معرفی ابزارهای مورد نیاز برای برش چوب و کاربردشان

معرفی ابزارهای مورد نیاز برای برش چوب و کاربردشان

برای ساخت محصولات چوبی مختلف مانند کمد، تخت، میز و صندلی، مبل و … به ابزارها و تجهیزات مختلفی نیاز است که از مهمترین آنها می توان به ابزارهای برش اشاره کرد. انواع مختلفی از ابزار های برش چوب وجود دارد که هر کدام از ساختار و کاربرد مخصوص به خود برخوردارند. اگر می خواهید به عنوان یک نجار و کابینت ساز حرفه ای وارد بازار کار شوید، ابتدا باید دانش و اطلاعات لازم درباره این ابزار ها را کسب کنید. در این مقاله قصد داریم اصلی ترین و مهمترین ابزارآلات و تجهیزات مورد نیاز برای برش انواع چوب را معرفی کنیم. با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه باشید.

1- اره دستی

اره دستی یکی از قدیمی ترین ابزارهای برش چوب محسوب می شود که ساختار ساده ای دارد. این ابزار از گذشته تاکنون توسط نجارها برای برش انواع چوب مورد استفاده قرار گرفته و به نوعی موجب تحول صنعت چوب شده است.

اره دستی

اره دستی از یک تیغه با دندانه های بسیار تیز و یک دسته چوبی یا پلاستیکی تشکیل شده است. هرچقدر کیفیت تیغه و دسته بالاتر باشد، برش چوب راحت تر و دقیق تر صورت می گیرد. اره دستی در اندازه های مختلف طراحی و تولید می شود و از آن برای برش چوب های بزرگ و کوچک در ابعاد مختلف استفاده می گردد.

برای کار با اره دستی نیاز به نیروی انسانی است. قدرت بدنی افراد باید به اندازه مطلوبی باشد تا بتوانند به خوبی اره را بر روی سطح چوب حرکت داده و برش را انجام دهند.

2- اره موتوری

طراحان و تولید کنندگان ابزارهای برش چوب با ایده گرفتن از اره دستی، اره ای جدید ابداع کردند که استفاده از آن بسیار راحت تر است. اره موتوری یک نوع اره دستی خودکار یا اتوماتیک محسوب می شود که برای کار با آن دیگر نیاز به صرف انرژی زیاد و قدرت بدنی بالایی نیست. این اره در دو مدل بنزینی و برقی عرضه می شود که دارای اندازه های گوناگون است.

اره موتوری

درواقع، اره برقی یا بنزینی دارای یک موتور است که وظیفه حرکت تیغه را برعهده دارد. این موتور با استفاده از نیروی برق یا سوخت مانند بنزین انرژی مکانیکی لازم جهت برش چوب ها را تولید می کند. کار با این ابزار به خاطر سرعت و قدرت بالا نیاز به مهارت خاصی دارد.

معمولا از اره موتوری برای برش چوب هایی با قطر و ضخامت زیاد مانند تنه درختان استفاده می شود. برش های ایجاد شده با اره برقی از صافی، یکنواختی و دقت بسیار بالایی برخوردارند و روند برش با سرعت بیشتری صورت می گیرد.

مدل بنزینی اره موتوری به خاطر سیستم احتراقی خود سر و صدای زیادی را هنگام برش چوب ایجاد می کنند اما قدرت بسیار زیادی دارند. در مقابل اره موتوری برقی سیمی یا شارژی، سر و صدای کمتری دارد و از قدرت کمتری نسبت به مدل بنزینی برخوردار است.

3- اره نواری (فلکه)

اره نواری یا همان اره فلکه یکی دیگر از ابزارهای برش چوب است که برای برش الوارها و تنه های درختان استفاده می شود. درواقع این اره بیشتر جهت برش چوب ها در اندازه و ابعاد بزرگ کاربرد دارد. این اره از اندازه بزرگی برخوردار بوده و به عبارتی یک دستگاه برش چوب به شمار می رود که باید در محل ثابتی مانند کارگاه های صنعتی و چوب بری ها قرار گیرد. مدل های مختلفی از اره نواری در بازار موجود است که از لحاظ قدرت، سرعت، اندازه، نوع تیغه و فاکتورهای دیگر تفاوت هایی دارند.

اره نواری (فلکه)

4- اره فارسی بر

از دیگر ابزارهای برش چوب می توان به اره فارسی بر اشاره کرد. برای برش چوب ها در زوایای دلخواه باید از اره مخصوصی استفاده شود. اره های معمولی فقط برش های مستقیم یا همان برش صاف را انجام می دهند. اما اگر نیازی به برش کج یا اریب باشد باید از اره فارسی بر استفاده شود.

