کشور نیز معتبر است.

این میزان درآمد به توانایی و مهارت خود شخص و همچنین سرمایه اولیه و مسائل دیگر بستگی دارد ولی میزان درآمد به طور میانگین بین 3 تا 5 برابر حقوق وزارت کاری میباشد

دوره ها به صورت عملی و تئوری هستند ، به این صورت که کلاس های تئوری جهت افزایش اطلاعات کارآموز و کلاس های عملی در کارگاه مجهز آموزشگاه بر روی خودروی های سواری واقعی آموزش داده میشود.

بله ، با توجه به اینکه تمام آموزش ها به صورت عملی بر روی خودرهای واقعی انجام میشود، در صورت تلاش خود کارآموز آموزشگاه این اطمینان را میدهد تا بتوانید وارد بازار کار شوید.

اطلاعات بیشتر

تعمیر اگزوز خودرو

هر دانشجوی فارغ التحصیل از رشته ی مکانیک یا هر تکنسین مکانیک مجربی به خوبی می داند که اگزوز  برای اتوموبیل چقدر می تواند مهم باشد . هرچه سیستم اگزوز با کارآیی بیشتر بخارات را از بدن ماشین  خارج کند ، عملکرد بهتری در موتور وجود دارد. با این حال ، سیستم های اگزوز موجود در بازار معمولاً بسیار کارآمد نیستند ، زیرا اکثر تولید کنندگان سعی می کنند در این قسمت صرفه جویی کنند و هزینه های بیشتری را برای سایر قطعات قابل توجه تر صرف کنند. در نتیجه ، اکثر اگزوزهای اصلی از یک لوله باریک منفرد تشکیل شده اند که می توانند فشار برگشتی در موتور ایجاد کنند ، بنابراین نیاز به کار بیشتر آن دارد. اگرچه ممکن است در ابتدا مشخص نباشد ، اما یک اگزوز خوب خودرو می تواند هزینه های سوخت شما را کاهش دهد. وقتی گازهای خروجی با سرعت و کارآیی بیشتری دفع می شوند ، موتور نیازی به کار زیاد و صرف سوخت به اندازه کافی ندارد. اگرچه در سفرهای کوتاه مدت کاهش هزینه سوخت چندان چشمگیر نخواهد بود ، هرچه کیلومتر بیشتر رانندگی کنید ، صرفه جویی بیشتری نیز خواهد داشت. علاوه بر این ، شما همچنین برای محیط زیست انسان مفیدی تلقی میشوید .

اگزوز ابزار بسیار حائز اهمیتی در اتوموبیل به حساب می آید و به همین منوال اگر تخریب شود علاوه بر محیط زیست برای کارکرد موتور اتوموبیل نی ز می تواند خطر آفرین باشد .

دوره تعمیرات اگزوز در آموزشگاه پایتخت فناوری

خبر خوب برای علاقه مندان به حوزه ی مکانیک دوره ایست که اموزشگاه پایتخت فناوری  در تدارک برگزاری آن می باشد است . در این دوره به بررسی هر آنچه که در مورد اگزوز نیاز است که بدانید می پردازیم  .  به همین شکا ایراداتی که ممکن است درمورد اگزوز به وجود بیاید را بررسی میکنیم و به رفع عیب ها و آموزش تعمیرات اگزوز خواهیم پرداخت .

از اساتید مجرب و کارکشته و نیز استاد کارهایی که سال هاست در حوزه ی علوم مکانیکی فعالیت دارند دعوت به عمل اوردیه ایم تا با بهترین نوع آموزش در محیطی تئوریک و هم عملی و آزمایشی و کارگاهی ، با کیفیت ترین سطح آموزش را در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم .

 

پیش نیاز شرکت در دوره ی آموزش تعمیرات اگزوز خودرو چیست ؟

شما می توانید دیپلم فنی داشته باشید . می توانید دانش اموخته ی علوم مکانیکی باشید . می توانید شاگرد مکانیکی باشید و می توانید مدرک های فنی معتبر و غیر معتبرگوناگونی داشته باشید و در آخر میتوانید هیچ کدام یک از این گزینه ها نباشید . بله بدون داشتن هیچ پیش نیازی از علوم مکانیکی و با داشتن اندک دانشی دراین حوزه می توانید این دوره را برای خودتان در نظر بگیرید و با دریافت مدرک معتبر فنی این دوره مسیر جدیدی از دنیای بازار کار را به روی خودتان باز کنید .

