دلایل کار نکردن دور تند لباسشویی و نحوه رفع آن

دلایل کار نکردن دور تند لباسشویی و نحوه رفع آن

دور تند ماشین لباسشویی یکی از مراحل فرایند شست و شوی لباس ها است. ماشین لباسشویی در دور تند البسه را آبگیری می کند و باعث می شود لباس ها سریع تر خشک شوند. گاهی اوقات به دلایل مختلفی دور تند ماشین لباسشویی از کار می افتد و آبگیری لباس ها به طور کامل انجام نمی شود. خرابی و معیوب شدن چند قطعه حساس علت دور نگرفتن ماشین لباسشویی است. برای رفع این مشکل باید این قطعات تعمیر یا تعویض شوند. ما در این محتوا دلایل مختلف از کار افتادن دور تند لباسشویی را بررسی می کنیم و روش های رفع آن را توضیح می دهیم. پس با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه ما باشید.

چرا دور تند ماشین لباسشویی کار نمی کند؟

دلایل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی در برندهای مختلف ال جی، سامسونگ، دوو، حایر و … تقریبا مشابه به هم است که در این بخش اصلی ترین این دلایل را به همراه راه های برطرف کردن شان توضیح می دهیم.

تنظیمات برنامه خشک کن به هم ریخته است

اصلی ترین نکته برای عملکرد صحیح ماشین لباسشویی تنظیم درست برنامه های مختلف آن از جمله برنامه خشک کن است. ماشین لباسشویی برنامه های شستشوی مختلفی دارد. دور تند ماشین لباسشویی را باید بر اساس جنس پارچه، میزان کثیفی و مدت زمان شستشو انتخاب کنید. برای اطمینان از انتخاب صحیح برنامه بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نمایید و مطمئن شوید که البسه طبق برنامه صحیح در حال شستشو می باشد. اگر از تنظیمات درست برنامه خشک کن مطمئن هستید، باید موارد دیگر را بررسی کنید.

تنظیمات برنامه خشک کن به هم ریخته است

ماشین لباسشویی بیش از حد پر شده است

درون درام ماشین لباسشویی نباید با البسته زیاد پُر شود. این موضوع می تواند یکی از دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد. هر ماشین لباسشویی ظرفیت معینی دارد که در دفترچه راهنمای دستگاه مشخص شده است. زمانی که بیش از حد استاندارد دستگاه، لباس داخل آن گذاشته شود به لباسشویی فشار وارد می شود و قطعات آن ممکن است آسیب ببیند.

ماشین لباسشویی بیش از حد پر شده است

جریان برق نوسان دارد

قطع و وصل شدن جریان برق می تواند آسیب های جدی به لوازم برقی وارد کند. ماشین لباسشویی نیز از این مسئله مستثنا نیست. هر گونه خرابی در پریزها یا سیم کشی ساختمان می تواند باعث نوسان برق و از کار افتادن دور تند ماشین شود. در صورت وجود این مشکل با یک برقکار ماهر تماس بگیرید تا وضعیت سیم کشی ساختمان شما را بررسی کند.

پمپ تخلیه مسدود شده است

یکی از دلایل آبگیری نشدن البسه، خرابی پمپ ماشین لباسشویی است. در این شرایط، آب حاصل از شستشوی البسه درون دستگاه باقی می ماند و بعد از مدتی، بوی نامطبوعی ایجاد می شود. پمپ تخلیه یکی از قطعات ماشین لباسشویی است که آب دستگاه را تخلیه می کند. معیوب شدن پمپ تخلیه باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی و ناتمام ماندن چرخه شستشو می شود.

گاهی اوقات در حین فرایند شستشو برخی اشیا مانند دکمه لباس، دستمال کاغذی، زیپ لباس در هنگام تخلیه به سمت فیلتر پمپ رفته و موجب گرفتگی آن می شوند. در این شرایط باید پمپ تخلیه را از دستگاه جدا کنید. فیلتر را باز و تمیز کنید. سپس پمپ را وصل کنید. اگر با تمیز کردن فیلتر، دور تند ماشین همچنان کار نکرد باید موارد دیگر را بررسی نمایید.

پمپ تخلیه مسدود شده است

شلنگ تخلیه مسدود شده است

یکی دیگر از دلایل، گرفتگی یا خم شدن شیلنگ تخلیه است. شیلنگ تخلیه مجرای خروج آب کثیف از دستگاه است که انتهای آن به خروجی فاضلاب متصل می شود. برای اینکه آبگیری البسه به طور کامل انجام شود، باید حتما آب دیگ ماشین لباسشویی کاملا خارج شود. برای رفع این مشکل، شیلنگ را بررسی کنید. چنانچه شیلنگ مسدود شده باشد باید نسبت به رفع گرفتگی آن اقدام نمایید.

