دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی و راه های برطرف کردن

دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی و راه های برطرف کردن

انتشار بوی بد در محیط آشپزخانه برای هر شخصی آزاردهنده است. ماشین ظرفشویی یکی از وسایل و لوازمی است که می تواند این مشکل را ایجاد کند. موارد مختلفی باعث بوی بد ماشین ظرفشویی می شوند که اطلاع داشتن از آن ها می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. علت بوی بد ماشین ظرفشویی می تواند به خاطر نصب نادرست، گرفتگی فیلترها، عدم پاکسازی مناسب و … باشد که باید شناسایی شده و با استفاده از راهکارها و روش های مناسب رفع گردد. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه پایتخت فناوری باشید.

چرا ماشین ظرفشویی بوی بد می دهد؟

یکی از مشکلات رایجی که مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی با آن مواجه شده اند، انتشار بوی بد از این دستگاه است. این معضل بسیار ناخوشایند بوده و باید سریعا برطرف گردد. دلایل مختلفی باعث بوی بد ظرفشویی می شوند که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسدود شدن فیلتر تخلیه

برای جلوگیری از ورود ذرات مختلف به فاضلاب و گرفتگی آن، در ماشین ظرفشویی فیلترهایی قرار داده شده است. این فیلترها طی فرآیند شستشو ذرات باقیمانده غذا را جمع می کنند. اگر این مواد به مدت طولانی در محیط مرطوب دستگاه باشند، شرایط برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم می شود و در نتیجه بوی بد ایجاد می گردد.

مسدود شدن فیلتر تخلیه

این بوی بد علاوه بر اینکه در محیط پخش می شود، در زمان خشک شدن ظرف ها نیز به آن ها منتقل می گردد. بنابراین، عملیات شستشو به درستی صورت نگرفته و ظرف ها به خوبی تمیز نمی شوند. همچنین مسدود شدن فیلتر موجب مشکلات خروج صحیح آب نیز می گردد که پیامدهای دیگری همچون نشت آب را به همراه دارد. بنابراین، توصیه می کنیم پس از شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی، فیلترهای آن را تمیز کنید.

بسته بودن درب و عدم استفاده طولانی مدت

اگر مدت زمان زیادی از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، بوی بدی ایجاد می شود. با بسته ماندن درب دستگاه به مدت زیاد، شرایط رشد باکتری ها فراهم می شود. همانطور که می دانید مقداری آب همیشه در بخش های مختلف ظرفشویی باقی می ماند و همین رطوبت عامل اصلی ایجاد بوی بد است. باید پس از هربار استفاده از دستگاه، درب آن را باز بگذارید تا رطوبت موجود خارج شود و فضای داخل ظرفشویی خشک گردد.

عدم استفاده از ماشین ظرفشویی

اگر دفعات زیادی از دستگاه استفاده می کنید احتمال بروز این مشکل کمتر است اما اگر فاصله طولانی مدتی بین دفعات استفاده از ظرفشویی وجود دارد، بهتر است پس از هربار شستشوی ظروف محیط داخلی دستگاه را خشک کنید و یا درب آن را به حالت نیمه باز قرار دهید تا به مرور زمان رطوبت از بین برود.

گرفتگی شلنگ تخلیه

گرفتگی شلنگ تخلیه دیگر علت بوی بد ماشین ظرفشویی است. برای خروج آب از دستگاه یک شلنگ تعبیه شده است که به ورودی فاضلاب متصل می شود. آب ها و مواد شوینده اضافی پس از فرآیند شستشو از طریق این شلنگ از دستگاه تخلیه می شوند.

گرفتگی شلنگ تخلیه

گاهی اوقات ممکن است به خاطر عوامل مختلف مانند گیر کردن آشغال و مواد و ذرات ریز و درشت، خم شدن و پیچ خوردگی و … مسیر عبور آب از این شلنگ مسدود شود. در این صورت آب اضافی از ظرفشویی خارج نمی شود و به خاطر رطوبت باقی مانده بوی بد تولید می گردد. همچنین این امکان دارد که به خاطر مشکلات شلنگ تخلیه آب فاضلاب نیز به داخل ماشین ظرفشویی کشیده شود و علت آلودگی و بوی بد باشد.

بهتر است از جنس باکیفیت و مقاوم برای شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید این شلنگ به درستی متصل شده باشد و دچار پیچ و تاب نگردد. گاهی اوقات ممکن است ناخواسته شلنگ در جای خود حالت مناسبی نداشته باشد و خم شود. بنابراین، همشه وضعیت قرارگیری آن را مورد بررسی قرار دهید.

