دلایل خراب شدن کرکره برقی و راه های رفع آن

دلایل خراب شدن کرکره برقی و راه های رفع آن

کرکره برقی یکی از انواع درب های اتوماتیک محسوب می شود که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آگاهی از مشکلات متداول کرکره برقی به مصرف کنندگان و همچنین نصاب ها و تعمیرکاران این نوع درب، کمک بزرگی در جهت عیب یابی و برطرف کردن هر چه سریع تر ایرادات می کند. عوامل مختلفی را می توان به عنوان دلایل خراب شدن کرکره برقی و در نتیجه به وجود آمدن مشکلات در نظر گرفت.

اگر شما هم به دنبال فهمیدن لیست این مشکلات کرکره برقی به همراه دلایل به وجود آمدن شان و روش های برطرف کردن شان هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

رایج ترین مشکلات کرکره برقی

یکی از موضوعات مهم هنگام خرید کرکره برقی، توجه به کیفیت قطعات و اجزای مختلف آن است. گاهی اوقات ممکن است با وجود کیفیت مناسب و مطلوب کرکره برقی، مشکلاتی برای آن به وجود آید. عوامل مختلفی باعث بروز عیب و ایراد در کرکره برقی می شوند که با داشتن اطلاعات لازم در این زمینه، عیب یابی و برطرف کردن مشکلات راحت تر و سریع تر خواهد شد.

مشکلات متداول کرکره برقی

از مهمترین مشکلات متداول کرکره برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- باز یا بسته نشدن کرکره برقی

اکثر مصرف کنندگان کرکره برقی با این مشکل مواجه شده اند و به دنبال راه چاره هستند. علل مختلفی برای بروز این ایراد وجود دارد که اصلی ترین آن ها مربوط به وضعیت برق می شود. در صورت وجود نوسانات برق یا قطع برق، درب کرکره برقی باز یا بسته نمی شود.

باز یا بسته نشدن کرکره برقی

اگر اتصال برق مشکلی نداشته باشد، باید به سراغ چک کردن دیگر بخش ها بروید. امکان دارد موتور کرکره برقی دچار خرابی شده باشد و یا سنسورها به شکلی صحیح عمل نمی کنند. همچنین، ایراد در ریموت کنترل نیز می تواند باعث این خرابی شوند.

معیوب شدن دستگاه مرکزی یا همان کنترل پنل کرکره برقی نیز می تواند موجب باز یا بسته نشدن درب کرکره برقی شوند. در چنین شرایطی باید از افراد ماهر و باتجربه در زمینه نصب و تعمیر کرکره برقی کمک گرفت تا مشکل را به صورت کامل برطرف کنند.

2- کرکره برقی به حالت نیمه، باز یا بسته می شود

معمولا در مکان هایی که استفاده زیادی از کرکره برقی در طول روز می شود مانند پارکینگ ها، مغازه های تجاری و …، این مشکل پیش می آید. خرابی سنسور، نصب سنسورها در جای نادرست، کثیف بودن چشمی و خرابی موتور می تواند باعث بروز این مشکل شود.

کرکره برقی به حالت نیمه، باز یا بسته می شود

3- گیر کردن کرکره برقی هنگام حرکت

از دیگر مشکلات متداول کرکره برقی می توان به گیر کردن آن حین حرکت اشاره کرد. گاهی اوقات پس از فشردن دکمه ریموت کنترل، کرکره برقی گیر کرده و حرکتی نمی کند. در این صورت نیاز به نیروی دست وجود دارد تا بتوان آن را حرکت داد.

گیر کردن کرکره برقی هنگام حرکت

عدم سرویس دوره ای منظم و روغن کاری مناسب، و همچنین ایراداتی در موتور از مهمترین دلایل گیر کردن درب کرکره برقی شود.

