فناوری WDR در دوربین مداربسته

فناوری WDR در دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته به منظور تامین امنیت و نظارت بر مکان های مختلفی مانند مجتمع های تجاری، مغازه های مختلف، فروشگاه ها، ادارت و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های مداربسته مناسب محیط های باز باید قابلیت هایی داشته باشند که در دوربین های داخل منازل مورد نیاز نیست مثل ضد اب بودن یا حساست به نور.

حتما برای شما هم پیش امده است که هنگام ورود از یک محیط کم نور به یک محیط پر نور یا زمانی که نور زیادی از رو به رو به شما می تابد به دلیل اختلاف نور مواردی که در کنار یا پشت منبع نور هستند را تاریک میبینید. این اتفاق در دوربین های مدار بسته ای که به طور مثال جلوی درب ساختمان یا پارکینک نصب شده اند هم ممکن است رخ دهد. برای رفع این مشکل تکنولوزی جدیدی به نام WDR  پا به عرصه گذاشته است.فناوری WDR در دوربین مداربسته

امروزه در هنگام تصویر برداری توسط لنز دوربین مداربسته و دوربین های عکاسی، کیفیت تصویر و رزولوشن بالا است که برای مصرف کنندگان و مشتریان اهمیت زیادی پیدا کرده است. WDR یکی از تکنولوژی هایی است که امروزه در دوربین های مدار بسته به کار رفته و عملکردی نه چندان پیچیده اما کاربردی دارد

WDR چیست؟

WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range به معنی گستره ی دینامیکی بالا است. این قابلیت با از بین بردن نور های مزاحم تلاش می کند تصاویر نهایی در شرایط نوری متفاوت همه ی جزئیات را در بر گیرد. WDR در انواع دوربین های IP و آنالوگ وجود دارد.

واحد اندازه گیری آن دسی بل db  است به این صورت که در شرایط نا مناسب نوری با افزایش این مقدار، دوربین عملکرد بهتری خواهد داشت. بازه داینامیک دوربین های مدار بسته معمولی حدود 50 تا 60 دسیبل است که جزئیات را در مناطق تاریک به سختی نشان می دهند. اما  بازه داینامیک در دوربین های مدار بسته مجهز به  فناوری WDR  معمولا از 100 تا 150 دسیبل است که مقدار دقیق تر این بازه درون دفترچه راهنمای ان ها ذکر شده است و باعث می شود نور در تمام نقاط تصویر به طور یکنواخت گسترش پیدا کند.

2 نوع WDR  وجود دارد:

WDR نرم افزاری و سخت افزاری که نوع سخت افزاری آن روی قسمت برد دوربین اضافه می شود و کاربرد و عملکرد بهتر و حرفه ای تری نسبت به نرم افزاری آن دارد اما قیمت بالاتری هم به خود اختصاص داده است.

فناوری WDR در دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری WDR در دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع هنگامی که دوربین در محیطی نصب شود که از جهت های مختلف نور به لنز آن بتابد نمی تواند به درستی تصویر را پردازش کند و تصویری مطلوب و واضح از سوژه مورد نطر به ما نمی دهد. WDR نوعی فناوری است که برای افزایش کیفیت تصویر در شرایطی که نور محیط تغییر می کند از آن استفاده می شود. در حقیقت از WDR  برای جبران کمبود نور استفاده می شود.

این فناوری با توجه به شرایط نوری در سه سطح کم ، متوسط و زیاد قابل تنظیم می باشد و تنظیم ان باید به درستی و با دقت انجام شود چرا که تنظیم اشتباه آن می تواند باعث کاهش وضوح و کیفیت تصاویر شود. به طور مثال اگر روی سطح کم قرار گیرد ممکن است برخی نقاط تصاویر به اندازه کافی روشن نباشد و اگر روی سطح زیاد قرار گیرد امکان دارد برخی نقاط تصویر بیش از حد روشن نشان داده شود.

تصور کنید زمانی که یک دوربین مدار بسته  معمولی جلوی در ورودی یک ساختمان نصب می شود هنگام تصویر برداری از چهره اشخاصی که از محیط روشن وارد محیط تاریک می شوند به صورت تیره و تاریک و نا واضح نمایش داده می شود اما در صورتی که دوربین به فناوری WDR  مجهز باشد این مسئله رفع می شود و تصاویری با کیفیت بالا و وضوح بیشتر ثبت می شود. در واقع WDR بر روی مناطق تیره و روشن تصویر کار کرده و یک تصویر با روشنایی متعادل ایجاد می کند.

همچنین اگر دوربین مدار بسته قابلیت خواندن پلاک داشته باشد  معمولا در بزرگ راه ها و جاده ها نصب می شود و چون تمام طول روز باید تصویر برداری کند تغییرات نور این شرایط را برای ثبت تصاویر واضح سخت می کند  در نتیجه دوربین به کمک قابلیت WDR می تواند به درستی این عمل را انجام دهد و تصاویر را با کیفیت بالا ثبت کند. این قابلیت در دوربین های مدار بسته اهمیت بالایی دارد.  WDR در حقیقت بر چند عامل مختلف از جمله وضوح تصویر ، روشنایی و جبران نور در مناطق تاریک تاثیر می گذارد.

