خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند خانه ای است که با سیستم هایی که برای کنترل و نظارت به طور خودکار عمل می کنند، پیشرفت داده شده و هر فعالیتی در خانه اعم از روشنایی،کنترل دما، سیستم حفاظت ، عملکرد درها و پنجره ها، کیفیت هوا یا هر عملکرد دیگری که برای برطرف کردن احتیاجات و راحتی اعضای خانه لازم است، در برمیگیرد. با پیشرفت سیستم ارتباطات بی سیم در کامپیوترها، قطعات دارای کنترل از راه دور به شکل هوشمند طراحی می شوند. امروزه می توان یک تراشه برنامه ریزی شده را در هر خانه ای استفاده کرد و تنظیمات هوشمند را در ساختمان داشت. آموزش هوشمند سازی ساختمان ها نیز امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. هم چنین کلاس های هوشمند سازی منازل روز به روز فراگیرتر می شود.

خانه هوشمند چیست؟

آیا این سیستم حقیقتا هوشمند است؟

یک خانه هوشمند حقیقتا هوشمندانه و هوشیارانه عمل می کند زیرا سیستم کامپیوتری آن می تواند شمار بالای جنبه های مختلف زندگی روزانه را نظاره گر باشد. برای مثال یخچال ها می توانند لیست محتویات داخل یخچال، لیست پیشنهادی برای خرید روزانه و احتیاجات ، یا لیست غذاهای سالم و مناسب برای سلامتی شخص را ارائه دهند یا حتی به خوار و بار فروشی سفارش خرید لازم را بدهند.

یا حتی سیستم هوشمند در خانه می تواند به شما این اطمینان را بدهد که سطل زباله همیشه تمیز باشد یا گیاهان خانه همیشه آبیاری شده باشند.

ایده خانه هوشمند شاید ازهالیوود نشات گرفته باشد. برای مثال کمپانی دیزنی در سال 1999 فیلمی با عنوان خانه هوشمند ارائه داد یا در فیلم های دیگری به طور علمی ، تکنولوژیِ خانه هوشمند در ساختار فیلم ها بود و عملی کردن آن به نظر غیرمتحمل می آمد.

سیگنال هایِ کدها، توسط سیم ها یا به روش بی سیم در خانه فرستاده میشوند تا تغییرات لازم را در قطعه های الکترونیکی در هر قسمت از خانه اعمال کنند. شرح جزییات در کلاس های آموزش هوشمندسازی منازل داده می شود.

خانه هوشمند یرای کسانی که از مشکل جسمانی رنج می برند یا دارای اختلالاتی هستند و همینطور افراد مسن و افراد ناتوان و به طور کلی کسانی که آرزو داشتند به صورت خودکفا بتوانند زندگی کنند بسیار مفید می باشد. برای مثال بیل گیتس سیستم ساختمان هوشمند را در منزلش در واشنگتن پیاده سازی کرده که بسیار پیش رفته است به طوریکه به ملاقات کنندگان این امکان  را می دهد که آهنگ مورد نظرشان را برای هر اتاقی که ملاقات می کنند انتخاب کنند.

استانداردهای بازار:

فرض کنید خانه ی شما مثل یک کامپیوتر بزرگ است. اگر شما جعبه را باز کنید و به تراشه نگاهی بیندازید تعداد زیادی از سیم ها و رابط ها و کلیدها را مشاهده خواهید کرد کرد. برای اینکه همه این ها کنار هم کار کنند شما باید یک سیستم ورودی داشته باشید.(مثل یک موشواره یا صفحه کلید) ، اما نکته مهمتر این است که هر کدام از اجزا باید قادر باشند تا کنار همدیگر کار کنند.

تکنولوژی هوشمند سریعتر پیشرفت خواهد کرد اگر مردم مجبور نباشند کل سیستم را بخرند. بیایید با حقیقت رو به رو شویم همه  ما به اندازه بیل گیتس پولدار نیستیم! یا دوست نداریم 15 ریموت کنترل برای 15 وسیله مختلف داشته باشیم. مردم بیشتر دنبال سیستم هایی هستند که راحت قابل استفاده باشد. به همین سبب در آموزش هوشمندسازی منازل بخش های مختلف ساختمان جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

دو چیز مورد نیاز است تا یک خانه ی کاملا هوشمند داشته باشیم. محقق ژورنالیست “ایرا برودسکی” در این باره می نویسد: اولین چیزی که لازم است، سنسورها ، محرک ها و لوازم خانگی ای هستند که از دستورات پیروی کنند و اطلاعات وضعیت را تهیه کنند. این وسیله های دیجیتال در حال حاضر در لوازم خانگی ما قرار دارند. مورد دوم پروتکل ها و وسیله هایی هستند که امکان ارتباط برای تمام این وسایل را فراهم  می کنند. همین طور استفاده از گوشی های هوشمند هم راه حل بسیار خوبی است. پروتکل هاو سنسورها دو مقوله مهم در کلاس های آموزش هوشمندسازی منازل محسوب می شوند.

 

سیستم مدیریت انرژی خانه ( HEMS) اولین موج هوشمند سازی خانه بوده است که با سخت افزار و نرم افزارهایی که گرمایش و تهویه خانه را کنترل می کند (HVAC) همراه بوده . همانطور که استانداردها و پروتکل ها پیش رفت کرده اند پروسه هوشمندسازی هم در حال پیش رفت می باشد.

 

واژه Domotics  چیست؟

واژه Domotics به معنی رباتیک ساختن خانه است که شامل همه آنچه تکنولوژی هوشمند سازی خانه در برمی گیرد مثل سنسورها ، سیستم روشنایی و …. می باشد.

به علاوه موبایل های هوشمند و تبلت ها می توانند به این سیستم وصل شده و برای کنترل سیستم خانه مورد استفاده قرار بگیرند.

آموزش هوشمند سازی منازل:

آموزش هوشمند سازی ساختمان دارای بخش های گوناگونی می باشد. مطالعه بحث هایی در زمینه انواع پروتکل ها انواع سنسورها انواع سیستم های روشنایی، روش های مختلف مانیتورینگ و… می  تواند اطلاعات مفیدی در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه هوشمند سازی ساختمان بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات هوشمند سازی ساختمان

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل مباحث هوشمند سازی ساختمان را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار هوشمند سازی ساختمان نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پشتیبانی در واتساپ
    تماس با آموزشگاه
    تماس با آموزشگاه