مراحل طراحی و ساخت تابلو برق صنعتی

مراحل طراحی و ساخت تابلو برق صنعتی

پنل های کنترل برق( تابلو برق صنعتی ) بخشی جدایی ناپذیر از هر فرآیند تولید خودکار است. در سطح پایه ، پنل های کنترل، دستگاه های الکترونیکی مختلفی را در خود جای داده اند که سیگنال هایی را جهت هدایت عملکرد تجهیزات و ماشین آلات فراهم می کنند. در حالی که سیستم های کنترل از جنبه های اساسی مهندسی برق هستند ، بسیاری از افراد از اجزای اصلی صفحه کنترل که برای کارکرد ایمن و مطمئن مورد نیاز است آگاهی ندارند.

ترانسفورماتور،  منبع تغذیه، قطع کننده مدار، سوئیچ قطع کننده، بلوک های ترمینال، رله ها،کنتاکتورها، رله اضافه بار، فیوزها، درایوهای موتور، استارت موتور، کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC)، سوئیچ اترنت، مجموعه ای از قطعات الکتریکی و مکانیکی هستند که یک تابلو برق صنعتی را تشکیل می دهند.

طراحان حرفه ای ، کار ساخت تابلو برق صنعتی برای محیط ها و صنایع گسترده ای را ،از یک ایده گرفته تا مجموعه ای کامل از نقشه ها  و مشخصات عملکردی یا هر چیزی شبیه این،انجام می دهند. آن ها اطلاعات ارائه شده را بررسی می کنند ، تمام سوالات لازم برای پر کردن خلا ها را می پرسند و با کیفیت ترین محصول موجود در صنعت را ارائه می دهند. بررسی اولیه آن ها باید به قدری کامل باشد که فراتر از آنچه مشتری می خواهد و سفارش می دهد، برایش فراهم کنند.

نحوه ساخت تابلو برق صنعتی

ساخت تابلو برق صنعتی بسیار پیچیده شده است. پیشرفت سریع اتوماسیون در کنار قوانین و مقررات فزاینده سختگیرانه ، طراحی مقرون به صرفه ترین و در عین حال مقاوم ترین راه حل های کنترل را دشوار کرده است. طراحی بهترین محصولات نیاز به یک تیم کاملاً متبحر دارد که دائماً دانش خود را افزایش می دهد و آنچه را که از دستورالعمل های طراحی صفحه کنترل الکتریکی می دانند ، تطبیق می دهد.

برای شرگت در دوره آموزش مونتاژ و ساخت تابلو برق صنعتی با شماره های آموزشگاه که در سایت قرار داده شده تماس بگیرید

در مورد تابلو برق صنعتی چهار فاز اصلی طراحی و ساخت وجود دارد:

 1. بررسی کامل کلیه اسناد فنی و جلسه پرسش و پاسخ برای پر کردن همه خلا ها.
 2. طراحی سیستم کنترل و برنامه ریزی تولید برای به حداکثر رساندن کارایی.
 3. مونتاژ و سیم کشی واقعی سخت افزار سیستم کنترل یا تابلو برق.
 4. به روزرسانی کلیه اسناد نهایی و انجام روال کنترل کیفیت بسیار دقیق.

فاز 1: جلسه پرسش و پاسخ فنی

در حالی که هر مرحله مهم است ، ما بر جلسه پرسش و پاسخ اولیه تاکید داریم. هدف از این جلسه بررسی این است که به هر جنبه از پروژه به طور دقیق پرداخته شود ، و دستورالعمل های طراحی صفحه کنترل الکتریکی را برای پروژه تعیین کنند. در حالی که کنترل پنل های طراحی شده برای یک صنعت خاص دارای سوالات منحصر به فردی هستند که باید به آنها پاسخ داده شود ، حداقل ، هر لیست باید شامل سوالات زیر باشد:

 • آیا یک UL Label یا آژانس تست پذیرفته شده دیگر لازم است؟
 • آیا کدهای الکتریکی محلی وجود دارد که باید دنبال شوند؟
 • نمره محیطی مورد نظر NEMA کنترل پنل چقدر است؟
 • جریان اتصال کوتاه موجود که صفحه کنترل برای آن طراحی می شود چیست؟
 • آیا صفحه کنترل برای پاسخگویی به هر دسته فلش قوس لازم است؟

فاز 2: طراحی کنترل پنل و برنامه ریزی تولید

این اولین گام ها سرعت کل پروژه را تعیین می کند و مشخص می کند که باقیمانده فرآیند با چه کارآیی جریان یابد. اشتباهات در این مرحله مانع سایر مراحل می شود و ممکن است باعث عقب افتادن پروژه ها یا از بین رفتن کامل آنها شود. برای جلوگیری از مشکلات طراحی صفحه کنترل ، مراحل زیر باید دنبال و به درستی انجام شود:

