نحوه راه اندازی دوربین مدار بسته برای منزل

در هنگام نصب دوربین مدار بسته برای منزل ، معمولا ایجاد سوراخ بر روی دیوار منزل جهت سیم کشی کابل های برق و ویدئو، می تواند برای افراد سخت و آزاردهنده باشد اما بیشتر دوربین های امنیتی دارای پکیج هایی هستند که تنظیم این سیستم های امنیتی را آسان تر می سازند. در این مقاله قصد داریم در مورد خرید و نصب سیستم های امنیتی در منزل با هم صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

مرحله اول: آماده کردن منزل

 

1. قبل از نصب دوربین مدار بسته برای منزل نموداری از نیازهای امنیتی خود را ترسیم کنید:

 

معمولا بررسی کردن هر متر از خانه دشوار است و هزینه های زیادی را برای شما ایجاد می کند. به همین خاطر باید مکان هایی که برایتان بیشتر اهمیت دارد را اولویت بندی کنید. نموداری از منزل رسم کنید و نقاطی که می خواهیدآن ها را مانیتور نمایید مشخص کنید. ببینید دوربین ها باید در چه موقعیت هایی از منزل نصب شوند. زمانی که کارتان تمام شد هر کدام از موقعیت ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید این موقعیت ها با چیزی مسدود نشده اند و بهترین دید را در اختیار شما قرار می دهند. شما می توانید دوربین ها را برای مکان های زیر به کار ببرید:

 • درب های جلویی و پشتی
 • پنجره های رو به خیابان
 • موقعیت های مشترک بزرگ( مثل نشیمن و آشپزخانه)
 • گاراژ
 • ایوان
 • راه پله ها

 

2. پکیج مناسبی را انتخاب کنید که مناسب با نیازهای شما باشد:

 

شما می توانید هر قطعه را به صورت جداگانه خریداری کنید اما خرید سیستم های امنیتی که به صورت پکیج عرضه می شوند آسانتر و کم هزینه تر خواهد بود. حداقل سیستم امنیتی برای شما باید یک الی سه دوربین، یک DVR، سیم کشی های مناسب و بخش های تامین کننده برق را داشته باشد. مگر در مواردی که می خواهید ناحیه بزرگی را مانیتور کنید، دوربین های بی سیم با تمامی موارد تعبیه شده می تواند نیازهایتان را برآورده کند.

 • امنیت عمومی منزل: شما می توانید این پکیج را به همراه دو الی سه دوربین خارجی برای مانیتور کردن درب ها، یک DVR با حداقل سه روز قابلیت ضبط خریداری نمایید.
 • مانیتور کردن اشیای ارزشمند یا کودکان: یک الی سه عدد دوربین بی سیم می تواند ناحیه کوچکی را به طور موثر پوشش دهد و همه موارد را بر روی رایانه نشان دهد.

3. می توانید هر کدام از دوربین ها را به صورت تکی خریداری کنید:

بعد از اینکه در مورد تعداد دوربین های مورد نیاز تصمیم گیری کردید، می توانید به نوع خاصی از دوربین ها که نیاز دارید هم فکر کنید. سیستم های نظارتی که برای منزل به کار می روند می توانند هزینه های مختلفی را برای شما داشته باشند. به همین خاطر قبل از خرید باید مطمئن شوید که نیازهای خود را تعیین می کنید و بر اساس نیازهای خود دوربینی را خریداری می نمایید. قابلیت های زیر باید به طور واضح بر روی جعبه زده شده باشد. با اینکه شما می توانید همه بخش ها را به طور جداگانه خریداری نمایید اما خرید مجموعه نظارتی کامل معمولا ارزان تر است و در این صورت نصب دوربین مدار بسته برای منزل آسان تر خواهد بود.