اره فارسی بر

در این اره شما می توانید زاویه برش را تا 52 درجه تنظیم کنید و چوب را به صورت افقی یا عمودی برش دهید. اره فارسی بر نیز دارای مدل ها و انواع مختلفی است که باید متناسب با بودجه و نیازتان یکی از آن ها را خریداری کنید.

5- اره میزی

یکی از پرکاربردترین دستگاه ها و ابزارهای برش چوب، اره میزی است. از این دستگاه در کارگاه های صنعتی و بزرگ چوب استفاده می شود که حجم کار بالایی دارند. از اره میزی برای برش انواع چوب، ام دی اف و الوارهای مختلف استفاده می شود.

اره میزی

برش های صورت گرفته با این اره کاملا یکنواخت و صاف بوده و با سرعت بالایی انجام می شود. کار با دستگاه اره میزی نیاز به تمرین و کسب دانش و تجربه کافی است. زیرا این دستگاه از قدرت بالایی برخوردار بوده و عدم داشتن توانایی کار با آن می تواند خطراتی در پی داشته باشد.

اره میزی در اندازه ها و ابعاد مختلف با قدرت و توانایی های گوناگون تولید و عرضه می شود. از مدل های صنعتی و حرفه ای آن برای برش های بزرگ تا طول 380 سانتی متر استفاده می شود. مدل های کوچکتر آن برای کارگاه های کوچک و مصارف خانگی مناسب هستند.

6- اره گرد بر (اره دیسکی)

اره دیسکی جزو اره های قابل حمل محسوب می شود که برای برش انواع چوب و ام دی اف به کار می رود. این اره قابلیت تعویض دیسک یا همان تیغه را دارد و شما می توانید با توجه به نوع چوب، نوع برش، مقدار و حجم کار و … دیسک مورد نیاز خود را بر روی آن قرار دهید. اره دیسکی در انواع مختلف با قدرت و قابلیت های گوناگون در بازار موجود است. این اره به دو صورت برقی و شارژی تولید می شود که در هر دو مدل برش چوب ها با دقت و یکنواختی عالی صورت می گیرد.

اره گرد بر

7- اره چکشی

برای برش های عمودی چوب از اره چکشی استفاده می شود. این اره که با نام اره عمودبر نیز شناخته می شود بیشتر برای برش های کوچک استفاده می شود. تیغه این اره قابل تعویض و تنظیم بوده و می توانید با توجه به نوع چوب خود مناسب ترین تیغه را بر روی آن قرار دهید.

اره چکشی

کار با این اره نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. اما به طور کلی برش های چوب با اره چکشی آنچنان دقیق و صاف نخواهد بود. زیرا ممکن است لرزش دست حتی در مقدار کم باعث برهم خوردن خط برش شود.

8- اره مویی

در صنعت چوب برای برش ورق های نازک چوبی از اره مویی استفاده می شود و بیشتر برای ساخت محصولات تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این اره می توان برش های دایره ای و قوسی و منحنی انجام داد.

اره مویی

اره مویی برای برش چوب هایی تا ضخامت 5 سانتی متر مناسب است. معمولا از این اره برای معرق کاری و تولید محصولات هنری با چوب استفاده می شود. انواع مختلفی از اره مویی در بازار موجود است که بهترین نوع آن، اره های با قابلیت تنظیم و تعویض تیغه هستند.

سوالات متداول

1- بهترین ابزار برش چوب برای تنه درخت و الوارهای بزرگ و سنگین کدام است؟

برای برش چوب هایی با ابعاد و ضخامت بالا مانند تنه درختان یا الوارهای مختلف بهترین ابزار برش چوب، اره میزی است. این اره از قدرت بالایی برخوردار بوده و برش های یکنواخت و دقیقی را انجام می دهد.

2- انواع اره موتوری کدامند؟

اره موتوری به دو دسته بنزینی و برقی تقسیم بندی می شود. در مدل های بنزینی از سوخت برای ایجاد احتراق و تبدیل انرژی آن به انرژی مکانیکی استفاده می شود. اما در مدل های برقی از نیروی برق گرفته شده از برق شهری یا باتری شارژی، موتور اره فعال شده و تیغه را جهت برش چوب حرکت می دهد.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی مهمترین ابزارهای برش چوب و کاربردشان پرداختیم. هر کدام از این ابزارها از ویژگی های مخصوص به خود برخوردارند و می توان از آنها برای برش انواع چوب جهت تولید محصولات مختلف استفاده کرد. اگر از علاقمندان به فعالیت در صنعت چوب هستید، آشنایی با این ابزارها می تواند به شما کمک بزرگی در راه رسیدن به موفقیت در این حرفه بکند. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشند و توانسته باشید به خوبی با تجهیزات مورد نیاز جهت برش چوب آشنا شوید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628