برد ماشین لباسشویی خراب شده است

برد یکی از قطعات اصلی و حساس ماشین لباسشویی است و کلیه دستورات را صادر می کند. خرابی برد الکترونیکی عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی اوقات کار نکردن برنامه خشک کن لباسشویی به دلیل خراب شدن برد است. بررسی سالم بودن برد کار کاملا تخصصی است و باید توسط تعمیرکاران متخصص ماشین لباسشویی انجام شود. هر گونه اشتباه در تعمیر یا تعویض برد می تواند آسیب های جدی تری به دستگاه وارد کند یا موتور ماشین را به طور کامل از کار بیندازد.

برد ماشین لباسشویی خراب شده است

خازن دستگاه خراب است

خازن یکی از قطعات مهم ماشین لباسشویی است که بار الکتریکی مورد نیاز برای راه اندازی موتور را ذخیره می کند. خرابی خازن می تواند یکی از علت های کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد. برای رفع این مشکل خازن باید تعویض شود.

تسمه موتور شل شده است

شل شدن تسمه موتور می تواند برنامه خشک کن ماشین لباسشویی را مختل کند. هرز شدن فولی موتور نیز باعث ضعیف شدن یا از کار افتادن دور تند موتور می شود. بررسی و عیب یابی تسمه موتور نیز کار فنی است و باید توسط تعمیرکار ماشین لباسشویی انجام شود.

تسمه موتور شل شده است

تاکو دستگاه خراب شده است

تاکو یا تاخو یکی از قطعات ماشین لباسشویی است که سرعت چرخش موتور را اندازه گیری می کند. اطلاعات بدست آمده از این قطعه به برد منتقل می شود تا عمل های کنترلی اجرا شود. بنابراین، با خراب شدن تاکو دیگر اطلاعات چرخش موتور به خوبی اندازه گیری نمی شود. در نتیجه، فرمان خشک کردن البسه از سوی برد صادر نمی شود و یک کد خطا بر روی نمایشگر ماشین لباسشویی نمایش داده می شود.

ارتباط بین خازن و موتور قطع شده است

گاهی اوقات علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی خرابی خازن نیست بلکه سیم رابط بین موتور و خازن قطع شده است. برای رفع این مشکل باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا قطعی سیم را برطرف کند.

موتور ماشین لباسشویی خراب شده است

اگر مشکل ماشین لباسشویی شما هیچ یک از موارد بالا نباشد، به احتمال زیاد موتور دستگاه خراب شده است. معیوب شدن موتور می تواند سه علت داشته باشد:

  • ذغال دینام تمام شده است. ذغال دینام از جنس گرافیت است و بعد از مدتی استفاده تمام می شود. هنگامیکه ذغال دینام تمام شد باید فورا تعویض شود تا باعث خرابی موتور لباسشویی نشود.
  • سیم پیچ ثانویه موتور خراب شده است: سیم پیچ ماشین لباسشویی دو نوع می باشد: سیم پیچ اولیه برای چرخش معمولی و سیم پیچ ثانویه برای چرخش در حالت دور تند. خراب شدن سیم پیچ ثانویه یا قطع شدن آن یکی از دلایل خراب شدن موتور دستگاه و کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می باشد.
  • بلبرینگ ها خراب شده اند: زمانیکه بلبرینگ های موتور خشک می شوند، از چرخش تند موتور جلوگیری می کنند. این مسئه باعث می شود فرایند آبگیری و خشک کردن البسه به خوبی انجام نشود. تعویض بلبرینگ ها تنها راه حل این مشکل است.

راه حل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی چیست؟

اگر خشک کن ماشین لباسشویی از کار افتاده باشد، باید دستگاه به طور دقیق عیب یابی شود. کدهای خطای ظاهر شده بر روی مانیتور دستگاه می تواند به شما کمک کند تا علت این مشکل را سریع تر تشخیص دهید. گاهی اوقات، دور نگرفتن ماشین لباسشویی یک علت ندارد و وجود چندین نقص و خرابی در قطعات مختلف دستگاه سبب بروز چنین مشکلی شده است. بنابراین، توصیه می کنیم عیب یابی ماشین لباسشویی را بر عهده تعمیرکاران مجرب قرار دهید. به این ترتیب، هم خیال شما از بابت کیفیت تعمیرات راحت خواهد بود و هم در وقت و هزینه های شما صرفه جویی می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله، تمامی علت های کار نکردن دور تند لباسشویی را بررسی کردیم و به شما راه های عیب یابی و رفع شان را توضیح دادیم. این نکته را فراموش نکنید که برطرف کردن این مشکل تخصصی است و باید حواستان را جمع کنید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید در انتهای همین صفحه از کارشناسان ما بپرسید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628