 

هدف از برگزاری این دوره چیست ؟

در کنار بسیاری از دوره هایی که این آموزشگاه در وزه ی علوم مکانیکی و کامپیوتری برگزار میکند این دوره نیز یکی از پرطرفدار ترین دوره های آموزشگاه به حساب می آِد . علت برگزاری این دوره اهمیت وجود اگزوز در اتوموبیل است و یکی از معمول ترین ایرادهاییکه می تواند گریبان گیر یک خودرو شود عیب ها و خرابی های خودرو در وسیله است  . در این صورت هر چه بتوانیم تکنسین های بیشتری را به این عرصه وارد کنیم در تسریع تعمیر اگزوز خودروها خدمت رسانی مفید تری ارائه داده ایم.

به سر فصل های زیر نگاهی بیاندازید و آن چه به طوراجمالی در ابتدا به شکل تئوریک و نظری و سپس به شکل تمرینی و عملی به شما آموزش داده خواهد شد را از نظر بگذرانید .

 

چرا اگزوز عضو مهمی در اتوموبیل به حساب می آید و چرا باید در مورد تعمیرات اگزوز تمرکز بیشتری داشته باشیم ؟

 • کاهش صدای تولید شده توسط احتراق داخلی موتور
 • کاهش دمای موتور
 • کنترل آلاینده های خودرو.

در طی احتراق سوخت ، گازهای مضر تولید می شوند. به همین دلیل تعمیر و همیشه سالم نگه داشتن آن اهمیت بسیار بالایی دارد .  برخی از گازهای مضری که سیستم های اگزوز از بین می برند عبارتند از:

 • دی اکسید کربن
 • اکسیدهای نیتروژن
 • هیدروکربن ها
 • فسفره
 • دی اکسید گوگرد

مبدلهای کاتالیزوری در سیستمها متصل هستند که دود سفید حاصل از اگزوز را به گازهای بی ضرری تبدیل می کنند که هیچ تهدیدی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند. مراقبت از این مولفه به منظور حرکت صحیح خودرو از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. به طور خلاصه ، این موارد برای سلامتی بیشتر خودرو ، افراد و محیط زیست بسیار حیاتی است.

با دیدن نشانه های زیر صاحبین خودرو ناراحت میشوند و اگزوز کاران و تعمیرکارهای اگزوز خوشحال :

 • اگر اتومبیل بیش از حد در حال لرزش باشد یا قدرت زیادی از دست می دهد ، در این صورت می تواند مشکل  از اگزوز باشد . تکنسین های حرفه ای خودرو می توانند صاحبان خودرو را با جزئیات بیشتری راهنمایی کنند. دراین صورت سریعا به شما مراجعه میکنند . و این مشکل یکی از معمول ترین مشکلاتیست که هر اتوموبیلی در مسیر زندگی خود با رها با ان مواجه میشود .
 • هنگامی که مبدل کاتالیزوری خراب می شود ، صدای تق تق ایجاد می شود. از آنجا که مبدلهای کاتالیزوری می توانند گرانترین اجزای سیستمهای اگزوز باشند ، بنابراین به صاحبین خودرو توصیه میشود که به طور معمول وضعیت اگزوز خود را چک کنند تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوند . بدون شک چک کردن این بخش توسط یک انسان ادی انجام نمیشود و یک تکنسین ویژه ی اگزوز کار باید باشد تا با شناخت کامل از سیستم عملکردی اگزوز به رفع مشکل بپردازد .
 • اگر خودرو مسافت پیموده شده بنزین معمول را ارائه ندهد ، می تواند در اگزوز مشكلی ایجاد كند. با این حال ، لازم نیست که اگزوز عملکرد نامناسبی داشته باشد. برای این مورد هم باید به شما که حال تکنسین مخصوص اگزوز به حساب می آیید مراجعه شود .
 • اگر صدای طبیعی ماشین بلندتر از حد تصور باشد ، احتمال بروز مشکل در صدا خفه کن یا لوله اگزوز بیشتر است. در این صورت قبل از اینکه به مشکلات بزرگتری تبدیل شود ، تعمیرات جزئی روی اگزوز باید صورت بگیرد .