 • بی سیم یا با سیم: دوربین های بی سیم نصب آسانی دارند و نیازی به سیم کشی یا استفاده از دریل برای ایجاد سوراخ در منزل نخواهند داشت اما کیفیت ویدئوهای حاصل ممکن است با دور شدن از رسیور کمتر شود. اگر می خواهید ناحیه بزرگی را پوشش دهید بهتر است به دنبال دوربین های با سیم باشید. البته در بیشتر منازل می توان از دوربین های بی سیم به خوبی استفاده کرد.
 • خارج یا داخل محیط: دوربین هایی که برای خارج از محیط مدنظر ساخته و طراحی نشده اند می توانند در معرض رطوبت یا باران به راحتی بشکنند. به همین خاطر مطمئن شوید که بر اساس نیاز خود دوربین را انتخاب می کنید.
  سنسور حرکت: برخی از دوربین ها تنها زمانی کار ثبت را انجام می دهند که متوجه حرکت شوند. اینکار در فضا و انرژی صرفه جویی می کند و باعث می شود تنها زمانی که فردی در داخل اتاق است مواردی ثبت شود.
 • بررسی و مشاهده از راه دور: بیشتر دوربین های پیشرفته می توانند مشاهده و بررسی فایل های ویدئویی از راه دور و از طریق اینترنت را برای افراد ممکن سازند. اینکار به شما کمک می کند منزل خود را به کمک اپلیکیشن یا برنامه فراهم شده مورد بررسی قرار دهید.

 

4. مانیتور و دستگاه ضبط کننده را تنظیم و راه اندازی کنید:

 

برای دیدن و ذخیره سازی موارد مختلف، شما به یک دستگاه ضبط کننده ویدئوهای دیجیتال یا همان DVR نیاز دارید. این دستگاه همه فیدهای ویدئویی را دریافت می کند و آن ها را بهمانیتور ارسال می نماید. معمولا مانیتور صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون کوچکی است. DVR ها قابلیت های ذخیره سازی متفاوتی دارند و همین امر به آن ها اجازه می دهد مقادیر خاصی از فایل های ویدئویی را در خود ذخیره کنند.

 • اگرمجموعه نظارتی کاملی را خریداری کنید، DVR نیز در کنار دوربین ارائه خواهد شد.
 • ضبط کننده ویدئوی شبکه(NVR) و ضبط کننده های آنالوگ(VCR) نیز برای خرید در اختیار شما قرار دارند. این ها همانند DVR کار می کنند و در NVR از سیگنال های اینترنتی و در VCR از نوارهای سفید برای ضبط ویدئو استفاده می شود. نکات نصب دوربین مدار بسته برای منزل در ادامه برای این دو مورد نیز کارساز و مفید خواهد بود.

 

5. قبل از نصب تمامی تجهیزات خود را بررسی کنید:

 

مطمئن شوید که کابل ها،DVR ها، دوربین ها و مانیتور به خوبی با وصل کردن به هم کار می کنند.

مرحله دوم: نصب دوربین مدار بسته برای منزل

 

1. دوربینی با زاویه گسترده و زیاد خریداری کنید:

 

بهترین زاویه هر اتاقی معمولا از گوشه اتاق یعنی جایی که سقف به دیوار می رسد آغاز می شود. مطمئن شوید که همه ورودی ها و خروجی ها را می بینید و دوربین نزدیک پریز برق است.

 • اگر می خواهید دوربین را در بیرون از منزل نصب کنید آن ها را به ارتفاع 3 متر نصب نمایید تا به راحتی شکسته نشود.

 

2. دوربین خود را بر روی دیوار تعبیه کنید:

برخی از دوربین ها دارای پدهای چسبانی هستند کهدوربین را به دیوار متصل می کنند اما پیچ کردن دوربین یک روش امن برای تعبیه دوربین برای طولانی مدت است. با اینکه هر دوربینی با دوربین دیگر متفاوت است اما بیشتر آن ها روش نصب و تعبیه یکسانی دارند:

  • دوربین را در موقعیت دلخواه خود قرار دهید.
  • به کمک ماژیک این موقعیت را در دیوار مشخص کنید و ببینید پیچ ها را کجا باید قرار دهید.
  • سوراخی را برای هر پیچ ایجاد نمایید.
  • به کمک چکش میخ ها را سر جای خود قرار دهید.
  • محفظه دوربین یا خود آن را در دیوار تعبیه نمایید.
  • حالا دوربین را در زاویه دلخواه قرار دهید.