خرابی بازوهای آب پاش

بازوهای آب پاش وظیفه اسپری کردن و پخش کردن آب بر روی ظروف را برعهده دارند. این بازوها دارای منافذی هستند که آب ورودی به دستگاه از طریق آن ها پخش می شود. اگر این منافذ دچار هرگونه عیب و ایرادی مانند گرفتگی شوند، آب کافی به ظروف نمی رسد. در نتیجه، فرآیند شستشو به درستی صورت نمی گیرد و بوی بد تولید می شود.

سرویس و نگهداری به موقع ماشین ظرفشویی از خراب شدن بازوها جلوگیری می کند. با بررسی مرتب وضعیت سلامت این اجزای مهم می توانید به بهتر شدن فرآیند شستشو و همچنین پیشگیری از تولید و انتشار بوی بد کمک بزرگی کنید.

آلوده شدن لاستیک دور درب

برای جلوگیری از خروج آب به بیرون از دستگاه، یک لاستیک مخصوص دور درب آن تعبیه شده است. گاهی اوقات در زمان فرآیند شستشوی ظروف، مواد غذایی یا مواد شوینده در میان شیارهای این لاستیک گیر می کنند. در صورتی که این ذرات تمیز و خارج نشوند، شرایط رشد و تکثیر باکتری ها را که عامل اصلی بوی بد هستند، فراهم می کنند. در نتیجه، هر زمان از ماشین ظرفشویی استفاده کنید، با بوی بدی مواجه خواهید شد که علاوه بر آلوده کردن ظروف، در محیط آشپزخانه نیز منتشر می شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است هر بار پس از استفاده از ماشین ظرفشویی، لاستیک دور درب را با پارچه های مناسب تمیز کنید و علاوه بر پاکسازی جرم ها و پسماند مواد غذایی، این بخش را کاملا خشک نمایید.

نصب نادرست و غیر اصولی

از دیگر دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی می توان به نصب نادرست این دستگاه اشاره کرد. اگر دستگاه شما نو است و به تازگی آن را نصب کرده اید و با مشکل بوی بد مواجه شده اید، حتما باید وضعیت قرارگیری و نصب آن را مورد بررسی دوباره قرار دهید.

نصب نادرست و غیر اصولی ظرفشویی

نصب ظرفشویی نیاز به مهارت و تجربه مخصوص در این زمینه دارد و اگر افراد غیر حرفه ای این کار را انجام دهند ممکن است مشکلاتی مانند شل بودن اتصالات، عدم جایگذاری مناسب فیلترها، وارد آوردن فشار و ضربه بازوهای آب پاش و خرابی آن ها، تنظیم نادرست شلنگ تخلیه و … رخ دهد.

بنابراین، توصیه می کنیم برای نصب ماشین ظرفشویی با مراکز معتبر و مجاز تماس بگیرید و از افراد آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید.

نشت آب

خرابی برخی از قطعات ماشین ظرفشویی موجب نشت آب می شود. گاهی اوقات ممکن است متوجه آب نشت پیدا کرده تا مدت ها نشوید و این رطوبت در بخش های زیرین دستگاه باقی بماند. در نتیجه، بوی بد تولید و منتشر می شود. اگر پس از استشمام بوی بد و بررسی موارد گفته شده باز هم نتوانستید دلیل آن را پیدا کنید، به دنبال نشانه های نشتی آب و رطوبت در اطراف مانند زیر دستگاه، زیرکابینت ها، دیوارها و … باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی و راه های برطرف کردن” را بخوانید.

نشت آب ظرفشویی

استفاده از مواد شوینده نامناسب

گاهی اوقات تمامی قطعات و بخش های ماشین ظرفشویی سالم هستند و حتی شما نیز نکات پاکیزگی را رعایت می کنید اما همچنان بوی بدی از ظرفشویی منتشر می شود. استفاده از مواد شوینده نامناسب می تواند دلیل دیگری برای بوی بد دستگاه باشد.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

برخی از شوینده ها دارای مواد شیمیایی نامناسبی هستند که بوی بدی ایجاد می کنند. یا اینکه این مواد توانایی کافی برای چربی زدایی و تمیز کردن ظرف ها را ندارند. در نتیجه، موجب باقی ماندن ذرات غذایی روی ظروف می شوند و بوی نامطلوبی تولید می شود. از این رو بهتر است همیشه از قرص ها، پودرها و سایر مواد شوینده باکیفیت استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تمامی مواردی که موجب بوی بد ماشین ظرفشویی می شوند را بررسی کنیم. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید یا در صورت انتشار بوی نامطلوب بتوانید با استفاده از راهکارهای مناسب ان را برطرف نمایید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628