خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

هنگامی که در خانه نیستید ، کمی تردیدهای ناراحت کننده می توانند ذهن شما را مشغول کند. آیا قهوه ساز را خاموش کردم؟ آیا زنگ خطر را تنظیم کردم؟ آیا بچه ها تکالیف خود را انجام می داده اند یا اینکه دارند تلویزیون تماشا می کنند؟ با داشتن یک خانه هوشمند می توانید تمام این نگرانی ها را با یک نگاه سریع به تلفن هوشمند یا تبلت خود تمام کنید. شما می توانید وسایل و لوازم خانگی خود را به هم متصل کنید تا آنها بتوانند با یکدیگر و با شما ارتباط برقرار کنند.

خانه هوشمند خانه ایست است که با استفاده از دستگاه های متصل به اینترنت امکان کنترل و مدیریت از راه دور دستگاه ها و سیستم ها مانند روشنایی و گرمایشی را فراهم می کند.

خانه هوشمند خانه ای است که دارای سیستم های خودکار بسیار پیشرفته ای برای کنترل و نظارت بر عملکرد هر یک از خانه ها باشد. روشنایی ، کنترل دما ، چندرسانه ای ، امنیت ، عملکرد پنجره و درب ، کیفیت هوا یا هر کار ضروری یا راحتی دیگری که توسط ساکن خانه انجام می شود با ظهور رایانه های بی سیم ، دستگاه های کنترل از راه دور دقیقاً به موقع هوشمند می شوند. امروزه می توان یک تراشه برنامه ریزی شده را به هر سرنشین متصل کرد و سیستم ها را هنگام عبور و مرور از طریق یک خانه هوشمند تنظیم کرد.

خانه هوشمند چیست؟

فناوری خانه هوشمند ، که اغلب به عنوان اتوماسیون خانگی یا domotic نیز شناخته می شود (از لاتین “domus” به معنی خانه) ، امنیت ، آسایش ، راحتی و بهره وری انرژی صاحبان خانه را با اجازه دادن به آنها برای کنترل دستگاه های هوشمند ، اغلب به وسیله یک نوع برنامه خانه هوشمند مثل تلفن هوشمند یا سایر دستگاه های شبکه ای در آنها فراهم می آورد. بخشی از اینترنت اشیا (IoT) ، سیستم ها و دستگاه های خانه هوشمند اغلب با هم کار می کنند ، و داده های مربوط به میزان استفاده ی مصرف کننده را در بین خودشان به اشتراک می گذارند و اقدامات خود را براساس تنظیمات صاحبان خانه انجام می دهند.

برای برخی از صاحبان خانه ، تبدیل خانه به خانه هوشمند می تواند به سادگی خرید اسپیکر متصل باشد. برای دیگران ، این کار می تواند شامل اتصال چندین محصول مختلف از جمله بلندگوها ، دوربین ها ، رایانه ها ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، تلویزیون ها ، سیستم های امنیتی ، لوازم خانگی و سایر موارد باشد.

راهنمای جامع شغل هوشمند سازی ساختمان
ادامه مطلب

آیا واقعاً یک خانه ی هوشمند ، هوشمند است؟

یک خانه هوشمند به نظر “هوشمند” می رسد زیرا سیستم های رایانه ای آن می توانند بسیاری از جنبه های زندگی روزمره را کنترل کنند. به عنوان مثال ، یخچال و فریزر ممکن است بتواند محتویات خود را فهرست بندی کند ، منوها و لیست های خرید را پیشنهاد کند ، گزینه های سالم را توصیه کند و حتی به طور معمول مواد غذایی را سفارش دهد. سیستم های خانه هوشمند حتی ممکن است تضمین کند که جعبه ی غذا یا خاک گربه را تمییز کند و یا یک گیاه خانگی که برای همیشه آبیاری کند.

آیا واقعاً یک خانه ی هوشمند ، هوشمند است؟

شاید اگر نگاهی به فیلم های هالیوودی بیاندازید و یا انمیشن های تام و جری را به یاد بیاورید بتوانیم مصداق درستی از یک خانه ی هوشمند را برای شما بازسازی کنیم.

آن چه در این انیمیشن ها میبینید بخشی از یک خانه ی عجیب و غریب است که به مانند یک انسان بوده وی متواند همه کاری را در غیاب صاحب خانه انجام دهد. و حالا تکنولوژی خانه هوشمند اینجاست که به ما ثابت کند حقیقت انیمیشن های قدیمی به واقعیت پیوسته است.