</ul

 

3. دوربین خود را به منبع برق وصل کنید:

 

در هنگام نصب دوربین مدار بسته برای منزل توجه داشته باشید که تقریبا همه دوربین ها دارای آداپتور برق هستند که در سوکت های معمولی دیوار قرار می گیرند. انتهای گرد و کوچک را در ورودی برق در پشت دوربین قرار دهید و انتهای دیگر را به پریز بزنید.

   • اگر آداپتور برق ندارید یا شکسته است با شرکت سازنده تماس بگیرید.

 

4. دوربین با سیم را به DVR خود متصل نمایید:

 

تجهیزات نظارتی به کمک اتصالات BNC وصل می شوند. کابل های BNC کاربرد آسانی دارند. دو طرف این ها شبیه به هم است و به راحتی می توانید آن ها را به پورت مناسب بزنید و مهره کوچک در انتها را بچرخانید تا در محل مورد نظر قفل شود. یک انتها را به خروجی دوربین و دیگری را به پورت ورودی DVR نصب نمایید.

   • ببینید کدام ورودی را انتخاب می کنید. برای اینکه بتوانید فایل های ویدئویی دوربین خود را مشاهده کنید باید ورودی DVR را انتخاب نمایید.
   • اگر کابل های شما اتصالات BNC ندارد می توانید آداپتورهای BNC را به صورت آنلاین یا از فروشگاه ها تهیه نمایید. این آداپتور در انتهای کابل قرار می گیرد تا BNC را با مکان مورد نظر سازگار نماید.

 

5. دوربین های بی سیم را به رایانه خود متصل کنید:

 

دوربین های بی سیم، با دیسک نرم افزاری ارائه می شوند که برای دیدن فیدها باید نصب شوند. دستورالعمل های موجود بر روی صفحه نمایش رایانه را دنبال کنید تا بتوانید به دوربین خود دسترسی داشته باشید:

   • برخی از دوربین ها رسیور کوچکی دارند که از طریق پورت USB به رایانه شما متصل می شود. مطمئن شوید این بخش را به درستی نصب می کنید.
   • اگر آی پی آدرس دوربین را دارید آن را یادداشت کنید. این عدد را می توان در هر مرورگری تایپ کرد و دوربین را از راه دور مشاهده نمود.

 

6. مانیتور را به DVR وصل کنید:

 

این اتصال معمولا از کابل های BNC استفاده می کند اما برخی از DVR ها می توانند به کمک کابل HDMI یا کابل های کوآکسیال وصل شوند. به کمک اتصال دلخواه خود یک طرف را به پورت خروجی DVR و انتهای دیگر را به پورت ورودی مانیتور وصل کنید.

   • شما می توانید به تعداد ورودی های DVR دوربین وصل کنید. این کار به طور خودکار می تواند هر دوربینی که نصب می شود را ضبط کند.
   • ببینید به کدام پورت دوربین را وصل می کنید. برای دیدن دوربین باید پورت ورودی را انتخاب کنید.

 

7. اگر مشکل اتصالی و ارتباطی وجود داشت آن را برطرف کنید:

 

ببینید دوربین، DVR و مانیتور به درستی به منبع برق وصل شده و روشن شده اند یا خیر. مطمئن شوید کابل ها به طور امن وصل شده اند وورودی های درستی برای DVR و مانیتور انتخاب کرده اید. برخی ازمانیتورها همه دوربین ها را در یک زمان نشان می دهند و برخی دکمه ورودی دارند که به شما اجازه می دهند بین دوربین ها مواردی را انتخاب کنید.

مرحله سوم: تثبیت‌سیستم‌نظارتی جهت نصب دوربین مدار بسته برای منزل

   1. در هنگام نصب دوربین مدار بسته برای منزل ، هاب نظارت مرکزی ایجاد کنید:

برای افرادی که دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته را گذرانده اند کاملاً واضح است که وقتی سیم کشی های زیادی برای دوربین های خود دارید باید یک موقعیت ساده داشته باشید تا همه فیدها را بهDVRبرسانید. دسترسی به این موقعیت باید ساده و آسان باشد و بتوانید سیم کشی ها را از هر جایی از منزل به این موقعیت انجام دهید.