 

بازار کار تعمیرات اگزوز ( از استخدامی گرفته تا راه اندازی گاراژ شخصی )

چه چیزی باعث بلندتر شدن یک وسیله نقلیه نسبت به وسیله نقلیه دیگر می شود؟ چگونه اتومبیل ها قادر به کاهش آلایندگی هستند؟ پاسخ این سوالات ساده است . سیستم اگزوز که یکی از ساده ترین بخش های اتوموبیل است می تواند تمامی این مسئولیت ها را به دوش بکشد . سیستم اگزوز از طریق اجزای مختلفی که دود اگزوز را از سیلندرهای موتور جمع می کند و مواد مضر را از بین می برد در حالی که صداها را کاهش می دهد و گازهای خروجی را از خودرو آزاد می کند ، کار می کند.

همه سیستم های اگزوز شش گاز به عنوان آلاینده تولید می کنند ، سه گاز سمی هستند ، از جمله مونوکسیدکربن ، اکسید نیتروژن و مونوکسید نیتروژن. در حالی که وظیفه اصلی سیستم اگزوز ، دفع گازهای مضر تولید شده توسط محفظه احتراق موتور است ، اما وظیفه آن نیز خفه کردن صدا است. یک وسیله نقلیه با سیستم اگزوز ضعیف ، مسائلی از قبیل کاهش مصرف سوخت ، سر و صدای زیاد از لوله اگزوز یا صدا خفه کن ، گازهای خطرناک را به نمایش می گذارد و ممکن است بوی تخم مرغ پوسیده ای از خود منتشر کند.

کدام راننده ای دوست دارد که اتوموبیلش دائما سر و صداهای ازار دهنده و نگران ککنده بدهد ؟ یا اینکه بوهای نامطبوعی از اتوموبیلش منتشر شود و از آن بدتر با انتشار گازهای سمی برای خودش و جامعه اش باعث ضرر و خطر باشد ؟

شاید اگر راننده های داخل تهران این موضوع را مهم ترتلقی میکردند و از اهمیت چکاپ اگزوز بی خبر نبودند اوضاع آلودگی هوای تهران و ترافیک های سرسام اور این شهر  طور دیگری پیش میرفت .

شما در حال ورود به شغلی هستید که از نظر بازار کار شما را نگران نمیگذارد .

مشتری برای شما فراوان است . در واقع باید به تمامی اتوموبیل های داخل خیابان به چشم یک مشتری نگاه کنید چرا که اگزوز یکی از معمول ترین مشکلات اتوموبیل را با خودش به همراه دارد و رانندگان برای رفع مشکل اتوموبیلشان مجبور هستند که به شما روی بیاورند دقیقا این مثال را می توان برای انسانی زد که در سیستم تنفسی خودش مشکلاتی را حس می کند و برای رفع مشکل سیستم تنفسی اش باید به پزشک مخصوص روی بیاورد .

شما به منزله ی پزشکی متخصص سیستم تنفسی برای اتوموبیل به حساب می آیید و مشتری های همیشگی برای رفع این مشکل دراتوموبیلشان همیشه برای شما خواهند بود که که گاراژ شما را خالی نگذراند .

هم چون هرعلم مکاینیکی دیگری شما برای ورود به دنیای بازار کار یک کلید اساسی دارید و آن هم تخصص است . متقاضیان کار می توانند مستقیماً به دفاتر پرسنل نمایندگی های فروش اتومبیل یا سایر شرکت های خودرویی مراجعه کنند. دفاتر کارگزینی مدارس معمولاً لیستی به روز از فرصت های شغلی دارند. دارندگان مدرک فنی ممکن است در ترمهای آخر خود توسط صنعت خودرو جذب شوند.

در ابتدا باید دوره ای را بگذرانید که در ان تمام اصول فنی و تئوریکی و نظری و عملی اگزوز به شما اموزش داده شود  و سپس مسیر شغلی تان را خودتان تعیین کنید .

 • شاگردی نزد استاد کار ها و کسب تجربه
 • مراجعه به گاراژ های مختلف برای دریافت شغل در زمینه ی تعمیرات تخصصی اگزوز خودرو
 • راه اندازی گاراژ شخصی خودتان درصورت داشتن سرمایه ی لازم برای شروع

ابزار مورد نیاز برای  راه اندازی گاراژ مخصوص تعمیرات تخصصی اگزوز  شامل چه مواردی هستند ؟

برای جلوگیری از نشتی اگزوز به موارد زیر نیاز خواهید داشت :

 • باندهای ترمیم کننده فلزات – روکش های فلزی در محل خود پیچ و مهر و موم شده با خمیر
 • باندهای ترمیم کننده سیلیکون – که اغلب با فویل های مقاوم در برابر حرارت مجهز می شوند
 • خمیرها و بتونه ها را تعمیر کنید – بتونه های خشک کننده سخت که با کفگیر استفاده می شود
 • تسمه های اگزوز – نوارهای لاستیکی مقاوم در برابر حرارت با براکت های ثابت کننده
 • نوارهای ترمیم کننده خود آب بندی – نوارهای سیلیکونی با پوشش خود ذوب شده

این ابزار تمام آن مواردی هستند که برای راه اندازی گاراژ شخصی خودتان و در اصل راه اندازی بیزینس خودتان و کسب درآمد به شکل کارفرمایی نیاز دارید .

تعریف و ماهیت کار تکنسین تعمیر اگزوز

 

تکنسین هایی که میزان انتشار گازهای خروجی از وسایل نقلیه را آزمایش می کنند ، ممکن است در ایستگاه های خدمات مکانیکی ، نمایندگی های فروش اتومبیل یا صنعت تولید خودرو کار کنند. برخی از آنها توسط دولت طی پروسه های استخدامی دارندگان مدارک فنی ممکن است استخدام شوند .

با اتصال سنسورها به سیستم اگزوز وسایل نقلیه ، تکنسین ها می توانند محتوای اگزوز را آزمایش کرده و آن را برای تعیین استانداردهای آلایندگی مقایسه کنند. آنها ممکن است در طول آزمایش از گیج و دینامومتر (ابزاری که قدرت موتور و قطعات مربوطه را اندازه گیری می کنند) استفاده کنند. آنها همچنین ممکن است سو عملکرد اگزوز را که آزمایشات نشان می دهد تعمیر میکنند . تکنسین ها وظیفه تمیز کردن ، نگهداری و کالیبراسیون تجهیزات آزمایش را بر عهده دارند.

شرایط کاری تعمیرکار اگزوز اتومبیل

بیشتر تکنسین ها در تاسیسات گاراژ کار می کنند. کسانی که در شرکت های تولیدی کار می کنند ممکن است در بخشها یا آزمایشگاههای طراحی مهندسی کار کنند. تکنسین ها اغلب در خارج از خانه و در انواع آب و هوا کار می کنند. آنها معمولاً چهل ساعت در هفته کار می کنند. اضافه کاری هم ممکن است لازم باشد.

حقوق و مزایا

این که چه مقدار بتوانید کسب درآمد داشته باشید به تعداد مشتری ها و متعاقبا به کیفیت کاری که ارائه می دهید بستگی دارد . با جذب بیشتر درآمد بیشتری خواهید داشت . در این صورت باز هم به نقطه ی اول برمیگردیم که هر چه تخصصی تر در این رشته بتوانید مهارت کسب کنید جذب مشتری بالاتری به دنبال استعداد و مهرات خودخواهید داشت .

در هر صورتی این دوره با هدف کارافرینی و باز کردن مسیر های شغلی جدید برای علاقه مندان و کاراموزان برگزار شده است . در صورت تمایل به شرکت در این دوره وبهره بردن از علم اساتید حاضر می توانید با بخش اطلاعات مربوطه در اموزشگاه پایتخت فناوری تماس حاصل فرمایید .

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه
WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