با این حال ، فناوری خانه هوشمند واقعی است و به طور فزاینده ای پیچیده می شود. سیگنال های رمزگذاری شده از طریق سیم کشی منزل ارسال می شوند (یا به صورت بی سیم ارسال می شوند) به کلیدها و پریزهایی که برای کار با وسایل الکترونیکی و الکتریکی در هر قسمت از خانه برنامه ریزی شده اند ، ارسال می شوند. اتوماسیون خانگی به ویژه برای افراد مسن ، افراد دارای اختلالات جسمی یا شناختی و افراد معلول که مایل به زندگی مستقل هستند می تواند مفید باشد.

فناوری خانه اسباب بازی افراد فوق العاده ثروتمند است ، مانند خانه بیل و ملیندا گیتس در ایالت واشنگتن که یکی از بارزترین مثال های خانه های هوشمند می باشد. خانه گیتس که Xanadu 2.0 نامیده می شود از چنان فناوری بالایی برخوردار است که به مهمانان این امکان را می دهد تا موسیقی خلق و خوی هر اتاقی را که به ان می روند انتخاب کنند.

چرا باید یک خانه هوشمند داشته باشم؟

 • ذخیره انرژی
 • ساده شدن زندگی
 • رسیدگی به کارهای خانه
 • امنیت
 • سرگرمی

ذخیره انرژی

برای بسیاری ، نیروی محرکه ایجاد یک خانه هوشمند پتانسیل صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه با سیستم های خودکار گرمایش و تهویه مطبوع است. ترموستات های هوشمند ، به سرعت و به طور دقیق گرمایش و سرمایش خانه را خودکار می کنند. محصولات دیگر مانند چراغ های متصل و لوازم خانگی می توانند با خاموش شدن هنگام استفاده انرژی کمتری را مصرف کنند. این نوع محصولات باید در لیست چک خانه های هوشمند هر کسی قرار داشته باشند.

ذخیره انرژی

ساده کردن زندگی

راحتی و راحت زندگی کردن موضوع بسیار مهمی است. همه ما سعی می کنیم تا آنجا که ممکن است شرایط را طوری فراهم کنیم که آسایش داشته باشیم ، بنابراین واضح است که این یکی از دلایل اصلی داشتن یک خانه هوشمند است. می توانید با مواردی به سادگی دریافت چراغ های هوشمند شروع کنید. اینها می توانند با استفاده از دستورات صوتی ، قوانین مکان ، تشخیص سنسور یا حتی برنامه های ساده روشن یا خاموش شوند.

رسیدگی به کارهای خانه

اگر از انجام دادن کارهای روتین خانگی خسته شده اید می توانید بر روی تکنولوزی خانه هوشمند حساب کنید. بارزترین دستگاه جاروبرقی ربات Roomba از iRobot به همراه محصولات مشابه است. با این حال ، لوازم خانگی همچنین می توانند دارای عملکردهای خانه هوشمند باشند. ماشین لباسشویی را که به طور خودکار چرخه شستشو یا یخچالی را شروع می کندو حتی در زمانی که حس کند ابزاری در خانه کم است و نیاز به خرید یک ابزار در خانه را حس میکند می تواند اطلاعات خرید انلاین را در اختیار شما قرار دهد و یا خودش برای شما خرید آنلاین را انجام دهد.

امنیت

در حالی که می توانید برای محافظت از خانه خود سیستم های هشدار بخرید ، خانه های هوشمند می توانند امنیت بیشتری ایجاد کنند. چراغ های متصل ، دوربین ها و حتی زنگ درها می توانند به امنیت بیشتر خانه کمک کنند. اگر شما در خانه تنها هستید و شخصی در حال بررسی خانه شما است تا ببینید آیا ممکن است وارد سیستم شود ، داشتن این نوع دستگاه ها باعث ترس آنها می شود.در این صورت احتمال دزدی و هتک حرمت منزل شما کاهش می یابد.

امنیت

سرگرمی

خانه هوشمند اگر مکانی برای پاتوق و استراحت و احساس راحتی و تفریح شما نیز نباشد ، پس چیست؟ این فناوری همچنین می تواند شما را به روش های جدید و مهیج سرگرم و مطلع کند. بلندگوهای متصل ، همراه با دستیارهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی ، می توانند موسیقی پخش کنند ، امتیازات خبری و ورزشی را ارائه دهند ، و حتی می توانند به شما در کنترل سایر دستگاه های متصل نیز کمک کنند. دستگاه های متصل نیز می توانند فیلم خوبی را برای تماشا ، چه در خانه و چه در یک سالن سینما واقعی پیدا کنند.

اولین و واجب ترین محصولات خانه هوشمند برای خرید شامل چه ابزاری هستند؟

در طراحی یک خانه هوشمند می توانید اتوماسیون خانه را به اندازه دلخواه یا کم انجام دهید. برای مبتدیان ، ممکن است بهترین کار این باشد که به وظایفی که قبلاً معمولاً انجام می دادند فکر کنند و سپس راهی برای خودکار کردن آنها پیدا کنند.

می توانید با یک کیت استارت روشنایی شروع کنید و بعداً دستگاه های امنیتی را اضافه کنید. اگر می خواهید با یک سیستم گسترده تر و دارای ویژگی های بسیار زیاد کار را شروع کنید ، بهتر است نحوه کار در خانه را به دقت طراحی کنید ، مخصوصاً اگر به سیم کشی یا بازسازی احتیاج دارید حتما به این موضوع توجه کنید.

علاوه بر این ، شما این صد را دارید که گره های موجود در شبکه های بی سیمی را به طور استراتژیک قرار دهید تا آنها دامنه مسیریابی خوبی داشته باشند. تعداد زیادی محصول وجود دارد که می تواند به هوشمند سازی خانه شما کمک کند. برای کمک به شما در شروع کار ، لیستی از پنج محصول را ایجاد کرده ایم که احساس می کنیم برای شروع سفر شما به دنیای خانه های هوشمند مناسب است.

 • بلندگوی هوشمند
 • لامپ های هوشمند
 • ترموستات هوشمند
 • زنگ در هوشمند
 • هاب خانه هوشمند

بلندگوهای هوشمند

می توانید اسپیکرهای هوشمند بسیاری پیدا کنید که مشهورترین آنها دستیارهای دیجیتال Google Assistant یا Amazon Alexa هستند. برخی از آنها بسیار پیچیده می شوند ، بنابراین ما معتقدیم بهترین شرط شما این است که با یکی از بلندگوهای هوشمند کوچکتر و مقرون به صرفه پیش بروید. بهترین و مناسب ترین محصول مورد نظر خود را یتوانید با برندهای Amazon Echo Dot یا Google Nest Mini تهییه کنید.

لامپ های هوشمند

لامپ های هوشمند احتمالاً از اولین خریدهای بیشتر کاربران هستند. چراغ های Philips Hue را به این دلیل توصیه می کنیم که تقریباً در همه جا در دسترس هستند ومهم تر از همه این که گران نیستند و برای استارت ساختن یک خانه ی هوشمند می توانند بهترین گزینه ها را به شما معرفی کنند.

لامپ های هوشمند

ترموستات هوشمند

شرکت تابعه Alphabet’s که در زمینه گرمایش متصل پیشرو است ، یک ترموستات هوشمند ایجاد کرده است که باعث می شود خانه شما به طور خودکار با دمایی که دوست دارید درجه بندی شود. همچنین می تواند به فرامین صوتی هر دو بلندگو Google Home و Amazon Echo پاسخ دهد.بنابراین این گزینه هم می تواند رد لیست شما قرار بگیرد.

زنگ در هوشمند

Ring Video Doorbell 3 Plus یک گزینه خوب در بازار زنگ درهای ویدیو است. این رزولوشن با کیفیت Full HD ، با قابلیت باتری قابل شارژ سریع و فیلم برداری رنگی و امکان ضبط صا می تواند بهترین و مناسب ترین گزینه برای تهییه زنگ در هوشمند شما باشد. زنگ در هوشمند می تواند امنیت خانه ی شما را تضمینکند و هر سارقی که متوجه وجود چنین تکنولوژی ای در خانه ی شما باشد در این صورت فکر دزدی از خانه ی شما را از سرش بیرون خواهد کرد.

هاب خانه هوشمند

اگر می خواهید یک روتر مرکزی داشته باشید که تمام دستگاه های هوشمند شما را به هم متصل کند ، می توانید روی برند Samsung SmartThings Hub حساب کنید. این محصول تقریباً از همه پروتکل های بی سیم ، به همراه دستورات صوتی Alexa و Google Assistant و موارد دیگر ، برای اتوماسیون آسان خانه پشتیبانی می کند.