WDR در دوربین مداربسته چگونه عمل می کند؟

WDR در دوربین مداربسته چگونه عمل می کند؟

در واقع دوربین های مدار بسته با فناوری WDR  از دو چیپ پردازش تصویر تشکیل شده اند. چیپ اول با سرعت شاتر بالا، جزئیات فضای پر نور و روشن تصاویر را ثبت می کند. چیپ دوم، با سرعت شاتر پایین تر، وظیفه ی ثبت جزئیات فضای کم نور و تاریک تر تصاویر را به عهده دارد. در نتیجه این دو چیپ پردازش به طور هم زمان از یک محیط دو تصویر ثبت می کنند و پس از ترکیب این دو فریم و پردازش ان ها یک تصویر با نور یکنواخت به وجود می اید که این تصاویر نهایی هم جزئیات بیشتر و هم دارای کیفیت بالاتری است.

انواع WDR در دوربین مداربسته

 

به طور کلی 4 مدل WDR در دوربین های مدار بسته وجود دارد:

  • در حالت WDR واقعی دوربین دارای دو سنسور CCD است و هرکدام با حساسیت نوری متفاوت اقدام به ثبت تصویر می کنند یعنی دو تصویر با سرعت بالا و پایین ثبت می شود و این دو تصویرکه نقاط روشن با سنسور اول و نقاط تاریک با سنسور دوم ثبت شده است پردازش و ادغام می شوند و یک تصویر نهایی با وضوح بالا به وجود می اید. در تصویر تولید شده بخش های بسیار روشن یا بسیار تاریک یک عکس به وسیله عکس های دیگر پوشش داده شده است. این روش بسیار شبیه فرآیند عکاسی HDR است. به این صورت که دوربین مداربسته یک بار با سرعت ۱/۶۰ ثانیه و بار دیگر با سرعت ۱/۱۲۰ ثانیه تصویر برداری می کند و پس از پردازش تصویر نهایی دارای جزئیات و وضوح بهتری است.

 

  • در ساختار L-WDR دوربین یک سنسور CCD وجود دارد و در فریم های فرد سرعت را کاهش می دهد و حساسیت نور را افزایش می دهد و تصویر واضح تری از نواحی تیره ثبت می کند و در فریم های زوج برخلاف فریم های فرد سرعت زیاد می شود و حساسیت به نور کاهش پیدا می کند و تصویر واضح تری از نواحی روشن ثبت می کند. در نهایت دو تصویر را پردازش کرده و یک تصویر نهایی دارای نور متعادل ایجاد می شود. این روش به دلیل استفاده از یک سنسور مقرون به صرفه تر است اما متاسفانه  دوربین مداربسته ای که در حالت عادی ۳۰ فریم در ثانیه تصویر می گیرد دراین حالت 15 فریم در ثانیه تصویر برداری خواهد کرد یعنی نرخ تصویر برداری ان نصف می شود.

 

  • در ساختار S-WDR از یک Dual Scan CCD استفاده می شود و به طور هم زمان دو تصویر ثبت می شود و از ترکیب ان ها یک تصویر با وضوح بالا و میزان نور متعادل به دست می اید. در حقیقت تلفیقی از دو روش بالا محسوب می شود.

 

  • مفهوم DWDR یک تکنیک نرم افزاری می باشد که برای افزایش کیفیت، تصویر دوربین را دستکاری می کنند. در این روش اولویت با یکسان‌ سازی نور در کل تصویر است. در نتیجه عکسی با کیفیت مناسب حاصل می شود اما قابل قیاس با WDR واقعی نیست.

 

قیمت دوربین مداربسته  WDR

قیمت دوربین مداربسته  WDR

دوربین هایی که مجهز به  فناوری WDR هستند معمولا برای تنظیم  نور پس زمینه سیستمی سخت افزاری به برد تصویر آنها اضافه شده است. در نتیجه دوربین مداربسته WDR نسبت به دوربین هایی که مجهز به قابلیت  BLC هستند یا بدون BLC هستند قیمت بالا تری دارند.

قبل از خرید دوربین مداربسته، ابتدا به این مسئله توجه کنید که شما نیاز به مشاهده تمام جزئیات موجود در تصویر از جمله چهره افراد یا پلاک ماشین های ورودی یا خروجی را دارید یا نه و با توجه به نیاز خود تصمیم بگیرید بهتر است دوربین‌هایی با تکنولوژی WDR تهیه کنید یا دوربین های معمولی هم کار شما را راه می اندازد.

پایتخت فناوری یکی از برترین آموزشگاه های کشور در زمینه آموزش تعمیرات دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته محسوب می شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه