وظایف تکنسین برق ساختمان چیست؟

وظایف تکنسین برق ساختمان چیست؟

در حال حاضر برای برق کشی ساختمان های مسکونی و اداری، صنایع مختلف، شرکت ها ، بانک ها، پاساژ ها، مغازه ها و غیره به تکنسین برق مراجعه می کنند. همچنین سیم کشی ماشین ها و تجهیزات صنعتی برعهده تکنسین برق است.

تکنسین های برق در بخش ها و گرایش های مختلفی می توانند فعالیت کنند. از جمله برق کشی عمومی و برق کشی صنعتی که هر تکنسین برق در یکی از آن ها و یا هر دو کسب مهارت کرده و شروع به فعالیت می کند. برخی نیز به صورت اختصاصی به عنوان تکنسین برق ساختمان کار می کنند.

پایتخت فناوری یکی از آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش برق ساختمان با ارائه مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

آموزش برق ساختمان

به طور خلاصه وظایف یک تکنسین برق عمومی برق کشی ساختمان مسکونی و اداری و تجاری است. در مقابل از وظایف تکنسین برق صنعتی سیم کشی کارخانه و صنایع را می توان نام برد.

چرا به تکنسین برق ساختمان نیاز داریم؟

یکی از مراحل مهم و اولیه هر ساختمان نو ساز، برق کشی ان است که کاری بسیار حساس و تخصصی به شمار می رود و هر شخصی قادر به انجامش نیست و باید از افراد ماهر و با تجربه کمک گرفت. چرا که اگر فردی بدون دانش و مهارت کافی اقدام به برق کشی ساختمان کند ممکن است خطرات مالی و جانی فراوانی را به بار اورد. در حقیقت برای این انجام سیم کشی و برق کشی ساختمان یک تکنسین برق ساختمان با تجربه و خبره لازم است.

بازار کار حرفه ای تکنسین برق ساختمان چگونه است؟

همان طور که گفتیم برق کشی صفر تا صد یک ساختمان نو ساز نیاز به برق کار حرفه ای دارد و با گسترش صنعت ساختمان نیاز به این افراد بیش از پیش دیده می شود چرا که با افزایش ساخت و ساز می توانند پروژه های بیشتری از ساختمان های یک طبقه تا آپارتمان ها و برج های مختلف بگیرند.

پس می توان نتیجه گرفت بازار کار این حرفه بسیار داغ و پر رونق است از این رو درامد بالایی هم کسب می کنند. البته لازم به ذکر است که درامد این افراد نسبت به کاری که انجام می دهند متناسب و کافی نیست اما چون پروژه های زیادی به آن ها پیشنهاد می شود این کمبود درامد جبران می شود. به طور کلی می توان گفت تکنسین برق ساختمان ماهانه درامد بالایی کسب می کند.

وظایف مربوط به تکنسین برق ساختمان

تکنسین های برق ساختمان علاوه بر سیم کشی توکار و رو کار ساختمان های تجاری و مسکونی و اداری و پروژه های مهندسی بزرگ می توانند با شرکت در دوره های آموزش برق ساختمان و کسب مهارت در شاخه های دیگری هم فعالیت کنند. از وظایف مرتبط با برق می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تکنسین برق

 • تکنسین برق می تواند به نصب و تعمیرات سیستم های امنیتی مشغول شود. این سیستم ها عبارت اند از دوربین های بسته و دزدگیرهای ساختمان که امروزه بسیار پر کاربرد هستند.
 • همچنن می تواند به نصب و تعمیر انواع ایفون های صوتی و تصویری مشغول شود.
 • نورپردازی داخلی و نمای خارجی ساختمان از دیگر مشاغل مرتبط با برق ساختمان است.
 • از دیگر وظایف یک تکنسین برق نصب و مونتاژ کردن تابلوها و سیستم های روشنایی است.
 • نصب صاعقه گیر که باعث می شود جریان الکتریکی به زمین منتقل شود از وظایف برق کار است.
 • سیستم ارت هم مانند برق اهمیت بالایی دارد چرا که مانع برق گرفتگی و اتصال کوتاه می شود. نصب سیم ارت به عهده برق کار است.
 • متخصص برق ساختمان می تواند به طراحی،  نصب و راه اندازی سیستم های اعلان حریق و درب های اتوماتیک و کرکره برقی بپردازد.
 • نصب باسداکت ها که امروزه جایگزین تابلو برق ها شده اند از وظایف تکنسین برق به شمار می رود.
 • برخی ساختمان ها مجهز به مدیریت هوشمند هستند و برق کار ساختمان باید با راه اندازی این سیستم ها اشنایی داشته باشد و به درستی انجام دهد.
 • تکنسین برق ساختمان باید بتواند هر عیب و ایرادی که ممکن است در سیستم برق رسانی ساختمان به وجود آید را بشناسد و توانایی رفع ان را نیز داشته باشد.
 • برقی از برق کاران پس از شرکت در دوره های آموزشی و دریافت گواهینامه مهارت اقدام به کسب مجوز می کنند تا مغازه ای برای فروش تجهیزات الکتریکی افتتاح کنند.

چگونه می توان یک تکنسین برق ساختمان حرفه ای شد؟

اگر به کارهای فنی علاقمند هستید می توانید شغل برق کشی ساختمان را انتخاب کنید و به صورت تخصصی آموزش ببینید  و کسب مهارت کنید. برای این که یک تکنسین برق حرفه ای شوید باید توانایی کار با نقشه های فنی و طرح ها ساختمانی را یاد بگیرید. باید توانایی جسمی خوبی داشته باشید تا بتوانید در شرایط آب و هوایی مختلف همچنین در ارتفاع کار کنید و روحیه فعالیت گروهی داشته باشید.

تکنسین برق چیست

برخی افراد در هنرستان ها رشته برق ساختمان را انتخاب می کنند و مشغول به تحصیل می شوند و مهارت اموزی می کنند و با استفاده از این مهارت وارد بازار کار می شوند. همچنین می توانند در دانشگاه ها رشته مهندسی برق را انتخاب کرده که پس از پایان دوره ی 4 ساله دانشگاهی به یک مهندس برق تبدیل می شوند و با علم و مهارت پروژه های ساختمانی و صنعتی می گیرند و مشغول به کار می شوند.

همچنین برخی افراد برای کار اموزی مدتی نزد یک برق کار متخصص شاگردی می کنند تا فوت و فن کار را به طور کامل یاد بگیرند. البته این روش برای افرادی که می خواهند به سرعت وارد بازار کار شوند و کسب درامد کنند مناسب نیست چرا که زمان زیادی طول می کشد.

علاوه بر تحصیلات دانشگاهی آموزشگاهایی در سطح کشور وجود دارند که دوره های آموزشی برق برگذار می کنند و صفر تا صد کار را آموزش می دهند و در پایان دوره آزمونی برگزار کرده و مدارک درجه 1 و درجه 2 برق ساختمان به مهارت آموزان اعطا می کنند.

در حقیقت آموزش های این کلاس ها به دو صورت تئوری و عملی است یعنی هم به صورت علمی مهارت کسب می کنند و هم به صورت عملی با برق کشی و تجهیزات لازم و استاندارها آشنا می شوند. این آموزشگاه ها معمولا تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای هستند و مدارکی که پس از پایان دوره ارائه می کنند ارزش و اعتبار بالایی دارند.

ساعت کاری تکنسین برق

برخی از تکنسین های برق به استخدام شرکت ها در می ایند و به صورت تمام وقت کار می کنند  و چون برخی موارد نیاز به کنترل شبانه روزی دارد گاهی مجبور هستند  علاوه بر شیفت صبح و عصر در شیف شب نیز کار کنند.

در مقابل برخی تکنسین های برق به صورت مستقل کار برق کشی را انجام می دهند و یا مغازه های فروش تجهیزات الکتریکی باز می کنند. در این صورت ساعت کاری ان ها به خودشان بستگی دارد. البته فراموش نکنید که ساعت کاری بیشتر درامد بالاتری را به همراه دارد.

حقوق برق کار ساختمان چقدر است؟

همان طور که گفتیم دستمزدی که یک برق کار به دست می اورد متفاوت است و به میزان مهارت و تخصص او بستگی دارد. چرا که هرچه مهارت و تجربه بالاتری در برق کشی و تشخیص و رفع ایرادات مربوط به برق داشته باشد اعتبار بالاتری کسب می کند و این امر موجب می شود پروژه های بیشتری به او پیشنهاد شود که در این صورت درامد او افزایش پیدا می کند.

برق کار ساختمان

علاوه بر دانش و مهارت عوامل دیگری وجود دارد که درافزایش میزان درامد برق کار موثر است. تکنسین برق باید فردی خوش قول باشد و سرعت انجام کار بالایی داشته باشد. مشتری مدار و انصاف از دیگر عوامل است. فردی که به صورت مستقل کار می کند باید ارتباطات بالایی داشته باشد یعنی به مغازه های الکتریکی و مشاغل مرتبط بسپارد که اگر کسی نیاز به برق کار داشت او را معرفی کند.

همچنین باید در فضای مجازی و سایت هایی مانند دیوار و شیپور تبلیغات کند. با توجه به تمام این مواردی که گفته شد یک تکنسین برق ساختمان به طور متوسط ماهانه بین 6 تا 10 ملیون تومان درامد دارد که این مبلغ می تواند افزایش پیدا کند.

نکات مورد توجه در هنگام برق کشی ساختمان

از آن جایی که تکنسین های برق مستقیما با برق سر و کار دارند رشته برق، حرفه ای حساس به شمار می رود چرا که هر گونه سهل انگاری و یا رعایت نکردن اصول ایمنی باعث می شود فرد دچار برق گرفتگی شود. از این رو تکنسین برق باید با اصول ایمنی و استانداردهای برق کشی ساختمان آشنایی داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

 • باید ابزار ها و تجهیزات مورد نیاز برق کشی ساختمان را بشناسد و با شیوه استفاده از آن ها اشنایی داشته باشد.
 • برای افزایش ایمنی باید دقت کنید سیم ها را کنار هم قرار ندهید که منجر به اتصال شود. لوله خرطومی های شکسته به کار نبرید. همچنین اتصال سیم ها را به درستی و محکم انجام دهید و مراقب باشید به درستی به کلید ها وصل شوند.
 • برای جلوگیری از برخورد اب با سیم ها حتما برای سرویس بهداشتی از حباب های شیشه ای استفاده کنید و هر جایی لازم است کلید و پریز های ضد آب به کار ببرید.
 • هنگامی که می خواهید کلید ها و پریز ها را وصل کنید حتما برق را از فیوز اصلی قطع کنید.
 • همچنین در هنگام سیم کشی تلفن باید دقت کنید که از برق جدا باشند و برای ان لوله های جدا گانه استفاده کنید.
 • استفاده از دستکش ، کفش، لباس و لوازم ایمنی را جدی بگیرید.

آموزشگاه فنی پایتخت فناوری در کنار دوره برق ساختمان، سایر کلاس های آموزشی مرتبط با رشته های برق و تأسیسات را نیز برگزار می کند. آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش نصب دزدگیر اماکن و آموزش PLC تنها تعدادی از این دوره ها هستند.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166488266
02166488266