ساخت تابلو برق صنعتی

 • دنباله عملکرد / مشخصات عملکردی و / یا الزامات طراحی مشتریان را مرور کنید.
 • همه مولفه ها را انتخاب یا تأیید کنید که مولفه های انتخاب شده برای برنامه صحیح هستند.
 • برای تأیید سیم کشی صحیح همه اجزا و نشان دادن نحوه اجرای سیم کشی ، نقشه های شماتیک صفحه (های) کنترل را تولید کنید.
 • یک طرح فیزیکی در مقیاس کامل ایجاد کنید تا مطمئن شوید اجزا برای ساخت و نگهداری قابل دسترسی هستند در حالی که فضای پنل مورد نیاز را به حداقل می رسانید.
 • محفظه دقیق و اجزای مربوطه را برای تأمین نیازهای مشخص شده درخواست شده توسط کاربر نهایی انتخاب کنید.
 • هنگامی که طرح فیزیکی و نقشه های شماتیک کامل شد ، می توان اجزا و محفظه ها را سفارش داد و بر اساس زمان سرگروه ، می توان تعیین کرد که چه زمانی تولید تابلو برق آغاز می شود.

برای کارآیی بیشتر این مرحله ،بعضی شرکت های طراح به عنوان اولین گام در فرآیند تولید کنترل پنل یا همان تابلو برق صنعتی، یک پرسشنامه طراحی صفحه کنترل را به همه مشتریان ارائه می دهند. تکمیل پرسشنامه به مشتریان کمک می کند سطح جزئیات لازم برای طراحی و ساخت یک صفحه کنترل را درک کنند. علاوه بر این ، به مهندسان ما کمک می شود تا دقیقاً آنچه را که برای محصول نهایی لازم است ، درک کنند.

فاز 3: تولید پنل کنترل

دقت و سرعتی که مرحله طراحی و برنامه ریزی به اتمام می رسد ، تأثیر بسزایی در مرحله تولید فرآیند ساخت صفحه کنترل دارد. اگر اشکالی در طراحی کلی وجود داشته باشد ، یا اگر قطعات و اجزای آن بعداً سفارش داده شود یا تحویل داده شود ، ساخت صفحه می تواند بسیار دشوار شود.

با وجود این ، هنوز ممکن است در مرحله تولید مشکلاتی بوجود آیند و این زمانی است که مهم است به کارمندان باتجربه و روش های استاندارد عملیاتی روی بیاوریم. وجود یک رویه استاندارد می تواند حل مشکلات طراحی صفحه کنترل که به طور ناگهانی بوجود می آیند ، را برای شما راحت تر کند. در صورت بروز مشکل ، مهم است که تیم کنترل پنل موارد زیر را انجام دهند:

 1. از طرح فیزیکی و نقشه های شماتیک برای یادداشت برداری و مشخص کردن مشکلات ناشی از آن استفاده کنید.
 2. مشکلات مربوط به طراح را مرور کرده و راه حلی را فرموله کنید.
 3. طرح ها و نقشه های مشخص شده را بررسی کنید پس از تعیین راه حل ها به یک متخصص کنترل کیفیت ، توضیح دهید که چرا طراحی تغییر کرده است.

فاز 4: تضمین کیفیت یک تابلو برق

این مهم است که تکنسین های کف کارخانه درک کنند که تولید کالاهای با کیفیت برای اولین بار ، هر بار ، می تواند روندها را ساده کرده و یک مشتری وفادار ایجاد کند. یک راه برای حفظ کیفیت ، تلفیق کنترل کیفیت در هر مرحله است. این کار اطمینان می دهد که در صورت یافتن مشکلات ، طراحان و کارمندان تولید به طور اولیه به آنها رسیدگی می کنند.

تیم QA یا کنترل کیفیت در هنگام آزمایش هر صفحه کنترل از دستورالعمل های دقیق پیروی می کند. این دستورالعمل ها شامل موارد زیر است:

تأیید و اعتبار سنجی هر جز در برابر صورت حساب مواد و تأیید اینکه ولتاژ صحیح است یا نه.

درجه بندی ظاهر تابلو و تأیید تمام داده ها روی هر برچسب صحیح است.

اطمینان از نصب ایمن هر قطعه ، آزمایش هر سیم و بررسی رشته های سیم سرگردان.

انجام یک بررسی تداوم کامل بر روی هر سیم در تابلو.

روشن کردن تابلو برق و تأیید تمام ولتاژها و اینکه تمام صفحه های زمینی در حد تحمل هستند.

تست هر دستگاه برای اطمینان از عملکرد صحیح و تأیید اینکه شماتیک سیم کشی به درستی طراحی شده است.

پس از اتمام آزمایش روشن شدن ، تمام اسناد را به روز کنید ، تمام مغایرت ها را ثبت کنید ، مراحل نهایی مونتاژ را تکمیل کنید و گواهینامه های مناسب را اعمال کنید.

صفحه کنترل اکنون برای بسته بندی و ارسال آماده است! آخرین مرحله برای هر تابلو برق، ثبت هرگونه مغایرت هم برای سوابق فنی و هم برای رکورد های مولفه/ فروشنده است. اگر متوجه شدید که برخی از انواع خطاها در حال شیوع بیشتر هستند ،یک تحلیل علت اصلی را انجام دهید تا تعیین کنید چه مراحلی برای معکوس کردن روند لازم است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه