علت صدا دادن ماشین ظرفشویی و راه حل های رفع آن

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی و راه حل های رفع آن

تولید و انتشار صدای زیاد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی با آن مواجه می شوند. دانستن دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی می تواند باعث برطرف کردن هر چه بهتر و سریعتر آن شود. عوامل مختلفی موجب سر و صدا کردن ماشین ظرفشویی می شوند که در این مقاله قصد بررسی آنها به صورت جامع و کامل را داریم. اگر ماشین ظرفشویی شما هم هنگام شستشوی ظروف صدای زیادی تولید می کند، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چرا باید به صدای زیاد ماشین ظرفشویی توجه کنیم؟

زمانی که صدای ناهنجار و غیر معمولی از ماشین ظرفشویی شنیده می شود، نشان دهنده این است که قسمتی از این دستگاه با مشکل مواجه شده و باید سریعا آن را برطرف کرد. اهمیت ندادن به این مشکل باعث می شود آسیب های مختلفی به دستگاه وارد شود. در نتیجه، متحمل خسارت های مالی فراوانی برای تعمیر آن خواهید شد.

از این رو توصیه می کنیم بلافاصله پس از شنیدن این صداها نسبت به تشخیص مشکل و برطرف کردن آن اقدام کنید. گاهی اوقات مشکل به وجود آمده ساده بوده و خودتان می توانید آن را رفع کنید. اما در مواقعی نیاز به تعمیرکار ماهر و باتجربه دارید که باید به مراکز معتبر مراجعه کنید.

مهمترین دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی کدامند؟

همانند دیگر لوازم خانگی، ماشین ظرفشویی نیز از بخش ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. گاهی اوقات خرابی برخی از این قطعات با تولید صدای بلند همراه می شود. این صدا می تواند به صورت جیرجیر کردن، زوزه کشیدن، صدای جیغ، کشیده شدن یک جسم سخت بر روی یک سطح، لق زدن قطعات و … باشد.

مهمترین دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی

از مهمترین و اصلی ترین علت های صدای زیاد ماشین ظرفشویی می توان موارد زیر را نام برد:

1- شکستن ظروف

یکی از رایج ترین دلایل به وجود آمدن این مشکل، ظروف شکسته است. گاهی اوقات ممکن است به خاطر چینش نادرست ظروف درون دستگاه، هنگام فرآیند شستشو برخی از آن ها بشکنند. زمانی که آب به قطعات شکسته ظروف برخورد می کند آنها را جابجا کرده و همین جابجایی باعث تولید صدای زیاد و غیر معمولی می شود. این احتمال نیز وجود دارد که قطعات شکسته ظروف به قسمت تخلیه پمپ راه یافته و برخورد آنها با پره های پمپ خروجی نیز دلیل تولید صدای زیاد باشد.

2- خراب شدن پمپ دستگاه

پمپ یکی از مهمترین قطعات ماشین ظرفشویی است که وظیفه پخش آب و تخلیه آن را بر عهده دارد. این پمپ در قسمت کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته و در صورت خراب شدن هنگام فعالیت خود صدای زیادی تولید می کند. برای برطرف کردن صدای ناشی از خرابی پمپ باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.؛ زیرا سرویس این قطعه بسیار حساس و نیاز به تخصص دارد.

خراب شدن پمپ ظرفشویی

3- خرابی یاتاقان ها

از دیگر دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی می توان به معیوب شدن یاتاقان ها اشاره کرد. یاتاقان ها درواقع حلقه های پلاستیکی هستند که برای نگهداری اسپری آب پاش مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که این یاتاقان ها به خاطر ساییدگی زیاد فرسوده شوند، نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند و درنتیجه صدای ناهنجاری تولید می کنند.

4- خرابی بازوی آب پاش

بازوی آب پاش وظیفه پخش کردن آب بر روی ظروف را برعهده دارد و اگر خراب شود یا یک شی به آن گیر کند به درستی نمی تواند بچرخد و کار خود را انجام دهد. همچنین، ممکن است به خاطر چینش نادرست ظروف جلوی بازوی آب پاش را گرفته باشند و مانع از حرکت و فعالیت صحیح آن شوند. در نتیجه صدای بدی ایجاد می شود.

خرابی بازوی آب پاش

5- عدم نصب صحیح دستگاه

ماشین ظرفشویی باید در مکان مناسب و به درستی نصب شود تا بتواند بهترین کارایی را داشته باشد. تراز بودن دستگاه یکی از نکات مهم هنگام نصب آن به شمار می رود که در صورت رعایت نشدن می توان باعث شود ظرفشویی به خوبی کار نکند و در نتیجه صدای غیرمعمولی ایجاد گردد. پیشنهاد می کنیم برای پیشگیری از این مشکل نصب ماشین ظرفشویی را به نصابان حرفه ای و متخصص بسپارید.

6- فشار زیاد آب

زمانی که فشار آب به صورت ناگهانی بالا می رود، عبور حجم زیاد آب از درون لوله های ظرفشویی باعث تکان خوردن شدید آنها و تولید صدا می شود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از یک نگهدارنده چکش آبی استفاده کنید.

7- خرابی موتور

زمانی که موتور ماشین ظرفشویی خراب شود، صداهای مختلفی از دستگاه به گوش خواهد رسید. ممکن است شما هنگام کار با ماشین ظرفشویی متوجه صدای زیادی مانند جیغ یا زوزه کشیدن شوید، در این صورت احتمالا بخشی از موتور دچار مشکل شده است که باید سریعا برطرف گردد. خرابی موتور بدترین نوع مشکل ماشین ظرفشویی محسوب می شود زیرا در صورت شدید بودن میزان آسیب، متحمل مقدار قابل توجهی خسارت مالی خواهید شد.

خرابی موتور ظرفشویی

سوالات متداول

1- چگونه صدای زیاد ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

برای برطرف کردن مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی ابتدا باید علت آن را پیدا کنید. پس از تشخیص و عیب یابی دقیق اگر مشکل ساده و سطحی باشد خودتان می توانید آن را رفع کنید در غیر این صورت باید به تعمیرگاه های مجاز لوازم خانگی مراجعه نمایید.

2- خرابی آب پاش چگونه باعث تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی می شود؟

آب پاش با چرخش خود مقدار آب لازم برای شستشوی ظروف را درون دستگاه پخش می کند. زمانی که این قطعه خراب شود و یا جلوی ان با چیدمان اشتباه ظروف گرفته شود، چرخش و حرکت آن با مشکل مواجه می شود. در نتیجه با فشار و زور بیشتر قصد چرخش و عمل کردن به وظیفه خود را دارد که این امر موجب تولید صدای زیادی می شود.

نتیجه گیری

ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی محسوب می شود. مشکلات مختلفی برای این دستگاه ممکن است رخ دهد که یکی از آن ها تولید صدای زیاد است. این صدا بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید که آگاهی داشتن نسبت به این دلایل می تواند در تشخیص دقیق آسیب و برطرف کردن آن تاثیر زیادی داشته باشد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628