   • برای همه دوربین ها تنها به یک DVR نیاز خواهید داشت.

 

2. از کابل های Siamese برای سیم کشی موثر سیستم استفاده کنید:

 

یکی از رایج ترین کابل هایی که برای سیستم های نظارتی به کار می رود کابل های Siamese است. این نام بدین خاطر انتخاب شده کهاز دو کابل متصل به هم تشکیل شده است. یکی از آن ها برای برق و دیگری برای ویدئوست. این موضوع بدین معنی است که تنها باید یک سیم از منزلتان بکشید تا بتوانید هر دوربین را راه اندازی نمایید. این کابل به صورت RG59 و RG6 به فروش می رسد.

   • بخش به هم تنیده قرمز و سیاه برای برق است.قرمز مثبت و سیاه نشان دهنده منفی است.
   • کابل تکی و استوانه ای برای فایل های ویدئویی است. در انتهای هر کدام از آنها اتصال BNC یا کابل کواکسیال وجود دارد.

3. از جعبه تامین برق برای قدرت بخشیدن به دوربین ها از طریق یک پریز استفاده کنید:

جعبه های برق که به صورت آنلاین و در فروشگاه ها به فروش می رسد به شما اجازه می دهد از طریق یک پریز دوربین های خود را تجهیز کنید.این ها دارای چندین پورت هستند و برای تجهیز کردن دوربین های نزدیک هم یا دوربین هایی که نزدیک پریز نیستند مناسب خواهند بود. با اینحال باید باید سیم درازی را برای وصل کردن هر دوربین به جعبه یکسان بکشید.

   • قبل از وصل کردن جعبه به برق، دوربین ها را وصل کنید.
   • مطمئن شوید جعبه برقی می خرید که به اندازه کافی بزرگ است. شما باید تعداد پریزهایی که جعبه پشتیبانی می کند را شناسایی کنید.

 

4. هر کابل ویدئو را به پورت DVR جداگانه وصل کنید:

 

DVR می تواند در آن ِ واحد دوربین های متعددی را مدیریت کند. این امر به شما اجازه می دهد هر اتاقی را در منزل تنها با یک جعبه ضبط کنید. مانیتور هر دوربین را نشان می دهد یا می توان از بین دوربین ها یکی را انتخاب کرد.

 

5. سیم های خود را پنهان کنید:

 

برای اینکه سیستم شما ظاهر حرفه ای داشته باشد می توانید کابل ها را در دیوارها و در اطراف هاب نظارتی بکشید. مطمئن شوید که طرح دیوارها و موقعیت لوله ها، کابل ها و سایر موارد را تعیین می کنید. سیم کشی نیازمند ایجاد کردن سوراخ بر روی دیوار است سپس کابل ها را از طریق دیوار به DVR برسانید .

   • اگر دوست ندارید دیوار را سوراخ کنید و کابل را در آن بکشید، با یک متخصص تماس بگیرید تا بتواند کار سیم کشی را به طور تمیز ارائه کند.
   • می توانید کابل ها را به دیوار یا تخته پایه ای به کمک منگنه محکم نمایید.
   • سعی کنید کابل ها را زیر فرش پنهان کنید و آن ها را چسب بزنید تا حرکت نکنند.

6. می توانید برای راه اندازی سیستم خود از یک متخصص کمک بگیرید:

شرکت های زیادی هستند که می توانند دوربین ها، سنسورهای حرکتی و سایر موارد را نصب کنند. اگرچه هزینه این خدمات بالاتر از کارهایی است که خودتان انجام می دهید اما اگر منزل بزرگی دارید و نمی توانید خودتان کار نصب دوربین مدار بسته برای منزل را انجام دهید بهتر است کار را به آن ها بسپارید.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آموزش خدمات دوربین مدار بسته بود.

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب و نگهداری دوربین مدار بسته را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب دوربین مدار بسته نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

یک دیدگاه در “نحوه راه اندازی دوربین مدار بسته برای منزل

 1. Pingback: لنز دوربین مداربسته - انواع لنز دوربین مداربسته - مجتمع آموزشی پایتخت فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