هاب خانه هوشمند

بنا کردن یک خانه ی هوشمند چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

 • دوربین ها می توانند نمای بیرونی منزلتان را ردیابی کرده و حتی اگر در خارج از خانه باشید میتوانید آن ها را در حالت ضبط قرار داده و از امنیت خانه ی خود اطمینان حاصل کنید.
 • شما می توانید ترموستات را از تخت خود ، فرودگاه ، هرجایی که تلفن هوشمند شما سیگنال دارد کنترل کنید.
 • چراغ های LED به شما امکان می دهند رنگ و روشنایی را دقیقاً از طریق تلفن هوشمند خود برنامه ریزی کنید.
 • سنسورهای حرکتی هنگام حرکت در اطراف خانه شما هشدار می دهند و حتی می توانند تفاوت حیوانات خانگی و سارقین را تشخیص دهند.
 • یکپارچه سازی تلفن های هوشمند به شما امکان می دهد چراغ ها و لوازم خانگی را از دستگاه تلفن همراه خود روشن یا خاموش کنید.
 • قفل درب و درب گاراژ می تواند با نزدیک شدن تلفن هوشمند شما به طور خودکار باز شود.
 • هشدارهای خودکار از سیستم امنیتی شما بلافاصله به تلفن هوشمند شما می رسد ، بنابراین بلافاصله متوجه می شوید مشکلی در خانه وجود دارد یا خیر.
 • بسیاری از دستگاه ها همچنین دارای وب سرورهای داخلی هستند که به شما امکان دسترسی آنلاین به اطلاعات آنها را می دهند.
 • قفل در ب طور خودکار فقط برای شما باز میشود.
 • ظرف خاک و غذای حیوان خانگی شما به شکل خود به خودی پر میشود.
 • تلویزیون را می توانید طوری تنظیم کنید که بچه ها در زمانی که نیستید در ساعاتی خاص بتوانند آن را تماشا کنند.
 • قهوه ساز و چایی ساز به طور خودکا و با کنترل شما خاموش و روشن می شود.
اتوماسیون ساختمان و سیستم BACS
ادامه مطلب

معایب و چالش های یک خانه ی هوشمند چیست؟

برای افرادی که با کار کردن با رایانه و اینترنت ارتباط خوبی ندارند داشتن یک خانه ی هوشمند به مانند یک رویایی می ماند که بیشتر شباهت به یک کابوس دارد. و می توانیم بدون شک بگوییم که افرادی که با فوبیای کنترل از راه دور دست و پنجه نرم میکنند و دورترین کنترلی که از راه دور انجام داده اند بازی با کنترل تلویزیون بوده است احتمالا خواندن این مطلب را تا نیمه رها کرده اند.

یکی از اصلی ترین بلوک های ذهنی نصب یک سیستم خانه هوشمند ، ایجاد تعادل در پیچیدگی سیستم در برابر قابلیت استفاده از سیستم است. اگر کاملاً خسته کننده باشد ، در واقع زندگی شما را به جای آسان تر کردن ، سخت تر می کند.

هنگام برنامه ریزی سیستم های مربوط به خانه هوشمند ، مهم است که چند فاکتور را در نظر بگیرید:

 • چه نوع اجزایی بخشی از سیستم هستند؟ آیا نصب سیستم هایی مانند سیستم هشدار یا دوربین فیلمبرداری ، اساسی هستند؟ زندگی من تا چه حدی به این نوع هوشمند سازی بستگی دارد؟
 • برای فردی که کاربرد چندانی از این ابزار نمیتواند داشته باشد داشتن این سیستم ها تا چه ضروری خواهد بود؟
 • آیا دستگاه واقعاً یک نیاز را برآورده می کند یا فقط یک اسباب بازی فانتزی و بالقوه ناامید کننده است؟
 • چند نفر برای استفاده از سیستم مورد نیاز خواهند بود؟
 • چه کسی می داند که چگونه سیستم را اداره کند؟ چه کسی می داند چگونه سیستم را حفظ کند و خطاها را برطرف کند؟
 • ایجاد تغییرات در رابط کاربری چقدر آسان است؟ به عنوان مثال ، اگر خانه شما طوری برنامه ریزی شده است که شما را ساعت 7 صبح بیدار کند ، چگونه به او خواهید فهمید که ممکن است یک شب را در ای دیگری بخوابید؟

به همین دلایل ، ممکن است آسانتر باشد که با یک شبکه خانگی بسیار اساسی شروع به کار کنید و در صورت نیاز و یا تمایل به پیشرفت ، سیستم خود را گسترش دهید. مانند بسیاری از فناوری های جدید ، خانه های هوشمند برای نگهداری نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در پول و زمان دارند ، بنابراین اگر کمبود هر یک از آنها را حس میکنید بایدبدانید که هیچ ضروریتی در تبدیل خانه های عادی خود به خانه های هوشمند نیست.

معایب و چالش های یک خانه ی هوشمند چیست؟

قبل از خرید ،کیفیتمحصولات را بررسی کنید و از مواردی که خشم کاربران را به خود جلب می کند خودداری کنید. محصولات زیادی وجود دارند که وعده های آسمانی می دهند ولی در دنیای واقعی بسیار سطحی هستند. و اگر کاربر گوشی های هوشمند هستید ، سیستم هایی را انتخاب کنید که بر روی سیستم عامل گوشی تلفن همراه شما قابل نصب باشند و در این مورد دردسر های کم تری برای شما داشته باشند. بعضی از برنامه ها به قدری نرم و پیچیده هستند که بیش از تسکین باعث سردرد می شوند.

4.8/5 - (24 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628