4- حرکت آهسته کرکره برقی

یکی دیگر از خرابی هایی که افراد زیادی با آن روبرو شده اند، حرکت آهسته هنگام باز و بسته شدن است. حرکت کند کرکره برقی مربوط به عملکرد نادرست فنر است. اگر فنر مخصوص کرکره برقی آسیب ببیند یا در اثر استهلاک و استفاده طولانی مدت، طول عمر آن تمام شود، نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در نتیجه حرکت سریع کرکره با مشکل مواجه شده و برای برطرف کردن آن باید فنر را تعویض کنید.

5- کار نکردن ریموت کنترل کرکره برقی

از دیگر مشکلات رایج کرکره برقی می توان کار نکردن ریموت کنترل را نام برد. بروز هرگونه ایراد در ریموت کنترل مانع از انتقال سیگنال به سنسورها و دستگاه مرکزی شده و در نتیجه کرکره برقی عمل نمی کند. یکی از دلایل این مشکل، خرابی یا تمام شدن باتری ریموت کنترل است که باید با باتری جدید تعویض گردد. همچنین ضربه خوردن، آب خوردگی و فشار بیش از حد نیز می توانند باعث خراب شدن برد ریموت کنترل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله “دلایل کار نکردن ریموت کرکره برقی و نحوه برطرف کردن” را بخوانید.

کار نکردن ریموت کنترل کرکره برقی

6- باز شدن خود به خود کرکره برقی

از مشکلات مهمی که برای کرکره برقی پیش می آید و باید بسیار جدی گرفته شود، باز شدن خود به خود آن است. این مسئله می تواند امنیت ساختمان را به خطر بیندازد و به همین خاطر باید سریعا برطرف شود. عوامل مختلفی باعث این مشکل می شوند که می توان به خرابی موتور، ایراد در سنسورها، خرابی فنر و … اشاره کرد. عیب یابی و تشخیص دقیق علت خرابی کرکره برقی در صورت باز شدن خود به خود آن، باید به دست افراد باتجربه و متخصص صورت بگیرد تا به بهترین شکل نیز این مشکل رفع گردد.

باز شدن خود به خود کرکره برقی

7- سر و صدای زیاد کرکره برقی

از دیگر خرابی هایی که باعث اذیت و آزار مصرف کنندگان زیادی شده است، سر و صدای زیاد و غیر عادی کرکره برقی است. این مشکل نه تنها باعث اذیت شدن شما، بلکه موجب آزار و اذیت همسایه ها نیز می شود و باید در اسرع وقت برطرف شود.

از مهمترین دلایل تولید صدای زیاد می توان به نصب نادرست، خرابی ریل، ایراد در موتور، آهن کشی نامناسب، مشکلات صفحه پلیت و … اشاره کرد.

8- بالا نرفتن کرکره برقی

گاهی اوقات ممکن است کرکره برقی پایین بیاید اما پس از فشردن دکمه ریموت کنترل دیگر بالا نرود. در این صورت قطعا مشکلی در موتور به وجود آمده است. همچنین، اگر پیچ فنر کرکره برقی خراب شده باشد، موتور دیگر توان بالا کشیدن کرکره را نخواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مشکل مقاله “دلایل بالا نرفتن درب کرکره برقی و نحوه رفع آن” را بخوانید.

بالا نرفتن کرکره برقی

چگونه از خراب شدن کرکره برقی جلوگیری کنیم؟

از مهمترین راهکارهای پیشگیری از بروز خرابی و مشکلات بالا می توان خرید کرکره برقی باکیفیت، نصب اصولی و استاندارد، سرویس دوره ای منظم، استفاده درست و پرهیز از عادات اشتباه در بالا و پایین کردن کرکره برقی اشاره کرد.

نتیجه گیری

کرکره برقی برای تسهیل در رفت و آمد در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و … و راحت تر کردن زندگی طراحی و تولید شده است. از این رو اگر مشکلی برای آن به وجود آید باید به بهترین شکل و سریع ترین راه ممکن برطرف گردد. آشنایی با مشکلات متداول کرکره برقی، دلایل به وجود آمدن این مشکلات و راه حل های مناسب، می تواند در مواقع ضروری بسیار مفید واقع شود.

5/5 - (1 امتیاز)


بهترین دوره های دپارتمان برق ساختمان پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628